SONY TVs 2024

Μηνύματα
15.654
Reaction score
21.912
αυτό που συγκρίνουμε εικόνες δύο συσκευών αναπαραγωγής , βιντεοσκοπώντας με χρήση μιας αμφιβόλου ποιότητας κάμερας, με χρήση αλγορίθμου συμπίεσης και αναπαραγωγή από κινητό ή οθόνη υπολογιστή είναι κάτι που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα.
σαν τους άλλους που βιντεοσκοπούν ηχοσυστήματα και τα ανεβάζουν στο youtube.

οκ μέχρι το σημείο λοιπόν ότι been there done that είμαι μια χαρά, οτι θα βγάλουν οι θεατές δικά τους συμπεράσματα πάλι δεν παλεύεται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.542
Reaction score
29.186
Αν ξέρεις, μια γενική ιδέα θα την πάρεις. Αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις 5 πράγματα και να ξέρεις τι βλέπεις. Δεν χρειάζεται να το πάμε πάντα στα άκρα. Δεν έχει νόημα εξάλλου. Δεν χρειάζεται μαμάτη κάμερα για αυτή τη δουλειά. Μια normal camera είναι αρκετή φτάνει να είναι στα ίδια settings και στα δύο πλάνα.

Όσο αφορά στο ερώτημα του dimi από ότι είδα στα σχόλια δεν έχει γίνει calibration. Kαι δεν είναι απαραίτητο να γίνει. H συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών δεν θα κάνουν ποτέ calibration, και το πόσο έχει η συσκευή δεν έχει καμία σημασία στο αν σηκώνουν το κόστος ρύθμισης. Οπότε είναι σημαντικότερο να δείξει πως παίζει out of the box παρά μετά από χέριασμα.

Προσωπικά συμφωνώ με αυτή τη λογική.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.828
Reaction score
81.437
Κάποιοι βλαμμένοι όμως θέλουν να ξέρουν αν οι εντυπώσεις ανατρέπονται μετά από calibration. Λίγοι ίσως, αλλά εμείς εκεί είμαστε
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.542
Reaction score
29.186
Για τέτοιες ανάγκες υπάρχουν άλλα sites και κανάλια. Λιγότερα αλλά υπάρχουν.

H μάζα ασχολείται με ότι θέλει - κάνει η μάζα.
 


Μηνύματα
15.654
Reaction score
21.912
από ότι κατάλαβα έβαλε στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα τις δύο οθόνες (τουλάχιστον αυτό είπε στην αρχή) ξεκινάμε ήδη με γκολ απο τα αποδυτήρια αν συμβαίνει αυτό γιατί η κάμερα είναι δεδομένο οτι αδυνατεί να δείξει σωστά μια από τις δύο πηγές που έχουν διαφορά στην φωτεινότητα (και υπο την προϋπόθεση οτι το δωμάτιο είναι μαύρη τρύπα)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.542
Reaction score
29.186
από ότι κατάλαβα έβαλε στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα τις δύο οθόνες (τουλάχιστον αυτό είπε στην αρχή) ξεκινάμε ήδη με γκολ απο τα αποδυτήρια αν συμβαίνει αυτό γιατί η κάμερα είναι δεδομένο οτι αδυνατεί να δείξει σωστά μια από τις δύο πηγές που έχουν διαφορά στην φωτεινότητα (και υπο την προϋπόθεση οτι το δωμάτιο είναι μαύρη τρύπα)
Είπε ότι τις έβαλε δίπλα δίπλα, όχι ότι τις έγραψε ταυτόχρονα, με μια ή δύο κάμερες.
Το κάθε σενάριο έχει διαφορετική αντιμετώπιση όσο αφορά το γύρισμα.
 

Μηνύματα
1.757
Reaction score
1.021
Μετα απο calibration οι τηλεορασεις εχουν φοβερη ομοιοτητα εικονας μεταξυ τους και χρειαζεται απαραιτητα η συμβολη του χρηστη που το ανεβαζει να επεξηγησει αυτο που βλπεπει με οσο το δυνατον αντικειμενικα κρητηρια , το ιδανικοτερο να ειναι ο ιδιος καλιμπρειτορ . Ο χρηστης μονος του πολυ λιγα να αντιληφθει απο το ytube αντε λιγο την φωτεινοτητα σε καποιες σκηνες .
 

Μηνύματα
570
Reaction score
444
Θεωρώ τα λογισμικά της Samsung και της LG πολύ πιο περιορισμένα από ό,τι το Android που έξυπνα χρησιμοποιεί η Sony.

Θα πει κανεις "και ειναι αυτός σοβαρός λόγος για να επιλέξεις τηλεόραση?" Για μένα ναι, είναι.

Το integration flexibility είναι το Α και το Ω σε μια λύση, οσο καλή ή κακή μπορεί να είναι αυτή.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.542
Reaction score
29.186
Ανέβηκαν σήμερα. Καλές τιμές για αρχή. Σε λίγα χρόνια θα παίρνουμε 100άρες mini led με 5.000€.

Bravia 9 75" 3.900€

Bravia 9 85" 4.900€

Και καλή κατανάλωση για το μέγεθος τους, παίζει και αυτό το ρόλο του. 99w/h η 85".
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.542
Reaction score
29.186
"I’ve been calibrating displays professionally for 27 years. The BRAVIA 9 has to be one of the best displays I’ve ever laid eyes upon and calibrated. The colors are rich, shadow depth is profound, black is black without blooming. SONY knocked it out of the park with the Backlight Master Drive System. I have since sold both of my LG OLEDs and have two 75” BRAVIA 9s. See calibration results below…"

FB_IMG_1719033760063.jpg
FB_IMG_1719033763407.jpg
FB_IMG_1719033766373.jpg
FB_IMG_1719033769396.jpg
 

Μηνύματα
572
Reaction score
415
Δεν αξίζουν τον κόπο. Πολύ blooming . Και είδα και την προηγούμενη την x95l που ήταν η τοπ για mini led . Αυτή ήταν όντως καλή αλλά χειρότερη από την a80l
 

Μηνύματα
570
Reaction score
444
Εμένα πάλι μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για μια ώριμη τεχνολογία που δε δικαιολογεί τέτοια κόστη, αλλά that's me...
 

Μηνύματα
572
Reaction score
415
Λεει στην ανάλυση black is black without blooming … Μα το blooming είναι σε φωτεινό σημείο πάνω σε μαύρο background . Πχ σε φωτιά το βράδυ , σε υπότιτλους , σε φώτα σε βραδινό περιβάλλον κλπ. Και το έχει και πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για μια sub par εμπειρία . Στα λεφτα που έχει παίρνεις μια a95l.

Και αν μια τηλεόραση θέλει να το καταπολεμήσει θα ρίξει όλη την φωτεινότητα της οθόνης και καταλήγει τελικά να έχει λιγότερη φωτεινότητα στην πράξη στην μεγάλη πλειοψηφία σκηνών που βλέπουμε σε ταινίες
 
Last edited:

Μηνύματα
675
Reaction score
1.262
Παιδιά είστε υπερβολικοί με το blooming, τόσα που είχα διαβάσει κάπως έτσι τα είχα και εγώ στο μυαλό μου μέχρι που πήρα την 85Χ95Κ mini led.
Την έχω δυο μήνες , hdr/ DV φωτεινότητα στο max ,ακόμα σε πραγματικό περιεχόμενο blooming δεν έχω δει.
Έχω δει σε δυο περιπτώσεις σε ταινία , όταν πατάω pause , το λευκό σύμβολο της παύσης πάνω σε μαύρη μπάρα την αποχρωματίζει 2 εκ πέριξ.
Στους υπότιτλους με max φωτεινότητα , όταν αυτοί πέφτουν πάνω σε μαύρη μπάρα υπό πολύ μεγάλη γωνία και από κοντά , ψάχνωντας στην ουσία το blooming παρατήρησα μικρό αποχρωματισμό ξανά στη μπάρα.
Σε παιχνίδια ps5 hdr που γεμίζουν την οθόνη , 200 ώρες περίπου που έχω παίξει δεν έχω παρατηρήσει πουθενά και το τονίζω πουθενά blooming σε κανένα σημείο , είτε σκοτεινό είτε φωτεινό σε κανένα background, πάντα παίζω με υπότιτλους ενεργούς.
Το προσιτό του αντιληπτού blooming δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο για να αποπροσανατολίσει ακόμα και έναν απαιτητικό χρήστη που ψάχνεται για προβλήματα όπως είμαι εγώ. Δεν είναι λόγοι οι παραπάνω για να χάσω την εξαιρετική φωτεινότητα , την εξαιρετική κίνηση και την άνεση χρήσης της tv. Μένει ανοιχτή από το πρωί έως τα ξημερωματα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Εγώ θα πω πάρτε μεγάλες Sony Bravia mini led άφοβα , η καλύτερη αγορά που έχω κάνει εδώ και χρόνια.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.369
Μηνύματα
2.899.715
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top