STREAMER DAC cOMBO εως 1000 1200 ΕΥΡΩ

Μηνύματα
44
Reaction score
18
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Είμαι σε αναζήτησή, Streamer/ Dac με οθονη για ευχρησια....
και δυνατότητα φυσικά για Spotify connect Tidal connect Airplay 2 κλπ κλπ.

Τα ηχεία μου Τriangle Australe ειναι στην Φωτεινη πλευρα υπεραναλυτικα,
οποτε ενα μηχανημα clinical οπως θα λεγαμε και χωρις ζεστο μεστο ηχο θα
τα έκανε τα πραγματα ακόμα χειρότερα.
Ενισχυτές προ και τελικός της Parasound. Καλωδια ηχειων Atlas..

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες και τις απόψεις σας αν και έχω ήδη κάνα 2 μηχανάκια στο μυαλό μου.

Φιλικούς Χαιρετισμούς
Δινυσης Αργυρεας
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.271
Reaction score
7.339
Τα ηχεία μου Τriangle Australe ειναι στην Φωτεινη πλευρα υπεραναλυτικα,
οποτε ενα μηχανημα clinical οπως θα λεγαμε και χωρις ζεστο μεστο ηχο θα
τα έκανε τα πραγματα ακόμα χειρότερα.
Ακούγεται ότι ένα μηχάνημα με Dirac θα βοηθούσε να εφαρμόσεις μια καμπύλη της αρεσκείας σου που θα "διόρθωνε" (ή θα "ζέσταινε" τέλος πάντων αν θες να το πεις έτσι), τον ήχο σου.

Αν η οθόνη δεν ήταν ενσωματωμένη αλλά ήταν μια προσθήκη ενός (εντός συνολικού budget) tablet που θα είχες στο σαλόνι σου, αυτό θα ήταν οκ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.580
Reaction score
129.330
Επ! Κι άλλος! Το'χει ο μήνας λες;

Τον Αύγουστο οι κολιοί δε βγαίνουν;

Κάνω λάθος;
Καλωδια ηχειων Atlas..
Αυτά δε τα ξέρω.

Λίγες πληροφορίες παρακαλώ;
 

Μηνύματα
1.117
Reaction score
1.668
Δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο από Raspberry Pi με κάνα 100ρικο και άλλα 50 ευρώ (και πολλά λέω) για ενσωματωμένο DAC,
με τα ρέστα τάμπλετ της αρεσκείας σου (που πιθανώς ήδη έχεις ή και κινητό) για χειρισμό ή απλά για να το έχεις στημένο και να βλέπεις εξώφυλλο δίσκου κλπ

περιβάλλον καλύτερο από πολλά έτοιμα streamers, και το σπουδαιότερο δεν είσαι δεμένος με κάποιο κινέζικο ή μη μηχανάκι που σε κάποια στιγμή δε θα παίρνει αναβαθμίσεις ή δεν θα υποστηρίζει νέα χαρακτηριστικά

προϋποθέτει να ασχοληθείς με μία εύκολη διαδικασία να γράψεις το λειτουργικό σε μία microSD κάρτα,
αν δε θέλεις ξέχνα το,
τα γράφω και για άλλους που πιθανώς ενδιαφέρονται

στην περίπτωσή μου ήταν σχεδόν μονόδρομος καθώς δε θυμάμαι να είχα βρει streamer με έξοδο AES/EBU που χρειαζόμουν
 

Μηνύματα
44
Reaction score
18
Ακούγεται ότι ένα μηχάνημα με Dirac θα βοηθούσε να εφαρμόσεις μια καμπύλη της αρεσκείας σου που θα "διόρθωνε" (ή θα "ζέσταινε" τέλος πάντων αν θες να το πεις έτσι), τον ήχο σου.

Αν η οθόνη δεν ήταν ενσωματωμένη αλλά ήταν μια προσθήκη ενός (εντός συνολικού budget) tablet που θα είχες στο σαλόνι σου, αυτό θα ήταν οκ;
Είναι η αλήθεια ότι θα προτιμούσα ένα μηχάνημα με ενσωματωμένη οθονη !!!!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
18
Δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο από Raspberry Pi με κάνα 100ρικο και άλλα 50 ευρώ (και πολλά λέω) για ενσωματωμένο DAC,
με τα ρέστα τάμπλετ της αρεσκείας σου (που πιθανώς ήδη έχεις ή και κινητό) για χειρισμό ή απλά για να το έχεις στημένο και να βλέπεις εξώφυλλο δίσκου κλπ

περιβάλλον καλύτερο από πολλά έτοιμα streamers, και το σπουδαιότερο δεν είσαι δεμένος με κάποιο κινέζικο ή μη μηχανάκι που σε κάποια στιγμή δε θα παίρνει αναβαθμίσεις ή δεν θα υποστηρίζει νέα χαρακτηριστικά

προϋποθέτει να ασχοληθείς με μία εύκολη διαδικασία να γράψεις το λειτουργικό σε μία microSD κάρτα,
αν δε θέλεις ξέχνα το,
τα γράφω και για άλλους που πιθανώς ενδιαφέρονται

στην περίπτωσή μου ήταν σχεδόν μονόδρομος καθώς δε θυμάμαι να είχα βρει streamer με έξοδο AES/EBU που χρειαζόμουν
Σε αυτηβ την κατηγορία τιμής μονόδρομος το win pro plus me akm dac ! Και χωρίς αλλά μπερδέματα !
 

Μηνύματα
371
Reaction score
387
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Είμαι σε αναζήτησή, Streamer/ Dac με οθονη για ευχρησια....
και δυνατότητα φυσικά για Spotify connect Tidal connect Airplay 2 κλπ κλπ.

Τα ηχεία μου Τriangle Australe ειναι στην Φωτεινη πλευρα υπεραναλυτικα,
οποτε ενα μηχανημα clinical οπως θα λεγαμε και χωρις ζεστο μεστο ηχο θα
τα έκανε τα πραγματα ακόμα χειρότερα.
Ενισχυτές προ και τελικός της Parasound. Καλωδια ηχειων Atlas..

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες και τις απόψεις σας αν και έχω ήδη κάνα 2 μηχανάκια στο μυαλό μου.

Φιλικούς Χαιρετισμούς
Δινυσης Αργυρεας
Καλημέρα
Επειδή κάποια στιγμή παλαιότερα είχα αυτά τα ηχεία για κάποια χρόνια, υπάρχει δραματική βελτίωση εάν τα συνδυάσεις με λαμπάτο ενισχυτή, αλλά της παλιάς σχολής, από τους στρογγυλεμένους στα άκρα. Η πηγή δεν είναι λύση, απλώς θα καλύψει το πρόβλημα, έως ότου συνηθίσεις το νέο dac.
 

Μηνύματα
1.117
Reaction score
1.668
Σε αυτηβ την κατηγορία τιμής μονόδρομος το win pro plus me akm dac ! Και χωρίς αλλά μπερδέματα !
διπλά λεφτά μάλλον,
αλλά γλιτώνεις το (εύκολο) σετάρισμα και τη (δύσκολη) αναζήτηση κοτιού για να το κάνεις όμορφο

με μεγαλύτερο μειονέκτημα το κλειστό (και με μικρή βάση χρηστών) σύστημα που ενδεχομένως στο κοντινό μέλλον η εταιρεία παρατήσει ή πιθανότερα δε θα υποστηρίζει κάποιο χαρακτηριστικό που θέλεις

οπότε πάμε στο ότι βολεύει τον καθένα,
μονόδρομος πάντως δεν είναι πχ για εμένα και τσάμπα να μου το έδινες, μου λείπει η ψηφιακή έξοδος που χρειάζομαι
 

Μηνύματα
13.750
Reaction score
6.732
μονόδρομος πάντως δεν είναι πχ για εμένα και τσάμπα να μου το έδινες, μου λείπει η ψηφιακή έξοδος που χρειάζομαι
Mα έχει ψηφιακές εξόδους, ομοαξονική και οπτική. Από την στιγμή που το budget είναι στα 1000+ ευρώ , μπορείς να επιλέξεις αυτό ή το μεγαλύτερο Ultra που έχει οθόνη,είσοδο για σύνδεση usb μονάδα αποθήκευσης (άρα λειτουργεί και χωρίς να τραβά υλικό από το δίκτυο), σε συνδυασμό με ένα dac στα 600-700 ευρώ. Μπορείς φυσικά να πας και απευθείας σε ένα streamer στα χρήματα αυτά, πχ Eversolo.
Aλλή επιλογή ενα raspberry (Pi5-4gb),μαζί με ένα hat για ομοαξονική ψηφιακή έξοδο, μια οθόνη αφής και volumio, σε συνδυασμό πάλι με ενα dac.


(το budget είναι 1000-1200 ή 100-120.....γιατί με μπέρδεψε μια απάντηση πιο πάνω)
 

Μηνύματα
1.117
Reaction score
1.668
Mα έχει ψηφιακές εξόδους, ομοαξονική και οπτική.
ήθελα AES/EBU, δε θυμάμαι να είχα βρει κάτι κάτω από 2 χιλιάρικα

Από την στιγμή που το budget είναι στα 1000+ ευρώ , μπορείς να επιλέξεις αυτό ή το μεγαλύτερο Ultra που έχει οθόνη,είσοδο για σύνδεση usb μονάδα αποθήκευσης (άρα λειτουργεί και χωρίς να τραβά υλικό από το δίκτυο), σε συνδυασμό με ένα dac στα 600-700 ευρώ. Μπορείς φυσικά να πας και απευθείας σε ένα streamer στα χρήματα αυτά, πχ Eversolo.
Aλλή επιλογή ενα raspberry (Pi5-4gb),μαζί με ένα hat για ομοαξονική ψηφιακή έξοδο, μια οθόνη αφής και volumio, σε συνδυασμό πάλι με ενα dac.


(το budget είναι 1000-1200 ή 100-120.....γιατί με μπέρδεψε μια απάντηση πιο πάνω)
οθόνη αφής δυκολέυει το εγχείρημα και δεν ξέρω τι προσφέρει σε σχέση με τάμπλετ (που έχει και μεγαλύτερη οθόνη)

είχα το volumio, δοκίμασα αργότερα daphile και piCore, πολύ καλύτερα, χρησιμοποιούν τον LMS server και με το material skin το περιβάλλον και η αίσθηση είναι κλάσεις πάνω από Volumio (με το οποίο ωστόσο δεν έχω επαφή τα τελευταία 2 περίπου χρόνια και ενδεχομένως έχει βελτιωθεί, όταν όμως έφυγα η διαφορά ήτν τεράστια, ούτε σκέφτηκε ποτέ να το ξαναδώ)
 


Μηνύματα
13.750
Reaction score
6.732
έχει βελτιωθεί σημαντικά το volumio,παραμένει όμως το μειονέκτημα ότι για tidal θέλει συνδρομή 5 ευρώ το μήνα. Οταν όμως θα βγει η hi-fi έκδοση του spotify, αυτό δεν θα υπάρχει (εκτός και αν βάλουν κάποια νέα συνδρομή......). Το picore θέλει raspberry,ενώ τα άλλα δύο μπαίνουν και σε υπολογιστή (ακόμα και ένα λάπτοπ 15ετιας είναι πιο γρήγορο από ένα Pi4......όχι όμως και Pi5). H βασική διαφορά υπερ του volumio όμως είναι η android application.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
68
Σε αυτα τα χρηματα θα κοιταζα to Ifi neo stream που μαλλον θα σου κανει και απο χαρακτηρα με αυτα που λες για το συστημα σου.
Αν δεν σε ενδιαφερει η αντιπροσωπεια Ελλαδα τοτε και το volumio.
Αν θυμαμαι καλα οταν το αγοραζεις δεν εχεις συνδρομη για το software για τιποτα.
 

Μηνύματα
7.347
Reaction score
11.942
Το κακό είναι ότι θέλεις να έχει οθόνη, διαφορετικά ένα mini pc ( ακόμα και ένα nuc παλιότερης γενιάς ) με ένα usb interface για να παρέχει την έξοδο AES/EBU, τρέχοντας το daphile μπορεί να παίξει αξιόλογα, ειδικά με τον real time kernel. Δωρεάν εφαρμογή, γεμάτη plugins ( tidal, qobuz, youtube, spotify ), μέχρι και FIR φίλτρα μπορείς να του φορτώσεις. Σε κάποιους ξενίζει η ανάγκη χρήσης ξεχωριστής συσκευής για τον έλεγχο του player, προσωπικά εμένα με εξυπηρετεί αφάνταστα το να μην έχω οθόνες αναμμένες όταν ακούω μουσική και να μπορώ να χειρίζομαι τα πάντα απο το κινητό μου. Χτυπάς την ip του daphile στον browser του κινητού, tablet, laptop, οτιδήποτε και έχεις στην οθόνη σου όλο το περιβάλλον χρήσης του daphile. Και είναι και εντελώς δωρεάν το λογισμικό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.979
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top