Tesla (απο 1/1/23)

TGD

Μηνύματα
8.144
Reaction score
8.126
Γιατί κάνει εντύπωση; Οι αιτιολόγηση από τους διοργανωτές ήταν απολύτως λογική.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.032
Reaction score
130.905
Πριν και μετά την κεραμική, η ίδια πόρτα..

1000005334.jpg


1000005361.jpg

Υπό βροχή..

1000005362.jpg


Και στο τζάμι μπήκε μια άλλη κεραμική επίστρωση, 2 χέρια. Κάτι φαίνεται κι εκεί στη φωτογραφία. Πάντως υαλοκαθαριστήρες δε χρησιμοποίησα για να πάω σπίτι 🤪😁😛


Η κεραμική (κάρτα εγγύησης)

1000005358.jpg
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.032
Reaction score
130.905
Κάτι κάναμε , τελικά έχει βερνίκι τι σου είπε;
Μου είπε ότι είχε αρκετό βερνίκι που "ακούει" εύκολα στο detailing, κάτι που είναι και καλό και κακό, γιατί βγαίνει κι εύκολα, δηλαδή θέλει οπωσδήποτε προστασία.

Ο εν λόγω εγκαταστάτης, θεωρείται ο τοπ στη Θεσσαλονίκη.

Πολύ ακριβά αυτοκίνητα είχε εκεί μέσα. Το δικό μου ήταν με διαφορά το φτηνότερο..🤪

Κλεισμένος για 2-μηνο είναι. Ραντεβού τώρα για detailing κλείνει για τέλη Αυγούστου..😁

Βρήκε 3 μαύρα μπιμπικια στο βάψιμο. Μου τα έδειξε. Άμα δε στα δείξουν, δε πάει το μάτι σου.

Αυτός μου είχε πει "ο φακός θα δείξει" όταν τον ρώτησα αρχικά αν του φαίνεται καλή η βαφή. Δεν ξέρω τι εννοούσε, και δε ρώτησα κιόλας. Τελικά μου είπε ότι είναι υψηλής ποιότητας η βαφή, από τις καλύτερες που κυκλοφορούν. (Άφησε να εννοηθεί ότι υπάρχουν και καλύτερες).
 
Last edited:

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Πάντως γενικά οι βαφές των οχημάτων πλέον είναι κακές για detailing.
Επειδή μιλάμε για εκατομμύρια λίτρα υλικών έχουν καταφέρει να μειώσουν την ποσότητα μέσω βελτίωσης της εφαρμογής του χρώματος.
Πέφτει τόσο όσο. Από τη μια αυτό είναι καλό γιατί προφανώς βγαίνει ένα αποτέλεσμα χωρίς σπατάλη υλικού και ποιοτικά σωστό (με τη έννοια ότι προστατεύει τη λαμαρίνα έναντι σκουριάς ) και αισθητικά αποδεκτό.
Όμως το τόσο όσο δεν είναι αυτό που θέλει ο detailer, καθώς το γυάλισμα (=αφαίρεση εξέχοντος υλικού) απαιτεί περισσότερο πάχος στο βερνίκι. Οπότε βλέπεις αυτοκίνητα 150 και 200 χιλιάδων ευρώ που πλέον δεν μπορούν να γυαλίσουν.
Προφανώς κανένα όχημα δεν γυαλιζεται κατά την παραγωγή γιατί δεν υπάρχει αυτοματοποιημένος τρόπος να γίνει σε λίγα λεπτά της ώρας και επίσης προφανώς δε θα φύγουν 4 μεροκάματα γυάλισματος σε μια διαδικασία συναρμολόγησης που διαρκεί λίγες ώρες .
Θα σε στείλω σε λίγες μέρες φωτογραφία από το δικό μου που το άφησα για ένα ελαφρύ detailing να δεις διαφορά με αφτερ βαφή σπάταλη
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.826
Reaction score
29.504
Τώρα όσο φορτίζει θα βρει και την όπισθεν. :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Υπό βροχή..
Σε ενημέρωσε πως μετά από κάθε βροχή θέλει αμέσως πλύσιμο;

Επειδή τα άλατα και λοιπές ακαθαρσίες του νερού αν στεγνώσουν πάνω στην κεραμική επίστρωση σιγά σιγά την καταστρέφουν; Ή απλά ο δικός μου (που δεν την έκανα τελικά, όπως έχει πει) ήταν σπαστικός;
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
κανονικά πρέπει να μείνει ελάχιστη ποσότητα νερού πάνω, οι λασποπιτσίλες του δρόμου από την άλλη θα πρέπει να ξεπλένονται εύκολα με νερό.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.562
Reaction score
28.967
Σήμερα το είδα κι εγώ αυτό το τεσλα από κοντά.
Συμπαθητικό φαίνεται, δε λέω.
Αλλά ο Κώστας δεν μ΄ έκανε μια βόλτα να δω πως πάει στον δρόμο.
Μου είπε ότι θα πρέπει να ντυθώ ευπρεπώς για να μπω. :laugh:
Υποθέτω ότι θα πηγαίνει καλούτσικα.
Μ΄ άρεσαν οι τεράστιες ζάντες.
Και έχει και ωραίο καλώδιο φόρτισης, ότι πρέπει για ηχεία.
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Πριν και μετά την κεραμική, η ίδια πόρτα..


Υπό βροχή..

View attachment 295660

Και στο τζάμι μπήκε μια άλλη κεραμική επίστρωση, 2 χέρια. Κάτι φαίνεται κι εκεί στη φωτογραφία. Πάντως υαλοκαθαριστήρες δε χρησιμοποίησα για να πάω σπίτι 🤪😁😛


Η κεραμική (κάρτα εγγύησης)

View attachment 295659
Οι φωτό που λέγαμε
IMG_20230617_133846.jpg
IMG_20230617_133915.jpg

Για δες , φαίνεται τι χρώμα είναι το εργαλείο;
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.898
Reaction score
4.712
Γι' αυτό βαριεμαι τα αυτοκίνητα. Το χρωμα, η γρατζουνια, το πιτσιλιστηρι.... Να παναμαμηθει

Καταλαβαίνω μονο όσους έχουν τη κ@βλα του καινουργιου.

Ειχα ενα μπαρμπα ο οποίος επι 15 χρόνια είχε ενα σιερα κοσγουορθ με τα πλαστικά και τις ζελατίνες στα καθίσματα.

Αρρώστια, καλυτερα χαλιεντας, με καμπανάκια, χωρίς σαμπ !

Μονο μέσα το καθαρίζω συχνά, έξω οτι βλέπει η πεθερά.

Διασκεδάζω τρομέρα οταν μετά τη γυμναστική περνάω απο το labiko! Επιστήμονες ολοι, αν τέτοια προσήλωση την είχαν και στις δουλειές τους θα είχαμε χεστεί στα σταρταπς.
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Να σκεφτείς με το που το έβγαλα από το μαγαζί άρχισε βροχή. Το ξέπλυνα με το λάστιχο στην πιλοτή (είναι φρέσκο το κερί και γλυστραει).
Επειδή δεν το χρησιμοποιώ σκέφτομαι να πάρω μέχρι και κουκουλα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Ε δεν ανοίγουμε ένα νέο thread να μας πεις εκεί που το πας για detailing, τι κερί του περνάς κλπ;
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Δεν είναι τίποτα το καταπληκτικό σαν detailing, ο φανοποιος το έκανε να σκεφτείς , η ιστορία είναι ότι η ποιότητα βαφής που αναφέρθηκε και στο ποσό ποιοτική μπορεί να είναι μια εργοστασιακή βαφή και με ποια πρότυπα.
Η δική μου είναι after market βαφή που δεν μπορεί να γίνει σε εργοστασιακό επίπεδο γιατί δεν συμφέρει να γίνει.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.603
Μηνύματα
2.910.911
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top