Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.524
Reaction score
78.639
Ανεξάρτητα από ακροαματικές εκτιμήσεις, όσα κατασκευαστικά θέματα έθιξε ο Petermeni δυστυχώς ισχύουν.
Τα Watt/Puppy είχαν δημιουργήσει φήμη από τη δεκαετία του 90 με διθυραμβικά reviews τα οποία ουδέποτε κάλυπταν την ουσία των πραγμάτων, παπαγαλίζοντας συνήθη ευνοϊκά σχόλια σε διαδοχικές ανανεωμένες εκδόσεις του ηχείου.

Γενικώς έχει καταντήσει αηδιαστική η προώθηση φημισμένων ηχείων του παρελθόντος σε τιμές αδικαιολόγητες κι ενίοτε υπό συστηματική αποσιώπηση προβληματικών θεμάτων που αφορούν σε φθορές από την πάροδο του χρόνου.
για τέτοιο endpoint μιλάμε? :headbang: :roflmao:
1701514359421.png
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Προφανώς ο κόσμος πιστεύει ότι ένα μεγάφωνο είναι ίδιο μετά από 10, 15, 20 χρόνια χρήσης ή αχρηστίας. Ή ότι επειδή είναι ακριβό ή πανάκριβο ένα ηχείο αντέχει.
Εννοείται πως δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.
Tα παλιά KEF τα πάνε από καλά έως εκπληκτικά καλά σε αυτόν τον τομέα. Ανάλογα και με τις "συνθήκες διαβίωσης", μόνο η fs ανεβαίνει από μέτρια έως ελάχιστα
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524

για τέτοιο endpoint μιλάμε? :headbang: :roflmao:
View attachment 314211
Ναι, ήταν κορυφαία ηχεία λέμε. Πολλά λεφτά.

Α-να-φο-ράς.

Κελεπουρι είναι και τώρα. Πάρτε πάρτε κόζμε.

Έστω και με 40 χρόνια καθυστέρηση, θα έχετε ένα ηχείο α-να-φο-ράς στο σαλόνι σας, να διακοσμεί τον άδειο χώρο δίπλα από το σκρίνιο.


ΥΓ. Καταρραμένοι πιντιεφάκηδες, μας έχετε φάει την πσυχή.
 

Μηνύματα
193
Reaction score
233
Ακούτε wilson και σας πιάνει πανικός.. χαχαχα ... :roflmao:

Η κορυφή στο θέμα ηχείο, το συγκεκριμένο κομματι ήταν απ΄τα 2-3 που κεντούσαν την 10ετία '90, σήμερα μετά από τόσα χρόνια το πιθανότερο να είναι μια λάθος αγορά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ακούτε wilson και σας πιάνει πανικός.. χαχαχα ... :roflmao:

Η κορυφή στο θέμα ηχείο, το συγκεκριμένο κομματι ήταν απ΄τα 2-3 που κεντούσαν την 10ετία '90, σήμερα μετά από τόσα χρόνια το πιθανότερο να είναι μια λάθος αγορά.
Σε αναλογία μιας ρήσης από τα πολιτικά δρώμενα ... ΄΄πρώτη φορά αναφορά΄΄... :sneaky:
...
ΥΓ. Καταρραμένοι πιντιεφάκηδες, μας έχετε φάει την πσυχή.
Αποκλείεται να ήταν περισσότερο φαγωμένη από το...styrofoam. :lolsign:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ναι αλλά κι εμείς δεν είμαστε τίποτε... "Αγαθοί" να τσιμπάμε τόσο εύκολα ;)
:roflmao:
Καλά, δες απέξω τις στιβαρές ΄΄θήκες ταξιδίου΄΄ στις οποίες ήταν συσκευασμένα και θα σου εξηγιόταν το ΄΄όνειρο΄΄.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
. . . το συγκεκριμένο κομματι ήταν απ΄τα 2-3 που κεντούσαν την 10ετία '90, . . .
Οσες φορές άκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι, άλλες τόσες απορούσα για την φήμη του (χωρίς να έχω δει μετρήσεις, ε) . Οχι τόσο όσο περιγράφει ο Μάρκου στο #3, πάντως ποτέ δεν μου άρεσαν
 


Μηνύματα
193
Reaction score
233
Καλά, δες απέξω τις στιβαρές ΄΄θήκες ταξιδίου΄΄ στις οποίες ήταν συσκευασμένα και θα σου εξηγιόταν το ΄΄όνειρο΄΄.
Τυγχάνει να έχω δει την συγκεκριμένη ξυλεία φλαμουριάς και απ΄την εσωτερική της πλευρά και μάλιστα πολλές φορές 8-)
Οσες φορές άκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι, άλλες τόσες απορούσα για την φήμη του (χωρίς να έχω δει μετρήσεις, ε) . Οχι τόσο όσο περιγράφει ο Μάρκου στο #3, πάντως ποτέ δεν μου άρεσαν
Κρίμα
 


Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
Οσες φορές άκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι, άλλες τόσες απορούσα για την φήμη του (χωρίς να έχω δει μετρήσεις, ε) . Οχι τόσο όσο περιγράφει ο Μάρκου στο #3, πάντως ποτέ δεν μου άρεσαν
Ναι ίσως θα έπρεπε να γράψω θολά ασαφή μεσαία και βαβουριάρικα μπάσα χωρίς την παραμικρή ατάκα -σκάσιμο .Ξυστά πρίμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524
Είναι η "άποψη" του κατασκευαστή.
Δε ξέρς εσύ απ'αυτα.

Α-να-φο-ράς λέμε.

Ηχεία αναφοράς και πενήντα χρονια μετά !
Έτσι μπράβο.



ΥΓ. 🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷

Τα Γουίλσον που λέτε, για να μαθαίνετε και λίγη ιστορία, είναι τα ηχεία που φτιάχνει ο φανταστικός φίλος του Τομ Χανκς, από την περιπέτεια που είχε εκεί στο νησάκι που έπεσε το αεροπλάνο ντε, τότε που δούλευε στην κούριερ αυτή τη φεντέξ.

Αποχωρίστηκε που λέτε ο Τομ Χανκς με τον Γουίλσον, εκεί στην σχεδία που ήταν μετά την φουρτούνα, και ο Γουίλσον κατέληξε μόνος του σε μια αποθήκη να φτιάχνει ηχεία. Τι σπινοραμα τώρα να περιμένεις από μια μπάλα που φτιάχνει ηχεία, μπάλα με ζωγραφισμένη μια φάτσα από τη ματωμένη παλάμη του Τομ Χανκς, σπινοραμα με χαΐρι; μπα, αδύνατο. Απλά, α-να-φο-ράς.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.256
Reaction score
21.041
Είναι η "άποψη" του κατασκευαστή.
Δε ξέρς εσύ απ'αυτα.

Α-να-φο-ράς λέμε.



Έτσι μπράβο.



ΥΓ. 🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷

Τα Γουίλσον που λέτε, για να μαθαίνετε και λίγη ιστορία, είναι τα ηχεία που φτιάχνει ο φανταστικός φίλος του Τομ Χανκς, από την περιπέτεια που είχε εκεί στο νησάκι που έπεσε το αεροπλάνο ντε, τότε που δούλευε στην κούριερ αυτή τη φεντέξ.

Αποχωρίστηκε που λέτε ο Τομ Χανκς με τον Γουίλσον, εκεί στην σχεδία που ήταν μετά την φουρτούνα, και ο Γουίλσον κατέληξε μόνος του σε μια αποθήκη να φτιάχνει ηχεία. Τι σπινοραμα τώρα να περιμένεις από μια μπάλα που φτιάχνει ηχεία, μπάλα με ζωγραφισμένη μια φάτσα από τη ματωμένη παλάμη του Τομ Χανκς, σπινοραμα με χαΐρι; μπα, αδύνατο. Απλά, α-να-φο-ράς.
Άμα πχιάσουν πεντεχιλιαδαιτουλάχιστο, μια χαρά χαϊέντ είναι. Αλλά πού! Κι εσύ κι ο petermeni άσχιετοι είστε ρε. Πουκσερετεσεισαποχαϊέντ... Αντεσαββατχιάτικα... Μπαααααααα...
 

Μηνύματα
508
Reaction score
679
Εγώ πάντως που τα άκουσα (Sofia II ή III δεν θυμάμαι) στον συγχωρημένο Ζωδιάτη λίγο πριν αποδημήσει, ακόμα συχτηρίζω την ώρα και τη στιγμή που δεν βρήκα τα τρία χιλιάρικα που μου λειπαν για να τα πάρω. Τι να λέμε τώρα... Βέβαια μετά από δώδεκα χρόνια μάλλον ληγμένα θα ήτανε οπότε μου βγήκε σε καλό.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.791
Ακούω απο ληγμένα ηχεία πάνω απο 12 χρόνια .
Αλλά ,
.......kαι του Κώστα τα ηχεία - και του κάθε Κώστα , Νίκου , Γιάννη ..... - σε 12 χρόνια απο τώρα ληγμένα θα είναι .
και τι θα κάννννν ;
Θα ποστάρει και αυτός - όπως και πολλοι το κάνουν τώρα - .....μια φορά το μήνα , μια φορά το χρόνο ....πιόσκσερ ;
και η ειρωνεία ξέρεις πιά θα είναι ;
Θα λένε οι ίδιοι , πως άκουγαν ήχους απο άχρηστα ηχεία ......Χρόνια Πολλά .

-
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.294
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top