Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.522
Reaction score
78.639
Τώρα που το ξαναδιαβάζω, μπούρδα έγραψα.
Ετσι:
View attachment 314279
δεν ήταν "από την αρχή", αλλά στην αρχή.
Τώρα . . . ?
και παίζ έτσ με τα μιντ-τουίτερ να βαράνε φωτιστικό.... στο γάμο του Καραγκιόζη......που να τα βάλεις και ον άξις :roflmao:

1701559265148.png
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.522
Reaction score
78.639
Κάτσε βρε χαμένε να δούμε.
Πάντως εγω΄όπου τα άκουσα χάλια παίζανε . Εντελώς όμως
δηλαδή τι ακριβώς παραπάνω να δεις?

ειλικρινά αν τα βρει ο φίλος με κάνα 200ρι σε υπεράριστη κατάσταση....ας τα πάρει να του φύγει η.....

διαφορετικά ας δώκει άλλα 100 να πάρει τα δικά σου :biggrin:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.522
Reaction score
78.639
αν έχει γίνει σωστά
με τέτοια αποτελέσματα...
το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί το ηχείο αυτό είναι η ευθυγράμμιση των πηνίων :roflmao:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Πάντως πέρα από τον χαβαλέ, προσωπικά είμαι πιό ήπιος από εσάς. Απλά υποκειμενικά ποτέ δεν μου άρεσαν.
Ακόμα και το γράφημα που κράζουμε, στο ±2,5dB είναι, με στρωτή γραμμική πτώση πολύ μικρής διακύμανσης από 1000Ηz μέχρι 8KHz (βέβαια μετά ξυνίζει η σούπα). Απλά η τονικότητα είναι γτπ --> πηκ στα 1000 (μπλιάχ), κατηφόρα 5dB προς τa 400, τρικυμία στο άνω άκρο, λογικό να με χαλάνε (και επαναλαμβάνω, δεν την είχα δει αυτήν την καμπύλη, τώρα την βλέπω).
Αλλά αν μπει και η τιμή τους στην εξίσωση, ΟΚ αξίζουν σφαλιάρες.
 

Μηνύματα
2.479
Reaction score
1.762
Δεν έτυχε ποτέ να ακούσω Wilson που να μη μου αρέσει. Είτε σε σπίτι είτε σε εκθέσεις.
Πάντα για κάποιο λόγο με γοήτευε ο ήχος τους…
Τώρα για τα τεχνικά πιθανά προβλήματα που ανέφερε ο Πέτρος πάω πάσο.
Δε μας είπε ο φίλος και πόσο τα βρήκε να έχουμε μια εικόνα…
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Πριν καμιά δεκαπενταετία άκουγα και αυτά. Τα οποία σαν νέα μοντέλα είναι αυτά. Και τότε και σήμερα είναι το entry level της Genesis. Και αυτά έχουν τις μονάδες σε κλίση και μάλιστα μεγαλύτερη, έχουν και πίσω μονάδες, ενώ τα 4 x 8" woofers είναι ενεργά στα 1000watt. Είναι αδιάφορο πως μετράνε και ούτε θα το κοιτούσα ποτέ, καθώς το αποτέλεσμα μετράει και ήταν μοναδικό.

H πλάκα της υπόθεσης είναι ότι πάρα πολλοί ιδιοκτήτες τα παίζουν με Jadis. Και εγώ με Jadis τα άκουγα. Ο ήχος ήταν μαγεία, και είναι το μόνο που έχει σημασία. Έχω πολλά χρόνια να ακούσω τέτοιο αποτέλεσμα.

Τα παραπάνω ήταν και ο λόγος της ενασχόλησης μου με την κατηγορία των ηχείων με μονάδες και πίσω. Επίσης, δεν έχω ακούσει ποτέ Wilson και να μη μου αρέσει. Αν είχα τα χρήματα τότε να παίξω σε τέτοιο level η απάντηση ήταν ξεκάθαρη, Genesis. Απίστευτος ήχος και τιτανοτεράστιο sound stage.
 
Last edited:

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Δεν έτυχε ποτέ να ακούσω Wilson που να μη μου αρέσει. Είτε σε σπίτι είτε σε εκθέσεις.
Πάντα για κάποιο λόγο με γοήτευε ο ήχος τους…
Τώρα για τα τεχνικά πιθανά προβλήματα που ανέφερε ο Πέτρος πάω πάσο.
Δε μας είπε ο φίλος και πόσο τα βρήκε να έχουμε μια εικόνα…
3200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Από αυτά που έχω διαβάσει, το WATT TINY TOT το έφτιαξε αρχικά ο Wilson με στόχο ένα ακριβές monitor ως εργαλείο για τον μηχνικό ηχογράφησης σε χώρους εκτός του στούντιου, και μπορούσες να βάλεις όποια υπογούφερ ήθελες.
Σαν σχέδιο ήταν η πρώτη "πυραμίδα" ηχείο, που στην συνέχεια πολλοί σχεδιαστές μιμήθηκαν, (ακόμη και τα Genesis που αναφέρθηκαν), δηλαδή πρόκειται για ένα πρωτότυπο.
Τα PUPPY σχεδιάστηκαν σαν υπογούφερ πάνω στα οποία τοποθετούνται τα TINY TOT.
Από αυτά και μόνο μπορούμε να συμπεράνουμε ,το λιγότερο , πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ηχείο με "προσωπικότητα" και κατά συνέπεια, όπως συμβαίνει με τις "προσωπικότητες" σε άλλους είναι αρεστές και γοητευτικές και σε άλλους αντιπαθέστατες.
Αν ζητούσα από τον πωλητή, φωτογραφίες των αναρτήσεων των μεγαφώνων υψηλής ανάλυσης, θα είχα άραγε την δυνατότητα να καταλάβω τη κατάσταση τους? ο ίδιος ισχυρίζεται ότι όλα λειτουργούν άψογα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Σαν σχέδιο ήταν η πρώτη "πυραμίδα" ηχείο, που στην συνέχεια πολλοί σχεδιαστές μιμήθηκαν, (ακόμη και τα Genesis που αναφέρθηκαν), δηλαδή πρόκειται για ένα πρωτότυπο.
Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο σχέδιο βγήκε από τον Arnie Nudell την εποχή της Infinity. Μιλάμε για τέλος δεκαετίας 1960, αρχές 1970. Μετά δημιούργησε την Genesis μαζί με άλλους γνωστούς.
 

Μηνύματα
837
Reaction score
1.020
3200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Από αυτά που έχω διαβάσει, το WATT TINY TOT το έφτιαξε αρχικά ο Wilson με στόχο ένα ακριβές monitor ως εργαλείο για τον μηχνικό ηχογράφησης σε χώρους εκτός του στούντιου, και μπορούσες να βάλεις όποια υπογούφερ ήθελες.
Σαν σχέδιο ήταν η πρώτη "πυραμίδα" ηχείο, που στην συνέχεια πολλοί σχεδιαστές μιμήθηκαν, (ακόμη και τα Genesis που αναφέρθηκαν), δηλαδή πρόκειται για ένα πρωτότυπο.
Τα PUPPY σχεδιάστηκαν σαν υπογούφερ πάνω στα οποία τοποθετούνται τα TINY TOT.
Από αυτά και μόνο μπορούμε να συμπεράνουμε ,το λιγότερο , πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ηχείο με "προσωπικότητα" και κατά συνέπεια, όπως συμβαίνει με τις "προσωπικότητες" σε άλλους είναι αρεστές και γοητευτικές και σε άλλους αντιπαθέστατες.
Αν ζητούσα από τον πωλητή, φωτογραφίες των αναρτήσεων των μεγαφώνων υψηλής ανάλυσης, θα είχα άραγε την δυνατότητα να καταλάβω τη κατάσταση τους? ο ίδιος ισχυρίζεται ότι όλα λειτουργούν άψογα.
Να ξεκαθαρίσω για αρχή ότι ΔΕΝ έχω ακούσει το συγκεκριμένο ηχείο αλλά έχω ακούσει μεγαλύτερες και μεταγενέστερες υλοποιήσεις από αυτό. Δεν με εντυπωσίασαν...
Η άποψή μου είναι ότι το συγκεκριμένο ηχείο είναι πολύ παλιό και έχει σχεδιαστεί και υλοποιηθεί με γνώση και υλικά του "τότε". Ένα ηχείο θα πρέπει να έχει όσο το δυνατόν λιγότερη "προσωπικότητα" μιας και θα πρέπει ν' αναπαράγει ένα πρόγραμμα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια. Εδώ νομίζω δεν ισχύει αυτό.
Μπορεί να το αγοράσετε αλλά θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι σε μικρό χρονικό διάστημα και αφού αποφασίσετε να ακούσετε και πιο σύγχρονες υλοποιήσεις θα θελήσετε να το δώσετε...δύσκολα πράγματα.
Μην "γοητεύεστε" από το όνομα του ηχείου αλλά εάν είναι εφικτό ακούστε το, ακούστε και άλλες υλοποιήσεις πιο σύγχρονες που βασίζονται σε νέες μεθόδους υλοποίησης και μελέτες.
Θα καταντήσω γραφικός, για κάποιους, αλλά θα είστε καλύτερα με ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων (ενσωματωμένος ενισχυτής) και σωστή υλοποίηση (Genelec, Neumann, KEF, Buchardt Audio κλπ). Υπάρχουν μοντέλα που θα καλύψουν τις ανάγκες σας και στοιχίζουν έως 4000 ευρώ. Από εκεί και έπειτα αν θελήσετε κάτι παραπάνω θα χρειαστεί ν' ασχοληθείτε από 2η οκτάβα και κάτω, γιατί από 3η και επάνω θα είστε πλήρης.
Να σημειώσω ότι δεν είναι όλα τα παλαιάς σχεδίασης ηχεία "άχρηστα" αλλά όπως και να το κάνουμε η γνώση, τα υλικά και οι υλοποιήσεις προχωράνε και παρέχουν ένα βελτιωμένο προϊόν σε σχέση με το παρελθόν.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αν ζητούσα από τον πωλητή, φωτογραφίες των αναρτήσεων των μεγαφώνων υψηλής ανάλυσης, θα είχα άραγε την δυνατότητα να καταλάβω τη κατάσταση τους? ο ίδιος ισχυρίζεται ότι όλα λειτουργούν άψογα.
οι μονάδες τους πρέπει να έχουν υποστεί service με αντικατάσταση των αναρτήσεων λόγω χρόνου . Το θέμα είναι τι ring foams θα έχει βάλει στη θεση
των original. (Woofers). Τα γνήσια foams δεν υπάρχουν από ο,τι ξέρω.

Επίσης υπάρχει και ισχυρή πιθανότητα , ακόμη και αν φοράει τα πρώτα γνήσια (original) foams , όταν τα πάρεις τα ηχεία , να σκιστούν στα χέρια σου σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα και μετά μπλέκεις πάλι (πρέπει να το πάρεις σοβαρά υπ´οψη αυτό).

Για το τουιτερ, πολύ σωστά προείπε ο Petermeni ότι επισκευάζονται , αλλά με αμφισβητούμενες πιθανότητες επιτυχίας ως προς τον αρχικό τους ήχο.

Επειδή έχω κάνει refoaming σε άλλα ηχεία ,με άλλα «συμβατά» ring foams που έδινε η εταιρεία (ανυπαρξια original), ο ήχος στο τέλος δεν είχε καμία σχέση με τα γνήσια και ούτε πρόκειται ποτέ να έχει.

Θυμάμαι τα ηχεία τα πούλησα σε 1-2 βδομάδες, σχεδόν αμέσως.

Η Wilson π.χ., αν θυμάμαι καλά, για αυτό τον τεχνικό λόγο »επανασχεδιάσε« το ηχείο στη σειρά 6 και φόρεσε μονάδες με rubber suspension rings στα woofer .

Αυτή την αλλαγή την παρείχε μετά και στα series 5 , με μια τροποποίηση στο κροσοβερ μαζί με τα ανταλλακτικά.

Αλλα και πάλι δεν ήταν πλήρως πετυχημένη «τροποποίηση» , γιατι διέφεραν οι όγκοι των σαμπ (puppy) των ηχείων και υπήρχε πάλι ένας συμβιβασμός στον απόλυτο ήχο , σε σχέση με το πρωτότυπο.

εγώ δε θα έμπλεκα σε τέτοιες ιστορίες.:biggrin:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.479
Reaction score
1.762
3200 είναι πολλά για το συγκεκριμένο ηχείο, υπάρχουν πολλά νεότερα ηχεία στην αγορά μεταχειρισμένου με λιγότερα χρήματα και φυσικά και επιλογές σε καινούργιο όπως ειπώθηκε παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.164
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα η συνέχιση του θέματος, ειπώθηκαν εμπειρικές, υποκειμενικές μέχρι και τεχνικές απόψεις. Την τσέπη του ο καθένας την διαχειρίζεται όπως νομίζει.

Ύστερα από δεκαετίες με μεγάλα πάνελ και αρκετά ενισχυτικά...
Από περιέργεια...πως από πάνελ θες να πας σε κουτί; Είχα ακούσει πάνελ βιαστικά σε εκθέσεις στο παρελθόν αλλά άκουσα πρόσφατα εισαγωγικό μοντέλο Magnepan και έπαθα σοκ με την διάγεια του ηχείου και το πόσο "μουσικό" ήταν. Έχω δει πολλές αναφορές για βελτιοποιήσεις των ηχείων της εταιρείας ή ότι δεν έχουν ικανοποιητικό χαμηλό. Προσωπικά το έπαιρνα όπως ήταν αν είχα τα χρήματα και αν σε 5 - 10 χρόνια δεν ήθελε service (σύρματα/μεμβράνες κλπ). Το χαμηλό όντως δεν ήταν το βαθύτερο αλλά δεν ψάχνω το βαθύτερο, προσωπικά με τρέλανε το άκουσμα σε jazz, κλασική και ροκ μέχρι Dire Straits. Για οριστική γνώμη όμως θέλω να το ακροαστώ με πιο σκληρά ακούσματα σε πιο δυνατή ένταση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Αν τα Wilson αποτελούν αντικείμενο πόθου τα λόγια είναι περιττά. Η χαρά και ευεξία που θα λαμβάνει και μόνο με την παρουσία τους στο χώρο δεν έρχεται ούτε με 1000 μετρήσεις.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Εδώ το σοβαρότερο από κάθε μέτρηση θέμα είναι το τυχόν γιγαντιαίο σπάσιμο που θα παραλαμβάνει, ιδίως από ακριβά αντικείμενα πόθου, αν . . .
οι μονάδες τους πρέπει να έχουν υποστεί service με αντικατάσταση των αναρτήσεων λόγω χρόνου . Το θέμα είναι τι ring foams θα έχει βάλει στη θεση
των original. (Woofers). Τα γνήσια foams δεν υπάρχουν από ο,τι ξέρω.

Επίσης υπάρχει και ισχυρή πιθανότητα , ακόμη και αν φοράει τα πρώτα γνήσια (original) foams , όταν τα πάρεις τα ηχεία , να σκιστούν στα χέρια σου σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα και μετά μπλέκεις πάλι (πρέπει να το πάρεις σοβαρά υπ´οψη αυτό).

Για το τουιτερ, πολύ σωστά προείπε ο Petermeni ότι επισκευάζονται , αλλά με αμφισβητούμενες πιθανότητες επιτυχίας ως προς τον αρχικό τους ήχο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.286
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top