Wrapping ηχείων

Μηνύματα
1.325
Reaction score
2.196
Ποιά είναι η γνώμη σας για wrapping των ηχείων με μεμβράνες αυτοκινήτου;

Βασικός λόγος που θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο είναι αυτή η βλακεία που ονομάζεται piano black.
Πανέμορφο να το κοιτάς αλλά μαζεύει σκόνη και δαχτυλιές σα διάολος.

Είμαι σε φάση να πάρω νέα ηχεία αλλα αυτά που θέλω έχουνε μεγάλες επιφάνειες piano black.
Θέλω να τις εξαφανίσω και σκεφτόμουν το wrapping.
Τί λέτε; Θα δουλέψει;
Επίσης βγαίνει εύκολα μετά ή θα τα πάρει όλα παραμάζωμα η μεμβράνη;

Να κάνω κατευθείαν τα ηχεία ή να κάνω πρώτα το sub για δοκιμή; Βέβαια θα το κάνω μόνος μου αυτό γιατί είναι ασήκωτο. Και σε αυτό μου την έχει δώσει το piano black.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.758
Reaction score
79.025
αγορίνα με παιδιά στο σπίτι τις δαχτυλιές δεν τις γλιτώνεις...κ όχι μόνο όσο μεγαλώνουν..... από το αριστερό σαμπ ένα καλοκαίρι μάζευα ψίχουλα >:(...
για την σκόνη...θεωρώ ότι υπάρχουν κρεμουλες που απλά μειώνουν το φαινόμενο...κ με μια σουιφεριά γίνεται καινούριο....
ποντάρω στην παστρικιά μας @Zizik σίγουρα ξέρει :biggrin:
 

Μηνύματα
624
Reaction score
1.353
Ποιά είναι η γνώμη σας για wrapping των ηχείων με μεμβράνες αυτοκινήτου;

Βασικός λόγος που θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο είναι αυτή η βλακεία που ονομάζεται piano black.
Πανέμορφο να το κοιτάς αλλά μαζεύει σκόνη και δαχτυλιές σα διάολος.

Είμαι σε φάση να πάρω νέα ηχεία αλλα αυτά που θέλω έχουνε μεγάλες επιφάνειες piano black.
Θέλω να τις εξαφανίσω και σκεφτόμουν το wrapping.
Τί λέτε; Θα δουλέψει;
Επίσης βγαίνει εύκολα μετά ή θα τα πάρει όλα παραμάζωμα η μεμβράνη;


Να κάνω κατευθείαν τα ηχεία ή να κάνω πρώτα το sub για δοκιμή; Βέβαια θα το κάνω μόνος μου αυτό γιατί είναι ασήκωτο. Και σε αυτό μου την έχει δώσει το piano black.
Το έχω κάνει....Μ'άρεσε.
Ησαντο μαύρο -γκρι

1000008415.jpg


Έγινε έτσι

1000008414.jpg

1000008413.jpg

1000008411.jpg

1000008412.jpg


Aliexpress...18 euros 80cmx6m
 



Μηνύματα
624
Reaction score
1.353
Άμα δεν έχει περίεργες καμπύλες είναι πολύ εύκολο.
Ειδικά αν πας ρε βινύλιο χωρίς σχέδιο είναι ακόμα πιο εύκολο.

Αν το βγάλεις μετά από καιρό θα αφήσει λίγα κατάλοιπα. Σε μια μηχανή μου που το είχα κάνει άφησε (της 3M), αλλά το υλικό με άφησε να το βγάλω (τρίψιμο, γυάλισμα κτλ).
Τώρα σε υλικό τόσο ευαίσθητο όσο το wrap του ηχείου, δεν ξέρω πως θα είναι αν βγει. Δεν ξέρω αν θα το ρίσκαρα.

Επίσης αν έχει περίεργα κοψίματα βγαίνει αλλά θέλει δουλίτσα και διάφορες τεχνικές για να μην φαίνεται τίποτα
 

Μηνύματα
1.325
Reaction score
2.196
Ωραία δουλίτσα αλλά δεν ψάχνομαι για κάτι τέτοιο ακριβώς.
Το ηχείο που θέλω να τυλίξω (αν όλα πάνε καλά) είναι 1,5μ ύψος και βάθος 50εκ.. Στρογγυλές επιφάνειες πίσω και κυρτό το πάνω μέρος.
Έλεγα για μεμβράνες αυτοκινήτου επειδή έχουν εντυπωσιακούς χρωματισμούς (είμαι ακόμη καγκουράκι).



Στην τελική, τα αλλάζεις και κάνεις άπειρους χρωματισμούς.
 

Μηνύματα
624
Reaction score
1.353
Άμα έχει κυρτές επιφάνειες θέλεις θερμοδιαστελλομενο.
Το οποίο είναι κομματάκι γαμ...κι για να το βάλεις καλά, συν αν το βλέπει ήλιος το φουσκώνει/ξεκολλάει και θέλει κόλλες και ιστορίες.

Εναλλακτικά δες και το plasti dip....2-3 χερια περνας και γεια σας. Δεν αφήνει και σημάδια κατάλοιπα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.758
Reaction score
79.025
Εναλλακτικά δες και το plasti dip....2-3 χερια περνας και γεια σας. Δεν αφήνει και σημάδια κατάλοιπα
με πρόλαβες....
αυτό κ τέλος

όταν έρθει η ώρα να το βγάλεις....το πολύ πολύ με λίγο πιστολάκι μαλλιών για να βγαίνει χωρίς να σπάει σε μεγάλα κομμάτια
 

Μηνύματα
624
Reaction score
1.353
με πρόλαβες....
αυτό κ τέλος

όταν έρθει η ώρα να το βγάλεις....το πολύ πολύ με λίγο πιστολάκι μαλλιών για να βγαίνει χωρίς να σπάει σε μεγάλα κομμάτια
Ούτε καν, το κόβεις με ένα κοπιδι σε μια ακρη και βγαίνει όλο όπως είναι. (Αν δεν βάλεις το σκληριντικο α λα βερνίκι που δίνουν. Δεν χρειάζεται σε εσωτερικό χώρο).
Ειδικά σε μεγάλες επιφάνειες όπως το ηχείο θα είναι παιχνίδι.
Είχα κάνει το παλιό μου κράνος, μέτα από 2 χρόνια που το έβγαλα ήταν όπως ήταν πριν το βάλω
 



Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.677
Reaction score
75.863
Μόνο PlastiDip, όταν αφαιρεθεί δεν αφήνει κατάλοιπα ούτε κόλλες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.701
Μηνύματα
2.913.983
Members
38.086
Νεότερο μέλος
giorgosgolan
Top