Εργαλεία κήπου


Μηνύματα
1.825
Reaction score
350
μπα, δεν θα τον βολέψει...είναι πολλά τα δεντράκια μέσα, είναι και επικλινές το έδαφος σε κάποια σημεία, έχει και 2-3 τσιμεντένια χωρίσματα , οπότε παίζει πολύ το "εμπρός πίσω".
αυτή έχει καλές κριτικές ...μεγαλύτερο μοτέρ και μαχαίρι, μεγαλύτερος κάδος, χωρίς απαιτήσεις για σέρβις/επισκευές...θα πάω να την δω
 

Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
μπα, δεν θα τον βολέψει...είναι πολλά τα δεντράκια μέσα, είναι και επικλινές το έδαφος σε κάποια σημεία, έχει και 2-3 τσιμεντένια χωρίσματα , οπότε παίζει πολύ το "εμπρός πίσω".
αυτή έχει καλές κριτικές ...μεγαλύτερο μοτέρ και μαχαίρι, μεγαλύτερος κάδος, χωρίς απαιτήσεις για σέρβις/επισκευές...θα πάω να την δω
Η αυτό προώθηση δεν επηρεάζει και δεν αναιρεί το μπρος-πίσω
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.970
Reaction score
12.724
Καλά λέει ο @Artemios, ας έχει αυτοπροώθηση για να μη χρειάζεται να σπρώχνει στο εμπρός. Στο πίσω ας τραβάει χειροκίνητα. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να πατάς διακόπτη για να προχωρά μόνη της.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Πάω για αγορά πλυστικού. Αυτό,

ή αυτό;

Παραπάνω δεν δίνω. Επέλεγα Kaercher επειδή το μαγαζί που αγοράζω πράγματα κήπου είναι στα 3' με το αμάξι, έχει ανταλλακτικά και κάνει service. Δεν υπάρχει άλλη εταιρεία στην περιοχή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
το Κ3 που έχω εγώ μια χαρά κάνει τη δουλειά, οικιακή χρήση. Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ 1-2 φορές το χρόνο βέβαια.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Για τόσο είναι. :p
Αυτό που έχω καταλάβει με αυτά είναι ότι θέλει προσοχή μην το δουλέψεις στεγνό. Εχει τη διαδικασία του πως το συνδέεις και το ξεκινάς.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε μια αυλή σπιτιού, γκαράζ, πάνω από 1-2 φορές το χρόνο πλύσιμο με πιεστικό. Την πιο συχνή συντήρηση/καθαρισμό την κάνεις με το λάστιχο της βρύσης. Και αυτές τις 1-2 φορές του βγάζω τα μάτια, μπορεί να δουλεύει και 5 ώρες συνεχόμενα!
Τώρα αν κάποιος θέλει να πλένει και αυτοκίνητο με αυτό (που θέλει προσοχή νομίζω) οπότε πιο συχνή χρήση αλλάζει η κουβέντα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Το Κ3 το έχει γείτονας. Το είδα πρόσφατα στον κήπο του και το δούλεψα. Λίγο μικρό μου φαίνεται. Όσο μεγαλύτερο τόσο γρηγορότερα τελειώνεις. Επίσης, από Κ4 και πάνω έχει υδρόψυξη, με ότι σημαίνει αυτό για τη μακροζωία του.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Ολα υδρόψυξη έχουν, με το νερό που περνάει από μέσα τους ψύχεται το μοτέρ, για αυτό έγραψα θέλει προσοχή μην το βάλεις μπροστά πριν το συνδέσεις με νερό και αφήσεις το νερό να τρέξει από μέσα του με την πίεση που έχει από τη βρύση. Αυτό που νομίζω έχουν τα πιο μεγάλα είναι μοτέρ αλουμινίου (το πλαίσιο φαντάζομαι) ενώ το δικό μου είναι πλαστικό.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Το Κ4 να είναι το min που θα παρεις, εχω Κ5 με επιπλέον λάστιχο και κιτ αυτοκινητου. Ακριβο αλλά ριχνει ζεστό νερό!
 

Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
Τώρα πια με αυτή τη σκονη απο τη σαχαρα , μόνο με πιεστικό καθαρίζουν οι αυλές και τα αυτοκίνητα.
το δε πιεστικό ξοδεύει λιγότερο νερό απο το απλό λάστιχο μιας βρύσης.
 


Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.786
Θελω να αγορασω ενα χορτοκοπτικο βενζινης μεχρι 200 ευρω. Φυσιικα στην κατηγορια αυτη μονο κινεζο περνεις.
Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη. Δυο κηπους γυρω στα 40τμ,και 4 οικοπεδα απο 350 εως 600τμ Εκανα μια ερευνα για κινεζο και βρηκα τα Visco με καλο σερβις και υποστηριξη ανταλλακτικων,και τα Nakayama και αυτα με πολυ καλη υποστηριξη. Βαση ενος κινεζικου αλυσοπριονου Nagea που εχω 2 χρονια τωρα και εχει κοψει μερικους τονους ξυλα χωρις να πει κιχ. Φυσικα βαζω καλο λαδι μιξης,και εχω αλλαξει το μπουζι με NKG ειπα να παω σε κινεζο παλι.

Τα επωνυμα χορτοκοπτικα ξεφευγουν πολυ στην τιμη και δεν θα κανουν αποσβεση τα χρηματα τους.

Το φθηνοτερο επωνυμο αλλα δεν ξερω λογω οτι ειναι μικρο σε κυβισμο και ιππους αν τα καθαφερει σε νωπο χορτο.

Για πειτε γνωμες.





 

Μηνύματα
1.524
Reaction score
1.878
Πάρε ένα STIHL FS55R στα 199 με δώρο μεσινέζα αξίας περίπου 40 ευρώ (τρέχει προσφορά) και για 20 χρόνια δε θα ασχοληθείς ξανά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Περίπου στα ίδια λεφτά (170€) έχει της σκιλ ηλεκτρικό, μπαταρίας, αλλά χωρίς τις μπαταρίες 🤣

Είναι πολύ καλό, με ιμάντες για να δένεται στην πλάτη, και πολύ ελαφρύ (4 κιλά χωρίς τη μπαταρία).

Το'χουν πάρει δυο εδώ πέρα, και είναι ενθουσιασμένοι, βγάζει πολύ δουλειά, αυτοί έχουν 5-6 στρέμματα για καθάρισμα.

Το σετ 2 μπαταρίες και ταχυφορτιστης, σκέτο, ειναι στα 199€.

Δηλαδή όλο το πακέτο, με 2 μπαταρίες, βγαίνει στα 370€.

Και δεν ασχολείσαι με βενζίνη, καθαρά πράγματα.

Εδώ το πακέτο με 1 μπαταρία, στα 250€


Έχω 3-3,5 στρέμματα και το σκέφτομαι και γω.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.786
Πάρε ένα STIHL FS55R στα 199 με δώρο μεσινέζα αξίας περίπου 40 ευρώ (τρέχει προσφορά) και για 20 χρόνια δε θα ασχοληθείς ξανά.
Καλυτερα αυτο που ειναι με τιμονι. το αλλο δεν με βολευει.
Μικρο δεν ειναι? Θα τα βγαλει περα με νωπο χορτο? Υποψιν εκτος κξπων ειναι και 4 οικοπεδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Με τιμόνι και ιμάντες για να δένεται στην πλάτη, δεν γίνεται αλλιώς δουλειά.

Αν θες να βγάζεις 6 στρέμματα με τη μία, θες 2 μπαταρίες στην ανωτέρω λύση που λέω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.865
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top