Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

Μηνύματα
276
Reaction score
339
Λοιπόν, έβαλα τα hifiman με έναν fiio e10k που τα οδηγάει πολύ εύκολα - δε φτάνω καν στη μέση του volume και έχω υπερβολικά δυνατή ένταση.

Στα δικά μου αυτιά τα hifiman έχουν μεγάλη σκηνή με πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων και ανάλυση.
Τα φωνητικά είναι ένα τσικ πιο χαμηλά από ότι θα τα ήθελα, αλλά νομίζω αυτό είναι αποτέλεσμα μιας πτώσης που έχουν γύρω από τη συχνότητα των 1k. Με λίγο eq εκεί διορθώνεται εύκολα.

Από θέμα ανεσης είναι μια χαρά. Ακούω εύκολα 2 ώρες συνεχόμενα χωρίς ενόχληση. Βέβαια τα senn είναι ακόμη πιο άνετα, καθότι σχεδόν 150γρ ελαφρύτερα.

Tα senn έχουν σίγουρα στενότερη σκηνή, αλλά δεν θα έλεγα στενή.
Τα φωνητικά είναι πιο έντονα και καθαρά και σε κάποια είδη ακούγονται πιο ευχάριστα.
Π.χ. το Wish you were here ακουγόταν πιο ευχάριστα/εύκολα στα senn σε σχέση με τα hifiman, στα οποία η φωνή λίγο υποχωρούσε σε σχέση με τα οργανα στο δεύτερο μισό του τραγουδιού.

Νομίζω είναι καθαρά θέμα "γεύσης" ποιο από τα δύο ακουστικά θα διαλέξει κάποιος. Είμαι σίγουρος ότι τα hifiman σε κάποιον μπορεί να ακουστούν λιγο χαλαρά και να προτιμάει τον πιο σφιχτό και γεματο ήχο των HD560S.
Τα φωνητικά όντως είναι λιγο πιο χαμηλά απο οτι θα τα ήθελα και εγω αλλα γενικά όλα καλά
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Καλημέρα σε όλους. Είμαι εδώ και κάποιο καιρό με τα philips fidelio x2hr και τα έχω καταευχαριστηθεί από όλες τις πλευρές. Εξαίρεση μόνο οι υπόλοιποι που είναι δίπλα μου που μου λένε να τα χαμηλώνω καθότι είναι ανοιχτού τύπου :p. Έχοντας διάφορους τύπους ακουστικων (ανοιχτά, κλασσικά, ψείρες κτλ)νομίζω ότι αυτά που έχουν πιο αέρα να δείξουν και δυνατότητες είναι του ανοιχτού τύπου. Ισχύει αυτόή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλημέρα σε όλους. Είμαι εδώ και κάποιο καιρό με τα philips fidelio x2hr και τα έχω καταευχαριστηθεί από όλες τις πλευρές. Εξαίρεση μόνο οι υπόλοιποι που είναι δίπλα μου που μου λένε να τα χαμηλώνω καθότι είναι ανοιχτού τύπου :p. Έχοντας διάφορους τύπους ακουστικων (ανοιχτά, κλασσικά, ψείρες κτλ)νομίζω ότι αυτά που έχουν πιο αέρα να δείξουν και δυνατότητες είναι του ανοιχτού τύπου. Ισχύει αυτόή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη;
Την ίδια άποψη έχω κι εγώ.
Έχουν μεγαλύτερη σκηνή κανοντας το άκουσμα πιο ξεκούραστο και "αληθοφανές", τουλάχιστον συγκρίνοντας με αντίστοιχης αξίας κλειστά.
Οι ψείρες είναι άλλη περίπτωση. Είναι διαφορετικος ο τρόπος που ακούμε και αντιλαμβανόμαστε, λόγω τοποθέτησης μεσα στο αυτί.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλημέρα σε όλους. Είμαι εδώ και κάποιο καιρό με τα philips fidelio x2hr και τα έχω καταευχαριστηθεί από όλες τις πλευρές. Εξαίρεση μόνο οι υπόλοιποι που είναι δίπλα μου που μου λένε να τα χαμηλώνω καθότι είναι ανοιχτού τύπου :p. Έχοντας διάφορους τύπους ακουστικων (ανοιχτά, κλασσικά, ψείρες κτλ)νομίζω ότι αυτά που έχουν πιο αέρα να δείξουν και δυνατότητες είναι του ανοιχτού τύπου. Ισχύει αυτόή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη;
Δεν είναι απλά η προσωπική σου άποψη ή εντύπωση, είναι γενικός κανόνας με ελάχιστες εξαιρέσεις. Τα "καλύτερα"/ακριβότερα ακουστικά που κυκλοφορούν είναι ανοιχτής σχεδίασης. Η κλειστή σχεδίαση εισάγει ιδιοσυντονισμούς που δυσκολεύουν πολύ την υλοποίηση τονικά ισορροπημένων ακουστικών, ενώ κατά γενική αντίληψη χειροτερεύει την (όποια) αίσθηση του χώρου/σκηνής. Υπάρχουν και κάποια πολύ καλά κλειστά ακουστικά, κυρίως για ειδικές εφαρμογές.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.315
Reaction score
27.329
Θα είχε ενδιαφέρον η σύγκριση με τα Neumann NDH 30

 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
Θα είχε ενδιαφέρον η σύγκριση με τα Neumann NDH 30

Τα σύγκρινα εγω στο booth του Νάκα στη έκθεση ακουστικών, μπορώ να πως και τα δύο μου φάνηκαν εξαιρετικά, τα 660S2 έχουν λίγο ποιο "αέρα" απο τα ndh30, αλλα και τα δύο με εξέπληξαν, τα ndh30 γενικότερα και τα 660S2 με το πόσο έχουν διορθώσει τα 600. 1) Η πίεση που ασκεί στο κεφάλι έχει μειωθεί σημαντικά (πολυ σημαντικό αμα φοράς γυαλιά η σε ενοχλεί ή πίεση αυτή) 2) η σκηνη δεν είναι πια τόσο στενή που είναι μέσα στον εγκέφαλο σου, 3) έχει διορθωθεί το veil των 600. Γενικά πιστεύω οτι είναι πολύ καλα και τα δυο και θα είναι σίγουρα τα επόμενα μου ακουστικά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Θα είχε ενδιαφέρον η σύγκριση με τα Neumann NDH 30

Η άμεση και ευθεία σύγκριση ακουστικών της κατηγορίας των €600 με τα NDH 30 φέρνει σε δύσκολη θέση οποιονδήποτε reviewer διεθνώς και γι' αυτό την αποφεύγουν όταν έχουν να "παρουσιάσουν" τέτοια ακουστικά. Τα NDH 30, καλώς ή κακώς, βρίσκονται ηχητικά σε σημαντικά υψηλότερη κατηγορία τιμής. Στο Head-fi έχουν γραφτεί χιλιάδες posts για τα NDH 30 και τα HD 660S2 και η σύγκριση τους υπήρξε πολύ hot topic όταν εμφανίστηκαν τα δεύτερα με μεγάλες αξιώσεις, ως διάδοχοι στην ανεπανάληπτα επιτυχημένη σειρά HD 6##. Όμως, όσοι απέκτησαν ή δοκίμασαν εξαντλητικά και τα δύο, ξεχωρίζουν τα Neumann ως πιο πιστά στην ηχογράφηση, πιο λεπτομερή, πιο ακριβή στις χροιές των οργάνων και ως τρομερά "επικοινωνιακά" και μουσικά ακουστικά. Γράφουν όμως πολύ καλά σχόλια και για τα 660S2. Για τα NDH 30 κάποιοι ή μάλλον αρκετοί άφησαν στη άκρη πολύ ακριβότερα ακουστικά όπως HD 880S, μοντέλα της ΖΜF της Focal κλπ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα NDH 30 είναι καλύτερα απ' αυτά σε όλες τις παραμέτρους.
Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι οι χρήστες των NDH 30 δεν ασχολούνται πια με συγκρίσεις στην κατηγορία κάτω των €1000, αλλά μόνο με τα κορυφαία ακουστικά των άλλων εταιριών. Οι περισσότεροι τα προσέγγισαν αρχικά με καχυποψία έως ειρωνεία για τα υπερθετικά σχόλια που γράφονταν ήδη, για να μείνουν άφωνοι και να παραδεχτούν στη συνέχεια ότι πρόκειται για πολύ απρόσμενο ακουστικό σε τέτοια τιμή. Για τα HD-660S2 η συζήτηση κυρίως έχει να κάνει με το πώς συγκρίνονται με τα υπόλοιπα της σειράς HD-6## και οι περισσότεροι καταλήγουν ότι είναι πράγματι καλύτερα. Κάποιοι επιμένουν ότι είναι απλώς λίγο διαφορετικά.
Όταν βρέθηκα στο booth του Φ. ΝΑΚΑ (Sennheiser, Neumann, RME, Rupert Neve κλπ) στην έκθεση, ζήτησα να ακούσω τα καινούργια HD-660S, παρότι ο σχετικός θόρυβος δεν θα μου επέτρεπε ασφαλή συμπεράσματα. Αναφέροντας ότι χρησιμοποιώ ήδη τα NDH 30, ο ευγενικός υπάλληλος με προέτρεψε να μην ασχοληθώ με τίποτα άλλο πέρα από τα HD-800S (τα οποία με εντυπωσίασαν με τη διαύγεια και την ανάλυση τους αλλά όχι με τη φασματική πληρότητά τους). Ωστόσο, άκουσα φυσικά και τα HD-660S2 και απ' όσο μου επέτρεψαν οι συνθήκες να κρίνω, είναι πολύ αξιόλογα και τεχνικά καλύτερα από τα HD-650 (δυστυχώς δεν έχω ακούσει τα 660S). Εύκολα μπορώ να καταλάβω κάποιον που θα τα προτιμήσει από τα υπόλοιπα της σειράς HD-6##. Ωστόσο δεν φτάνουν στα επίπεδα του NDH 30, χωρίς όμως να είναι μακριά. Ενδεχομένως μάλιστα κάποιοι να αντιληφθούν τα HD-660S2 ως πιο ξεκούραστα γιατί έχουν σχεδιαστεί με μια συχνοτική βύθιση στην περιοχή των 4-5 kHz όπου συχνά η σύγχρονη μουσική περιέχει πολλή ενέργεια. Προσωπικά, θα τα προτιμούσα χωρίς αυτή τη βύθιση ή να περιοριζόταν στην περιοχή των 3kHz.
Όλα τα παραπάνω πάντως δεν αποτελούν πραγματική ακρόαση των HD-660S2 ή προσεκτική σύγκριση με τα NDH 30. Αυτό θα απαιτούσε καλές συνθήκες και χρόνο. Και επιπλέον η επιλογή ακουστικών είναι προσωπική υπόθεση, όσα κι αν γράφουν/με οι υπόλοιποι.
(Επίσης να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι συνεχίζουν να θεωρούν υπερβολικά όσα γράφονται για τα NDH 30).
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Καμιά πρόταση για ακουστικά "ψείρες" (δεν ξέρω πως ονομάζονται κανονικά).
Δεν θέλω "in ear", έχω τα ZERO ΙEMs. Καλά χρυσά αλλά δε μπορώ να συνηθίσω την αίσθηση να είναι μέσα στο αυτί... και θέλουν και σχολαστικό καθάρισμα μετά τη χρήση όσο και να έχεις καθαρίσει πριν το αυτί (δεν ξέρω τι γίνεται... βγάζει έξτρα κερί το αυτί από τα γκάζια μέσα σε μισή ώρα;; )
Θέλω κάτι να κάθεται στο εξωτερικό μέρος του αυτιού.
Οικονομικό, κατά προτίμηση μέχρι 50€... αν είναι κάτι τόσο εξαιρετικό VFM ας ανέβουμε 70-80
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.876
Reaction score
4.670
Tο ΗΕΧΑ ή το Aria αν και IEM είναι αρκετά πιο ανετα απο το μπλε zero
 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
Tο ΗΕΧΑ ή το Aria αν και IEM είναι αρκετά πιο ανετα απο το μπλε zero
Το hexa και το aria ειναι επίσης iem οπότε δεν διορθώνεται το πρόβλημα. Απο ότι καταλαβαίνω απο το ποστ του wnet το πρόβλημα δεν είναι η άνεση αλλα οτι ειναι iem. Αρα ΔΕΝ θέλει iem και απο ότι έχω δει δεν υπάρχει κατι σαν τα παλιά ακουστικά ψείρες, ειναι όλα έτσι πού μπαίνουν μεσα στο αυτί
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Το hexa και το aria ειναι επίσης iem οπότε δεν διορθώνεται το πρόβλημα. Απο ότι καταλαβαίνω απο το ποστ του wnet το πρόβλημα δεν είναι η άνεση αλλα οτι ειναι iem. Αρα ΔΕΝ θέλει iem και απο ότι έχω δει δεν υπάρχει κατι σαν τα παλιά ακουστικά ψείρες, ειναι όλα έτσι πού μπαίνουν μεσα στο αυτί
Πράγματι, δε βλέπω κάτι στο σκρουτζ στη σχετική κατηγορία,


εκτός από πολλά τελείως φτηνά (5 ευρά...) και μια εξαίρεση, το:

1686917650835.png


αλλά με τιμή πολύ εκτός budget...
 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
Παναγία μου!! Εγω εχω κατι sony με 5 ευρώ αυτό το λογο χαχα. Δεν είναι και τέλεια αλλά δουλεύουν, είναι υποφερτά χαχα
MDRE9LP τα λένε.. Τώρα, τι έχεις να χάσεις, δεν χρειάζεται να τα πάρεις και απο Σκρουτζ ολα τα μαγαζιά τεχνολογίας τα έχουν, Public Πλαίσιο, Mediamarkt, Κοτσοβολος..
 

Μηνύματα
709
Reaction score
2.332
Κατά καιρούς είχα και εγώ τέτοιου τύπου earbuds, όμως κάθε 5 λεπτά έφευγαν από τις θέσεις τους και ήθελα επανατοποθέτηση. Πολύ εκνευριστικό. αν ακούς ειδήσεις νομίζω καλά ειναι, για μουσική δεν ξέρω...🙂
 

Μηνύματα
98
Reaction score
28
Καλησπέρα. Για earbubs αν δεν τα βιάζεστε μπορείτε να πάρετε πολύ καλά από Κίνα σε πολύ καλή τιμή. Εγώ έχω πάρει κάποια βάσει reviews. Αυτά που προτείνω είναι τα faaeal iris ancestor και τα monk plus της venture electronics.Από εδώ μόνο fiio
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.899
Πάντως επειδή χρησιμοποιώ πολλά χρόνια IEMs, τα zero είναι με διαφορά αυτά που μπαίνουν βαθύτερα στο αυτί.

Έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια τα Klipsch Image S4 και τώρα εκτός από τα zero έχω και τα Fiio FH3. Κανένα από τα δύο δεν έχει αυτή την αίσθηση ότι μπαίνει τόσο βαθιά όσο τα zero, που στην αρχή και εμένα με παραξένεψε.

Τελικά το συνήθισα αλλά καταλαβαίνω γιατί κάποιον να τον ενοχλεί. Αυτό που θέλω να πω όμως, είναι μην απορρίψεις συνολικά τα IEMs λόγω των zero, δεν είναι αντιπροσωπευτικά.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.876
Reaction score
4.670
Παιδια το zero απο θέμα ανεσης ειναι προβληματικό, εχω αμφότερα το μπλέ και το κόκκινο και μέχρι να το συνηθισω ιδρωσα
Πάντως επειδή χρησιμοποιώ πολλά χρόνια IEMs, τα zero είναι με διαφορά αυτά που μπαίνουν βαθύτερα στο αυτί.

Έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια τα Klipsch Image S4 και τώρα εκτός από τα zero έχω και τα Fiio FH3. Κανένα από τα δύο δεν έχει αυτή την αίσθηση ότι μπαίνει τόσο βαθιά όσο τα zero, που στην αρχή και εμένα με παραξένεψε.

Τελικά το συνήθισα αλλά καταλαβαίνω γιατί κάποιον να τον ενοχλεί. Αυτό που θέλω να πω όμως, είναι μην απορρίψεις συνολικά τα IEMs λόγω των zero, δεν είναι αντιπροσωπευτικά.
Ετσι ακριβώς ειδικά με τα μπλε, με καλύτερα foam τιπς η κατασταση ειναι κάπως καλύτερη. Το στοκ καλώδιο επίσης ειναι κακό και αρκετές φορές, επιβαρύνει αντί να βοηθάει στη στήριξη του ακουστικού.

Τόσο τα αρια όσο και τα hexa, για τη κάτω των 100 ευρώ κατηγορία είναι περισσότερα ανετα.

Αν μπορει ο φιλος να παει λιγο παραπανω σε budget υπαρχουν κσι τα Salnotes Dioko τα οποία ειναι πάρα πολυ ανετα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.870
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top