high end φυκια....

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Οποιος τα εχει ακουσει εστω και στο σπιτι μου μπορει να παραθεσει τις αποψεις του.Για οποιους δεν το ξερουν θα μπορουσαν να το ψαξουν.Εχει και ενα μικρουλι σουπερ τουιτερ βυριλλιου καπου εκει ψηλα!Συμφωνω περι ηχητικων γουστων αναμφιβολα,αλλα δεν μπορεις να μηδενιζεις κατι που δεν γνωριζεις,και ποσο αλλο αυτον που το εχει επιλεξει.
παντος βηρυλιο να παιζει ξεκουραστα δεν εχω ακουσει ακομα...
και μιλαμε για ακριβααα βηρυλια....δεν εχω ακουσει TAD βεβαια...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Λάθος νομίζεις. Εδώ δεν έχω κόρνες σπίτι, στο αυτοκίνητο θα έχω; Καλά ρε, για τί με περνάτε; Κανένα χαϊεντά της σειράς; :114:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

... σοβαρά τώρα, και εδώ που τα λέμε δηλαδής, κόρνα με 30 χιλιάρικα δεν είναι high end! Το high end στις κόρνες ξεκινάει τουλάχιστον από τα 100 χιλιάρικα και πάνω, άσε που πρέπει να είναι φτιαγμένες από ιρόκο, ανακυκλωμένο από τα καράβια του Wellington, για να πάρει τις σωστές χροιές! Πλαστικά χωνιά; Αμερικανοί, τί περιμένεις... :114:
Δεν παιρνεις καλυτερα καμια βαρκα απο ιροκο να πας καμια βαρκαδα?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: high end φυκια....

Και μιας και εγω μπορει να θεωρηθω παλαβοτρελλακιας θα μεταφερω την γνωμη του διαχειριστη που τα ακουσε.

Αυτό που ξέρω ότι όλοι ψοφάτε να διαβάσετε,τις ακουστικές εντυπώσεις.Υποκειμενικές μεν αλλά όλοι για αυτό θέλουμε να διαβάζουμε
Άντε μια ψυχή που είναι να βγεί:

Περιγραφικά ο τίτλος είναι ενδεικτικός του τι επικρατεί!
Δύναμη!Ωμή,τεράστια δύναμη!
Εντάσεις συναυλιακού επιπέδου,ενέργεια που ακούς μόνο απο line arays!
Όπα ρε μάστορα θα μου πείτε(με το δίκιο σας) και απο ποιότητα τί γινεται;Άμα είναι απλά να φωνάζουν πάω και αγοράζω 2 κλαμπίσια ηχεία και ξεμπερδέυω.
Τι να σας πω ρε παίδες.Πρώτα τερμάτισαν τα αυτία μου.Τα ηχεία δεν ίδρωσαν βέβαια αλλά εγώ βγήκα στο μπαλκόνι:139:.Για να συνέλθω απο το ηχητικό τοίχος που υπήρχε μπροστά μου.Έκανα ένα τσιγαράκι και ξαναμπήκα ενώ ο Αρβανιτάκης είχε βάλει τα γέλια με την εκφραση μου..
Οπότε τι να πώ για ένα σύστημα που παίζει αρχιμανδρίτες;
Τα δυναμικά(μίκρο και μάκρο);
Τις χροιές(μποαχαχαχαχα);
Το ΜΠΑΣΟ;(προσέξτε τα κεφαλαία).Μιλάμε για γροθιά σε στομάχια,εγκέφαλο.σφαλιάρες από παντού.Και με τι έλεγχο!Ακαριαίος!
Εντάξει μωρά κόρνες είναι,θα σκεφτούν πολλές κακες γλώσσες.
Παλικάρια μου δεν έχετε ξαναακούσει τέτοια κορνα.Απαραμόρφωτη,μόνιτορ,πείτε την όπως θέλετε.Λεπτομέρια μέχρι αηδίας,οι φωνές μπροστά σου στην κυριολεξία!!
Υψηλές;Αέρας,έκταση,απόσβεση που δεν υπάρχουν σε κόρνα.Σα ρίμπον ένα πράγμα.
Το τι κάνει σε ροκ ακούσματα είναι απλά να σε φέρει μπρός σε συναυλία.Σε jazz σύνολα νομίζεις ότι θα σηκωθείς να δώσεις το χέρι στον πιανίστα.


Τον γιωργο απο το λιγο που τον εζησα ειδα και και γενικες γνωσεις εχει (πολυ καλες) και εχει ανοιχτα μυαλο-αυτια.
Κατι σπανιο στις μερες μας.

Συνηθως η γνωση καποιες φορες διαβαλει την προσωπικοτητα του καθενος.
Καπου εκει ευδοκιμει και η φαγωμαρα.

Κια ακομα χειροτερο ειναι η αρνηση του ακουειν, καλο και το να κραταμε καμια πισινη.
Τελος δειχνει μεγαλοκαρδια να παρααδεχεσαι και κανα λαθος καμμια φορα.Πραμα σπανιο στις μερες μας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

(...) Όσοι έχετε ηχεία κόρνας, τα έχετε για να λέτε ότι έχετε ηχεία κόρνας. Αν δεν σας ενδιέφερε αυτό, αλλά να ακούτε μουσική σωστά, δεν θα είχατε ηχεία κόρνας, αλλά κλασικά ηλεκτροδυναμικά ηχεία, ή έστω πάνελ.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, θίγεστε όταν κάποιος επικρίνει τα ηχεία σας, παρντόν, τις κόρνες σας, γιατί τις έχετε ως το πανάκριβο - άσχημο εντυπωσιακό κοσκινάκι - προέκταση του εαυτού σας.
(...)

(...) Συμφωνω περι ηχητικων γουστων αναμφιβολα,αλλα δεν μπορεις να μηδενιζεις κατι που δεν γνωριζεις,και ποσο αλλο αυτον που το εχει επιλεξει.
Όπερ έδει δείξαι! :114:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

παντος βηρυλιο να παιζει ξεκουραστα δεν εχω ακουσει ακομα...
και μιλαμε για ακριβααα βηρυλια....δεν εχω ακουσει TAD βεβαια...
Έλα μωρέ, δε βαριέσαι, καλούτσικο είναι. Περνάει και τη νόρμα ROHS... :114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Δεν παιρνεις καλυτερα καμια βαρκα απο ιροκο να πας καμια βαρκαδα?
Μπααα, προτιμώ πλαστική, σαν τα χωνιά των JBL. :114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Πού είναι τώρα και ο γιατρός, να του μηδενίσω τις μπαλκονόπορτες, να τον μηδενίσω κι αυτόν! :114:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Πού είναι τώρα και ο γιατρός, να του μηδενίσω τις μπαλκονόπορτες, να τον μηδενίσω κι αυτόν! :114:
Για αυτα μαλιστα εισαι και ο πρωτος για τα αλλα ασε εχεις πολυ δρομο μπροστα σου.....
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Πού είναι τώρα και ο γιατρός, να του μηδενίσω τις μπαλκονόπορτες, να τον μηδενίσω κι αυτόν! :114:
του ειπες κορνες τα κλαινμαιν, τι αλλο να κανεις?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Και μιας και εγω μπορει να θεωρηθω παλαβοτρελλακιας θα μεταφερω την γνωμη του διαχειριστη που τα ακουσε.

Αυτό που ξέρω ότι όλοι ψοφάτε να διαβάσετε,τις ακουστικές εντυπώσεις.Υποκειμενικές μεν αλλά όλοι για αυτό θέλουμε να διαβάζουμε
Άντε μια ψυχή που είναι να βγεί:

Περιγραφικά ο τίτλος είναι ενδεικτικός του τι επικρατεί!
Δύναμη!Ωμή,τεράστια δύναμη!
Εντάσεις συναυλιακού επιπέδου,ενέργεια που ακούς μόνο απο line arays!
Όπα ρε μάστορα θα μου πείτε(με το δίκιο σας) και απο ποιότητα τί γινεται;Άμα είναι απλά να φωνάζουν πάω και αγοράζω 2 κλαμπίσια ηχεία και ξεμπερδέυω.
Τι να σας πω ρε παίδες.Πρώτα τερμάτισαν τα αυτία μου.Τα ηχεία δεν ίδρωσαν βέβαια αλλά εγώ βγήκα στο μπαλκόνι:139:.Για να συνέλθω απο το ηχητικό τοίχος που υπήρχε μπροστά μου.Έκανα ένα τσιγαράκι και ξαναμπήκα ενώ ο Αρβανιτάκης είχε βάλει τα γέλια με την εκφραση μου..
Οπότε τι να πώ για ένα σύστημα που παίζει αρχιμανδρίτες;
Τα δυναμικά(μίκρο και μάκρο);
Τις χροιές(μποαχαχαχαχα);
Το ΜΠΑΣΟ;(προσέξτε τα κεφαλαία).Μιλάμε για γροθιά σε στομάχια,εγκέφαλο.σφαλιάρες από παντού.Και με τι έλεγχο!Ακαριαίος!
Εντάξει μωρά κόρνες είναι,θα σκεφτούν πολλές κακες γλώσσες.
Παλικάρια μου δεν έχετε ξαναακούσει τέτοια κορνα.Απαραμόρφωτη,μόνιτορ,πείτε την όπως θέλετε.Λεπτομέρια μέχρι αηδίας,οι φωνές μπροστά σου στην κυριολεξία!!
Υψηλές;Αέρας,έκταση,απόσβεση που δεν υπάρχουν σε κόρνα.Σα ρίμπον ένα πράγμα.
Το τι κάνει σε ροκ ακούσματα είναι απλά να σε φέρει μπρός σε συναυλία.Σε jazz σύνολα νομίζεις ότι θα σηκωθείς να δώσεις το χέρι στον πιανίστα.


Τον γιωργο απο το λιγο που τον εζησα ειδα και και γενικες γνωσεις εχει (πολυ καλες) και εχει ανοιχτα μυαλο-αυτια.
Κατι σπανιο στις μερες μας.

Συνηθως η γνωση καποιες φορες διαβαλει την προσωπικοτητα του καθενος.
Καπου εκει ευδοκιμει και η φαγωμαρα.

Κια ακομα χειροτερο ειναι η αρνηση του ακουειν, καλο και το να κραταμε καμια πισινη.
Τελος δειχνει μεγαλοκαρδια να παρααδεχεσαι και κανα λαθος καμμια φορα.Πραμα σπανιο στις μερες μας.
Ρε συ, μήπως τα χωνιά των JBL δεν είναι πλαστικά, αλλά μεταλλικά; Γιατί άμα είναι μεταλλικά, δεν κάνουν για γκεράπια, μη ξεροφλύφεσαι! Το πολύ πολύ να παίξουν υποφερτά τα χάλκινα, τίποτα Strauss και τέτοια, άντε και τη φωνή του Elvis Presley και της ξινής ψηνθιάς. Παραπέρα δεν...
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Ρε συ, μήπως τα χωνιά των JBL δεν είναι πλαστικά, αλλά μεταλλικά; Γιατί άμα είναι μεταλλικά, δεν κάνουν για γκεράπια, μη ξεροφλύφεσαι! Το πολύ πολύ να παίξουν υποφερτά τα χάλκινα, τίποτα Strauss και τέτοια, άντε και τη φωνή του Elvis Presley και της ξινής ψηνθιάς. Παραπέρα δεν...
Τετοια ακους?
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Και μιας και εγω μπορει να θεωρηθω παλαβοτρελλακιας θα μεταφερω την γνωμη του διαχειριστη που τα ακουσε.

Αυτό που ξέρω ότι όλοι ψοφάτε να διαβάσετε,τις ακουστικές εντυπώσεις.Υποκειμενικές μεν αλλά όλοι για αυτό θέλουμε να διαβάζουμε
Άντε μια ψυχή που είναι να βγεί:

Περιγραφικά ο τίτλος είναι ενδεικτικός του τι επικρατεί!
Δύναμη!Ωμή,τεράστια δύναμη!
Εντάσεις συναυλιακού επιπέδου,ενέργεια που ακούς μόνο απο line arays!
Όπα ρε μάστορα θα μου πείτε(με το δίκιο σας) και απο ποιότητα τί γινεται;Άμα είναι απλά να φωνάζουν πάω και αγοράζω 2 κλαμπίσια ηχεία και ξεμπερδέυω.
Τι να σας πω ρε παίδες.Πρώτα τερμάτισαν τα αυτία μου.Τα ηχεία δεν ίδρωσαν βέβαια αλλά εγώ βγήκα στο μπαλκόνι:139:.Για να συνέλθω απο το ηχητικό τοίχος που υπήρχε μπροστά μου.Έκανα ένα τσιγαράκι και ξαναμπήκα ενώ ο Αρβανιτάκης είχε βάλει τα γέλια με την εκφραση μου..
Οπότε τι να πώ για ένα σύστημα που παίζει αρχιμανδρίτες;
Τα δυναμικά(μίκρο και μάκρο);
Τις χροιές(μποαχαχαχαχα);
Το ΜΠΑΣΟ;(προσέξτε τα κεφαλαία).Μιλάμε για γροθιά σε στομάχια,εγκέφαλο.σφαλιάρες από παντού.Και με τι έλεγχο!Ακαριαίος!
Εντάξει μωρά κόρνες είναι,θα σκεφτούν πολλές κακες γλώσσες.
Παλικάρια μου δεν έχετε ξαναακούσει τέτοια κορνα.Απαραμόρφωτη,μόνιτορ,πείτε την όπως θέλετε.Λεπτομέρια μέχρι αηδίας,οι φωνές μπροστά σου στην κυριολεξία!!
Υψηλές;Αέρας,έκταση,απόσβεση που δεν υπάρχουν σε κόρνα.Σα ρίμπον ένα πράγμα.
Το τι κάνει σε ροκ ακούσματα είναι απλά να σε φέρει μπρός σε συναυλία.Σε jazz σύνολα νομίζεις ότι θα σηκωθείς να δώσεις το χέρι στον πιανίστα.


Τον γιωργο απο το λιγο που τον εζησα ειδα και και γενικες γνωσεις εχει (πολυ καλες) και εχει ανοιχτα μυαλο-αυτια.
Κατι σπανιο στις μερες μας.

Συνηθως η γνωση καποιες φορες διαβαλει την προσωπικοτητα του καθενος.
Καπου εκει ευδοκιμει και η φαγωμαρα.

Κια ακομα χειροτερο ειναι η αρνηση του ακουειν, καλο και το να κραταμε καμια πισινη.
Τελος δειχνει μεγαλοκαρδια να παρααδεχεσαι και κανα λαθος καμμια φορα.Πραμα σπανιο στις μερες μας.
Σίγουρα δέν μπορώ να διαφωνήσω με την εμπειρία.
Θα διαφωνήσω όμως στο ότι η αυτή εμπειρία δείχνει το σωστό.Μπορεί και εγώ όταν ακούσω αυτό το ηχείο να εκπλαγώ και να ανοίξω το στόμα μέχρι το πάτωμα.Όμως σίγουρα η αυτή εμπειρία διαφέρει απο το σωστό και το hi-end με το σωστό όμως ορισμό.
Προσωπικά όπου έχω ακούσει κόρνα επαγγελματικού τύπου έχω ξενερώσει τη ζωή μου.Οκ ένταση τρομερή.Πιστότητα μηδέν.Ακόμα και μαζικής παραγωγής κόρνες(klipsch) μου θυμίζουν ήχο άλλων εποχών.
Παρ όλ αυτά έχω ακούσει και κόρνες που παίζουν καλά αλλα και πάλι....απλά καλά και σε χαμηλές εντάσεις.Τώρα δέν έχω και τεράστια εμπειρία.Πάντως δέν θα αγόραζα.

Επίσης ας μήν ξεχνάμε οτι ένα rock άκουσμα δέν έχει τις ίδιες απαιτήσεις που έχει ένα φωνητικό τζάζ.Πιθανότατα το ρόκ θα ακουστεί αρκετά ενδιαφέρον κάτω απο χοντρές παραμορφώσεις ενώ το φωνητικό τζάζ...θα σου φανεί μία μύξα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: Re: Απάντηση: high end φυκια....

του ειπες κορνες τα κλαινμαιν, τι αλλο να κανεις?
Γιατί, ψέμματα είναι; Και είναι και μαύρες ρε @@στη μου.

Μαύρες οι κόρνες των Κου-Χου
μαύρη κ' η μαυρομαλλούρα του γιατρού,
μαύρα τα γυαλιά του αδερφού,
μαύρα και τα χωνιά του τζεϊμπελιού... :114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Τετοια ακους?
Ο καλός ο μύλος... :114:

A! Να σου πω! Τα χορεύω κιόλας! Δεν είμαι κανένας μπλαζέ χοντρομπαλάς χαϊεντάς, μπρρρρρρρ... Ας είναι καλά ο δολοφονάκης, που τρώει αυτός τα σουβλάκια κι αφήνει σε μένα τις γυναίκες. :114:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: high end φυκια....

Σίγουρα δέν μπορώ να διαφωνήσω με την εμπειρία.
Θα διαφωνήσω όμως στο ότι η αυτή εμπειρία δείχνει το σωστό.Μπορεί και εγώ όταν ακούσω αυτό το ηχείο να εκπλαγώ και να ανοίξω το στόμα μέχρι το πάτωμα.Όμως σίγουρα η αυτή εμπειρία διαφέρει απο το σωστό και το hi-end με το σωστό όμως ορισμό.
Προσωπικά όπου έχω ακούσει κόρνα επαγγελματικού τύπου έχω ξενερώσει τη ζωή μου.Οκ ένταση τρομερή.Πιστότητα μηδέν.Ακόμα και μαζικής παραγωγής κόρνες(klipsch) μου θυμίζουν ήχο άλλων εποχών.
Παρ όλ αυτά έχω ακούσει και κόρνες που παίζουν καλά αλλα και πάλι....απλά καλά και σε χαμηλές εντάσεις.Τώρα δέν έχω και τεράστια εμπειρία.Πάντως δέν θα αγόραζα.

Επίσης ας μήν ξεχνάμε οτι ένα rock άκουσμα δέν έχει τις ίδιες απαιτήσεις που έχει ένα φωνητικό τζάζ.Πιθανότατα το ρόκ θα ακουστεί αρκετά ενδιαφέρον κάτω απο χοντρές παραμορφώσεις ενώ το φωνητικό τζάζ...θα σου φανεί μία μύξα.
Ακριβως ετσι παιζει!Που το ξερεις?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Για αυτα μαλιστα εισαι και ο πρωτος για τα αλλα ασε εχεις πολυ δρομο μπροστα σου.....
Ναι ρε γαμώτο! Είστε πολλοί! :114:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.568
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top