PRaT η νίκη του High End

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Πάντως για κάποιο λόγο όταν πήρα το Medea, ήταν λες και είχα πατήσει fast forward σε σχέση με το ΕΜΜ LABS. Και μου το είπαν και άλλοι δύο που άκουσαν τα setup χωρίς να τους έχω πει κάτι. Πάντως ένα από τα δύο είχε λάθος..... PRaT.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

το οτι υπαρχουν μετρησιμοι παραμετροι στους ενισχυτες που ακομα δεν εχει βρεθει τροπος να μετρηθουν, υπαρχει η πιθανοτητα?
Φυσικα!
Και στους ενισχυτες και στα ηχεια και σε ολα γενικοτερα.

Αλλα δεν μπορουμε βασει αυτης της λογικης να απορριψουμε τις τωρα μετρησεις.
Το αυτι μας ειναι καλο αλλα ατελες...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

πραττ δηλαδη σε συστηματα πληρως αναλογικα δεν ειχαν ορισει οι reviewers?
μα απο εκει ξεκιναει η ιστορια, οπου τα σφαλματα των μοτερ δημιουργησαν τον μυθο..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

να ο πρωτος ουσιαστικος αντιλογος.
μπορεις να αναλυσεις γιατι τα σφαλματα χρονισμου της πηγης/ντακ δεν εππηρεαζουν το πρατττ?
γιατί τα ψηφιακά σφαλματα χρονισμου (τζίτερ - φτου κακά πιπέρι κλπ κλπ κλπ) το μόνο που επηρεάζουν είναι το θόρυβο στις υψηλές συχνότητες κι ίσως το "βάθος της εικόνας" - σαν επέκταση του πρώτου.

είναι ΘΟ-ΡΥ-ΒΟΣ.

απλά βρίσκουν ευκαιρία κάποιοι κουτοπόνηροι να συνδέσουν το πρατ με το τζίτερ, καθώς το τζίτερ είναι πάντα της μοδός και το χαλιεντικό κοινό το γνωρίζει μόνο κατ'όνομα, μια λέξη είναι άλλωστε, εύκολη να τη θυμούνται όλοι...

πέριοντ (τι σου θυμίζω, ε?)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

το οτι υπαρχουν μετρησιμοι παραμετροι στους ενισχυτες που ακομα δεν εχει βρεθει τροπος να μετρηθουν, υπαρχει η πιθανοτητα?
επίτρεψέ μου να σου απαντήσω, αντιστρέφοντας την ερώτησή σου:

το ότι υπάρχουν ένα σωρό μετρήσιμοι παράμετροι στους ενισχυτές που συστηματικά πολλοί τους αγνοούν για λόγους "προτίμησης" δε σημαίνει υποχρεωτικά πως κι άλλοι τρόποι μέτρησης να βρεθούν θα έχουν την ίδια μοίρα, αφού η "προτίμηση" του κάθε "χαλιεντά" είναι υπεράνω κριτικης?

Νομίζω πως η δύναμη της λογικής δεν έχει θέση στα μονοπάτια του χάλι έντ.
Αυτο που, νομιζω, οτι θελει να πει ο vet ειναι οτι τελικα τα αυτια μας αντιλαμβανονται περισσοτερα πραγματα απο τα οργανα και αυτο οφειλεται σε ελλειψη επιστημονικης γνωσης.
Οτι δλδ οταν κατι "μετραει καλα" αλλα δεν "ακουγεται καλα" φταιει το οτι μας λειπει ακομα το επιστημονικο υποβαθρο να το εξηγησουμε. Αν καταλαβα καλα παντα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

επίτρεψέ μου να σου απαντήσω, αντιστρέφοντας την ερώτησή σου:

το ότι υπάρχουν ένα σωρό μετρήσιμοι παράμετροι στους ενισχυτές που συστηματικά πολλοί τους αγνοούν για λόγους "προτίμησης" δε σημαίνει υποχρεωτικά πως κι άλλοι τρόποι μέτρησης να βρεθούν θα έχουν την ίδια μοίρα, αφού η "προτίμηση" του κάθε "χαλιεντά" είναι υπεράνω κριτικης?

Νομίζω πως η δύναμη της λογικής δεν έχει θέση στα μονοπάτια του χάλι έντ.
οπως τα λες, ενας αριθμος θα τις αγνοουν ετσι και αλλιως.
ομως, ενας μικρος αριθμος, μια μικρη μοιοψηφια, θα χαρει, θα πει να γιατι δεν μου αρεσε αυτο και μου αρεσει ακεινο, θα επιβεβαιωσει αυτα που ακουγε.
εχει σημασια?
για εμενα ναι. εξηγει γιατι το hiface μου παιζει καλυτερα απο πολλα cdplayer της αγορας και αλλα τετοια...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Αυτο που, νομιζω, οτι θελει να πει ο vet ειναι οτι τελικα τα αυτια μας αντιλαμβανονται περισσοτερα πραγματα απο τα οργανα και αυτο οφειλεται σε ελλειψη επιστημονικης γνωσης.
Οτι δλδ οταν κατι "μετραει καλα" αλλα δεν "ακουγεται καλα" φταιει το οτι μας λειπει ακομα το επιστημονικο υποβαθρο να το εξηγησουμε. Αν καταλαβα καλα παντα.
αυτο ακριιβως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Οτι δλδ οταν κατι "μετραει καλα" αλλα δεν "ακουγεται καλα" φταιει το οτι μας λειπει ακομα το επιστημονικο υποβαθρο να το εξηγησουμε. Αν καταλαβα καλα παντα.
όχι.

ΟΧΙ. :141:

υπάρχει το επιστημονικό υπόβαθρο, υπάρχει η εξήγηση, αλλά πολλές φορές το αυτί προτιμάει μια "ωραιοποιημένη" άποψη του πραγματικού, όπως και το μάτι στη φωτογραφία.

ένα απλό παράδειγμα, για να γίνει εύκολα κατανοητό:

τα σωστά πρίμα, κουράζουν.
τα λάθος πρίμα, τα "στρογγυλεμένα", αρέσουν.

αυτά....:138:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

όχι.

ΟΧΙ. :141:

υπάρχει το επιστημονικό υπόβαθρο, υπάρχει η εξήγηση, αλλά πολλές φορές το αυτί προτιμάει μια "ωραιοποιημένη" άποψη του πραγματικού, όπως και το μάτι στη φωτογραφία.

ένα απλό παράδειγμα, για να γίνει εύκολα κατανοητό:

τα σωστά πρίμα, κουράζουν.
τα λάθος πρίμα, τα "στρογγυλεμένα", αρέσουν.

αυτά....:138:
Αυτο που λες τωρα ειναι κατι αλλο. Και φυσικα εννοειται πως εχεις δικιο. Αλλα δεν μπορουμε να ισχυριστουμε οτι τα εχουμε βρει ολα βρε Κωστα. Τις ιδιες δυνατοτητες (μετρητικες) ειχε ενας ανθρωπος το 70 και τις ιδιες τωρα;

Γιαυτο και εγω ειπα πριν
Stelakis1 said:
Αλλα δεν μπορουμε βασει αυτης της λογικης να απορριψουμε τις τωρα μετρησεις.
Το αυτι μας ειναι καλο αλλα ατελες...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

όχι.

ΟΧΙ. :141:

υπάρχει το επιστημονικό υπόβαθρο, υπάρχει η εξήγηση, αλλά πολλές φορές το αυτί προτιμάει μια "ωραιοποιημένη" άποψη του πραγματικού, όπως και το μάτι στη φωτογραφία.

ένα απλό παράδειγμα, για να γίνει εύκολα κατανοητό:

τα σωστά πρίμα, κουράζουν.
τα λάθος πρίμα, τα "στρογγυλεμένα", αρέσουν.

αυτά....:138:
ναι ρε κωστα, οπως τα λες ειναι το προτιμαμε το καμπυλοτο...
αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπαρχει πληρης επιστημονικο υποβαθρο?
ασχετα στο τι ακουστο αποτελεσμα εχει το jitter, δεν ειναι κατι που μονο τα τελευταια χρονια μετριεται?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Αυτο που λες τωρα ειναι κατι αλλο. Και φυσικα εννοειται πως εχεις δικιο. Αλλα δεν μπορουμε να ισχυριστουμε οτι τα εχουμε βρει ολα βρε Κωστα. Τις ιδιες δυνατοτητες (μετρητικες) ειχε ενας ανθρωπος το 70 και τις ιδιες τωρα;
φυσικά δε τα έχουμε βρει όλα, αλλά έχουμε βρει τόοοοοοσα πολλά, ώστε να απορείς γιατί κυκλοφορούν τα 999 στα 1000 προϊόντα στο χώρο του χάλι έντ!

ταυτόχρονα, έχουμε ήδη βρει τόσα πολλά, που το αυτί μας είναι τόοοοοοοοσο υποδεέστερο, που π@π@ρι@ βοηθάει σε οτιδήποτε.

οπότε κι άλλα τόσα να βρεθούν, δεν αλλάζει σε τίποτα, τίποτα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.190
Reaction score
20.867
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

πραττ δηλαδη σε συστηματα πληρως αναλογικα δεν ειχαν ορισει οι reviewers?
Σ' αυτή την ερώτηση τί έχουν να απαντήσουν τα χαρχαλομυαλά των κάθε λογής χαϊεντο-μαλακο-τέτοιων;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπαρχει πληρης επιστημονικο υποβαθρο?
ασχετα στο τι ακουστο αποτελεσμα εχει το jitter, δεν ειναι κατι που μονο τα τελευταια χρονια μετριεται?
είμαι σίγουρος γιατί διαβάζω-μαθαίνω, ενώ άλλοι προτιμούν (δικαίωμά τους) να κάνουν δοκιμές καλωδίων.:126:

δες πόσα χρόνια κυκλοφορούν ρολόγια ακριβείας που αντικειμενικά εξουδετερώνουν το θέμα τζίτερ. δες πόσα χρόνια αυτά τα προϊόντα δουλεύονται σε στούντιο. και δες τα χάλια του χάλι έντ, που ξαφνικά το φλάττερ του πικάπ το μπερδεύουν με το τζίτερ στο ακουστό αποτέλεσμα με την πρατο-τζιτερ θεωρία (ασχέτως του μηχανισμού πρόκλησης που ομοιάζει απελπιστικά πολύ).

δες τι λέει η ΑES εδώ και ....κάτι αιώνες. Αλλά η AES δε παπαρίζεται με πρατόμετρα.... δεν είναι χαλιεντάδες εκείνοι..

τι να λέμε τώρα...
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

φυσικά δε τα έχουμε βρει όλα, αλλά έχουμε βρει τόοοοοοσα πολλά, ώστε να απορείς γιατί κυκλοφορούν τα 999 στα 1000 προϊόντα στο χώρο του χάλι έντ!

ταυτόχρονα, έχουμε ήδη βρει τόσα πολλά, που το αυτί μας είναι τόοοοοοοοσο υποδεέστερο, που π@π@ρι@ βοηθάει σε οτιδήποτε.

οπότε κι άλλα τόσα να βρεθούν, δεν αλλάζει σε τίποτα, τίποτα.
Ενταξει αν πιασουμε το τι κυκλοφορει, απο τα λιγα που εχω δει τα 2 χρονια που ψιλοασχολουμαι, ειναι για σοβαρη κοινωνιολογικη μελετη. Ισως και για εισαγγελικη παρεμβαση.
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη, μεγαλη, κουβεντα χωρις τελος.

Και εγω προτιμαω τον παλμογραφο μου για να δω ενα ημιτονο.
Και συμφωνω οτι το αυτι μας ειναι πεπερασμενο.

Αλλα τελικα οπως με τις περισσοτερες τετοιου ειδους κουβεντες το ζουμι ειναι ποιος ειναι ο σωστος τροπος αξιολογησης συσκευων.
Και νομιζω οτι χωριζεται σε δυο βασικα μερη.

1. Αν ειναι υποψηφιες προς αγορα, εκτος απο μετρησεις πρεπει και να μας "πηγαινουν" ακουστικα (το ατελες μεσο που λεγαμε...). Και αυτο ειναι απολυτα υποκειμενικο και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Χωρις βεβαια να σημαινει οτι ειναι σωστο. Απλα αυτο μας αρεσει.

2. Αν απλα τις κρινουμε, χωρις να υπαρχει περιπτωση να τις αγορασουμε, κατα κυριο λογο πρεπει να κοιταμε μετρησεις. Και κανονικα οι εταιρειες θα επρεπε να ειναι υποχρεωμενες να τις ανακοινωνουν ολες και μαλιστα με περιγραφη και των συνθηκων (χωρος κλπ.). Και οποιος μπορει τις διαβαζει. Ασε που αν τις εβγαζαν θα εκπαιδευοταν και ο καταναλωτης. Φανταζομαι ομως οτι αυτο δεν ηταν ποτε το ζητουμενο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

εξηγει γιατι το hiface μου παιζει καλυτερα απο πολλα cdplayer της αγορας και αλλα τετοια...
αν χαίρεσαι με την πρατο-θεωρία γιατί με αυτήν βολεύεσαι - θεωρείς πως βρίσκεις εξήγηση γιατί παίζει καλύτερα το hiface σου, κι εγώ μαζί σου.:145:

αν θες όμως πραγματικά να καταλάβεις γιατί το hiface σου παίζει καλύτερα, ή άρχισε διάβασμα, ή ρώτα τον Κου-Φού στο τηλέφωνο (είναι μακριά η συζήτηση), ή στείλε email στον κατασκευαστή του hiface, μόνο στο email μη συμπεριλάβεις το πρατ γιατί δε θα λάβες απάντηση...:137::138:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
αρχισα διαβασμα...jitter dac και prat...

The greatest differences between 100% and impulsive DAC jitter errors occur when the signal frequency is low. Figs.31 & 32 show simulations and measurements, respectively, for a 0dBFS, 100Hz audio signal jittered by 10ns, 4kHz sinusoidal jitter. The jitter error is about 30dB higher in the impulsive (Bitstream) DAC. Thus, audible noise modulation can occur when impulsive DACs are jittered while reproducing low-frequency audio signals, and this may well be the reason some reports have suggested that Bitstream DACs lack "dynamics" and "rhythm and pace," (footnote 16) since most of the rhythmic content in music occurs at low frequencies and can be of high peak level.

http://www.stereophile.com/features/396bits/index5.html
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

αν χαίρεσαι με την πρατο-θεωρία γιατί με αυτήν βολεύεσαι - θεωρείς πως βρίσκεις εξήγηση γιατί παίζει καλύτερα το hiface σου, κι εγώ μαζί σου.:145:

αν θες όμως πραγματικά να καταλάβεις γιατί το hiface σου παίζει καλύτερα, ή άρχισε διάβασμα, ή ρώτα τον Κου-Φού στο τηλέφωνο (είναι μακριά η συζήτηση), ή στείλε email στον κατασκευαστή του hiface, μόνο στο email μη συμπεριλάβεις το πρατ γιατί δε θα λάβες απάντηση...:137::138:
πάντως μιάς και το έφερε η κουβέντα το m2tech χρησιμοποιεί το τεκμήριο του τζίτερ.
Το θεωρείς πλήρες ως δικαιολογία ή μήπως πάλι ψάχνουμε να βρούμε τον αόρατο οχτρό?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

αν χαίρεσαι με την πρατο-θεωρία γιατί με αυτήν βολεύεσαι - θεωρείς πως βρίσκεις εξήγηση γιατί παίζει καλύτερα το hiface σου, κι εγώ μαζί σου.:145:

αν θες όμως πραγματικά να καταλάβεις γιατί το hiface σου παίζει καλύτερα, ή άρχισε διάβασμα, ή ρώτα τον Κου-Φού στο τηλέφωνο (είναι μακριά η συζήτηση), ή στείλε email στον κατασκευαστή του hiface, μόνο στο email μη συμπεριλάβεις το πρατ γιατί δε θα λάβες απάντηση...:137::138:
ξερω γιατι το hiface παιζει καλα, ξερω επισης γιατι παιζει χειροτερα απο το eosteric μου που παιζει χειροτερα απο το cdpro2 (δεν εχω δοκιμασει τασκαμ..)
δεν με βολευει καμια θεωρια αλλα μου αρεσει να τις διαβαζω.
απτα...
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

πραττ δηλαδη σε συστηματα πληρως αναλογικα δεν ειχαν ορισει οι reviewers?
Το prat είχε οριστεί και τότε. Αλλα σαν "Pitch Rhythm and Timing" και από ότι θυμάμαι (εαν όχι διορθώστε με) ήταν σχετικό με το
wow and flutter.

Σήμερα το ορίζουν σαν "Pace Rhythm and Timing"
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.190
Reaction score
20.867
Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

για φανταστειτε... η ειδικη εισοδος ακουγεται καλυτερα απο την spdif! μας λεει κατι αυτο?
Δηλαδής, αυτό που έκανε ο Burdick εδώ και 15 χρόνια, αυτοί τώρα το πασσάρουν σαν "ειδική είσοδο"; Καλά σας κάνουν. Έτσι! Αλύπητα!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.053
Μηνύματα
2.886.831
Members
37.978
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top