KRELL FPB 400 CX

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

έγραψες βλασούκο μου! :126:

είμαστε όντως "το κλουβί με τις τρελές", και να σου πω και κάτι άλλο; όχι ρε φίλε, "διαφορές" δεν έχουμε, διαφορετικής μορφής τρέλα έχουμε, αλλά όλοι μαζί με ένα παράδοξο τρόπο μάθαμε να συνυπάρχουμε!
έτσι είναι...

ας πούμε οι μετρήσεις βγάζουν καλύτερο αυτό.

έρχεται ένας λοιπόν και μου λέει οτι μου αρέσει αυτό!!!!!

ε τί να του πείς....

η λύση λοιπόν μετά απο χρόνια μετρήσεων πάνω απο βιβλία,σχολεία,δασκάλους κ.τ.λ.είναι η παρακάτω...
Ε ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!

έτσι και ο Βλάσης θέλει τις χροιές και τον όγκο του Κρέλλ αλλα απο πίσω έχει και τη λαμπίτσα ο άτιμος...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.397
Reaction score
99.502
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δεν ξερω...νομιζω οτι θα το ξαναδιαβασω ολο απο την αρχη.
:139::140::139: :138:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

ωραία, πάμε λοιπόν στο δεύτερο γύρο!:137:

τι καλώδια είπες ότι έχεις?:143::135:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ε ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!
τελικά εσύ δεν είσαι καθόλου παράλογος άνθρωπος, ε?:126:

δε με λες, όμως, άμα τά'χεις και τα δύο, δε θές και λίγη παρέα ακόμα? ένα "χεράκι" ρε αδερφέ....:145:

(τό'να χέρι .... ξέρεις τώρα...:126:)
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ρε συ ear , τώρα μπήκα και είδα κάτι που έγραψες και μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
Λες οτι ο peraux είναι πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα γιατί εχει πιο υψηλό κέρδος.Αφήνω στην άκρη το οτι όσο πιο πολύ κέρδος πάνω απο τα 26 db εχει ενας ενισχυτής τόσο πιο σκληρός και κουραστικός ακούγεται.
Νομίζεις οτι το κέρδος δεν μπορεί να αλλάξει σε εναν ενισχυτή? Σε εναν δεδομένο ενισχυτή με κέρδος πχ 24 db , λες οτι δεν μπορεί να γίνει 30 ? ας πούμε?
Γιατί εγω άλλα ξέρω.Και τέλος πως το λες ετσι ρε παιδί το πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα , κρίνοντας μόνο απο το κέρδος?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ρε συ ear , τώρα μπήκα και είδα κάτι που έγραψες και μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
Λες οτι ο peraux είναι πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα γιατί εχει πιο υψηλό κέρδος.Αφήνω στην άκρη το οτι όσο πιο πολύ κέρδος πάνω απο τα 26 db εχει ενας ενισχυτής τόσο πιο σκληρός και κουραστικός ακούγεται.
Νομίζεις οτι το κέρδος δεν μπορεί να αλλάξει σε εναν ενισχυτή? Σε εναν δεδομένο ενισχυτή με κέρδος πχ 24 db , λες οτι δεν μπορεί να γίνει 30 ? ας πούμε?
Γιατί εγω άλλα ξέρω.Και τέλος πως το λες ετσι ρε παιδί το πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα , κρίνοντας μόνο απο το κέρδος?
νά'τα μας! τσίμπησε! καλώς το το ψαράκι μας!

:143::135:

Ρε συ, τι πα να πει "όσο πιο πολύ κέρδος πάνω απο τα 26 db εχει ενας ενισχυτής τόσο πιο σκληρός και κουραστικός ακούγεται" ?

Τι σχέση έχουν τα μήλα με τα ......αντίδια? :143:

Η όπχια ενισχυτική διάταξη, είναι μια μηχανή ενίσχυσης τάσης, δηλαδή να παίρνει 1 βολτ στην είσοδο κ να το κάνει 20, 30, 60, 100 βολτ στην έξοδο!

Τόσο απλά είναι τα πράγματα!

Όσο πιο πολύ "ενισχύει" το σήμα (τα βολτ) εισόδου, τόσο πιο πολλές οι απαιτήσεις από την τροφοδοσία του και από το όλο του κύκλωμα, ώστε να μην αυξάνει τις παραμορφώσεις.

Η "μαγκιά" του ενισχυτή λοιπόν, έγκειται στο να παρέχει σημαντική ενίσχυση (κέρδος σε db του σήματος που παίρνει στην είσοδό του) χωρίς να το κάνει αγνώριστο από τις παραμορφώσεις!

Άλλωστε, είναι γνωστό σε όλους, πως όσο λιγότερο ενισχύει το αρχικό σήμα, τόσο μικρότερες οι ολικές παραμορφώσεις, εξ'ου και τα πλεονεκτήματα ενός μπάφερ ή εν γένει μιας προενισχυτικής διάταξης με κέρδος 1, δηλαδή τίποτα, ή 0.9, δηλαδή με ελάχιστες απώλειες...

Εσύ δηλαδή τι φαντάζεσαι, ότι είναι κατόρθωμα ένα ενισχυτικό στάδιο να θέλει 99 volt στην είσοδό του για να σου βγάλει 100, ή να θέλει 0,5 volt στην είσοδό του για να σου βγάλει 100 βολτ στην έξοδο?

Τι είναι πιο δύσκολο?

Και ναι, είναι δυνατό να αλλάξει το κέρδος μιας ενισχυτικής βαθμίδας, όχι όμως χωρίς να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του, εξ'ου και ο προ του βλασόπουλου, που θα μπορούσε να βγάλει περισσότερο κέρδος, αλλά με υποδεέστρα χαρακτηριστικά ποιότητας, δηλαδή με περισσότερη αρμονική παραμόρφωση.

Γι'αυτό κι ο κατασκευαστής του δε του δίνει περισσότερο κέρδος, για να διατηρήσει σε κορυφαία επίπεδα την ποιότητα! Ναι, αλλά αυτό είναι εύκολο σε χαμηλού κέρδους ενισχυτικά στάδια, στα υψηλού κέρδους είναι το θέμα!

Το όμοιο ισχύει και για τον τελικό. Ακόμη και οι διακοπτικοί ενισχυτές, με χαμηλότερο gain επιτυγχάνουν υψηλότερο S/N ratio, αλλά είναι τόσο διαφορετικά τα δεδομένα μιας τέτχιας διάταξης, που μπορείς άνετα να αυξήσεις το κέρδος κατά 10db (και περισσότερο) χωρίς σημαντικές συνέπειες στην αρμονική παραμόρφωση, με προαπαιτούμενο μόνο το τροφοδοτικό να έχει ούμπαλα από δω μέχρι την κίνα.:138:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δεν κάνει τίποτα. Άλλωστε γνωρίζεις από το τίποτα....
Άντε, να σε βοηθήσω. Η απάντηση είναι περισσότερο θέμα βοήθειας από μια ηλικία και μετά....
Υ.Γ. Δεν απάντησες παρ' όλα αυτά... .
Φυσικά και γνωρίζω από το ΄΄τίποτα΄΄.Γι αυτό και σου απαντώ δίχως να θυμώνω και σε παρακαλώ να μην ξεχνάς να μου γράφεις,όπως κι εγώ δεν αμελώ να σε...γράφω:126:(κατά το καρντάσικο ιδίωμα)
Παλιομοδίτικη βρίσκω την προσφορά σου.Πρόσεξε τις παρενέργειες των μπλε χαπιών...Μιά από αυτές είναι ότι σε κάνουν να νομίζεις πως υποβάλλεις έξυπνες ερωτήσεις...
Καλα περιμενεις να σου απαντησει βρε Λεωνιδα?Κανα ακατανοητο θα πει παλι και μια απο τα ιδια.
βουτία σε συμπαθώ αλλα ρε γαμώτο ούτε εγώ σε καταλαβαίνω...
΄΄Ισχύς΄΄ μου είναι η δύναμη του μυαλού αυτών που μπορούν να με καταλάβουν...
Ελα βρε λεβεντες τωρα.....δεν χρειαζονται αυτα.....τις διαφορες μας παντα θα τις εχουμε.αλλα ακουει ο ενας ,αλλα ο αλλος,αλλος με λαμπα,αλλος class D ,αλλουνου του χωλαινει ο προ στο gain,αλλος εγινε ποιητης,ο ταδε την βρισκει με τα παχια interconect ,η ταδε εγινε miss fetes ,ο βορειος βγαζει σφυριδες 30 κιλα,ο ποιο διπλα εχει κατι σαρκοφαγα γαμωψαρα στο υπογειο,το αλλο το τρελλο αγορι ακουει με κατι μαραφετια που τα λεν Classe,εκεινος ζαχαρωνει το ροδιο και ο ποιο κει ταν μονοκρυσταλλικο χαλκο.......τι να κανουμε τωρα δηλαδης.........πυραυλακια ειμαστε ολοι με τα ψωνια μας και τα θελω μας.....να τα αλλαξουμε ....δεν γουσταρουμε,να μαθουμε νεα πραγματα...γουσταρουμε.....θελουμε ομως και τον χρονο μας....ειμαστε παρειτσα ομως ...για να γουσταρουμε!!!!!!
Κόλαση είναι ο τόπος όπου κανείς δεν θα πει καλό λόγο γιά σένα.Παράδεισος ο τόπος όπου δεν χρειάζεται κανείς να πει καλό λόγο γιά σένα...:612:
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ρε συ ear , τώρα μπήκα και είδα κάτι που έγραψες και μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
Λες οτι ο peraux είναι πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα γιατί εχει πιο υψηλό κέρδος.Αφήνω στην άκρη το οτι όσο πιο πολύ κέρδος πάνω απο τα 26 db εχει ενας ενισχυτής τόσο πιο σκληρός και κουραστικός ακούγεται.
Νομίζεις οτι το κέρδος δεν μπορεί να αλλάξει σε εναν ενισχυτή? Σε εναν δεδομένο ενισχυτή με κέρδος πχ 24 db , λες οτι δεν μπορεί να γίνει 30 ? ας πούμε?
Γιατί εγω άλλα ξέρω.Και τέλος πως το λες ετσι ρε παιδί το πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα , κρίνοντας μόνο απο το κέρδος?
ευκαιριας δωθεισας να ξεκαθαρισω οτι ο γιατρος κανη λαθη

επιτηδες για να προκαλεση (και καλα κανη).

ξερη πολυ καλα οτι οταν μπουν στο παιχνιδι εμπεδηση (ακομα και

αν δεν κατεβαινη πολυ χαμηλα το 802)ριπλ και 1002 αλλα

που δεν μπορη να μαθη καποιος απο τη μια στιγμη στην αλλη

αλλα μπορη ομως αν εχει ορεξη και διαβαζη και ψαχνεται τοτε

και αφου ο κρελ παρη την εισοδο που ζηταη τοτε θα σβερκωση

το 802 και θα το κανη να βγαλη οτι μπορη και δεν μπορη διοτι

αγαπητε τα 4kva ειναι εκει και παραμονευουν.

οσο για τον περω θα φερνη κατι σε τρανζιστορ (ραδιοφωνακι οχι

solid state) μπροστα του.:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Και τέλος πως το λες ετσι ρε παιδί το πιο ισχυρή ενισχυτική βαθμίδα , κρίνοντας μόνο απο το κέρδος?
μα είναι τόσο απλό στη βάση του, που απορώ γιατί δε το καταλαβαίνεις! :131:

Μια ενισχυτική βαθμίδα (τάσης) κρίνεται ως ισχυρή ή ως ασθενής, από το λόγο ενίσχυσης που μπορεί να καταφέρει ως προς το σήμα εισόδου!


Αν εχεις ένα ενισχυτικό στάδιο με κέρδος 10db και ένα άλλο με κέρδος 30db, είναι προφανές πως το δεύτερο είναι πιο δυνατός ενισχυτής!

Πχ στους ενισχυτές εναέριου τηλεοπτικού σήματος, που βάζουμε στις κεραίες. Μπορεί να επιλέξεις ένα ενισχυτή με κέρδος πχ 10db ή έναν άλλο, πιο δυνατό, με κέρδος 30 db. To ίδιο ακριβώς πράγμα είναι! Ο δυνατός ενισχυτής είναι αυτός με το μεγαλύτερο κέρδος!

Απλό δεν είναι?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Α ρε Γιαννη...Σε εβαλα στους λαγνους,οπως τον Teachertza (που αμεσως φιλοτιμηθηκε και εριξε Τζουλια για στοχαστικες βραδιες....) και μου το γυριζεις παλι στο κουλτουριαρικο με db,Amp,Volt και λοιπα ηλεκτρικα μεγεθη.
Αστο το ..τιμημενο να κλεισει το ποστ να παμε διακοπες.
Οχι αλλο ηλεκτρισμο .
Μονο παραλια .......................
[/IMG]
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

με προλαβες γαιτρε αλλα αυτο τα λεει ολα

"με προαπαιτούμενο μόνο το τροφοδοτικό να έχει ούμπαλα από δω μέχρι την κίνα"

κατι που krell εχει πολυ περισσοτερο απο τον pereaux
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

διοτι αγαπητε τα 4kva ειναι εκει και παραμονευουν.

οσο για τον περω θα φερνη κατι σε τρανζιστορ (ραδιοφωνακι οχι solid state) μπροστα του.:116:
Υποτιμάς τον "περώ", αλλά στην ουσία δεν έχεις άδικο. :126:

Πρέπει κάποτε να φτάσουμε να συζητάμε το χρήσιμο δυναμικό εύρος και το δυναμικό περιθώριο, αφού πρώτα κατανοήσουμε το απαραίτητο dynamic headroom που "χαρίζουμε" στον ενισχυτή μας, και δε μιλάμε για 1 και 2 db, μιλάμε για 6 και 9db, προκειμένου να είναι στο "καλό" του όριο.

(τά'λεγε ο υποφαινόμενος, πως "την ισχύ πολλοί εμίσησαν - την πολλή ισχύ ουδείς", αλλά στου κου-φού την πόρτα...... - αλήθεια, ο Κου-Φού που βρίσκεται?)

Αν και αφού ξεπεράσουμε αυτό το "σκόπελο", θα μπορέσουμε να
εμβαθύνουμε στην δυναμική συμπίεση λόγω αυξημένης ισχύος στο πηνίο φωνής, οπότε θα δούμε ως μόνη λογική λύση τη μικρή ισχύ (ή έστω σημαντικά μικρότερη ισχύ) σε πολλαπλά πηνία φωνής, δηλαδή σε συστοιχίες μεγαφώνων, ή την λύση των εν σειρά διπλο-πηνιακών μεγαφώνων μειωμένου αριθμού σπειρών σε ισχυρότατους μαγνήτες (βλέπε jbl και τα νέα ζώα της B&W), ή τέλος την εξαιρετική λύση των απλωμένων συρμάτων σε μεμβράνη μύλαρ με μαγνήτες εκατέρωθεν, αξιολογώντας σε κάθε περίπτωση την επαγωγικότητα των μεγαφώνων και τα ανάστροφα ρεύματα φουκώ σε σχέση με το πολύ χρήσιμο bl, που το πρωτόθιξε ο σοφός παλιο-ντόχερης, οπότε θα αρχίσουμε να εμβαθύνουμε σε ένταση μαγνητικών πεδίων κι ευαισθησίες μεγαφώνων...:138:

Αυτά, ως μια "ματιά" στο μέλλον....αφού είμαι στις καλές μου!:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

με προλαβες γαιτρε αλλα αυτο τα λεει ολα

"με προαπαιτούμενο μόνο το τροφοδοτικό να έχει ούμπαλα από δω μέχρι την κίνα"

κατι που krell εχει πολυ περισσοτερο απο τον pereaux
σε σένα έχω μια αδυναμία, και δε θέλω να κρύβομαι...(πίσω από το δάχτυλό μου):126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.791
Reaction score
133.266
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Α
Μονο παραλια .......................
[/IMG]
ρε μάστορε έχεις πλατσουρίσει στην εν λόγω παραλία? διότι είναι μαμάτη....:126:
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

σε σένα έχω μια αδυναμία, και δε θέλω να κρύβομαι...(πίσω από το δάχτυλό μου):126:
παρομοιως.

υ.γ.δεν τον υποτιμω αλλα το τραβαω και εγω λιγο απο τα μαλλια.

καλο βραδυ.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Ρε συ ear ευχαριστώ για το μάθημα , αλλά εγω άλλο σε ρώτησα βρε παιδί.
Τες πα εντάξει. Οπως νομίζεις.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

BTW ωραίο το νεο σου avatar, καλύτερο απο το προηγούμενο.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Α και κάπου διάβασα οτι το 802 είναι εύκολο φορτίο , αφού κατεβαίνει μόνο στα 3 ohms.
και δεν ρουφάει και ρεύματα.
Δλδ πιο είναι το δύσκολο φορτίο ? μόνο το magnepan με 1 Ohm ?
Το high end μου μέσα?
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.988
Μηνύματα
2.924.747
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top