Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Μα δεν μου λες βρε συ Λεο?
Ηταν αναγκη να πας στην δουλεια σημερα?
Εδω ο κοσμος χανεται:142: και εμεις θα σε περιμενουμε ως το απογευμα?:136:
 



Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Μα τι κανει αυτο το παιδι και αργει:105:;
Ο λαος απαιτει αμεση συγκριση με Dune prime/Base 3 και πως τα παει απο θορυβο;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Συνεχίζω αλλά να ξέρετε ότι θα διακόψω το απόγευμα γιατί θα πρέπει να πάω το Smart D1 στο περίπτερο του avsite στο Imperial για την έκθεση που αρχίζει αύριο.Θα δούμε τώρα πως πάει το Max με dvd,audio cd και mp3 cd και στη συνέχεια θα δοκιμάσω ότι προλάβω με το D1 και θα τα ανεβάσω το βράδυ.Συγκριτικό Prime με Smart θα γίνει αύριο.Base δεν έχω,sorry!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δοκίμασα το Max με original dvd,dvd εφημερίδας και ριπαρισμένα dvd δικά μου,καθώς και με audio cd και mp3 cd.Ολα τα δισκάκια τα διάβασε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μου έβγαλε όμως ένα θεματάκι στα dvd με τον ήχο.
Με coaxial στον ενισχυτή κανένα πρόβλημα.
Με ήχο από hdmi στην τηλεόραση έκανε μερικές στιγμιαίες διακοπές ο ήχος στα πρώτα λεπτά της ταινίας,καθώς και αν άλλαζα κεφάλαιο.Μετά από 2-3 λεπτά έφτιαχνε το πρόβλημα και εμφανιζόταν πάλι αν άλλαζα κεφάλαιο.Τα ίδια dvd στο Prime δεν παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα.
 





Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τώρα για όσο προλάβω θα κάνω μερικές δοκιμές με το Smart D1 (με τα smart θα τα πούμε από το Σάββατο) γιατί θα πρέπει να το πάω στην έκθεση και θα τα ξαναπούμε για το Max εντός της ημέρας και το συντομότερο δυνατόν!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

αν μπορεις και εχεις ενισχυτη av κανε μια αντιπαραθεση Α Β αναμεσα σε Dune prime 3 και max, αν εχουν διαφορα στην ποιοτητα εικονας σε bluray αρχεια (folder rip, iso)..
το πιο σημαντικο νομιζω ειναι αν αλλαξαν κατι στα σωθικα του και παιζει καλυτερα απο τα prime/base 3...γιατι στο mpc λενε οτι ειναι τα ιδια και δεν δικαιολογουν καθολου την διαφορα στην τιμη τους. μιας και με 25ε παιρνεις ενα docking station με esata/usb για σκληρους και ουσιαστικα εχεις το max
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ενισχυτή με εισόδους Hdmi δεν έχω δυστυχώς.Ο δικός μου έχει 2 component που βγάζουν μέχρι 1080i
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

ενταξει δεν πειραζει..δεν θα σε εκτελεσουμε τωρα! σε εσωσε ο godard. Εκπληκτικη ταινια παρεμπιπτόντως. Αν δεις παντως διαφορες στην ποιοτητα εικονας πες μας.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Παιδιά μόλις τώρα γύρισα από το Imperial,αύριο το απόγευμα και όλο το σαββατοκύριακο θα πούμε περισσότερα.Νωρίτερα που δοκίμασα το D1 είχε κάποια προβληματάκια με τις usb θύρες.Πιθανόν είναι θέμα hardware του συγκεκριμένου μηχανήματος.Πιο πολλά για τα Smart την Κυριακή.
Σε θέματα δικτύωσης τόσο το Max όσο και τα Smart B1 Και D1 που δοκίμασα συμπεριφέρονται όπως ακριβώς το Prime 3.0,καμία απόλύτως διαφορά.

Τώρα θα περάσω εσωτερικό σκληρό στο Max,θα τον φορμάρω και αν προλάβω θα ποστάρω αργά το βράδυ γιατί θέλω να του περάσω αρχεία μέσα.
Αν δε προλάβω θα συνεχίσουμε αύριο νωρίς το απόγευμα την παρουσίαση!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τοπόθέτησα 1 GB σκληρό δίσκο εύκολα και γρήγορα.Τον φορμάρησα και σε λίγο θα μεταφέρω αρχεία από το Prime στο Max.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ακόμη αλλά μάλλον κάτι έχουν αλλάξει με το 1 Gbit ethernet.
Ισως εδώ έχουμε μια ευχάριστη έκπληξη.Θα γράψω αναλυτικά όταν είμαι απόλυτα σίγουρος,γιατί ίσως είναι και τυχαίο.
Μάλλον θα έχω μακρά νύχτα απόψε...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Μεταφέρω αρχεία από το Prime στο Max 180 GB.Θα αργήσει αρκετά,οπότε αύριο το μεσημέρι θα συνεχίσουμε.

Ο ανεμιστήρας στο Max,δουλεύει στο ...max τώρα και κάνει λίγο θόρυβο.Βέβαια δεν έχω κάτι στην τηλεόραση να παίζει αυτή τι στιγμή.Αν βάλω κάτι να δω,δεν τον ακούω καθόλου στα 4 μέτρα περίπου που έχω απόσταση.

Περιμένω να μου πείτε ποια blu ray έχουν πρόβλημα με το Prime,ώστε να τα νοικιάσω αύριο και να τα δοκιμάσουμε με το Max & το B1.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.265
Reaction score
97.456
Είχε το Avatar. Ομολογώ όμως ότι δεν το δοκίμασα με το τελευταίο firm.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το Avatar το πήρα.Τόσο στο Max,όσο και στο Prime (και τα 2 με το τελευταίο beta firmware του Σεπτεμβρίου) παίζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.Με μενού με τα πάντα.Στο B1 δεν το έβαλα ακόμη,θα το δω σε λίγο.
Στα δικά μου τα μάτια και στη δική μου τηλεόραση το blu ray του Avatar δείχνει καλύτερα και με διαφορά στο Max.Είναι ξεκάθαρο!
Εχω κάνει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και στα 2 players και στο Max έχει μεγαλύτερο βάθος η εικόνα και πιο ζωντανά χρώματα.Είναι ότι καλύτερο έχω δει σε εικόνα ως τώρα!
Θα ανεβάσω και φωτογραφίες αργότερα αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να αποτυπωθεί η διαφορά στις φωτό και να το καταλάβετε!
Πάω να το δοκιμάσω στο B1 τώρα αλλά δε νομίζω να παίζει γιατί δεν έχει βγει αναβάθμιση ακόμη.Είναι με το εργοστασιακό firmware.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

δεν θελω να γινω αντιπαθης ή εξυπνακιας , αλλα συνηθως οταν ερχονται οι συσκευες , ακουγονται διθυραμβοι και ο ενθουσιασμος αγγιζει το < μολις πατησε ο ανθρωπος το ποδι του στην Σεληνη>.. μετα ερχονται τα κολληματα , μετα η αναμονη μεχρι το επομενο firmware , που θα περιμενει το επομενο γιατι κολλαγε το προηγουμενο και παει λεγοντας...lessaros τα σχολια ειναι ΓΕΝΙΚΑ οχι για σενα που χαλας τοσες ωρες για να μας διευκολυνεις (και σέυχαρισοτυμε πολυ).Απορω , πριν βγαλουν μια συσκευασια δεν τσεκαρουν τιποτα? ουτε καν το hdmi της συσκευασιας?
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.966
Μηνύματα
2.924.324
Members
38.117
Νεότερο μέλος
tasnt
Top