Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Σαν 1η εικόνα για το Smart H1 να αναφέρω ότι εκτός όλων των άλλων,του σύνδεσα και ένα εξωτερικό bd rom σε usb.
Οπως αναμενόταν άλλωστε, έπαιξε τα πάντα (original dvd,bd rip, dvd rip,audio cd,cd mp3 κλπ) ΠΛΗΝ εμπορικών blu ray όπου μου έβγαλε μήνυμα ασυμβατότητας λόγω δικαιωμάτων.

Αυτά για σήμερα,αύριο το απόγευμα θα συνεχίσουμε...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Πριν κλείσω,μερικές εικόνες του Smart H1


 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το Smart Η1 τα πήγε πολύ καλά σε όλες τις δοκιμές που έκανα.Επαιξε ταινίες και μουσική μέσω δικτύου,τόσο με powerline και με το wifi stick της D-link,όσο και κατευθείαν συνδεδεμένο με το router,όταν το δοκίμασα στο σαλόνι.Παρότι έχει 100σταρι ethernet δε δυσκολεύτηκε καθόλου με το ασυμπίεστο folder του Avatar μεγέθους 47.5 GB που βρισκόταν στον δικτυακό δίσκο MyBookWorld II.
Επίσης αναγνώρισε αμέσως σε όλες τις usb θύρες του τον MyPassport της WD και έπαιξε χωρίς πρόβλημα ότι αρχείο του έδωσα.Με την αναβάθμιση του firmware στην τελευταία beta κλείδωσε στα 10 bit στην τηλεόραση μου και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα ούτε με τον ήχο από Hdmi,αλλά ούτε κι αλλού!
Εσωτερικό δίσκο στο rack του,δεν του έβαλα,μιας και δεν μου περίσσευε κανένας,φαντάζομαι όμως ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Η εικόνα του εξαιρετική!
Ενα πολύ τίμιο μηχανάκι!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Θα συνεχίσουμε με το Smart B1 σε λίγο,να φτιάξω ένα καφέ πρώτα!


 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.265
Reaction score
97.456
Δυό παρατηρήσεις σε ότι αφορά τα καινούρια "παιχνιδάκια" της Dune:
1. Θεωρώ ανεπίτρεπτη για το Max την έλλειψη e-sata, που υπάρχει τόσο στο Prime, όσο και στα "μικρά".
2. Τά τόσα πολλά μοντέλα, μάλλον μπερδεύουν παρά διευκολύνουν τον υποψήφιο αγοραστή. Μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή να έχει ξεκάθαρη άποψη για αυτό που θέλει, αλλά αν σκεφτεί και τις μελλοντικές του ανάγκες, μάλλον μπερδεύεται.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Re: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δυό παρατηρήσεις σε ότι αφορά τα καινούρια "παιχνιδάκια" της Dune:
1. Θεωρώ ανεπίτρεπτη για το Max την έλλειψη e-sata, που υπάρχει τόσο στο Prime, όσο και στα "μικρά".
2. Τά τόσα πολλά μοντέλα, μάλλον μπερδεύουν παρά διευκολύνουν τον υποψήφιο αγοραστή. Μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή να έχει ξεκάθαρη άποψη για αυτό που θέλει, αλλά αν σκεφτεί και τις μελλοντικές του ανάγκες, μάλλον μπερδεύεται.
Κάτι που ξέχασα να πω,όλα τα νέα Dune έχουν και ελληνικό μενού,χάρις στον φίλο rose.athens κατά κόσμον Γιάννη!!!

Τώρα για την έλλειψη e-sata,εγώ δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα ούτε και στο Prime που έχει,κυρίως μέσω δικτύου το λειτουργώ.
Καλό θα ήταν να υπήρχε βέβαια!Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες!

Με τα πολλά μοντέλα ίσως να μπερδεύει λίγο,έχεις δίκιο σ'αυτό Γιάννη.Στα Smart όμως αλλά και στο Max θα βγουν σε λίγο καιρό extencions modules και έτσι όποιο και να πάρει κάποιος,αν του λείπει κάτι θα μπορεί να το συμπληρώσει αργότερα!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Να τελειώσουμε με λίγα λόγια για το Smart B1 που πολύ το συμπάθησα.
Οτι δισκάκι του έβαλα το έπαιξε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Blu ray,dvd,rip dvd,audio cd,mp3 cd κλπ.
Στο δίκτυο συμπεριφέρθηκε άψογα παρ'ότι έχει 100αρι ethernet ακόμη και με blu ray folder 47.5 GB.Επίσης με το wifi stick της d-link συνδέθηκε αμέσως και έπαιζε άνετα 1080p ματρόσκες.
Με το τελευταίο beta firmware κλείδωσε αμέσως στα 1080p με 10bit χωρίς τα προβλήματα ήχου του Max,η δε εικόνα του εξαιρετική.
Επίσης δε συνάντησε κανένα πρόβλημα με usb δίσκο σε NTFS.

Γενικά το smart B1 τα έκανε όλα και πολύ καλά μάλιστα,χωρίς να με προβληματίσει σε κανένα σημείο.Είναι και εντελώς αθόρυβο μιας και δεν έχει ανεμιστήρα (λογικό αφού δεν δέχεται σκληρό δίσκο).

Για κάποιον που έχει ένα καλό Nas server με μεγάλη χωριτικότητα και θέλει που και που να βλέπει blu ray και dvd,το Smart B1 αποτελεί ΑΡΙΣΤΗ επιλογή!

Στα μείον του ότι δεν έχει coaxial όπως και όλα τα Smart άλλωστε!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Αύριο όλα τα μηχανήματα θα τα επιστρέψω στην αντιπροσωπεία που μου τα ζήτησε!
Θα γράψω επίσης μια ανακεφαλαίωση για το τι μου άρεσε,τι δε μου άρεσε,καθώς και τη σειρά κατάταξης κατά τη δική μου γνώμη πάντα.

Πολύ σύντομα πάντως πιστεύω θα επανέλθουμε με τα νέα Dune και θα έχουμε πολύ περισσότερο χρόνο να τα δούμε πιο αναλυτικά!
Αλλωστε δεν δοκιμάσαμε το Smart D1 μιας και το μηχάνημα που είχα ήταν με ελαττωματικό hardware!Αυτό μας το χρωστάει να μας το ξαναδώσει για δοκιμή ο Ανδρέας αργότερα, όταν θα παραλάβει καινούριο κομμάτι!:126:
 

Μηνύματα
3.204
Reaction score
784
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οι ουσιαστικές διάφορες Η1 και D1 ?
H οθόνη του D1 τι δείχνει στην αναπαραγωγή; Έχει επιλογή απενεργοποιησης ;
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Να τελειώσουμε με λίγα λόγια για το Smart B1 που πολύ το συμπάθησα.
Οτι δισκάκι του έβαλα το έπαιξε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Blu ray,dvd,rip dvd,audio cd,mp3 cd κλπ.
Στο δίκτυο συμπεριφέρθηκε άψογα παρ'ότι έχει 100αρι ethernet ακόμη και με blu ray folder 47.5 GB.Επίσης με το wifi stick της d-link συνδέθηκε αμέσως και έπαιζε άνετα 1080p ματρόσκες.
Με το τελευταίο beta firmware κλείδωσε αμέσως στα 1080p με 10bit χωρίς τα προβλήματα ήχου του Max,η δε εικόνα του εξαιρετική.
Επίσης δε συνάντησε κανένα πρόβλημα με usb δίσκο σε NTFS.

Γενικά το smart B1 τα έκανε όλα και πολύ καλά μάλιστα,χωρίς να με προβληματίσει σε κανένα σημείο.Είναι και εντελώς αθόρυβο μιας και δεν έχει ανεμιστήρα (λογικό αφού δεν δέχεται σκληρό δίσκο).

Για κάποιον που έχει ένα καλό Nas server με μεγάλη χωριτικότητα και θέλει που και που να βλέπει blu ray και dvd,το Smart B1 αποτελεί ΑΡΙΣΤΗ επιλογή!

Στα μείον του ότι δεν έχει coaxial όπως και όλα τα Smart άλλωστε!
Δηλαδη επαιξε bluray rip μεσω 100αρι ethernet χωρις σπασιματα στην εικονα;
Εγω με το Prime 3 που δοκιμασα με ενεργοποιημενο το 1 Gb ethernet (βεβαια, το router μου ειναι 100αρι) ειχε τοσα κολληματα που δεν μπορουσες να δεις ταινια...μετα το απενεργοποιησα αλλα και παλι κολληματα..
εχεις καταφερει να δεις ταινια bluray μεσω δικτυου με καποιο απο τα dune (παλια ή καινούργια);
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Οι ουσιαστικές διάφορες Η1 και D1 ?
H οθόνη του D1 τι δείχνει στην αναπαραγωγή; Έχει επιλογή απενεργοποιησης ;
Το Η1 έχει rack για εσωτερικό σκληρό δίσκο και δεν έχει οθόνη,ενώ το D1 έχει οθόνη αλλά πρέπει να το ανοίξεις για να του βάλεις εσωτερικό δίσκο.Οπως το Prime δηλαδή.Αν ανοιχθεί από τον χρήστη χάνεται η εγγύηση.Πρέπει κανονικά να πάει στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για αυτή τη δουλειά.

Η οθόνη του D1 δείχνει ότι ακριβως και του Prime και δεν υπάρχει τρόπος να την απενεργοποιήσεις,με το παρόν firmware,τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δηλαδη επαιξε bluray rip μεσω 100αρι ethernet χωρις σπασιματα στην εικονα;
Εγω με το Prime 3 που δοκιμασα με ενεργοποιημενο το 1 Gb ethernet (βεβαια, το router μου ειναι 100αρι) ειχε τοσα κολληματα που δεν μπορουσες να δεις ταινια...μετα το απενεργοποιησα αλλα και παλι κολληματα..
εχεις καταφερει να δεις ταινια bluray μεσω δικτυου με καποιο απο τα dune (παλια ή καινούργια);
Τόσο με το Prime όσο και με τα νέα μοντέλα,βλέπω κανονικά blu ray rip από δίκτυο.Είτε με το 1 Gigabit ενεργοποιημένο, είτε όχι.
Τα smart άλλωστε δεν έχουν 1000αρι ethernet αλλά 100στάρι.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα πάνω σ'αυτό.Και παλιότερα με 100αρι router μια χαρά έπαιζαν.Και το Dune HD Center που είχα παλιότερα το ίδιο καλά.
Κοίταξε τα καλώδια που θα βάλεις στο dune και στο router να είναι 5e.Τι router έχεις?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τώρα αρχίζω να τα πακετάρω για να τα πάω πίσω στην αντιπροσωπεία!
Αχ πως βαριέμαι...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.265
Reaction score
97.456
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δηλαδη επαιξε bluray rip μεσω 100αρι ethernet χωρις σπασιματα στην εικονα;
Εγω με το Prime 3 που δοκιμασα με ενεργοποιημενο το 1 Gb ethernet (βεβαια, το router μου ειναι 100αρι) ειχε τοσα κολληματα που δεν μπορουσες να δεις ταινια...μετα το απενεργοποιησα αλλα και παλι κολληματα..
εχεις καταφερει να δεις ταινια bluray μεσω δικτυου με καποιο απο τα dune (παλια ή καινούργια);
Και εγώ κυρίως μέσω δικτύου βλέπω όλα τα BD-rips. Μάλιστα στο home cinema το καλώδιο πρέπει να ξεπερνάει κατά πολύ τα 50 μέτρα:111::111:
Εκεί που ζορίζεται είναι όταν ταυτόχρονα βλέπουν τα παιδιά μου από το ίδιο δίκτυο στο σαλόνι.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τόσο με το Prime όσο και με τα νέα μοντέλα,βλέπω κανονικά blu ray rip από δίκτυο.Είτε με το 1 Gigabit ενεργοποιημένο, είτε όχι.
Τα smart άλλωστε δεν έχουν 1000αρι ethernet αλλά 100στάρι.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα πάνω σ'αυτό.Και παλιότερα με 100αρι router μια χαρά έπαιζαν.Και το Dune HD Center που είχα παλιότερα το ίδιο καλά.
Κοίταξε τα καλώδια που θα βάλεις στο dune και στο router να είναι 5e.Τι router έχεις?
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Εχω 3 router αυτο που δινει η On telecoms που ειναι ιδιο και με αυτο που δινει η HOL (απλα της ΟΝ ειναι κλειδωμενες μερικες ρυθμισεις, και εχω και ενα fritzbox 7140.
Δεν ξερω αν φταιει το καλωδιο ή το μηκος του ethernet καλωδιου που χρησιμοποιώ. ειναι 6-7μ.

Μια διευκρινηση...Οταν λεω bluray δεν εννοω 1080p mkv αλλα αρχεια (τουλαχιστον 25GB) m2ts ή το κανονικο bluray με μενου κτλ.

Υπαρχει κανενας οδηγος πως επικοινωνεί το Dune με share folder των windows 7; μου το ειχε κανει ενας φιλος αλλα μετα το φορματ δεν τα καταφερα μονος μου.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.265
Reaction score
97.456
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Εχω 3 router αυτο που δινει η On telecoms που ειναι ιδιο και με αυτο που δινει η HOL (απλα της ΟΝ ειναι κλειδωμενες μερικες ρυθμισεις, και εχω και ενα fritzbox 7140.
Δεν ξερω αν φταιει το καλωδιο ή το μηκος του ethernet καλωδιου που χρησιμοποιώ. ειναι 6-7μ.

Μια διευκρινηση...Οταν λεω bluray δεν εννοω 1080p mkv αλλα αρχεια (τουλαχιστον 25GB) m2ts ή το κανονικο bluray με μενου κτλ.

Υπαρχει κανενας οδηγος πως επικοινωνεί το Dune με share folder των windows 7; μου το ειχε κανει ενας φιλος αλλα μετα το φορματ δεν τα καταφερα μονος μου.
Αν τα καταφέρεις με τα win 7 (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος), σε παρακαλώ γράψε το για να το μάθουμε κι εμείς. Μετά από σχεδόν 1 χρόνο δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει. Αντίθετα με δικτυακό σκληρό (WD 2 και 4 Tb), ρούτερ της ΟΝ και καλώδιο πάνω από 50 μέτρα όλα τα ακριβή αντίγραφα bluray παίζουν άψογα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Εχω 3 router αυτο που δινει η On telecoms που ειναι ιδιο και με αυτο που δινει η HOL (απλα της ΟΝ ειναι κλειδωμενες μερικες ρυθμισεις, και εχω και ενα fritzbox 7140.
Δεν ξερω αν φταιει το καλωδιο ή το μηκος του ethernet καλωδιου που χρησιμοποιώ. ειναι 6-7μ.

Μια διευκρινηση...Οταν λεω bluray δεν εννοω 1080p mkv αλλα αρχεια (τουλαχιστον 25GB) m2ts ή το κανονικο bluray με μενου κτλ.

Υπαρχει κανενας οδηγος πως επικοινωνεί το Dune με share folder των windows 7; μου το ειχε κανει ενας φιλος αλλα μετα το φορματ δεν τα καταφερα μονος μου.
Κι εμείς για τετοια μεγάλα αρχεία μιλάμε.Οχι για ματρόσκες.Στο τεστ που έκανα με τα Dunes χρησιμοποίησα ακριβές αντίγραφο blu ray του Avatar μεγέθους 47.5 GB
Δοκίμασε και το fritzbox που είναι ένα πολύ καλό router μήπως έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Για πείτε μου τώρα εσείς,από τη σύντομη παρουσίαση που έκανα,μιας και δεν είχα μεγαλύτερο χρόνο,απ'ότι έγραψα ποιο από τα νέα μοντέλα "σας γέμισε περισσότερο το μάτι"?
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.966
Μηνύματα
2.924.324
Members
38.117
Νεότερο μέλος
tasnt
Top