My Last System


Μηνύματα
236
Reaction score
110
add, add, add, add, add...

το micro seiki εχει και τρομπα αερα? κανε μια μικρη ξεναγηση!

Ναι έχει και τρόμπα κενού για να κολλάει ο δίσκος πάνω στο πλατό. Έχει και αντίβαρο από κάτω για την ανάρτηση. Είναι πλήρες. Έχει τρείς βραχίονες όπως το βλέπεις στη φωτογραφία.
 


Μηνύματα
13.224
Reaction score
10.538
1. Μπράβο στο βραχίονα παράλληλης μετατόπισης. Πρέπει να παίζει χωρίς παραμόρφωση έτσι;

2. Φωτογραφία το λυχνιόμετρο; Έχει και ο μπαμπάς μου ένα παλιό για λάμπες τηλεοράσεων.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: My Last System

Tζαμπα ιδιαιτερα μαθηματα θελετε κε Διαχειριστα?

Για λεγε Κυριακο.....που ειχαμε μεινει?
 


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.460
Reaction score
27.187
Απάντηση: My Last System

εμεις ειμαστε [πεφωτισμενοι] δεν παιζουμε με ποντικοκουραδα και κατσαριδες!!!!

Nai πρόσεξε μόνο να μην καείς απο το υπερβολικό φως της λάμπας.:142:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: My Last System

Aναμεσα στου Miles και του Κυριακου τα συστηματα, εχω παθει πολιτισμικο σοκ! θα πα να βαλω φωτια στα δικα μου ταπεινα μηχανακα :142:

παντως συγχαρητιρια για τη διαθεση να στησεις ενα τετοιο συστημα και σιγουρα για τις θυσιες που θα εχεις κανει να το αποκτησεις...

:622:

και μιας και εχεις τετοια τεραστια εμπειρια απο λαμπες (με τοσο στοκ δλδ αυτο φανταζομαι :137:) για πες μου αν θες τι προτεινεις για τις 12AX7 που εχουν μεσα τα υβριδικα cd-player και ενισχυτη που εχω. Στον ενισχυτη εχω βαλει τις JJ που ειναι σιγουρα καλυτερες απο τις στοκ κινεζικες αλλα απ'οτι διαβαζω οχι κατι ιδιαιτερο. Στο σιντι ακομη εχω τις στοκ και σκεφτομαι τι να βαλω... βλεπω ομως και κατι τιμες σε NOS που δεν ξερω αν αξιζει, γιατι σιγουρα κατι προσφερουν οι λαμπες στα μηχανακια αυτα αλλα δε νομιζω να ειναι και καθοριστικη η παρουσια τους για να εδινα τοσα λεφτα... (σκεφτομαι να μην ξεπερασω τα 30-40 ευρω τη λαμπα... και πολλα ισως λεω δλδ) οποτε καμια καλη προταση; :123:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: My Last System

Μιας και πιασαμε και την κουβεντα για τα λαμπιονια....για πες βρε Κυριακο κατι.......ποιες θεωρεις καλλιτερες Rectifier λαμπες για τον τυπο 5U4GB......
Στον προενισχυτη μου με τις 6H30-DR σαν προενισχυτριες εχει για ανορθωτρια μια 5ar4 και μου προτεινουν ακομα και ο κατασκευαστης τον τυπο 5U4GB της Mullard metal base NOS..η κaποια TUNGSOL NOS...ποια η γνωμη σου βρε φιλε?
Τις θεωρεις καλλιτερες και ποιο μουσικες απο τις 5AR4 η λεμε παπαριες....δηλαδη αλλαζοντας μια rectifier λαμπα πιστευεις οτι θα ακουσεις διαφορες σε σχεση με την αλλαγη των προενισχυτριων?

Ευχαριστιομαστε και καλημερες....:137::138:
Βλάση τα είπαμε και στο τηλέφωνο θα σου πω ποιά να αγοράσεις.
Μία λάμπα θέλεις...σωστά?
 


Μηνύματα
236
Reaction score
110
1. Μπράβο στο βραχίονα παράλληλης μετατόπισης. Πρέπει να παίζει χωρίς παραμόρφωση έτσι;

2. Φωτογραφία το λυχνιόμετρο; Έχει και ο μπαμπάς μου ένα παλιό για λάμπες τηλεοράσεων.
1. Όντως αυτός ο βραχίονας παίζει πολύ καλά και σίγουρα έχει άλλο ήχο από τους απλούς βραχίονες.

2. Και το λυχνιόμετρο:116:

 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: My Last System

Κυριακο απο που το εχεις παρει; Ενα που ειχα βρει μοιαζει πολυ με αυτο που εχεις το εχασα μεσα απο τα χερια μου οταν πηγα να βγαλω λεφτα με την καρτα μου! το ειχε ο Νικος Σουλελες στο μοναστηρακι.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: My Last System

οι Illuminati του site θα τρελλαθουν απο την χαρα τους.
Κυριακο αν συνεχισεις τα ποσταρισματα με τετοιο ρυθμο και τετοια ποιοτητα εικονων(περιεχομενο)προβλεπω καρδιακα και εγκεφαλικα συντομα:404:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: My Last System

Στη δική σου περίπτωση θα σου πρότεινα τις ELECTRO HARMONIX που είναι πολύ καλές και οικονομικές. Για να μην ψάχνεις πάρε από αυτό το μαγαζί που είναι σοβαρό και αξιόπιστο, εγώ αγοράζω από αυτόν πολλά χρόνια χωρίς ποτέ πρόβλημα.

http://www.jacmusic.com/
ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: My Last System

Κυριακο απο που το εχεις παρει; Ενα που ειχα βρει μοιαζει πολυ με αυτο που εχεις το εχασα μεσα απο τα χερια μου οταν πηγα να βγαλω λεφτα με την καρτα μου! το ειχε ο Νικος Σουλελες στο μοναστηρακι.
Εάν ήταν το ίδιο, πραγματικά έχασες μεγάλη ευκαιρία καθώς το 539C είναι το καλλίτερο λυχνιόμετρο που έχει κατασκευαστεί και τώρα πλέον αν το βρεις σε καλή κατάσταση κάνει πάνω από χιλιάρικο. Εγώ το δικό μου το έφερα από Αμερική με πολύ αγώνα αλλά είναι σαν καινούριο.
Κοίτα εδώ.
http://www.tubewizard.com/recommended_Hickok_testers.htm
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Επειδή είσαι συνάδελφος και δη ηλεκτρολόγος θα είχα την απορία να δω τι καλώδια ρεύματος χρησιμοποιείς??:114:
 



Μηνύματα
236
Reaction score
110
Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες που ζήτησα. Ορίστε και ο tube checker του μπαμπά μου, μάρκας heathkit.
http://www.oldradiorepairs.com/el/organs/category/118-heathkit-tube-checker
Καλημέρα...ρε φίλε αυτός ο μάγος είναι ο πατέρας σου???:107:
Πρέπει να τον δω...έχω 5-6 παλιά ραδιόφωνα για επισκευή και μένω δίπλα σας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.916
Μηνύματα
2.922.658
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top