My Last System

Μηνύματα
13.224
Reaction score
10.538
Ναι αυτός είναι :120:

Όποτε θέλεις έλα! Βέβαια μίλα μου πρώτα με pm να είμαι και εγώ σπίτι να γνωρστούμε.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Επειδή είσαι συνάδελφος και δη ηλεκτρολόγος θα είχα την απορία να δω τι καλώδια ρεύματος χρησιμοποιείς??:114:
Κοίτα στα βασικά μηχανήματα (προ-τελικούς-DAC) χρησιμοποιώ Siltech ασημένια με ρευματολήπτεςFurutech. Στα υπόλοιπα και πάλι έχω καλά καλώδια, αλλά σε κάποια μηχανήματα βάζω και φτηνά Supra, τα οποία και σου συνιστώ αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, καθώς ο λόγος τιμής απόδοσης είναι πολύ υψηλός. Πάντα όμως με πολύ καλούς ρευματολήπτες,Furutech ή άλλους.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Ναι αυτός είναι :120:

Όποτε θέλεις έλα! Βέβαια μίλα μου πρώτα με pm να είμαι και εγώ σπίτι να γνωρστούμε.

Ακούω για αυτόν τον άνθρωπο εδώ και 10 χρόνια και να είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου και να κοιμάμαι.... τι να πω καλά που τον βρήκα.
 



Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Κοίτα στα βασικά μηχανήματα (προ-τελικούς-DAC) χρησιμοποιώ Siltech ασημένια με ρευματολήπτεςFurutech. Στα υπόλοιπα και πάλι έχω καλά καλώδια, αλλά σε κάποια μηχανήματα βάζω και φτηνά Supra, τα οποία και σου συνιστώ αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, καθώς ο λόγος τιμής απόδοσης είναι πολύ υψηλός. Πάντα όμως με πολύ καλούς ρευματολήπτες,Furutech ή άλλους.
Ομολογουμένως δεν περίμενα αυτή την απάντηση. Υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα τα οποία επιδέχονται ακόμα πολλές βελτιώσεις (ενίσχυση,πηγές ηχεία) που καθιστούν την ενασχόλιση με καλώδια ρεύματος ανούσια διαδικασία.

Εγώ χρησιμοποιώ τα καλώδια που δίνουν οι συσκευές από την μάνα τους και δεν πρόκειτε να ασχοληθώ με καλώδια ρεύματος ακόμα και αν έπαιρνα στερεοφωνικό που να άξιζε όλο το αεπ της χώρας. Θα είχα ως πρώτη προτεραιότητα την ενεργή ενίσχυση του κάθε δρόμου του ηχείου και την ισοστάθμιση του χώρου και τα καλώδια ΡΕΥΜΑΤΟΣ θα τα έπαιρνα από το ηλεκτρολογάδικο της γειτονίας ή θα τα έφτιαχνα μόνος μου....
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: My Last System

Ομολογουμένως δεν περίμενα αυτή την απάντηση. Υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα τα οποία επιδέχονται ακόμα πολλές βελτιώσεις (ενίσχυση,πηγές ηχεία) που καθιστούν την ενασχόλιση με καλώδια ρεύματος ανούσια διαδικασία.

Εγώ χρησιμοποιώ τα καλώδια που δίνουν οι συσκευές από την μάνα τους και δεν πρόκειτε να ασχοληθώ με καλώδια ρεύματος ακόμα και αν έπαιρνα στερεοφωνικό που να άξιζε όλο το αεπ της χώρας. Θα είχα ως πρώτη προτεραιότητα την ενεργή ενίσχυση του κάθε δρόμου του ηχείου και την ισοστάθμιση του χώρου και τα καλώδια ΡΕΥΜΑΤΟΣ θα τα έπαιρνα από το ηλεκτρολογάδικο της γειτονίας ή θα τα έφτιαχνα μόνος μου....
Χωρίς να θέλω να ανοίξω εδώ θέμα με τα καλώδια, απλά θα σου έλεγα να ξεχάσεις τι σου λέει η λογική και να ακούσεις χωρίς προκαταλήψεις κάποια καλώδια ρεύματος στο σύστημα σου (όχι απαραίτητα ακριβά).
Μάλλον θα εκπλαγείς.
 

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Απάντηση: Re: My Last System

Χωρίς να θέλω να ανοίξω εδώ θέμα με τα καλώδια, απλά θα σου έλεγα να ξεχάσεις τι σου λέει η λογική και να ακούσεις χωρίς προκαταλήψεις κάποια καλώδια ρεύματος στο σύστημα σου (όχι απαραίτητα ακριβά).
Μάλλον θα εκπλαγείς.
Αγαπητέ φίλε ποστάρω για να σου πω ότι η ποιότητα των απαντήσεών σου είναι αξιοθαύμαστη και φανερώνει πολλά για την ανθρώπινη συγκρότησή σου.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: My Last System

Χωρίς να θέλω να ανοίξω εδώ θέμα με τα καλώδια, απλά θα σου έλεγα να ξεχάσεις τι σου λέει η λογική και να ακούσεις χωρίς προκαταλήψεις κάποια καλώδια ρεύματος στο σύστημα σου (όχι απαραίτητα ακριβά).
Μάλλον θα εκπλαγείς.
Και εγώ συμφωνώ με τον Μιχάλη και ούτε και εγώ θέλω να ανοίξω το θέμα για τα καλώδια ρεύματος . Αλλά είχα και εγώ την ίδια άποψη με εσένα και ίσως ποιο ακραία, όμως πριν κάποια χρόνια ο ιδιοκτήτης και σχεδιαστής της Siltech που είναι φίλος, με έκανε να αλλάξω γνώμη με ένα απλό ηχητικό τεστ , χωρίς να βλέπω βέβαια. Κάθε φορά λοιπόν που έκανε την αλλαγή με καλώδιο Siltech και με απλό καλώδιο, βρήκα πάντα αυτό με το καλώδιο Siltech. Αυτό με έβαλε σε σκέψη και αγόρασα ένα απλό καλώδιο QED για πολύ λίγα λεφτά και έκανα το ίδιο πείραμα σπίτι μου… από εκεί και πέρα δεν έβαλα ξανά τα καλώδια που δίνουν οι κατασκευαστές διότι εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων οι υπόλοιποι δίνουν κάτι πολύ κακά κινέζικα καλώδια (1 Ευρώ το κομμάτι τα αγοράζουν) που δεν έχουν ζωή πάνω από ένα χρόνο (λόγω οξείδωσης του χαλκού).
Οφείλω βεβαία να παραδεχτώ ότι οι κατασκευαστές καλωδίων πάσης φύσεως το έχουν ρίξει στο τσάμικο και χρεώνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλη, για κάτι που δεν κάνει ούτε το ένα εκατοστό από την τιμή που χρεώνουν.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.950
Reaction score
11.341
Πάντως, αν και είναι off-topic, προτάσεις του Κυριάκου και του Μιχάλη για καλώδια ρεύματος, ιδιαίτερα χαμηλής κατηγορίας τιμής είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: My Last System

ο κυριακος το εχει δειξει με το συστημα του.Supra για ρευμα
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: My Last System

Χωρίς να θέλω να ανοίξω εδώ θέμα με τα καλώδια, απλά θα σου έλεγα να ξεχάσεις τι σου λέει η λογική και να ακούσεις χωρίς προκαταλήψεις κάποια καλώδια ρεύματος στο σύστημα σου (όχι απαραίτητα ακριβά).
Μάλλον θα εκπλαγείς.
Το θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ και όχι σε "χομπίστικο" επίπεδο (το μεγαλύτερο μέρος της διπλωματικής μου εργασίας στην σχολή ήταν για την παραγωγή και μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας). Πραγματικά αυτά που λέτε για την ποιότητα των καλωδίων των κατασκευαστών δεν με αγγίζουν μιας και πίσω από την μπρίζα υπάρχουν ασφάλειες, μετασχηματιστές, χιλιόμετρα καλωδίων, ασφαλειοαποζεύκτες, ζυγοί,κτλ κτλ. αμφιβόλου ποιότητας.

Αν κάποιος αξίζει να ασχοληθεί με την ποιότητα του ρεύματος καλά θα κάνει να μην ασχοληθεί με καλώδια ρεύματος για αρχή άλλα με φίλτρα και απομονωτές που διορθώνουν την παραμόρφωση των αρμονικών,cosφ και τα λοιπά. Απο κεί και πέρα μετά τα φίλτρα και τους απομονωτές καλό είναι οι επαφές να είναι σφιχτές και να προσεχθεί η οξείδωση του χαλκού. Άλλα υπάρχουν υπάρχουν καλής ποιότητας καλώδια,μπρίζες και ρευματολήπτες και στα ηλεκτρολογάδικα(πχ legrand).

Πάτε στην παρακάτω εταιρία να μιλήσετε για καλώδια ρεύματος που κάνουν όσο ένας ενισχυτής(ας μην μιλήσω για καλώδια που κάνουν όσο ένα αμάξι) και να τους πείτε να ανοίξουν τα αυτιά τους να ακούσουν και να δοκιμάσουν.Άμα πεθάνουν στα γέλια να μην προσβληθείτε...

http://www.alterco.gr/GR/Harmonics.pdf
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σε ευχαριστούμε για την πρόταση! Ας ασχοληθούμε τώρα πάλι με το υπέροχο σύστημα του Κυριάκου.
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Σε ευχαριστούμε για την πρόταση! Ας ασχοληθούμε τώρα πάλι με το υπέροχο σύστημα του Κυριάκου.
Ωραία τότε να ρωτήσω το εξής. Έχει γίνει προσπάθεια να μπει ενεργό crossover στο σύστημα??Κάποιες μετρήσεις-βελτιώσεις του χώρου έχουν γίνει??
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Ωραία τότε να ρωτήσω το εξής. Έχει γίνει προσπάθεια να μπει ενεργό crossover στο σύστημα??Κάποιες μετρήσεις-βελτιώσεις του χώρου έχουν γίνει??
να τα μας αρχίσαμε πάλι...:143:
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: My Last System

Αγαπητέ φίλε ποστάρω για να σου πω ότι η ποιότητα των απαντήσεών σου είναι αξιοθαύμαστη και φανερώνει πολλά για την ανθρώπινη συγκρότησή σου.
Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ.


Πάντως, αν και είναι off-topic, προτάσεις του Κυριάκου και του Μιχάλη για καλώδια ρεύματος, ιδιαίτερα χαμηλής κατηγορίας τιμής είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
Ευχαρίστως.
Ξεκινήστε ένα άλλο θέμα για τα καλώδια όμως για να μη χαλάσουμε αυτό εδώ.

Για το λόγο αυτό δε θα μπω στον πειρασμό να απαντήσω εδώ στο φίλο savatage.
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: My Last System

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ.

Ευχαρίστως.
Ξεκινήστε ένα άλλο θέμα για τα καλώδια όμως για να μη χαλάσουμε αυτό εδώ.

Για το λόγο αυτό δε θα μπω στον πειρασμό να απαντήσω εδώ στο φίλο savatage.
Όντως ας μην ανοίξουμε θέμα για τα καλώδια εδώ πέρα. Άλλα είχα την απορία να δω σε ένα τόσο ακριβό σύστημα και με ιδιοκτήτη μηχανικό να δω τι καλώδια ρεύματος χρησιμοποιεί. Από την στιγμή που μηχανικός ασχολείται με καλώδια δικαιολογώ απόλυτα ένα δικηγόρο να δίνει 500-1000 ευρώ για καλώδια ρεύματος....:131:
 


Μηνύματα
7.027
Reaction score
997
Απάντηση: My Last System

Ο τίτλος του θέματος "My Last System" είναι εντελώς λάθος.
Στα ελληνικά ο τίτλος του παρόντος θέματος αποδίδεται ως "το τελευταίο μου σύστημα".

Καλές ακροάσεις, να ζήσεις να το χαίρεσαι !
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: My Last System

Το θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ και όχι σε "χομπίστικο" επίπεδο (το μεγαλύτερο μέρος της διπλωματικής μου εργασίας στην σχολή ήταν για την παραγωγή και μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας). Πραγματικά αυτά που λέτε για την ποιότητα των καλωδίων των κατασκευαστών δεν με αγγίζουν μιας και πίσω από την μπρίζα υπάρχουν ασφάλειες, μετασχηματιστές, χιλιόμετρα καλωδίων, ασφαλειοαποζεύκτες, ζυγοί,κτλ κτλ. αμφιβόλου ποιότητας.

Αν κάποιος αξίζει να ασχοληθεί με την ποιότητα του ρεύματος καλά θα κάνει να μην ασχοληθεί με καλώδια ρεύματος για αρχή άλλα με φίλτρα και απομονωτές που διορθώνουν την παραμόρφωση των αρμονικών,cosφ και τα λοιπά. Απο κεί και πέρα μετά τα φίλτρα και τους απομονωτές καλό είναι οι επαφές να είναι σφιχτές και να προσεχθεί η οξείδωση του χαλκού. Άλλα υπάρχουν υπάρχουν καλής ποιότητας καλώδια,μπρίζες και ρευματολήπτες και στα ηλεκτρολογάδικα(πχ legrand).

Πάτε στην παρακάτω εταιρία να μιλήσετε για καλώδια ρεύματος που κάνουν όσο ένας ενισχυτής(ας μην μιλήσω για καλώδια που κάνουν όσο ένα αμάξι) και να τους πείτε να ανοίξουν τα αυτιά τους να ακούσουν και να δοκιμάσουν.Άμα πεθάνουν στα γέλια να μην προσβληθείτε...

http://www.alterco.gr/GR/Harmonics.pdf

Και άμα έχεις μετασχηματιστή απομόνωσης 2,5KVA, φίλτρα εξομάλυνσης των αρμονικών και συστοιχία πυκνωτών για την διόρθωση του cosφ, καθώς και από τις τρείς φάσεις που έχεις διαθέσιμες έχεις διαλέξει την καλλίτερη με την βοήθεια του Fluke 435 Power Quality Analyzer και όλο αυτό καταλήγει σε δύο πρίζες καλής ποιότητας που τροφοδοτεί το σύστημα σου… τότε μπορείς να χρησιμοποιείς και καλά καλώδια ρεύματος για τους ενισχυτές σου και τα υπόλοιπα μηχανήματα σου;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.916
Μηνύματα
2.922.643
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top