M2Tech Hiface


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Έτσι είναι απλά σε μεγάλες αποστάσεις θα ακούσεις ας πούμε τις διαφορές...
μπα ουτε εκει.

σε οριακο μηκος στα 10 μετρα π.χ. στα 24/96,192 αρχιζουν προβληματα

κλειδωματος με λαθος τερματισμο ενω με σωστο δουλευη μια χαρα.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Alex άσε τα αυτά και κοίτα να βάλεις τα Trident και κανένα σοβαρό τροφοδοτικό αντί τα Placid να τους πάρεις και τα (υπόλοιπα) σώβρακα στο επόμενο συγκριτικό (ξέρεις, αυτό με τα ακριβότερα μηχανάκια...). :144:

[Αν και είναι γνωστό ότι τα βουβάλια δεν παίζουν και το Sabre είναι μάπα τσιπάκι κι εμείς είμαστε κουφοί που τα λέμε εδώ και 3 χρόνια]
τελικα ειναι ποιοτικα τα sabre και τα μηχανηματα που τα φορανε οπως το audiolab cd 8000 η οχι βρε παιδια ? γιατι ακουμε ενα σωρο διαφορετικες αποψεις και δεν ειναι καιρος για λαθος επιλογες !!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Το "μεγάλο" Sabre είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε DAC τσιπάκι. Απλά.
Από εκεί και πέρα, το μέχρι ποιό σημείο μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Χ κατασκευαστής είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Με άλλα λόγια, το να "φοράει" Sabre ένα μηχανάκι σημαίνει οτί υπάρχει η βάση για κάτι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό.
Το αν θα πάρεις αυτό το εξαιρετικό ή αν θα πάρεις κάτι λίγο χειρότερο ή απλά ένα DAC της σειράς εξαρτάται από πολλές άλλες επιλογές (layout, ρολόι, στάδιο εξόδου, τροφοδοσία - για να αναφέρω τα χοντρά) που θα κάνει ο κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
951
Reaction score
495
Το "μεγάλο" Sabre είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε DAC τσιπάκι. Απλά.
Από εκεί και πέρα, το μέχρι ποιό σημείο μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Χ κατασκευαστής είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Με άλλα λόγια, το να "φοράει" Sabre ένα μηχανάκι σημαίνει οτί υπάρχει η βάση για κάτι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό.
Το αν θα πάρεις αυτό το εξαιρετικό ή αν θα πάρεις κάτι λίγο χειρότερο ή απλά ένα DAC της σειράς εξαρτάται από πολλές άλλες επιλογές (layout, ρολόι, στάδιο εξόδου, τροφοδοσία - για να αναφέρω τα χοντρά) που θα κάνει ο κατασκευαστής.
+1
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Το "μεγάλο" Sabre είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε DAC τσιπάκι. Απλά.
Από εκεί και πέρα, το μέχρι ποιό σημείο μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Χ κατασκευαστής είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Με άλλα λόγια, το να "φοράει" Sabre ένα μηχανάκι σημαίνει οτί υπάρχει η βάση για κάτι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό.
Το αν θα πάρεις αυτό το εξαιρετικό ή αν θα πάρεις κάτι λίγο χειρότερο ή απλά ένα DAC της σειράς εξαρτάται από πολλές άλλες επιλογές (layout, ρολόι, στάδιο εξόδου, τροφοδοσία - για να αναφέρω τα χοντρά) που θα κάνει ο κατασκευαστής.
Σωστος. Τα 2 βουβαλια που ακουσαμε ηταν η μερα με την νυχτα.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
τελικα ειναι ποιοτικα τα sabre και τα μηχανηματα που τα φορανε οπως το audiolab cd 8000 η οχι βρε παιδια ? γιατι ακουμε ενα σωρο διαφορετικες αποψεις και δεν ειναι καιρος για λαθος επιλογες !!!
Διαφορετικές απόψεις για το sabre πού διάβασες βρε? Τουλάχιστον γι αυτό συμφωνούν όλοι πάνω κάτω...
Όπως τα λέει ο Κώστας είναι....
 

Μηνύματα
951
Reaction score
495
Το Sabre σίγουρα σκοτώνει.Απλά το καλό DIY δεν έίναι ούτε φτηνό ούτε γίνεται αρπακολλέ.Θέλει γνώση και ψάξιμο..
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: M2Tech Hiface

To sabre ειναι μαπα !!!!
Πάντως σε μία σύγκριση που αποτόλμησα ακριβού dac με sabre vs άλλο, και μάλιστα υλοποιημένο από επίσημο κατασκευαστή και άρα με καλές δυνατότητες εκμετάλλευσής του, είχα την παρακάτω εικόνα:




Συμπέρασμα:

Οι επιδόσεις του είναι εξαιρετικές χωρίς όμως να είναι και αξεπέραστες!



:107:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Επειδή, κατά δήλωσή σου, είσαι 15 ετών, σου συγχωρείται η αφέλεια να πιστεύεις ότι έχει την οποιαδήποτε σχέση το "ένα DAC" με τις διάφορες συσκευές που το έχεις συγκρίνει στο μυαλό σου κατά καιρούς και με τo CDp της SIM Αudio που αναφέρεις τώρα.

Επίσης σου συγχωρείται, πάνω στον ενθουσιασμό της εφηβείας, να κάνεις χοντρά λάθη όπως το να συγκρίνεις ολοκληρωμένες συσκευές με βάση δημοσιευμένες μετρήσεις και, όχι μόνο να θεωρείς ότι αυτές είναι ενδεικτικές της ποιότητας των δύο συσκευών αλλά να πιστεύεις και ότι είσαι σε θέση να απομονώσεις την απόδοση των DAC chip ανάμεσα στα υπόλοιπα που καθορίζουν τις μετρήσεις αυτές.

Δεν σου συγχωρείται να μην γνωρίζεις τους τελεστές σύγκρισης (τους έχετε κάνει σε μικρότερες τάξεις) καθώς και γενικότερα το να ανακαλύπτεις το σώμα σου σε ένα δημόσιο χώρο όπως είναι το forum. Αυτά τα κάναμε κι εμείς αλλά στο δωμάτιό μας. Οπότε λίγη προσοχή, παρακαλώ.

Κατά τα άλλα, προσοχή με το "ένα DAC" γιατί μια μέρα θα σε προκαλέσει κανείς να καλέσετε κόσμο σπίτι σου και να κάνετε καμια τυφλή κόντρα εναντίον του "άλλου DAC", με κανένα χοντρό έπαθλο για τον νικητή.

Και, πίστεψέ με, οι διαφορές θα φανούν ακόμα και στα CAV.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: M2Tech Hiface

1)Σου συγχωρείται η αφέλεια να πιστεύεις και να δηλώνεις πως είμαι αφελής, γιατί είναι φανερό πως μέχρι εκεί φθάνεις.

2)Οι μετρήσεις είναι αυτές που δηλώνει ο κατασκευαστής ο οποίος σίγουρα έχει εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες του chip, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη εφαρμογή.

3)Συγκρίνω επίσημα στοιχεία. Τα φανταστικά που θα θέλαμε να υπάρχουν είναι ελεύθερα για την φαντασία του καθενός.

4)Το ότι σκέπτεσαι το ενδεχόμενο μήπως εκτεθώ το βρίσκω ιδιαίτερα συγκινητικό.

5)Στα CAV είναι βέβαιο ότι θα φαινόταν και η παραμικρότερη λεπτομέρεια! Επιτέλους το κατάλαβες!
Βέβαια επειδή πάνω σε αυτό δεν είχαμε ποτέ διάλογο, είναι φανερό ότι κάποιος ενοχλείται από το σχετικό αφιέρωμα.

6)Τα σχετικά με "την ανακάλυψη του σώματος" τα θεωρώ επαίσχυντα, αλλά αφού σου επιτρέπουν να τα λες, θεωρώ πως στρέφονται κατά του site και όχι εναντίον μου.

Τέλος αν υπάρχει moderation, θα ήθελα να δει το θέμα γιατί νομίζω ότι μία τέτοια επαίσχυντη στάση ξεφεύγει εντελώς από τα όρια.



:107:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

1)Σου συγχωρείται η αφέλεια να πιστεύεις και να δηλώνεις πως είμαι αφελής, γιατί είναι φανερό πως μέχρι εκεί φθάνεις.
Τότε είσαι απλά κολλημένος. ΟΚ. Το δέχομαι.

2)Οι μετρήσεις είναι αυτές που δηλώνει ο κατασκευαστής
Λες το "δημοσιευμένες μετρήσεις" που ανέφερα εγώ με άλλα λόγια δηλαδή;

...ο οποίος σίγουρα έχει εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες του chip, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη εφαρμογή.
Η σιγουριά σου από που πηγάζει;
Από την τεράστια εμπειρία σου σε ψηφιακές συσκευές και DAC με Sabre ειδικότερα;
Από τις τεχνικές σου γνώσεις;
Από την τιμή της συσκευής;

3)Συγκρίνω επίσημα στοιχεία. Τα φανταστικά που θα θέλαμε να υπάρχουν είναι ελεύθερα για την φαντασία του καθενός.
Συγκρίνεις άλλα αντί άλλων (για ακόμη μία φορά) και δεν παίρνεις χαμπάρι (για ακόμη μία φορά).
Aφού "φτιάχνεσαι" να συγκρίνεις spec των DAC chips σου λέω ότι δεν θα βρεις καλύτερα από τo Sabre τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Την επιβεβαίωση ή τη διάψευση στην αφήνω άσκηση για το σπίτι.

4)Το ότι σκέπτεσαι το ενδεχόμενο μήπως εκτεθώ το βρίσκω ιδιαίτερα συγκινητικό.
Μπα, δεν σε φοβάμαι. Ξέρω ότι θα την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια όταν έρθει η ώρα της κρίσης και όλο κάτι θα σου τυχαίνει και δε θα βρίσκεις χρόνο για τα τεστάκια. Καλύτερα τα google wars.

5)Στα CAV είναι βέβαιο ότι θα φαινόταν και η παραμικρότερη λεπτομέρεια! Επιτέλους το κατάλαβες!
Μα αυτό εννοείται. Ήδη έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις σε όλους μας τα CAV από τις εκθέσεις.
Και με τόσα tweaks είμαι σίγουρος ότι το σύστημά σου θα παίζει "παπάδες".
Εγώ περιμένω με αγωνία τη μέρα που θα σου έρθουν επίσκεψεις συμφορουμίτες και θα γράψουν τις εντυπώσεις τους.

Βέβαια επειδή πάνω σε αυτό δεν είχαμε ποτέ διάλογο, είναι φανερό ότι κάποιος ενοχλείται από το σχετικό αφιέρωμα.
Ποιό από όλα τα αφιερώματα;
Γιατί έχεις κάνει 3411 (= το post count σου) αφιερώματα στις συσκευές που έχεις αγοράσει, από το πικάπ σου μέχρι την "κλούβα" της Volkswagen.

6)Τα σχετικά με "την ανακάλυψη του σώματος" τα θεωρώ επαίσχυντα, αλλά αφού σου επιτρέπουν να τα λες, θεωρώ πως στρέφονται κατά του site και όχι εναντίον μου.

Τέλος αν υπάρχει moderation, θα ήθελα να δει το θέμα γιατί νομίζω ότι μία τέτοια επαίσχυντη στάση ξεφεύγει εντελώς από τα όρια.
Aν είχαμε αυστηρό moderation θα είχες πάρει πόδι προ πολλού με το συνεχές troll-άρισμά σου, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι.

:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Τότε είσαι απλά κολλημένος. ΟΚ. Το δέχομαι.



Λες το "δημοσιευμένες μετρήσεις" που ανέφερα εγώ με άλλα λόγια δηλαδή;



Η σιγουριά σου από που πηγάζει;
Από την τεράστια εμπειρία σου σε ψηφιακές συσκευές και DAC με Sabre ειδικότερα;
Από τις τεχνικές σου γνώσεις;
Από την τιμή της συσκευής;



Συγκρίνεις άλλα αντί άλλων (για ακόμη μία φορά) και δεν παίρνεις χαμπάρι (για ακόμη μία φορά).
Aφού "φτιάχνεσαι" να συγκρίνεις spec των DAC chips σου λέω ότι δεν θα βρεις καλύτερα από τo Sabre τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Την επιβεβαίωση ή τη διάψευση στην αφήνω άσκηση για το σπίτι.



Μπα, δεν σε φοβάμαι. Ξέρω ότι θα την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια όταν έρθει η ώρα της κρίσης και όλο κάτι θα σου τυχαίνει και δε θα βρίσκεις χρόνο για τα τεστάκια. Καλύτερα τα google wars.



Μα αυτό εννοείται. Ήδη έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις σε όλους μας τα CAV από τις εκθέσεις.
Και με τόσα tweaks είμαι σίγουρος ότι το σύστημά σου θα παίζει "παπάδες".
Εγώ περιμένω με αγωνία τη μέρα που θα σου έρθουν επίσκεψεις συμφορουμίτες και θα γράψουν τις εντυπώσεις τους.



Ποιό από όλα τα αφιερώματα;
Γιατί έχεις κάνει 3411 (= το post count σου) αφιερώματα στις συσκευές που έχεις αγοράσει, από το πικάπ σου μέχρι την "κλούβα" της Volkswagen.



Aν είχαμε αυστηρό moderation θα είχες πάρει πόδι προ πολλού με το συνεχές troll-άρισμά σου, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι.

:107:

Ας κρίνουν όσοι διαβάζουν...

Φυσικά εννοείται πως η άποψή σου ταυτίζεται με την θέση του AVSITE...



:107:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Ας κρίνουν όσοι διαβάζουν...
Φυσικά εννοείται πως η άποψή σου ταυτίζεται με την θέση του AVSITE...
Φυσικά κάνεις λάθος!
Από που προκύπτει ότι το "AVSite" έχει άποψη; Εάν ψάχνεις για στρατηγικά συντονισμένη διαχειριστική ομάδα που βγάζει κοινή "γραμμή" τότε είσαι σε λάθος διαδικτυακό χώρο. Εδώ δεν έχουμε έναν κατευθυνόμενο συνασπισμό ηλιθίων που εξ ανάγκης δημιουργούν κλίκες, μπας και νιώσουν όλοι μαζί ισχυροί. Χόμπι κάνουμε όχι πολιτική.

Ο καθένας λοιπόν λέει την άποψή του. Το ότι αυτή "κρίνεται" είναι εκ των ων ουκ άνευ κι έτσι δεν χρειαζόταν καν να το αναφέρεις. Άλλωστε δεν αποτελεί κάποιου είδους επιχείρημα.

...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Φυσικά κάνεις λάθος!
Από που προκύπτει ότι το "AVSite" έχει άποψη; Εάν ψάχνεις για στρατηγικά συντονισμένη διαχειριστική ομάδα που βγάζει κοινή "γραμμή" τότε είσαι σε λάθος διαδικτυακό χώρο. Εδώ δεν έχουμε έναν κατευθυνόμενο συνασπισμό ηλιθίων που εξ ανάγκης δημιουργούν κλίκες, μπας και νιώσουν όλοι μαζί ισχυροί. Χόμπι κάνουμε όχι πολιτική.

Ο καθένας λοιπόν λέει την άποψή του. Το ότι αυτή "κρίνεται" είναι εκ των ων ουκ άνευ κι έτσι δεν χρειαζόταν καν να το αναφέρεις. Άλλωστε δεν αποτελεί κάποιου είδους επιχείρημα.

...
Χαίρομαι που κάνω λάθος! (Επι τέλους!).


Ούτε και αυτό μοιάζει ακριβώς με επιχείρημα βέβαια, αλλά δεν είδα να το επισημαίνεις με την ίδια ευαισθησία:

"...καθώς και γενικότερα το να ανακαλύπτεις το σώμα σου σε ένα δημόσιο χώρο όπως είναι το forum. Αυτά τα κάναμε κι εμείς αλλά στο δωμάτιό μας."
(post # 271)


:142:
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: M2Tech Hiface

Το buffalo αραγε φτανει τις καλες επιδοσεις της asus st σε jitter ?
Μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κάπου μετρήσεις, ούτε στοιχεία του κατασκευαστή.

Αν κάποιος τα ξέρει, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!


:108:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Ούτε και αυτό μοιάζει ακριβώς με επιχείρημα βέβαια, αλλά δεν είδα να το επισημαίνεις με την ίδια ευαισθησία...
Ουδεμία ευαισθησία. Απλώς αναφέρω ότι ακριβώς ισχύει. Όσον αφορά στην ουσία της διένεξής σου με τον συντονιστή, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά συμφωνώ μαζί του. Αντιπαρέρχομαι κάποιες μικρές εκρήξεις καθώς ειλικρινά προτιμώ ανθρώπους σαν τον Κώστα στην ομάδα, παρά μερικούς "μπάτσους" διαφύλαξης ενός σοβαροφανούς καθωσπρεπισμού. Να τον ακούς τον συντονιστή. Εάν έχεις την ανάλογη διάθεση, μπορείς να μάθεις πολλά από αυτόν. :126:

...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Ουδεμία ευαισθησία. Απλώς αναφέρω ότι ακριβώς ισχύει. Όσον αφορά στην ουσία της διένεξής σου με τον συντονιστή, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά συμφωνώ μαζί του. Αντιπαρέρχομαι κάποιες μικρές εκρήξεις καθώς ειλικρινά προτιμώ ανθρώπους σαν τον Κώστα στην ομάδα, παρά μερικούς "μπάτσους" διαφύλαξης ενός σοβαροφανούς καθωσπρεπισμού. Να τον ακούς τον συντονιστή. Εάν έχεις την ανάλογη διάθεση, μπορείς να μάθεις πολλά από αυτόν. :126:
...
Όχι ρε... Μια φορά είπα και γω να χαρώ πως έκανα ένα λάθος...
(Νταξ΄κατάλαβα! Πρώτα θα ακούω την μαμααά μου και αμέσως μετά τον συντονιστή! Σας παρακαλώ! Πείτε μου πως κάνω λάθος!).


:107:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.133
Μηνύματα
2.889.804
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top