M2Tech Hiface


Μηνύματα
169
Reaction score
3
Απάντηση: M2Tech Hiface

Καθώς σκέφτομαι να το αγοράσω για να βελτιώσω την πηγή μου (pc),
θεωρείται πως BNC έξοδος έιναι καλύτερη και κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω.

Εφόσον το DAC μου έχει μόνο RCA είσοδο, αν πάρω καλώδιο BNC/RCA θα είχε κάποιο νόημα? ή είναι περιττό καθώς θα ξαναπέφτει η ποιότητα αφού θα καταλήγει σε RCA?
Μου φαίνεται πως δεν θα κέρδιζα κάτι και να πάω σε RCA, σωστά τα λέω?
(εκτός να ήταν και τα 2 ΒNC).
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: M2Tech Hiface

Εφόσον το DAC μου έχει μόνο RCA είσοδο, αν πάρω καλώδιο BNC/RCA θα είχε κάποιο νόημα? ή είναι περιττό καθώς θα ξαναπέφτει η ποιότητα αφού θα καταλήγει σε RCA?
Μου φαίνεται πως δεν θα κέρδιζα κάτι και να πάω σε RCA, σωστά τα λέω?
(εκτός να ήταν και τα 2 ΒNC).
H ποιότητα είναι ίδια είτε πρόκειται για RCA είτε για BNC. :116:
Προφανώς θα πάρεις το RCA που είναι και 20€ φθηνότερο, πόσο μάλλον που και το DAC σου έχει είσοδο RCA.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
To bnc κερδίζει σε πιο μεγάλες αποστάσεις και αν όλα τα καλώδιο-βύσματα είναι 75Ω.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

θεωρείται πως BNC έξοδος έιναι καλύτερη και κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω.
Θεωρητικά είναι καλύτερη (αν μιλάμε για 75 Ohm BNC βύσμα - υπάρχουν και 50 Ohm), γιατί τέτοια αντίσταση θέλεις να "βλέπει" η SPDIF από άκρο σε άκρο. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό... Κάπου θα τα χάνεις τα 75 Ohm.. Είτε στον τερματισμό, είτε στο καλώδιο, είτε σε κάποιο από τα βύσματα κλπ κλπ..

Εφόσον το DAC μου έχει μόνο RCA είσοδο, αν πάρω καλώδιο BNC/RCA θα είχε κάποιο νόημα? ή είναι περιττό καθώς θα ξαναπέφτει η ποιότητα αφού θα καταλήγει σε RCA?
Μου φαίνεται πως δεν θα κέρδιζα κάτι και να πάω σε RCA, σωστά τα λέω?
(εκτός να ήταν και τα 2 ΒNC).
Σωστά.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: M2Tech Hiface

Καθώς σκέφτομαι να το αγοράσω για να βελτιώσω την πηγή μου (pc),
θεωρείται πως BNC έξοδος έιναι καλύτερη και κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω.

Εφόσον το DAC μου έχει μόνο RCA είσοδο, αν πάρω καλώδιο BNC/RCA θα είχε κάποιο νόημα? ή είναι περιττό καθώς θα ξαναπέφτει η ποιότητα αφού θα καταλήγει σε RCA?
Μου φαίνεται πως δεν θα κέρδιζα κάτι και να πάω σε RCA, σωστά τα λέω?
(εκτός να ήταν και τα 2 ΒNC).
Λάθος!

"Και να πάω σε BNC" προφανώς θα ήθελες να πεις!

Οπότε...σωστά!



:142:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

To bnc κερδίζει σε πιο μεγάλες αποστάσεις και αν όλα τα καλώδιο-βύσματα είναι 75Ω.
Ο AV Yamaha που έχω είναι λίγο μακρυά από το DVD player και δεν είχα διαθέσιμο 3,5 μέτρα καλώδιο RCA σε RCA για την ψηφιακή τους σύνδεση. Tο μόνο που υπήρχε εύκαιρο ήταν μία κουλούρα καλώδιο δικτύου UTP.
Οπότε σαν πρόχειρη λύση μέχρι να πάω να αγοράσω, έκοψα 3,5 μέτρα UTP και κόλλησα στις δύο άκρες του RCA ως εξής: 4 καλωδιάκια από το UTP στο κέντρο του RCA και τα άλλα 4 που ήταν στριμμένα σε ζεύγη με τα πρώτα τα κόλλησα στο πλέγμα του βύσματος. Ακόμα έτσι παίζει μια χαρά και dolby digital και dts και pcm....

Αρα θεωρώ ότι για αποστάσεις αυτής της τάξεως ακόμα και η "μπακάλικη" λύση δουλεύει, οπότε περιτεύει η λύση του BNC και με το δεδομένο μάλιστα ότι τα περισσότερα DACs δεν έχουν καν τέτοια είσοδο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Μ'αρέσει που το "δέσατε" και το συζητάτε κιόλας το περί απόστασης..
Είτε 50 πόντους είναι είτε 5 μέτρα, θες η SPDIF να είναι 75 Ohm από άκρο σε άκρο.

Λάθος!

"Και να πάω σε BNC" προφανώς θα ήθελες να πεις!

Οπότε...σωστά!



:142:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ:

"H κοινή λογική δεν είναι και τόσο...κοινή..."

Συνεπώς είναι θαυμάσιο να σε βλέπουν έτσι:

:107:
Κάποια πράγματα είναι τόσο προφανή που δεν χρειάζονται καν (λογική ή μη) σκέψη. Αρκεί να γνωρίζεις ανάγνωση.
Αλλά αφού νοιώθεις καλά, μη στη χαλάσω... :116:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Κάποια πράγματα είναι τόσο προφανή που δεν χρειάζονται καν (λογική ή μη) σκέψη. Αρκεί να γνωρίζεις ανάγνωση.
Αλλά αφού νοιώθεις καλά, μη στη χαλάσω... :116:
Από το επίπεδο της κοινής λογικής φτάσαμε στο επίπεδο της κοινής...ανάγνωσης.

Ο Βολταίρος, νομίζω, δεν πρέπει να έχει πει τίποτα περί αυτού, αλλά ένας φίλος του λέγεται πως είπε:

"αν όσοι πήγαν σχολείο πρόσεχαν να διαβάζουν αυτά που βλέπουν, τότε οι συζητήσεις αυτού του τύπου στο AVSITE θα ήταν περιττές!"


:107:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
νομίζω οτι είναι τελείως υπερβολικό να μιλάμε για τέτοιο επίπεδο τελειότητας σε ένα οικιακό σύστημα.εγώ έχω ένα 5άμετρο coaxial με RCA και πρόσφατα το άλλαξα σε bnc επειδή ένα βράδυ βαριόμουν και κόλλαγα...

σε επαγγελματικά συστήματα άλλης πληροφορίας, σημασίας και διάστασης αυτά τα μεγέθη έχουν τεράστια σημασία.ειδικά όταν το αποτέλεσμα δημιουργεί φαινόμενα ανάκλασης και άρα επιστροφής ενέργειας στην πηγή.

ένα coaxial καλώδιο με δύο bnc βυσματάκια είναι αρκετό.αν τώρα δέν έχετε bnc μπορείτε να βάλετε rca.δέ νομίζω οτι θα δείτε κάποια διαφορά...

η λύση όμως του kohmst είναι λάθος μιας και και με τη μέθοδο του χαλάμε όλα τα tech specs σε όλη τη γραμμή μεταφοράς.όχι μόνο τα βύσματα.
αποτέλεσμα αυτού είναι οτι ενώ το σύστημα δουλεύει και ακούμε μουσικούλα, απο πίσω συσωρεύει bit errors τα οποία φυσικά τα διορθώνει το ίδιο.όμως κουράζεται ο επεξεργαστής του dac ή του m2tech με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος ζωής του ή να κολλάει κατα καιρούς.
σαφέστατα όμως τα προβλήματα είναι αρκετά χοντρά αν σκεφτούμε οτι λύνονται με 3 ευρώ...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Από το επίπεδο της κοινής λογικής φτάσαμε στο επίπεδο της κοινής...ανάγνωσης.

Ο Βολταίρος, νομίζω, δεν πρέπει να έχει πει τίποτα περί αυτού, αλλά ένας φίλος του λέγεται πως είπε:

"αν όσοι πήγαν σχολείο πρόσεχαν να διαβάζουν αυτά που βλέπουν, τότε οι συζητήσεις αυτού του τύπου στο AVSITE θα ήταν περιττές!"


:107:
Συμπληρώνεις και τον Βολταίρο. Εσύ έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον (όχι ότι δεν το ξέραμε αλλά συνεχίζεις να μας εκπλήσσεις - γι'αυτό και σε κρατάμε στο forum)... :140:

νομίζω οτι είναι τελείως υπερβολικό να μιλάμε για τέτοιο επίπεδο τελειότητας σε ένα οικιακό σύστημα.εγώ έχω ένα 5άμετρο coaxial με RCA και πρόσφατα το άλλαξα σε bnc επειδή ένα βράδυ βαριόμουν και κόλλαγα...

σε επαγγελματικά συστήματα άλλης πληροφορίας, σημασίας και διάστασης αυτά τα μεγέθη έχουν τεράστια σημασία.ειδικά όταν το αποτέλεσμα δημιουργεί φαινόμενα ανάκλασης και άρα επιστροφής ενέργειας στην πηγή.

ένα coaxial καλώδιο με δύο bnc βυσματάκια είναι αρκετό.αν τώρα δέν έχετε bnc μπορείτε να βάλετε rca.δέ νομίζω οτι θα δείτε κάποια διαφορά...
Το SPDIF δεν κοιτάζει αν είναι σε επαγγελματικό ή οικιακό περιβάλλον για να αποφασίσει αν θα κάνει ανακλάσεις κλπ.
Το θέμα είναι ότι σε οικιακό περιβάλλον συνήθως τα μηχανάκια μας είναι ούτως ή άλλως "κουκουρούκου" σε αυτό το κομμάτι οπότε ό,τι και να κάνουμε εμείς δεν διορθώνεται και πολύ η κατάσταση (εκτός αν παρέμβουμε εσωτερικά στις συσκευές). Εδώ τα περισσότερα δεν έχουν καν ΒΝC ενώ και η RCA που έχουν είναι "του κιλού".
Αν θέλεις RCA για SPDIF βάζεις κανονικά το Canare των 75 Ohm (κάπου εκεί κοντά είναι δλδ, γι' αυτό το βαφτίσανε 75 Ohm) και αντίστοιχα βύσματα στο καλώδιο. Αλλά ένα Cardas είναι πιο μουράτο κι ας είναι αλλού η αντίστασή του.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Συμπληρώνεις και τον Βολταίρο. Εσύ έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον (όχι ότι δεν το ξέραμε αλλά συνεχίζεις να μας εκπλήσσεις - γι'αυτό και σε κρατάμε στο forum)...
Ενδιαφέρον να μαθαίνω πως υπάρχει κεντρική απόφαση...


Την τελευταία μου έκπληξη την είδες;


http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=95848


:107:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

ένα coaxial καλώδιο με δύο bnc βυσματάκια είναι αρκετό.αν τώρα δέν έχετε bnc μπορείτε να βάλετε rca.δέ νομίζω οτι θα δείτε κάποια διαφορά...
Συμφωνώ απόλυτα.


η λύση όμως του kohmst είναι λάθος μιας και και με τη μέθοδο του χαλάμε όλα τα tech specs σε όλη τη γραμμή μεταφοράς.όχι μόνο τα βύσματα.
αποτέλεσμα αυτού είναι οτι ενώ το σύστημα δουλεύει και ακούμε μουσικούλα, απο πίσω συσωρεύει bit errors τα οποία φυσικά τα διορθώνει το ίδιο.όμως κουράζεται ο επεξεργαστής του dac ή του m2tech με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος ζωής του ή να κολλάει κατα καιρούς.
σαφέστατα όμως τα προβλήματα είναι αρκετά χοντρά αν σκεφτούμε οτι λύνονται με 3 ευρώ...
Ναι η λύση αυτή είναι τελείως λάθος γι αυτό και την απεκάλεσα "μπακάλικη"
Απλώς ήταν Σ/Κ και δεν μπορούσα να πάω να αγοράσω το σωστό καλώδιο. Έτσι έβαλα αυτό προσωρινά και δούλεψε (σίγουρα με errors θα δουλεύει), αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μας ουδέν μονιμότερον του προσωρινού! :142:
 

Μηνύματα
169
Reaction score
3
Απάντηση: M2Tech Hiface

Το πήρα και μου βελτιώσε σημαντικά τον ήχο.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
 


Μηνύματα
169
Reaction score
3
Απάντηση: M2Tech Hiface

V-DAC με αλλαγή τελεστικού και πυκνωτών (δηλαδή ο PeterMeni το έφτιαξε) και το έιχα συνδεδεμένο με οπτική ίνα από την Motherboard.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μ'αρέσει που το "δέσατε" και το συζητάτε κιόλας το περί απόστασης..
Είτε 50 πόντους είναι είτε 5 μέτρα, θες η SPDIF να είναι 75 Ohm από άκρο σε άκρο.
Έτσι είναι απλά σε μεγάλες αποστάσεις θα ακούσεις ας πούμε τις διαφορές...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Alex άσε τα αυτά και κοίτα να βάλεις τα Trident και κανένα σοβαρό τροφοδοτικό αντί τα Placid να τους πάρεις και τα (υπόλοιπα) σώβρακα στο επόμενο συγκριτικό (ξέρεις, αυτό με τα ακριβότερα μηχανάκια...). :144:

[Αν και είναι γνωστό ότι τα βουβάλια δεν παίζουν και το Sabre είναι μάπα τσιπάκι κι εμείς είμαστε κουφοί που τα λέμε εδώ και 3 χρόνια]
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.149
Μηνύματα
2.890.536
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top