M2Tech Hiface

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Ακριβώς! Άρα πως παρεμβαίνει η κάρτα ήχου του υπολογιστή, κάνοντας resampling πριν το DAC και άρα μη δίνοντας bit perfect σήμα; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Και εγώ έτσι νόμιζα, μέχρι που διάβασα κάπου (σε ένα από τα συνήθης φόρουμ, μάλλον στο head-fi), ότι είναι πιθανό η κάρτα ήχου στο laptop να μην είναι δυνατόν να παρακάμπτετε (κάτι με hardware περιορισμούς) και να περνάει και από κει ο ήχος πριν πάει στο DAC. Μπορεί να είναι και έτσι που λες εσύ πάντως. Δεν ξέρω και κανένα τρόπο να το διαπιστώσω, το V-Dac δεν δείχνει τι σήμα δέχεται.

Βασικά ο λόγος που σκέφτομαι να αγοράσω το Hiface είναι επειδή για κάποιο μυστήριο λόγο και όλο ξαφνικά, κάποιες φορές το ένα ηχείο δεν βγάζει καθόλου ήχο, παίζει μόνο από το ένα ηχείο. Αν κάνω επανεκκίνηση το laptop παίζει κανονικά πάλι. Και γενικός, εάν και το σύστημα μου είναι αρκετά low-end, περίμενα κάτι καλύτερο από το V-Dac, και στο πλαίσιο τον αναβαθμήσεων που σταδιακά και όταν το επιτρέπει το πορτοφόλι κάνω, σκέφτομαι να σηγουρευτώ τουλάχηστον ότι το σήμα από το laptop είναι bit-perfect και 24/96.
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Θα σου απαντήσω βάσει μόνο λογικής και όχι πείρας. Εννοώ ότι ούτε vdac, ούτε hiface έχω. Αλλά φαντάζομαι ότι τόσο η είσοδος του vdac όσο και του hiface, κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά, δηλαδή ως κάρτες ήχου μετατρέπουν το σήμα σε τέτοιο που να το δέχεται ένα dac. Το τι τρόπο ακολουθεί το ένα και τι το άλλο δεν νομίζω να έχουν κάποια σημασία (πέραν του ενδεχομένου να φταίνε οι drivers των windows, από ότι έχω καταλάβει το hiface έχει δικούς του, ενώ τα απλά 16/48 όπως του vdac χρησιμοποιούν των παραθύρων.). Άρα αν έχεις πρόβλημα, και ευθύνεται ο υπολογιστής τότε θα το έχεις μάλλον και με το hiface (εκτός αν φταίνε οι drivers, αλλά λογικά θα έπρεπε να παίζει, ένα format ίσως;), αν πάλι το πρόβλημα το έχει το vdac θα πρέπει να το πας να σου το φτιάξουν, και όχι να βάλεις κάτι άλλο σχεδόν εξίσου ακριβό επειδή μπορεί εκείνο να παίζει. Πάρε το vdac και δοκίμασέ το για αρχή στον υπολογιστή ενός φίλου σου. Σε ότι αφορά την ποιότητα ήχου, ειδικά δεδομένου ότι το σύστημά σου είναι low end πιστεύω ότι δεν παίζει να ακούσεις διαφορές επειδή απλά άλλαξες τσιπάκι που μετατρέπει το usb σε spdif. Επίσης, επειδή έχω ακούσει το vdac σε ΚΑΛΟ σύστημα (κάποιων δεκάδων χιλιάδων για την ακρίβεια) θεωρώ ότι σε οικονομικά συστήματα, κάθε ευρώ που επενδύεις, αξίζει να το επενδύεις σε ηχεία+ενισχυτή, και όχι τόσο σε πηγή, καθώς είσα ήδη σε αρκετά αξιοπρεπές επίπεδο.

Επισημαίνω για μια άλλη φορά ότι τα παραπάνω ισχύουν βάσει λογικής κυρίως, οπότε αν κάποιος κάτοχος των παραπάνω έχει να πει κάτι διαφορετικό, η άποψή του θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: M2Tech Hiface

Ok ευχαριστώ notiskas, λογικά και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Έχω κάποιες υποψίες ότι το πρόβλημα με τον ήχο συνδέεται με ένα πρόγραμμα που τρέχω κάποιες φορές. Επόμενη αναβάθμιση θα είναι ο ενισχυτής τότε, έχω την εντύπωση ότι το NAD δεν οδηγεί καθόλου καλά τα Senn HD650. Θα ψάξω να βρω ένα amp που να έχει και αξιοπρεπές έξοδο για τα ακουστικά (η ίσως ένα οικονομικό αποκλειστικό amp για ακουστικά).
 

D

deleted user 10898

Guest
Ακριβώς! Άρα πως παρεμβαίνει η κάρτα ήχου του υπολογιστή, κάνοντας resampling πριν το DAC και άρα μη δίνοντας bit perfect σήμα; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
οταν συνδεεις το vdac μεσω usb δεν παρεμβαινει καμια καρτα ηχου.
οι ρυθμισεις ομως του ηχου των windows εαν πχ εχεις πει να κανουν ρεσαμπλινγ θα κανουν. τα δεδομενα μετα μεσω usb φθανουν στο dac.
τι δεν ειναι κατανοητο?
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
οταν συνδεεις το vdac μεσω usb δεν παρεμβαινει καμια καρτα ηχου.
οι ρυθμισεις ομως του ηχου των windows εαν πχ εχεις πει να κανουν ρεσαμπλινγ θα κανουν. τα δεδομενα μετα μεσω usb φθανουν στο dac.
τι δεν ειναι κατανοητο?
Αφού λοιπόν είναι θέμα ρυθμίσεων, τι θα κερδίσει από το hiface; Και αν δεν αλλάξει κάτι στον υπολογιστή και τις ρυθμίσεις του δε θα έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με το hiface;
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Ok ευχαριστώ notiskas, λογικά και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Έχω κάποιες υποψίες ότι το πρόβλημα με τον ήχο συνδέεται με ένα πρόγραμμα που τρέχω κάποιες φορές. Επόμενη αναβάθμιση θα είναι ο ενισχυτής τότε, έχω την εντύπωση ότι το NAD δεν οδηγεί καθόλου καλά τα Senn HD650. Θα ψάξω να βρω ένα amp που να έχει και αξιοπρεπές έξοδο για τα ακουστικά (η ίσως ένα οικονομικό αποκλειστικό amp για ακουστικά).
Είχα δει αυτό

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=86059

και μου φάνηκε τουλάχιστον ενδιαφέρον, για ριξτου μια ματιά... Δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχος τιμολογιακά των ακουστικών (μάλλον όχι!) αλλά δε χάνεις τίποτα!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

οταν συνδεεις το vdac μεσω usb δεν παρεμβαινει καμια καρτα ηχου.
οι ρυθμισεις ομως του ηχου των windows εαν πχ εχεις πει να κανουν ρεσαμπλινγ θα κανουν. τα δεδομενα μετα μεσω usb φθανουν στο dac.
τι δεν ειναι κατανοητο?
Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω εάν τα Windows 7 κάνουν resampling και να το διορθώσω αν συμβαίνει αυτό;

@notiskas

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά, φαίνεται ότι για να πάρεις έναν ¨αξιοπρεπή¨ ενισχυτή, πρέπει να δόσεις τουλάχιστον 1300 ευρό, δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω αυτό το ποσό. Οπότε για την ώρα θα αγοράσω ένα φθηνό ενισχυτή ακουστικών όντος, και είδα σε αυτή τη κατηγορία (από άποψη τιμής) το V-Can από την Musical Fidelity στης 60 λίρες. ικανό να οδηγήσει τα HD650 ικανοποιητικά. Το συγκεκριμένο μαγαζί δεν στέλνει στην Ελλάδα, αλλά έχω ένα γνωστό στην Αγγλία και θα δω τη μπορεί να γίνει. Ποιος ξέρει, μπορεί να δέσει ωραία με το V-Dac, έτσι θα έχω και μια δικαιολογία να πάρω το V-Psu και να τα συνδέσω και τα δύο εκεί:

http://www.superfi.co.uk/index.cfm/page/moreinfo.cfm/Product_ID/4796

Υπάρχει για το συγκεκριμένο amp και ένα DIY kit στης 40 λίρες περίπου που υποτίθεται ότι ανεβάζει αρκετά τη ποιότητα του. Όχι ότι ξέρω τίποτα από DIY, αλλά μπορεί να το προσπαθήσω καθώς μου φαίνεται ότι αργά η γρήγορα θα πρέπει να πάω προς τα εκεί εάν θέλω να φτιάξω ένα "καλό" σύστημα με τα λεφτά που διαθέτω.

http://www.rock-grotto.co.uk/musical-fidelity-VCAN-upgrade-kit-mod.html
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Εσύ ξέρεις καλύτερα τι καλύπτει και τι όχι τις ανάγκες σου βέβαια, αλλά αυτό, ότι για να πάρεις αξιοπρεπή ενισχυτή πρέπει να σκάσεις τουλάχιστον 1300 ευρώ το βρίσκω ακραίο. Υπάρχουν λύσεις με πολύ καλές κριτικές από την ΧΤΖ, την Advance Audio, την Creek, τη Yamaha ή την Pioneer με αρκετά λιγότερα, καθώς και λύσεις κιτ που κάποιοι εδώ πίνουν νερό στο όνομά τους. Χώρια που με τόσα λεφτά παίρνεις έναν εισαγωγικό προενισχυτή, (αν επιλέξεις να πας παραδοσικά υπάρχουν πχ ροτελ, αλλιώς αρκετοί παίζουν με ψηφιακό βολιουμ από το φουμπαρ, και από το ντακ κατευθείαν σε τελικό ή...) και δυο καλά μονιτορ ηχεία και είσαι καλύμμένος!
 

D

deleted user 10898

Guest
Αφού λοιπόν είναι θέμα ρυθμίσεων, τι θα κερδίσει από το hiface; Και αν δεν αλλάξει κάτι στον υπολογιστή και τις ρυθμίσεις του δε θα έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με το hiface;
τα εχεις μπερδεψει λιγακι.
το hiface eιναι μονο μετατροπεας απο usb σε spdif.
λειτουργει ασυγχρονα και ετσι παρακαμπτει το μεγαλυτερο μειονεκτημα της usb απλης συνδεσης οπως αυτης που εχει το vdac.
λειτουργει με kernel streaming μονο με foobar η mediamonkey.
η "ποιοτητα" του σηματος της εξοδου του ειναι πολυ καλυτερη απο οποιαδηποτε ομοαξονικη εξοδο του πισι η της usb συνδεσης μεταξυ πισι vdac. τωρα εαν αξιζει 100ε για να "ταιζει" το vdac ειναι αλλο θεμα...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω εάν τα Windows 7 κάνουν resampling και να το διορθώσω αν συμβαίνει αυτό;
εαν παιζεις με hiface τα παρακαμπτεις ολα αυτα.
εαν οχι κοιτα πως φαινετε to vdac sta windows. εκει θα εχει ρυθμιση και για το sampling rate. καποιος με vdac ας σε βοηθησει..
 

Μηνύματα
244
Reaction score
52
Απάντηση: M2Tech Hiface

Εγώ χρησιμοποιώ foobar με wasapi plugin και έτσι είμαι σίγουρος ότι δεν γίνεταi resampling. Απλά ρυθμίζεις το foobar να χρησιμοποιεί το VDAC με Wassapi και καθάρισες.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Εγώ χρησιμοποιώ foobar με wasapi plugin και έτσι είμαι σίγουρος ότι δεν γίνεταi resampling. Απλά ρυθμίζεις το foobar να χρησιμοποιεί το VDAC με Wassapi και καθάρισες.
ωραιος. να ρωτηξω, δεν παιζει με kernel streaming?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

ωραιος. να ρωτηξω, δεν παιζει με kernel streaming?
Νομίζω ότι τα Windows Vista και 7 έχουν μόνο Wasapi και Direct Sound (ds), το ks υπήρχε μόνο στα XP και 2000 εάν δεν κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Νομίζω ότι τα Windows Vista και 7 έχουν μόνο Wasapi και Direct Sound (ds), το ks υπήρχε μόνο στα XP και 2000 εάν δεν κάνω λάθος.
οχι παιζω εγω hi-face με kernel streaming στα w7 αλλα εχω προβλημα με το asio δεν το παιζει παρ'ολες τις ρυθμισεις οταν γυρναω το output στο asio ακουγονται μονον τα ηχεια απο το λαπ τοπ ενω στο pc οπου εχω xp παιζει μια χαρα το asio !!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
52
Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Νομίζω ότι τα Windows Vista και 7 έχουν μόνο Wasapi και Direct Sound (ds), το ks υπήρχε μόνο στα XP και 2000 εάν δεν κάνω λάθος.
Ετσι νομίζω και εγώ.
Από την στιγμή που υπάρχει το Wasapi, πιστέυω ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με κάτι άλλο στα 7.
 



Μηνύματα
244
Reaction score
52
Απάντηση: M2Tech Hiface

Δυστυχώς γι' αυτό δεν έχω άποψη....

Εγώ περιμένω να "βγουν" στη φόρα τα νέα Dac της εταιρείας.
Είδα και άκουσα (λίγο βιαστικά ομολογώ) ένα πρωτότυπο στην Εκθεση και μου φάνηκε πολλά υποσχόμενο.

Είδομεν...
 

D

deleted user 10898

Guest
ταπαμε ρε παιδια.
η βελτιωση στην τροφοδοσια και στους μετασχηματιστες εξοδου κανει την διαφορα.
τωρα εαν αξιζει τα 350 ειναι αλλο θεμα...
ο dealer στην αγγλια που εχει και weiss int202 (1000eyra) λεει οτι ειναι ισαξια οταν το evo παιζει με μπαταριες.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ταπαμε ρε παιδια.
η βελτιωση στην τροφοδοσια και στους μετασχηματιστες εξοδου κανει την διαφορα.
τωρα εαν αξιζει τα 350 ειναι αλλο θεμα...
ο dealer στην αγγλια που εχει και weiss int202 (1000eyra) λεει οτι ειναι ισαξια οταν το evo παιζει με μπαταριες.
καλα για εξηγησε μου λιγο το συγκρινει με το 202 που ειναι καθαρο ντακ ? ενω το evo παρουσιαζεται σαν interface ? δηλαδη κανει την ιδια δουλεια με το 202 ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.149
Μηνύματα
2.890.535
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top