M2Tech Hiface

D

deleted user 10898

Guest
σε καλώδια?σε racks?σε πριζάκια?σε ακίδες ηχείων?

τι κατά αν επιτρέπεται έχει η οπτική του laptop?:137:
και μονο που βαζεις τις διαφορες τρανσπορτ ντακ στην ιδια κατηγορια με ακιδες και ρακ, αστο καλυτερα, δεν εχει νοημα...

ρωτας τι κατα εχει η οπτικη του λαπτοπ...

να ρωτηξω και εγω,
γιατι τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν οπτικη, ολα σχεδον τα ντακ εχουν οπτικη αλλα κανεις, ΚΑΝΕΙΣ, δεν τα συνδεει ετσι?

α)ειναι παγκοσμια συνομοσια της spdif κοινοτητας.
β)ειναι εμπορικο κολπο της m2tech για να πουλαει hiface.
g)ειναι κολπο του κωστα αυτια γιατι εχει εταιρια που παρασκευαζει ρολογια για dac και θελει να τα πουλαει.
δ)ειναι συνομοσια του διαδικτυου για την φτου κακα οπτικη.
ε)δοκιμασα δοκιμασες δοκιμασε, δοκιμασαμε δοκιμασατε δοκιμασαν και ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ οπως μια καλη υλοποιηση spdif απο μια απλη καρτα υπολογιστη.

τεστ για δυνατους λυτες...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
και μονο που βαζεις τις διαφορες τρανσπορτ ντακ στην ιδια κατηγορια με ακιδες και ρακ, αστο καλυτερα, δεν εχει νοημα...
μπα εγώ κάτι βλέπω στον ορίζοντα:116:.

ρωτας τι κατα εχει η οπτικη του λαπτοπ...

να ρωτηξω και εγω,
γιατι τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν οπτικη, ολα σχεδον τα ντακ εχουν οπτικη αλλα κανεις, ΚΑΝΕΙΣ, δεν τα συνδεει ετσι?


τεστ για δυνατους λυτες...
κανείς?εγώ σαν να ξέρω μερικούς:144:.αν τώρα έτυχε και εσύ δέν ξέρεις εμένα δέν μου λέει κάτι.βέβαια επειδή εγώ έχω και μακ και πι σι...το πισί μου έχει και coaxial?καλός?

αν θές σε παρακαλώ....πάρε το θρέντ απο την αρχή και διάβασε τί λέω.πραγματικά δέν φταίς εσύ.εγώ έχω ένα υφάκι ισοπεδωτικού χωρίς να είμαι.δές λοιπόν τί λέω και πώς το λέω.

αν βρείς οτι κάπου έχω άδικο να το συζητήσουμε.

για να ξεκαθαρίσω...
δέν ανέφερα πουθενά και ποτέ οτι τα ντάκς δέν έχουν διαφορές μεταξύ τους.
δέν είπα ποτέ οτι το m2tech δέν είναι το καλύτερο μπιχλιμπιδάκι στην κατηγορία του.
έχω "ακούσει" το amarra.
έχω ακουσει καλώδια.
έχω ακούσει ενισχυτή(φόνο λάμπα) να στρώνει.
έχω ακούσει κακό πρόγραμμα αναπαραγωγής.
αυτά...

τώρα αν θές να μου "την πείς" μπορείς άνετα να διαστρεβλώσεις τα παραπάνω.γενικότερα είμαι ανοιχτος άνθρωπος και σε ιδέες και σε συγκρίσεις αντιθέτως με τον μέσο εδω πέρα που όπου γουστάρει διυλίζει τον κώνωπα(σωστά το γραψα?) ενώ αλλού σου λέει "έλα μωρέ, πέτα πάνω τη βελόνα χωρίς ρύθμιση, θα παίξει".
αυτά...
αν θεωρείτε σκόπιμο να αναβαθμίσετε ένα ντάκ των 100 ευρώ με ένα m2tech θα με βρείτε αντίθετο.αν θέλετε να αναβαθμίσετε ένα των 1000 ίσως και να συμφωνήσω.:137:
 


D

deleted user 10898

Guest
ok με καλυψες πληρως.
και για να προχωραει η συζητηση.
το hiface ειναι καλο.
υπαρχουν καλυτερα, λιγο ακριβοτερα.
παιζει οπως ενα καλο cd-τρανσπορτ,οποτε ουσιαστικα καταργει την αναγκη υπαρξης τους, δεν παιζει ομως οπως ενα πολυ καλο Interface (πχ int202). στα χρηματα του δεν υπαρχει ανταγωνισμος, σε τριπλασια υπαρχει εντονος.

δεν θελω να στην πω.τελος!

οπως λεει ο χαλαρας! το μπλιμπλικι αφτο μπορει να κανει θαυματα και σε ντακ των 100-300ευρω. και σιγουρα ταϊζει καλυτερα ολα τα ντακ μεχρι benchmark απο οποιαδηποτε οπτικη λαπτοπ. απο εκει και πανω το συζηταμε...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
θέλω να δώ σε αυτό το σάιτ για πόσο ακόμα θα ξεχειλώνεται το θέμα τζίτερ.:116:
εως οτου καταστει δυνατον να περιγραφει με απτα παραδειγματα το τι ακριβως κανει το jitter στον ηχο μας γιατι καλα ειναι τα διαγραματα και η οποιαδηποτε καταγραφη μετρησεων σε σχεδιο αλλα τα σχεδια και οι μετρησεις δεν μας λενε τιποτα για το πως ακουγεται κατι η εμπειρια και μονον αυτη και το αυτι μας μπορουν να μας πουν τι ακουγεται και πως ?

τι κανει λοιπον το jitter και πως μπορει να περιγραφει αυτο?
 

Μηνύματα
101
Reaction score
3
Συγγνώμη που σας χαλάω την κουβέντα περί τζίτερ, αλλά έχω μιά απορία για το hiface. θέλω να συνδέσω το macmini μου με το dac το οποίο βρίσκεται λίγο μακριά (5-6 μέτρα). Το hiface θα συνδεθεί σε usb hub της Belden, αν αυτό έχει σημασία. Τι μου προτείνετε, να φτιάξω ένα φτηνούτσικο καλώδιο spdif 5 μέτρων ή να πάρω ένα ακριβό spdif μικρότερου μήκους και να βάλω μιά προέκταση usb 3 ή 4 μέτρα;
 



Μηνύματα
274
Reaction score
0
Παιζει καποιος με hiface k jriver σε windows 7 64bit? Ρωταω για τις προτεινομενες ρυθμιαεις κ αν υπαρχει προβλημα με wasapi
 


D

deleted user 10898

Guest
http://www.positive-feedback.com/Issue51/m2tech.htm

μετρια κριτικη, σαβρε ντακ...

If you're looking at a $150 audiophile device, you're probably looking for value. The hiFace represents silly good value. Sonically, it's an audiophile caliber device. The hiFace is sounds good enough to keep around for quite a while, if not fifty years, and is built well enough that it will last that long. It's a much better executed plan than my sprinklers, doesn't require additional "hand watering" of digital sources to sound great and that makes it an easy recommendation. It's really inexpensive, does its job, sounds good and you don't have to make plans for a 250,000 mile trip to get good digital out of your computer. Larry Cox
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: M2Tech Hiface

Πρόσφατα αγόρασα ένα V-Dac για να αναβαθμίσω τον ήχο από το PC αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι το PC δεν έχει S/PDIF και για την ώρα το συνδέω με USB. Καθώς υποψιάζομαι ότι δεν παίρνω bit-perfect σήμα, μια και υποθέτω ότι η κάρτα ήχου κάνει resampling πριν πάει στο DAC, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Hiface και να δίνω από κει σήμα στο V-Dac. Μερικές ερωτήσεις:

- Έχω καταλάβει σωστά ότι το Hiface θα παρακάμψει τελείως την κάρτα ήχου του laptop μου και θα βγάλει bit-perfect σήμα από το foobar χρησιμοποιώντας Wasapi σε Windows 7;

- Έχω μπερδευτεί λίγο με την έξοδο του Hiface. Η RCA έξοδο είναι coaxial; Με τη καλώδιο συνδέω αυτή την έξοδο με μια από τις εισόδους του V-Dac (S/PDIF or Coaxial); Το V-Dac δεν φαίνεται να έχει BNC είσοδο, αλλά απ ότι διαβάζω είναι καλύτερη από το RCA. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω ένα BNC καλώδιο στο V-Dac; Ποια εκδοχή του Hiface να προτιμήσω, αυτή με RCA η με BNC, και θα δω κάποια διαφορά μεταξύ τους;

- Αν προχωρήσω στη αγορά του εν λόγο προϊόντος, έχετε να προτείνετε ένα σχετικά χαμηλού κόστους καλώδιο να το συνδέσω με το V-Dac;

- Παρεμπιπτόντως, το V-Dac κάνει up-sampling στα 24/192. Σημαίνει αυτό ότι από coaxial είσοδο μπορεί να δεχθεί 24/192 σήμα η μέχρι 24/96;

- Edit: Άλλη μια ερώτηση είναι εάν η συσκευή κάθεται καλά στην USB είσοδο του laptop; Μαζί με το καλώδιο πρέπει να είναι αρκετά βαριά. Θα υπάρχει πρόβλημα εάν χρησιμοποιηθεί ένα κοντό καλώδιο USB με τη συσκευή;

Ευχαριστώ.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Πρόσφατα αγόρασα ένα V-Dac για να αναβαθμίσω τον ήχο από το PC αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι το PC δεν έχει S/PDIF και για την ώρα το συνδέω με USB. Καθώς υποψιάζομαι ότι δεν παίρνω bit-perfect σήμα, μια και υποθέτω ότι η κάρτα ήχου κάνει resampling πριν πάει στο DAC, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Hiface και να δίνω από κει σήμα στο V-Dac. Μερικές ερωτήσεις:

- Έχω καταλάβει σωστά ότι το Hiface θα παρακάμψει τελείως την κάρτα ήχου του laptop μου και θα βγάλει bit-perfect σήμα από το foobar χρησιμοποιώντας Wasapi σε Windows 7;

σωστα

- Έχω μπερδευτεί λίγο με την έξοδο του Hiface. Η RCA έξοδο είναι coaxial; Με τη καλώδιο συνδέω αυτή την έξοδο με μια από τις εισόδους του V-Dac (S/PDIF or Coaxial); Το V-Dac δεν φαίνεται να έχει BNC είσοδο, αλλά απ ότι διαβάζω είναι καλύτερη από το RCA. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω ένα BNC καλώδιο στο V-Dac; Ποια εκδοχή του Hiface να προτιμήσω, αυτή με RCA η με BNC, και θα δω κάποια διαφορά μεταξύ τους;

coaxial ειναι ομοαξονικη spdif το ιδιο πραγμα δηλαδη...

- Αν προχωρήσω στη αγορά του εν λόγο προϊόντος, έχετε να προτείνετε ένα σχετικά χαμηλού κόστους καλώδιο να το συνδέσω με το V-Dac;

ολα

- Παρεμπιπτόντως, το V-Dac κάνει up-sampling στα 24/192. Σημαίνει αυτό ότι από coaxial είσοδο μπορεί να δεχθεί 24/192 σήμα η μέχρι 24/96;

αλλο το απσαμπλινγκ αλλο το σημα που δεχεται...

- Edit: Άλλη μια ερώτηση είναι εάν η συσκευή κάθεται καλά στην USB είσοδο του laptop; Μαζί με το καλώδιο πρέπει να είναι αρκετά βαριά. Θα υπάρχει πρόβλημα εάν χρησιμοποιηθεί ένα κοντό καλώδιο USB με τη συσκευή;

κανενα


Ευχαριστώ.
:109:
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: M2Tech Hiface

Ευχαριστώ vet. Επειδή δεν τα καταφέρνω τόσο καλά με τη ορολογία, το καλώδιο θα είναι ένα coaxial που θα συνδέεται στη coaxial του V-Dac; Θα είχε νόημα να πάρω τη BNC έκδοση της συσκευής; Το V-Dac δηλαδή δέχεται μέχρι 24/96 από την coaxial;
 

D

deleted user 10898

Guest
ψηφιακο coaxial καλωδιο ναι.
εαν παρεις την bnc του hiface θες αντιστοιχο bnc σε rca ψηφιακο coaxial καλωδιο.
δεχετε 24/96 απο την coaxial και την οπτικη.
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Πρόσφατα αγόρασα ένα V-Dac για να αναβαθμίσω τον ήχο από το PC αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι το PC δεν έχει S/PDIF και για την ώρα το συνδέω με USB. Καθώς υποψιάζομαι ότι δεν παίρνω bit-perfect σήμα, μια και υποθέτω ότι η κάρτα ήχου κάνει resampling πριν πάει στο DAC, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Hiface και να δίνω από κει σήμα στο V-Dac. Μερικές ερωτήσεις:

- Έχω καταλάβει σωστά ότι το Hiface θα παρακάμψει τελείως την κάρτα ήχου του laptop μου και θα βγάλει bit-perfect σήμα από το foobar χρησιμοποιώντας Wasapi σε Windows 7;

- Έχω μπερδευτεί λίγο με την έξοδο του Hiface. Η RCA έξοδο είναι coaxial; Με τη καλώδιο συνδέω αυτή την έξοδο με μια από τις εισόδους του V-Dac (S/PDIF or Coaxial); Το V-Dac δεν φαίνεται να έχει BNC είσοδο, αλλά απ ότι διαβάζω είναι καλύτερη από το RCA. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω ένα BNC καλώδιο στο V-Dac; Ποια εκδοχή του Hiface να προτιμήσω, αυτή με RCA η με BNC, και θα δω κάποια διαφορά μεταξύ τους;

- Αν προχωρήσω στη αγορά του εν λόγο προϊόντος, έχετε να προτείνετε ένα σχετικά χαμηλού κόστους καλώδιο να το συνδέσω με το V-Dac;

- Παρεμπιπτόντως, το V-Dac κάνει up-sampling στα 24/192. Σημαίνει αυτό ότι από coaxial είσοδο μπορεί να δεχθεί 24/192 σήμα η μέχρι 24/96;

- Edit: Άλλη μια ερώτηση είναι εάν η συσκευή κάθεται καλά στην USB είσοδο του laptop; Μαζί με το καλώδιο πρέπει να είναι αρκετά βαριά. Θα υπάρχει πρόβλημα εάν χρησιμοποιηθεί ένα κοντό καλώδιο USB με τη συσκευή;

Ευχαριστώ.
Απορία: Εφόσον το vdac είναι συνδεδεμένο με την usb, δεν παρακάμπτεται έτσι κι αλλιώς η κάρτα ήχου;
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Απορία: Εφόσον το vdac είναι συνδεδεμένο με την usb, δεν παρακάμπτεται έτσι κι αλλιώς η κάρτα ήχου;
το vdac "γινεται" καρτα ηχου...
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Ακριβώς! Άρα πως παρεμβαίνει η κάρτα ήχου του υπολογιστή, κάνοντας resampling πριν το DAC και άρα μη δίνοντας bit perfect σήμα; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.170
Μηνύματα
2.891.291
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top