M2Tech Hiface

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

για τα περιοδικα και τα φορουμ...
Μα υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης;

Και το υπονοούμενο είναι πως αυτές οι μετρήσεις μπορεί να είναι λάθος; Μα με βάση αυτές τις μετρήσεις δεν γίνονται παντού οι συγκρίσεις;

Βρισκόμαστε μπροστά σε νέα δεδομένα;


:111:
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: M2Tech Hiface

Μα υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης;

Και το υπονοούμενο είναι πως αυτές οι μετρήσεις μπορεί να είναι λάθος; Μα με βάση αυτές τις μετρήσεις δεν γίνονται παντού οι συγκρίσεις;

Βρισκόμαστε μπροστά σε νέα δεδομένα;


:111:
ναι.
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

τι κοντινιου... μετρηση jitter πλεον με ενα νουμερο ειναι μονο για τα περιοδικα και τα φορουμ. εχει πολυ μελλον το θεμα ωστε να αντιστοιχισουμε στις μετρησεις jitter την πραγματικη σημασια τους.
αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι οι παρτιδες hiface που κυκλοφορησαν με προβληματικα ρολογια... στο εν λογω ριβιου μηπως υπηρχε τετοιο?
περιμενουμε την απαντηση...
Άρα νέα δεδομένα απαιτούν και νέα ρολόγια! Τι να σου κάνουν τα παληά που μετράνε λάθος;


:111:
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
αφου τωρα δεν μπορουμε να το ανοιξουμε λογω εγγυησης ,πανω στον χρονο θα το κανουμε ,εκτος βεβαια και δεν μας πειραζει να χασουμε το 100αρικο (εμενα με πειραζει) οποτε τοτε και μπορει κατι νεο να βρεθει και βλεπουμε ,παντως καλο θα ειναι περαν των εικασιων να αναφερει κανεις εφ'οσον εχει καταλαβει σε τι μπορει να επειρεαζει το υποτιθεμενο λαθος m2tech στον ηχο? στον ρυθμο? στις χροιες? στα σωματα? στην διαφανεια? στην αναλυση? και που?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

αφου τωρα δεν μπορουμε να το ανοιξουμε λογω εγγυησης ,πανω στον χρονο θα το κανουμε ,εκτος βεβαια και δεν μας πειραζει να χασουμε το 100αρικο (εμενα με πειραζει) οποτε τοτε και μπορει κατι νεο να βρεθει και βλεπουμε ,παντως καλο θα ειναι περαν των εικασιων να αναφερει κανεις εφ'οσον εχει καταλαβει σε τι μπορει να επειρεαζει το υποτιθεμενο λαθος m2tech στον ηχο? στον ρυθμο? στις χροιες? στα σωματα? στην διαφανεια? στην αναλυση? και που?
Σε όσα κάνει κακό το, (αυξημένο), jitter!


:107:
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Σε όσα κάνει κακό το, (αυξημένο), jitter!


:107:
αυτο ειναι μια γενικοτητα ,θα προτιμουσα εσυ παραδειγματος χαριν απο την εμπειρια σου (και κατοπιν σου απαντω και εγω ) να μου πεις πως αντιλαμβανεσαι ηχητικα το αυξημενο jitter??
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Να ρωτήσω κάτι?υπάρχει παρτίδα με m2tech χαλασμένα?:142:

αν ναί σε τί ποσοστό?μειοψηφία ή όλα?

όχι για τίποτ άλλο αλλα εσείς σκιζόσασταν να αποδείξετε οτι ακούτε διαφορές.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

αυτο ειναι μια γενικοτητα ,θα προτιμουσα εσυ παραδειγματος χαριν απο την εμπειρια σου (και κατοπιν σου απαντω και εγω ) να μου πεις πως αντιλαμβανεσαι ηχητικα το αυξημενο jitter??
Δυστυχώς σε αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια για πολλούς λόγους!

Βλέπεις όταν μιλάμε με νούμερα και διαγράμματα οι πληροφορίες είναι υψηλότερης ποιότητας.

Το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω είναι με κάποια παλιά cd-dvd player που είχαν απαίσιο ήχο, αλλά όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν αναρίθμητοι λόγοι γι' αυτό.

Με την ASUS ST, (120 ps περίπου), και σκληρό δίσκο είχα τεράστια διαφορά!

Τώρα σαν πρόσθετη πληροφορία να σου πω ότι σε γενικές γραμμές τα παλιά player είχαν jitter της τάξης των 700 ps - 5.000 ps, αναλογικά πάντα.


:107:
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Να ρωτήσω κάτι?υπάρχει παρτίδα με m2tech χαλασμένα?:142:

αν ναί σε τί ποσοστό?μειοψηφία ή όλα?

όχι για τίποτ άλλο αλλα εσείς σκιζόσασταν να αποδείξετε οτι ακούτε διαφορές.
κοιταξε οταν λεγω εγω προσωπικα ,ακουω διαφορες εννοω οτι αναγκαστικα απο το λαπ-τοπ μετατρεπω το usb σε spdif ομοαξωνικο μετα σε v-dac και μετα απο αυτο
σε ενισχυτη, ε εκει υπαρχει διαφορα σε σχεση με απλο usb !!!
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
γενικότερα αυτοί που το έχουν ακούσει λένε οτι έχεις καλύτερη εικόνα και ακρίβεια.

εγώ δέν το έχω ακούσει.οπότε μου είναι αδύνατο να περιγράψω εμπειρίες χωρίς να τις έχω ζήσει...:137:

βέβαια αμφιβάλλω για το ποιος το άκουσε...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
κοιταξε οταν λεγω εγω προσωπικα ,ακουω διαφορες εννοω οτι αναγκαστικα απο το λαπ-τοπ μετατρεπω το usb σε spdif ομοαξωνικο μετα σε v-dac και μετα απο αυτο
σε ενισχυτη, ε εκει υπαρχει διαφορα σε σχεση με απλο usb !!!
ναι αλλα το vdac έχει άλλα specs στο usb και στο coaxial.οπότε ίσως γι αυτό.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface

Δυστυχώς σε αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια για πολλούς λόγους!

Βλέπεις όταν μιλάμε με νούμερα και διαγράμματα οι πληροφορίες είναι υψηλότερης ποιότητας.

Το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω είναι με κάποια παλιά cd-dvd player που είχαν απαίσιο ήχο, αλλά όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν αναρίθμητοι λόγοι γι' αυτό.

Με την ASUS ST, (120 ps περίπου), και σκληρό δίσκο είχα τεράστια διαφορά!

Τώρα σαν πρόσθετη πληροφορία να σου πω ότι σε γενικές γραμμές τα παλιά player είχαν jitter της τάξης των 700 ps - 5.000 ps, αναλογικά πάντα.


:107:
εγω προσωπικα το μονο πραγμα στο οποιο μπορω να αναφερθω οτι μου ειναι ακουστο και νομιζω οτι μπορω να το αποδωσω στο jitter (εφ'οσον αυτο ερμηνευεται σαν οι μικρες εντος του bit ανισοτητες
χρονικες) ειναι μια καποια προβληματικη χρονικα λανθασμενη ροη -στιγμιαια βεβαια-στο τεμπο και στον ρυθμο της μουσικης ειδικα στα γρηγορα περασματα η και σε αυτα με πυκνα μπιτ στα μεταβατικα,οπουδηποτε αλλου θα ημουν <εξω> εαν ελεγα οτι καταλαβαινω το jitter χωρις αυτο να σημαινει οτι μελλοντικα μπορει να μου εξηγηθουν καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν στον ηχο μου!!!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ναι αλλα το vdac έχει άλλα specs στο usb και στο coaxial.οπότε ίσως γι αυτό.
πιθανον αλλα κοιταξε εχω διαφορα στην διαφανεια και στην αναλυση και στην περιγραφη απο λαπ-τοπ σκετο σε v-dac απ'οτι με λαπ-τοπ +m2tech+v-dac δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λυση οταν πας σε λαπ-τοπ !!
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
πιθανον αλλα κοιταξε εχω διαφορα στην διαφανεια και στην αναλυση και στην περιγραφη απο λαπ-τοπ σκετο σε v-dac απ'οτι με λαπ-τοπ +m2tech+v-dac δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λυση οταν πας σε λαπ-τοπ !!
ξέρεις τι γίνεται?εμφανίζομαι ισοπεδωτικός σε κάποια πράματα έχοντας απο την άλλη ζήσει κάποια άλλα.επομένως πράγματι μπορώ να δεχτώ οτι ας πούμε όλες οι παπαροτεχνολογιούλες που υπάρχουν στα dac έχουν διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

απο την άλλη όμως πέφτω απο τα σύννεφα όταν τα ίδια άτομα που έχουν αγοράσει ένα μάτσο τέτοια σκατολοίδια ισοπεδώνουν τα πάντα στο πέρασμα τους.

επομένως αν πράγματι το μηχάνημα αυτό έχει πρόβλημα κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσουν το τί ακούν.ή έστω βρε αδερφέ να καταλάβουμε οτι το τί άκουσα κάτι μου λέει αλλα όχι και πολλά.ειδικά σε ευαίσθητα θέματα όπως τα dacs-transport που προκαλούν γέλωτα σε όποιον σοβαρό τεχνοκράτη τα ακούσει.

υ.γ.υπάρχει λύση αν το λάπτοπ σου έχει οπτική έξοδο.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ξέρεις τι γίνεται?εμφανίζομαι ισοπεδωτικός σε κάποια πράματα έχοντας απο την άλλη ζήσει κάποια άλλα.επομένως πράγματι μπορώ να δεχτώ οτι ας πούμε όλες οι παπαροτεχνολογιούλες που υπάρχουν στα dac έχουν διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

απο την άλλη όμως πέφτω απο τα σύννεφα όταν τα ίδια άτομα που έχουν αγοράσει ένα μάτσο τέτοια σκατολοίδια ισοπεδώνουν τα πάντα στο πέρασμα τους.

επομένως αν πράγματι το μηχάνημα αυτό έχει πρόβλημα κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσουν το τί ακούν.ή έστω βρε αδερφέ να καταλάβουμε οτι το τί άκουσα κάτι μου λέει αλλα όχι και πολλά.ειδικά σε ευαίσθητα θέματα όπως τα dacs-transport που προκαλούν γέλωτα σε όποιον σοβαρό τεχνοκράτη τα ακούσει.

επειδη βεβαια δεν εχω προς το παρον πολλα αρχεια σε hd υψηλης αναλυσης και επειδη χρειαζωνται πολυωρα ακουσματα για να κρινεις κατι ειμαι και λιγο επιφυλακτικος και ανετοιμος για οριστικα συμπερασματα!!

υ.γ.υπάρχει λύση αν το λάπτοπ σου έχει οπτική έξοδο.
οχι δυστυχως δεν εχει ,βεβαια απο την αλλη μερια δεν μπορω να μην πω οτι βλεπω καποιες διαφορες σε βελτιωση με το m2tech και δεν μπορω να ξερω εαν θα ηταν καλυτερα η εαν το δικο μου εχει η δεν εχει το προβληματικο κομματι!!
 

D

deleted user 10898

Guest
ξέρεις τι γίνεται?εμφανίζομαι ισοπεδωτικός σε κάποια πράματα έχοντας απο την άλλη ζήσει κάποια άλλα.επομένως πράγματι μπορώ να δεχτώ οτι ας πούμε όλες οι παπαροτεχνολογιούλες που υπάρχουν στα dac έχουν διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

απο την άλλη όμως πέφτω απο τα σύννεφα όταν τα ίδια άτομα που έχουν αγοράσει ένα μάτσο τέτοια σκατολοίδια ισοπεδώνουν τα πάντα στο πέρασμα τους.

επομένως αν πράγματι το μηχάνημα αυτό έχει πρόβλημα κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσουν το τί ακούν.ή έστω βρε αδερφέ να καταλάβουμε οτι το τί άκουσα κάτι μου λέει αλλα όχι και πολλά.ειδικά σε ευαίσθητα θέματα όπως τα dacs-transport που προκαλούν γέλωτα σε όποιον σοβαρό τεχνοκράτη τα ακούσει.

υ.γ.υπάρχει λύση αν το λάπτοπ σου έχει οπτική έξοδο.
δεν καταλαβες. κυκλοφορησε μια παρτιδα με καποιο προβλημα στα ρολογια. εναι τοσα τα hiface στην Ελλαδα που μαλλον ειναι απιθανο να εχουμε ενα απο αυτα. τι να αναθεωρησουν? οτι το hiface ειναι το καλυτερο interface στην κατηγορια του?

τωρα για τα γελια απο τους τεχνοκρατες, αστους να γελανε. οποιος δεν εκουει διαφορες σε dac-transport ας αλλάξει χομπι. η μαλλον ας μην αλλαξει γιατι ειναι τυχερος. ταπαμε μην τα ξαναλεμε...
τελος για την οπτικη απο λαπτομ, εαν η υλοποιηση της εισοδου στο dac δεν ειναι επιπεδου emm labs, αστο το ρημαδι το οπτικο...
 

D

deleted user 10898

Guest
πιθανον αλλα κοιταξε εχω διαφορα στην διαφανεια και στην αναλυση και στην περιγραφη απο λαπ-τοπ σκετο σε v-dac απ'οτι με λαπ-τοπ +m2tech+v-dac δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λυση οταν πας σε λαπ-τοπ !!
ετσι ειναι φιλε μου.
το δοκιμασες το ακουσες και εισαι ωραιος.
οτι και να σου πουν πλεον ειναι περιτο.
ερχονται και οι δικες μου εντυπωσεις....
 

D

deleted user 10898

Guest
γενικότερα αυτοί που το έχουν ακούσει λένε οτι έχεις καλύτερη εικόνα και ακρίβεια.

καλυτερη απο τι?

εγώ δέν το έχω ακούσει.οπότε μου είναι αδύνατο να περιγράψω εμπειρίες χωρίς να τις έχω ζήσει...:137:

βέβαια αμφιβάλλω για το ποιος το άκουσε...

πλακα ελπιζω κανεις...
:145:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
τωρα για τα γελια απο τους τεχνοκρατες, αστους να γελανε. οποιος δεν εκουει διαφορες σε dac-transport ας αλλάξει χομπι. η μαλλον ας μην αλλαξει γιατι ειναι τυχερος. ταπαμε μην τα ξαναλεμε...
τελος για την οπτικη απο λαπτομ, εαν η υλοποιηση της εισοδου στο dac δεν ειναι επιπεδου emm labs, αστο το ρημαδι το οπτικο...
σε καλώδια?σε racks?σε πριζάκια?σε ακίδες ηχείων?

τι κατά αν επιτρέπεται έχει η οπτική του laptop?:137:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.170
Μηνύματα
2.891.298
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top