AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βρε Alex, πιστεύεις οτι αν ξέραμε το "Input Noise Density" θα ήταν καλύτερα τα πράγματα?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το τι θα πει ο Βλάσσης και ο κάθε Βλάσσης είναι το πιο ουσιαστικό.

'Οπως στον στρατό..

Παρουσιαστείτε ρε στραβάδια!

Με λένε Γιάννη και με αυτό το set σε αυτό το χώρο, η Metric μου φάνηκε έτσι. Τελεία.
Φιλε μου ...κατι εχεις μπερδεψει μου φαινεται και δεν ξερω γιατι...........
Στα φορουμ ο Βλασης και ο καθε Βλασης νομιζω οτι κανεις δεν τους στερει το δικαιωμα να εκφρασει ελευθερα την γνωμη του ,αλλωστε για αυτο τα λεμε forum και δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να τραβαει ζορι με το τι θα γραψει και ακομα καλλιτερα για το ποια συσκευη του εκατσε καλλιτερα στο συστημα του!!!!!!!

Προς τι λοιπον το περιεργο και ζορισμενο υφακι σου βρε Γιαννη με τα δικα μου γραφωμενα?

Δηλαδη την δικη μου η καποιων την αποψη περιμενεις να δεις γραμμενη για να διαμορφωσεις αποψη?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι παίζει διαολεμένα καλά, κι αυτό προφανώς δε "βολεύει". :116:

κανείς δεν υποστηρίζει πως δε μπορεί να υπάρχει ή να υπάρξει κάτι καλύτερο, αλλά προσωπικά υποστηρίζω πως δεν έχει νόημα (κι έχω άφθονα επιχειρήματα γι αυτό).

είναι τόσο καλό, ώστε στην πράξη ποτέ δε θα ξεζουμίσεις με το υπόλοιπο σύστημα-χώρο σου (και με τα αφτιά σου) την ποιότητά του, αλλά ούτε και με τις ηχογραφήσεις σου, τις μουσικές σου.

Όμως, άλλο το αντικειμενικά καλό, κι άλλο το τι "σου αρέσει". Τουλάχιστον, αυτό το μαραφέτι, κάνει πολλά κόλπα (dsp) ώστε να σου "αρέσει", πανάθεμά σε! Κάτι είναι κι αυτό, ε; χαχαχαχαχαχαχα
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μάλιστα...

Πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση...Αν κάποιος διαβάσει τις προηγούμενες δύο σελίδες(δηλαδή αυτές που είναι μετά απο το τελευταίο πόστ) θα διαπιστώσει χαιεντάδικες απαντήσεις.Διόλου τεχνικές, που είναι και προσόν του παρόντος σάιτ.

Αν μή τι άλλο ακούγεται μία βοή για τεράστια εμπειρία της εταιρείας, για χρόνια ενασχόληση με αυτό το μηχάνημα και λοιποί παραλληλισμοί που μου θυμίζουν κουβέντες περι καλωδίων.

Η μία αμιγώς τεχνική άποψη οπου κάποιος μπορεί εύκολα να βγάλει κάποια συμπεράσματα είναι του Βασίλη που αναφέρεται σε κάποια τοπολογία της μέτρικ η οποία την κάνει συγκρίσιμη με κάποιες άλλες αγορές.

Επομένως ας γίνω πιο σαφής.Θέλω να αγοράσω dac+pro. Η τεχνική σύγκριση της κάρτας αυτής με κάποιο άλλο σετάκι είναι εφικτή ΜΟΝΟ σε επίπεδο μετρήσεων.Σε επίπεδο τοπολογίας είναι δύσκολο ΑΝ ΟΧΙ αδύνατο να συγκρίνω την κάρτα αυτή με το π.χ. benchmark. Οι μετρήσεις σήμερα υπάρχουν.Δείχνουν ουσιαστικά τις δυνατότητες της κάρτας ΚΑΙ ως πρό αλλα ΚΑΙ ως dac.Ασχέτως λοιπόν τιμής και ποιότητας...

Είναι καλύτερη απο όσα dac και προ υπάρχουν ή είναι ένα μέσο προιόν?Είναι ανάμεσα στα 3 καλύτερα?Είναι καλύτερο ας πούμε απο το weiss 202?Απο το medea?Επαναλαμβάνω...Απο τις μετρήσεις.Ούτε απο υποκειμενισμούς ούτε απο βιογραφικά των στελεχών...


Τα παραπάνω ίσως προκλητικά σχόλια είναι φιλικά και μόνο.Δέν έχουν σκοπό να μειώσουν την ποιότητα κανενός μηχανήματος ούτε να θίξουν άτομα. Είναι συγκεκριμένες ερωτήσεις που περιμένουν συγκεκριμένες απαντήσεις. Είμαι σίγουρος οτι η απάντηση ευνοεί την εν λόγω κάρτα...

ωχ αυτο το μηνυμα μου θυμιζει τα δικα μου... εισαι ιντριγκαδορος...
και πως να σου απαντησουν τωρα αφου η πτωχη asus st εχει καλυτερες μετρησεις jitter και μεγαλυτερο snr?
ε?
Μπα...

Εσένα δε σε πιάνει κανένας... :619:


...

και πως να σου απαντησουν τωρα αφου η πτωχη asus st εχει καλυτερες μετρησεις jitter και μεγαλυτερο snr?
ε?
Αντροπή σου ρε!

Πας σε συνοικιακό καυγά με πυρηνικά;:131:

Θές να προκαλέσεις ολοκαύτωμα μου φαίνεται...:135:


Ρε Νίκο σε λένε ή Ηρόστρατο;:114:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

"Δηλαδη την δικη μου η καποιων την αποψη περιμενεις να δεις γραμμενη για να διαμορφωσεις αποψη?"
Τουλάχιστον έχει παρόμοια σημασία με του Σταματάκου.

Το ξαναέγραψα, να το πάρω να το ακούσω να σου πω.

Το περιεργο και ζορισμενο υφακι είναι προσωπική σου 'αποψη και δεν με αφορά..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Tea λέτε ρε παιδιά;

Τι σημασία έχει τι μέτρησε ο Σταματάκος;

Τι σημασία έχει η μεθοδολογία στις δοκιμές;

Σημασία έχει ΜΟΝΟ το τι θα ακούshει για ένα απόγευμα ο εκάστοτε χαϊεντοχλιμίντζουρας που ούτε καν γνωρίζει τον όρο "Input Noise Density".



Ζήτω το χάι-εντ!

Ζήτω!
αρχίζεις να κλέβεις και να αντιγράφεις τα "ζήτω" μου, ε;

υσωπαιδωτοικαί!

κι αυτό το ίνπουτ τάδε, να το πάρεις και να πας σε άλλη παραλία να παίζεις, ακούς?

αντι-χαϊεντοχλιμίντζουρα, έ παλιοκουφέ αντι-χαϊεντοχλιμίντζουρα!

(ξέρω κάπχιον που ξέρει κάπχιον που ο κουμπάρος της τρίτης ξαδέλφης του άκουσε τη μέτρικ και είπε πως δεν έχει καλά πρίμα. Ελπίζω να σε βοήθησα στην επιλογή σου! μπου-αααααααααααααααααααααααααααααααααα-χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!)
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βασίλη το σκεπτικό σου είναι σωστό.Όμως αν ας πούμε πάρω αυτή την έκφραση...



Τότε αυτομάτως καταργείται η έννοια του καλύτερου και του χειρότερου σε ένα αντικειμενικό επίπεδο.Πράγματι όμως τελικά δέν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.Όλα τελικά ανάγονται στον εκάστοτε ακροατή...Όταν όμως γίνεται μία τεχνική κουβέντα οφείλουμε να στηριχτούμε σε κάποια στοιχεία ετσι ώστε να βαπτίσουμε το προιόν ως καλό ή κακό.Και αυτά δέν είναι τίποτα άλλο απο τα tech specs.

Αν π.χ. το ένα ηχείο παρουσιάζει στο ένα βάτ παραμορφώσεις που το άλλο τις παρουσιάζει στα 50 τότε καταλαβαίνεις οτι το δεύτερο είναι τεχνικά καλύτερο. Παρόλα αυτά το πρώτο ηχείο μπορεί να έχει σπάσει τις πωλήσεις επειδή απλά αρέσει.

Όμως εδώ υπάρχουν άτομα που εμπιστεύονται τυφλά τις μετρήσεις.Αυτό τεχνικά δέν είναι λάθος.Οπότε θα προτιμούσα και εγώ να ακολουθήσουμε αυτό τον δρόμο και όχι του υποκειμενισμού.
Λυπάμαι αλλά μετά από πολύ μελέτη , από πολύ ψάξιμο και από πολύ πειραματική διαδικασία σε βάθος χρόνου θα σου πω το εξής: Δεν βγάζεις άκρη διαφορετικά ! Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα . Πολύ θα ήθελα το hobby να έχει καθαρά αιτιοκρατική φύση! Δυστυχώς όμως αυτό δεν συμβαίνει . Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο ή δεν ξέρει ή εθελοτυφλεί!
Και αυτό στο λέει το μοναδικό μέλος ίσως του forum που έχει αναρτήσει επανειλημένα μετρήσεις δικές του σε audio νήματα. Όπως επίσης προσπάθησα να βελτιστοποιήσω την αμφιλεγόμενη περιοχή των υποκειμενικών εκτιμήσεων. Για του λόγου το αληθές :

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?62821-MARTIN-LOGAN-CLX-review/page5
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

επίσης, ένας γνωστός ενός γνωστού, φίλος της μουσικής, είπε πως στη μέτρικ ήταν λίγο στεγνές οι μεσαίες.

(ελπίζω να σε βοηθώ, φίλε Ζαπ.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ακόμα, φίλε μου Ζαπ, ψάχνοντας στο ίντερνετ, βρήκα κάπχιον που κάπχιος του είπε πως με κάπχιο καλώδιο βελτίωσε αισθητά στην μέτρικ την ροή.

Ξέρεις, την ροή. Αυτό που ρέει στη μουσική, την ροή στις νότες βρε. κατάλαβες ή να σε πάρω τηλ να σου εξηγήσω?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΖΟΡΙΣΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΩΣ...



Dulcolax - Πάντα στην ώρα του !






To φάρμακο που μπορείτε να εμπιστευθείτε για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας.

Πολλοί από εμάς παρουσιάζουν δυσκοιλιότητα σε κάποια φάση της ζωής μας, όμως δεν ξέρουμε πάντα ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισής της. Η δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι ένα πολύ δύσκολο και δυσάρεστο πρόβλημα.





Υπόθετα Dulcolax

Tα υπόθετα Dulcolax είναι κατάλληλα για τα άτομα που επιζητούν άμεση ανακούφιση από τη δυσκοιλιότητα. Έχουν αξιόπιστη αποτελεσματικότητα σε 15 ως 60 λεπτά.
Όπως τα δισκία, το δραστικό συστατικό των υποθέτων Dulcolax είναι η δισακοδύλη: μία καταξιωμένη ουσία. Καθώς είναι δραστική τοπικά στο κατώτερο μέρος του παχέος εντέρου, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη διάρκεια εγκυμοσύνης. Παρ΄ όλα αυτά, όπως με όλα τα φάρμακα, τα υπόθετα Dulcolax θα πρέπει να λαμβάνονται κατά την κύηση, μόνο με τη συμβουλή ιατρού.
Με τα υπόθετα Dulcolax το δραστικό συστατικό αναμιγνύεται με μία απόλυτα ασφαλή ουσία σαν κερί, που είναι συμπαγής σε θερμοκρασία δωματίου, αλλά λιώνει σε θερμοκρασία σώματος, ώστε το συστατικό της να ενεργήσει μόνο τοπικά.
Τα υπόθετα Dulcolax έχουν ειδικό σχήμα για να εισάγονται εύκολα στο ορθό. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για να προσφέρουν αποτελεσματική ανακούφιση από τη δυσκοιλιότητα σε άτομα που έχουν δυσκολία στην κατάποση δισκίων. Ο ιατρός μπορεί να σας συμβουλεύσει να χρησιμοποιήσετε ένα υπόθετο πριν από ορισμένες ιατρικές εξετάσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Zap, έλα, κάτι που σε ενδιαφέρει άμεσα: θα ετοιμάσω ένα ΚΙΤ αναβάθμισης της μέτρικ, με πυκνωτές πέιπερ ιν όιλ.

Ξέρεις, με κόπερ φόιλ. έχουμε κι ένα επίπεδο.

Συμβολική τιμή του ΚΙΤ, έτσι, ίσα ίσα να μη μπω και μέσα, στα 12.000 €. Δώρο το καλώδιο ρεύματος, το upgraded.

Εκεί να δεις μπάσα. και ροή. και υγρές μεσαίες. ακούς κουφέ?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Θα τρελαθούμε εντελώς!

Μιλάει ο Βασίλης για "υποκειμενικές εκτιμήσεις" και για το πόσο αμφιλεγόμενες είναι αυτές.

Ξεχνά όμως ότι η βάση της επιστήμης βασίζεται στο πείραμα. Και αυτό στην περίπτωσή μας αφορά έναν ικανό αριθμό ακροατών...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

επίσης, ένας γνωστός ενός γνωστού, φίλος της μουσικής, είπε πως στη μέτρικ ήταν λίγο στεγνές οι μεσαίες.

(ελπίζω να σε βοηθώ, φίλε Ζαπ.)

ακόμα, φίλε μου Ζαπ, ψάχνοντας στο ίντερνετ, βρήκα κάπχιον που κάπχιος του είπε πως με κάπχιο καλώδιο βελτίωσε αισθητά στην μέτρικ την ροή.

Ξέρεις, την ροή. Αυτό που ρέει στη μουσική, την ροή στις νότες βρε. κατάλαβες ή να σε πάρω τηλ να σου εξηγήσω?

Τώρα είναι αργά...:104:

Τώρα την πάτησα...:110:

Αυτός ο παλιο Κου-Φου μας πήρε στο λαιμό του!:101:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τώρα είναι αργά...:104:

Τώρα την πάτησα...:110:

Αυτός ο παλιο Κου-Φου μας πήρε στο λαιμό του!:

Αμοιρο παιδι και συ........:139::143:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Alex πάρε και την αντίπερα όχθη μήπως χρειαστεί...

Γαστρεντερίτιδα
Η γαστρεντερίτιδα είναι συνήθως ήπια και η θεραπεία θα
εξαρτηθεί από το είδος της γαστρεντερίτιδας.
• Διαλύματα όπως το Gastrolyte, ή το Hydralyte βοηθούν να
αντικατασταθεί το νερό, τα άλατα και τα υγρά που χάνονται
από τον εμετό και τη διάρροια. Επίσης, διατίθενται σε
μορφή παγωτού ξυλάκι, που δελεάζουν τα παιδιά να
διατηρούν τα υγρά τους. Ακολουθήστε τις οδηγίες στο
πακέτο.
• Για ήπια διάρροια ο γιατρός σας μπορεί να συστήσει τη
λήψη ενός συντελεστή, όπως το Imodium ή το Lomotil.
Ακολουθήστε τις οδηγίες στο πακέτο. Αυτά τα φάρμακα δεν
είναι κατάλληλα για χρήση από παιδιά.
• Για μέτρια έως σοβαρή διάρροια να αποφεύγετε
συντελεστές κατά της διάρροιας καθώς μπορεί να
επιδεινώσουν τη διάρροια.
• Μπορεί να δοθεί συνταγή για φάρμακα κατά της ναυτίας
για ναυτία και εμετό.
• Τα αντιβιοτικά χρειάζονται μόνο αν η γαστρεντερίτιδα
προκαλείται από βακτήρια ή παράσιτα. Ένα δείγμα της
διάρροιας, είναι δυνατόν να εξεταστεί για το σκοπό αυτό.
• Μερικοί άνθρωποι μπορεί να χρειαστούν ενδοφλέβια
(μέσα στη φλέβα) υγρά αν είναι πολύ αφυδατωμένοι
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Λυπάμαι αλλά μετά από πολύ μελέτη , από πολύ ψάξιμο και από πολύ πειραματική διαδικασία σε βάθος χρόνου θα σου πω το εξής: Δεν βγάζεις άκρη διαφορετικά ! Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα . Πολύ θα ήθελα το hobby να έχει καθαρά αιτιοκρατική φύση! Δυστυχώς όμως αυτό δεν συμβαίνει . Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο ή δεν ξέρει ή εθελοτυφλεί!
Και αυτό στο λέει το μοναδικό μέλος ίσως του forum που έχει αναρτήσει επανειλημένα μετρήσεις δικές του σε audio νήματα. Όπως επίσης προσπάθησα να βελτιστοποιήσω την αμφιλεγόμενη περιοχή των υποκειμενικών εκτιμήσεων. Για του λόγου το αληθές :

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?62821-MARTIN-LOGAN-CLX-review/page5
Ναι βρε Βασίλη, και το εκτιμούμε όλοι μας.

Τι σχέση όμως έχει η δική σου επίπονη μεθοδολογία με τις """δοκιμές""" του κwλου ανθρώπων που δε γνωρίζουν καν τι είναι ο όρος PSRR, με το ζόρι καταλαβαίνουν τι ακούν και γιατί το ακούν (αν ποτέ...) και απότην άλλη την "ψάχνουν" με φισάκια και καλώδια ρεύματος;
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστα και Αλέξη επιτρέψτε μου να σας πω ότι απαξιώνοντας μέσω της επιδιωκόμενης γελοιοποίησης της μη αρεστής σε εσάς άποψης μάλλον ρίχνετε το επίπεδο της διαδικτυακής κουβέντας χωρίς κανένα όφελος.

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα αναγκάζομαι να αναφέρω ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες.Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο ! Άρα τα σχετικά με τον φίλο του φίλου της θείας κ.λ.π. είναι εκ του περιττού....
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Με αυτά που γράφετε θα διαμαρτυρηθεί η εταιρία που φτιάχνει το Immodium.
Απόλυτα ανταγωνιστική του Dulcolax
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Φιλε μου ...δεν εχει λειψει η αντικειμενικοτητα στην μεχρι τωρα κουβεντα μας για αυτην την μηχανη....απλως καποιοι φοβονται να ειναι αντικειμενικοι και δεν ξερω το γιατι....τι τους τρομαζει ?
Αραγε αν ειχαμε βαλλει επι ταπητος μια αλλη ας πουμε ποιο επωνυμη και ποιο γνωστη εταιρια και μιλουσαμε επισταμενα για αυτην πιστευεις οτι θα ειχε τετοια εξελιξη η κουβεντα ?
(μην κοροιδευομαστε-κρατιεται για να μην παρει φωτια).
Βλάση, για "έλλειψη αντικειμενικότητας" (εώς "ακραίο φανατισμό") κατηγορείται οποιαδήποτε "αιρετική" άποψη που ξεφεύγει από τα πλαίσια που "ο χώρος" ορίζει ως αποδεκτά, οποιαδήποτε άποψη δεν κρατάει τα προσχήματα και τις ισορροπίες. Ακόμα δεν το έχεις καταλάβει;

Τα ίδια δε γίνεται κι όποτε πάει η κουβέντα στις μετρήσεις και την ανάγκη να υπάρχει και μία δόση αντικειμενικότητας και τεχνοκρατικής σκέψης, πέρα από το "γούστο" και τις "απόψεις" (που βεβαίως κι αυτά είναι ανθρώπινα και απαραίτητα);

Όσοι αισθάνονται ότι θίγονται τα συμφέροντα τους, όσοι αισθάνονται ότι από "γνώστες" και "έμπειροι χομπίστες" μπορεί να αποδειχθούν άσχετοι, όσοι αισθάνονται ότι θίγεται η τελευταία τους αγορά κλπ κλπ θα τα πάρουν στο κρανίο, θα διαστρεβλώσουν αυτά που γράφονται από τους "άλλους", θα καταλάβουν άλλα αντί άλλων (με βάση αυτά που νομίζουν ότι είναι οι απόψεις σου) και θα σε παρουσιάσουν σαν τον Μουτζαχεντίν των μετρήσεων, που απαγορεύει στον κόσμο να κάνει ακροάσεις και που, τελικά, θέλει να κάτσει στο σβέρκο μας και να μας πει που θα επενδύσουμε τα λεφτουδάκια μας... Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα! Γιατί άλλη κάψα δεν είχαμε...

Επί τη ευκαιρία, να απαντήσω και στον teacher:
ΝΑΙ, η 202 π.χ. του Weiss είναι καλύτερη από τη Metric ως σκέτο DAC.
NAI, όποιος είχε την 202 και την έδωσε γιατί "του έπεφτε λίγη", είναι κατά 99% για γιούχα τύπου Νταλάρα - αφήνω 1% να έχει τρελά συνοδά και υπερ-προσεγμένο χώρο, οπότε του "έλειπε" η αναβάθμιση από 202 σε Medea+, για παράδειγμα.
NAI, όποιος είχε την 202 και την έδωσε για να πάει στην ΜΗ, καλά έκανε, εφόσον έχει σκοπό να την αξιοποιήσει για ενεργή πολυενίσχυση και ισοστάθμιση χώρου.
Τα οφέλη από μία τόσο σημαντική αναβάθμιση "φιλοσοφίας συστήματος" θα είναι απείρως σημαντικότερα από τις όποιες απώλειες θα έχει στο κομμάτι του DAC
Για πάρεις, δε, 8 κανάλια επιπέδου 202 και το αντίστοιχο software και hardware που απαιτείται για να πλησιάσεις την λειτουργικότητα της MH, θα χρειαστείς μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ.

Κι επειδή σε κάποιους αρέσουν τα τεχνικά, να μιλήσουμε - ΑΛΛΑ όπως πρέπει, όχι με πιασάρικες λέξεις που ανταλλάσσουν μεταξύ τους οι χομπίστες για να νομίζουν ότι κάτι λένε..

Θα κρίνουμε τον 5532;
Πάμε:



Αφού ασχολείστε με opamps θα το έχετε σίγουρα - μη μου πείτε όχι!

Από κεφάλαια 13.5 (σελ.381) εώς 13.12 που αναλύει την "οικογένεια" 5532/5534, υπάρχουν μέσα διάφορες εφαρμογές/υλοποιήσεις, από καλές εώς άριστες, με αναλυτικές μετρήσεις. Κάποιες από αυτές (π.χ. βλ. output biasing) βελτιώνουν σημαντικότατα τη συμπεριφορά του ολοκληρωμένου.
Σε ποιό από όλα τα τόσο διαφορετικά κυκλώματα (και τις αντίστοιχα διαφορετικές επιδόσεις) που βλέπετε, βρίσκεται πρόβλημα; Πού ξέρετε πώς έχει χρησιμοποιηθεί στη MH;

Παρακάτω στο βιβλίο θα έχετε δει φαντάζομαι ότι εξετάζει αναλυτικά και νεώτερα κορυφαία opamps όπως τα 4562, LME49990 και, last but not least, 797.

Αφού έχει εξαντλήσει όλα τα παραπάνω ολοκληρωμένα (εξαντλήσει όχι με το μάτι ούτε με το αυτί - εξαντλήσει κανονικά), καταλήγει, στο κεφάλαιο 13.20, με το εξής:

With tiresome inevitability, the very popularity and excellent technical performance of the 5532 has led to it being savagely criticised by Subjectivists who have contrived to convince themselves that they can tell opamps apart by listening to music played through them. This always draws a hollow laugh from me, as there is probably no music on the planet that has not passed through a hundred or more 5532s on its way to the consumer.
Αυτά από τον Douglas Self - άλλον ένα φανατικό, μη αντικειμενικό και που μάλλον δεν έχει καμία ελπίδα αν κατέβει υποψήφιος σε εκλογές "του χώρου".

Άντε να σας καμαρώσω τώρα, αφού μου θέλετε τεχνικά και αντικειμενικά κριτήρια.
Όταν ξεμπερδέψουμε με τα opamps θα πιάσουμε ρολόγια, τσιπάκια και, φυσικά, "διακριτά στάδια εξόδου" (sic) - δόξα τον Αλλάχ για όλα υπάρχει βιβλιογραφία. :116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.038
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αν και σαν αντιπρόσωπος...
αμαν βρε! κάνεις λες και είμαστε στην εκπομπή της ανίτας πάνια, και έχεις εκείνη την πανέμορφη κουκλάρα, με την απαστράπτουσα οδοντοστοιχία, να σου φωνάζει: "είσαι αντιπρόσωπος ρε!"

:137::143:

Τι θα άλλαζε αν είχε ένα πιο σύγχρονο τσιπάκι?

μμμ, να είχε καλύτερη απόκριση δε γίνεται. άστο, το έχει σκίσει το θέμα.
να είχε λιγότερο θόρυβο, δεν έχει νόημα. άστο κι αυτό, στο χάος είναι ο θόρυβος.
κάτσε να σκεφτώ και θα σου πω.

δώσε μου λίγο χρόνο να το ψάξω, να το σκεφτώ. να, 2-3 χρόνια.


:137::143:


ΥΓ. πάντως καλή ερώτηση. Ας την πάρουμε στα σοβαρά δηλαδή, τι καλύτερο μπορείς να ζητήσεις βλέποντας τις μετρήσεις της σε σχέση με τις μετρήσεις άλλων κορυφαίων μηχανών; Και δεν θέλω χαζές απαντήσεις, πχ να ζητήσεις θόρυβο (βασικά τζιτερ) καλύτερο από -140db, να το κάνεις τι βρε? ή τι να το κάνεις το καλύτερο από 2% THD+Ν στα -75db? Θες καλύτερο από 0.003% στα -20db ή καλύτερο από 0.001% στο -1db; Γιατί να το θες αυτό? Που είναι χρήσιμο; Και μην μου πείτε ότι θα το ακούσετε, γιατί θα πάθω εγκεφαλικό...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.934
Μηνύματα
2.923.002
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top