AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!


Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Είσαι πολύ άδικος φιλαράκο.

Την βαθύτατη εκτίμησή μας για τον Σταματάκο, την έχουμε εκφράσει μέσα σε αυτό το φόρουμ, σε τέτοιο βαθμό, που σχεδόν εγείρει ...υποψίες!:116::116:

Ο Σταματάκος κυριολεκτικά "λάμπει" ανάμεσα στις ακαθαρσίες του χώρου (είδες πόσο ευγενικά το θέτω;), καθώς τα ριβιού του βασίζονται σε πραγματικά πολλή δουλειά, με εξαιρετικό εξοπλισμό, κι όχι σε "εκθέσεις ιδεών" και λοιπές αερολογίες (είδες πάλι πόσο ευγενικά το θέτω;).

Ταυτόχρονα όμως, κανείς δεν είναι "υπέρτατος κριτής", καθώς ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του, με βάση όσα κουβαλάει μέσα στο κεφάλι του (τις γνώσεις του, τις εμπειρίες του, τα κολλήματά του, κλπ).

Οπότε, σαφώς δε περίμενα να μου πει ο Σταματάκος αν είναι καλή η μέτρικ! Ούτε για να το υποστηρίζω εγώ, ούτε για να την πάρω για πάρτη μου.

Χαίρομαι πάντως, που διαφωνώ μόνο σε ελάχιστα σημεία με το ριβιού του Σταμ, ενώ (όπως ήταν αναμενόμενο) ΔΕΝ κατάφερε ο Σταμ να "ξεζουμίσει" το "όπλο". Απλά, το ...μύρισε.:109:
Eλα ρε πλακίτσα έκανα.

Καλά πότε φτάσατε 17 σελίδες, θέλω 5 τσιγάρα και 2 καφέδες να τις διαβάσω...:116:

Το review του Σταματάκου δεν το έχω διαβάσει γιατί βαριέμαι.... όπως και οποιοδήποτε review πλέον...
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλημερα στους δογματικους στους αιρετικους στους απιστους στους γνωστες στους ασχετους στους ενδιαφερομενους στους αδιαφορους . :616:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τι να σας πω ρε...

Και γω ξεροκέφαλος όπως όλοι σας...... Μουσική και πάλι μουσική..

Αρκεί που και που να μην έχει σημασία τίποτα.. . Αρκεί ο Ike Quebec να είναι δίπλα σας .. για να σου φτιάξει την μέρα βρε βλαμένε συμφορουμίτη..
:135::135::135:

να μην ξεχασω....μαγικες οι φωτο στο τσαρδι σου!!!!!!!!respect!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ICe σιχτηρ.....κοιμηθηκαμε παλι 2.30 ωρα ......για αυτην την τσουλα !!!!!!!:204::204:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Καλημερα σε ολους σας κυριοι!!!!!!!

Round 2.......
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Γεομιατ ....εισαι μεγαλη κεντηστρα......απως τα λες ρε παιδι μου ετσι...........καλημερες!!!!:143::143:
 


Μηνύματα
4.011
Reaction score
3.859
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Γεομιατ ....εισαι μεγαλη κεντηστρα......απως τα λες ρε παιδι μου ετσι...........καλημερες!!!!:143::143:
Kαλημέρα vlasis, καλημέρα απ την υφαντουργία και το χειροποίητο κόσμημα!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εδω κολλάει το......... "δαγκωτό Metric".:138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το review του Σταματάκου δεν το έχω διαβάσει γιατί βαριέμαι.... όπως και οποιοδήποτε review πλέον...
χαχαχαχαχα, κακώς φιλαράκο, κακώς!

Ομολογώ πως κι εγώ προσπέρασα πολύ γρήγορα τις "ακουστικές εντυπώσεις" του Σταμ, αλλά το υπόλοιπο κείμενο είναι πολύ καλό.

Αν προσέξεις, στο ποστ μου #24, όπου έχω "κουοτάρει" αυτούσια διάφορα αποσπάσματα από το ριβιού του σταμ, ΔΕΝ περιέχεται καμιά αναφορά του σε ακουστικές εντυπώσεις της συσκευής. ΚΑΜΙΑ. Είναι προφανές, πως αδιαφορώ για τις υποκειμενικές του απόψεις από την "ακρόαση" της μέτρικ.:109:

Πολύ πιο ενδιαφέρον βρίσκω αυτό το κείμενο:

<<What advice would you give a consumer who is trying to intelligently assess a purchasing decision—as a designer, do you have any guidance to share? Trends you’d like to comment on? Devices that we haven’t asked about that you are excited about or are turning to for more of your designs?

B.J. Buchalter: One critical thing is that parts don’t necessarily equal performance. Two designers can utilize the same basic components and come up with designs that have dramatically different performance characteristics. It is a mistake to say, “this box uses this ADC so it must be good”. The components (in some cases) may provide an absolute limit on the performance of a product, but they certainly do not guarantee a specific level of performance. Processors keep getting faster and cheaper, serial communications are the future, our audio devices will continue to get smarter, and audio quality has become extremely good at reasonable prices. This doesn’t mean that you can get world-class quality and functionality for a few hundred bucks, but you definitely can without having to spend tens or hundreds of thousands of $ these days. These are all good things.>>


από εδώ: http://www.thesounddesign.com/MIO/

Βέβαια, αυτός ο ντι-τζέι μπουχ-άλτερ, είναι αντι-χαλιεντάς και άσχετος. :138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

επί τοις ευκαιρίας, εδώ μπορείτε να δείτε τα δημοσιευμένα τεχνικά χαρακτηριστικά της μέτρικ:

http://www.mhsecure.com/v5mm/ULN-8Specs.html

με το παρανοϊκό (Mic Pre Input + ADC) 0.0007 % THD σε ... D/A - A/D loop @ -12 dBFS (!!!!), το οποίο σε Line Input + ADC loop ...πέφτει κι άλλο (!) στα 0.0005 % THD...

τες πα, είχε δίκιο ο άτιμος ο μπάρης, που είπε: <<Is there a downside to the ULN-8? Yes, I believe it will cause many folks to lose sleep...>>

Εδώ εμείς και χάσαμε τον ύπνο μας, μέχρι τις 2:30 που λέει ο βλασούκος, τι να λέμε τώρα...:138:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
αδελφια η ειρωνια η υποτιμηση και η απαξιωση δεν οδηγει πουθενα.

αλλωστε οσοι ενδιαφερθηκαν απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα, τελικα ακουσαν και πεισθηκαν και αγορασαν.

εκτος αν υπαρχει καποιος που αγορασε ''το κουτι'' χωρις να ακουσει πως παιζει το εργαλειο.

πολλες μετρικοκαλημερες και παλιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το πιο σημαντικό δεν έκανες bold:
The components (in some cases) may provide an absolute limit on the performance of a product, but they certainly do not guarantee a specific level of performance.
Αυτό που λέω και σε ερωτήσεις που γίνονται κατά καιρούς τύπου "αυτό το DAC φοράει το Sabre, θα είναι καλό;".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ολα καλα δεν λεω αλλα..........................δεν παιζει ματροσκες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
παίζει, και μάλιστα με "Exceptional, Best–In–World, Archival Grade Converter Quality", συνδυασμένο με "Lowest Price in its Class"!

"All ULN-8 analog outputs incorporate Metric Halo clickless remote technology allowing for flexible monitoring applications from stereo to 7.1 surround."

Άφθονα σχόλια (επώνυμα) που έχουν ενδιαφέρον να τα διαβάσετε όσοι αναζητάτε ακουστικές ή άλλες εντυπώσεις - "απόψεις", έτσι για να περνάει η ώρα δηλαδή, σαν άρλεκιν ένα πράμα, θα βρείτε εδώ:

http://www.mhsecure.com/ULN-8Collage/

Να θυμίσω τα "παλιά", πως η ULN-8 ήταν "Editor's Choice" το 2009 (τότε έσκασε μύτη) στο "Professional Audio Magazin", όπου γράψανε το εξής: "its sound quality was impressive, even in comparison with other more expensive high-end converters."

όσο για τη χρήση του ως "προ", επειδή διάφορα ακούστηκαν, ας παραθέσω το ότι: "The ULN-8 has been nominated in two categories in the Resolution Awards 2010: Interface and Preamp."

Βέβαια, αυτό το "Resolution!" είναι ανάξιο λόγου, ένα άθλιο audio magazine είναι και τίποτε παραπάνω, αφού, για να φανταστείτε δηλαδή, στα Resolution Awards 2011, επέλεξαν ως "Monitoring Winner" αυτό το άθλιο κατασκεύασμα της κλάιν-μάιν (θυμάστε, αυτήν την παλιοφίρμα που σας έπρηζα) το ποταπό Neumann KH 120. Πφφφφφφφφ, αηδίες...

άσε, αυτοί ασχολούνται και με κάρτες της λινξ, μα για όνομα... μη δίνετε σημασία σας λέω!:116::116::116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

εκτος αν υπαρχει καποιος που αγορασε ''το κουτι'' χωρις να ακουσει πως παιζει το εργαλειο.
παρών!!!!!!!! :116::116::116:

πολλες μετρικοκαλημερες και παλιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!
μετρικοκαλημέρες και σε σένα βρε!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Να θυμίσω την προσφορά της μέτρικ στην τιμή των 2.500 €. Όποιος πρόλαβε δηλαδή. (προ τεστ σταμ :138:)

Επίσης, πολύ ενδιαφέροντα πράγματα είχαν γραφτεί σε αυτό το θρεντ, να μην επαναλαμβανόμαστε, ε? Το εν λόγω μηχάνημα, αγοράστηκε από τον Άλεξ πάλι σε περίοδο προσφοράς! :138:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αυτό που λέω και σε ερωτήσεις που γίνονται κατά καιρούς τύπου "αυτό το DAC φοράει το Sabre, θα είναι καλό;".
Mα αυτό ακριβώς προσπάθησα και εγώ να σου εξηγήσω εδώ:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?81389-M2Tech-Hiface&p=1286198#post1286198

με αποτέλεσμα να αντιδράσεις όπως αντέδρασες. Χαίρομαι που άλλαξες γνώμη.


Tέλος πάντων, κύριοι γνωρίζετε τα σχετικά με τον ήχο, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο καλά, έως εξαιρετικά.

Εκείνο που κανείς δεν είδα να γνωρίζει κανείς, παρά μόνο αναφορές, που άπτονται του θέματος μεν αλλά εντελώς άτακτα, είναι ότι για την εξαγωγή συμπερασμάτων, και στο συγκεκριμένο θέμα, απαιτούνται, στοιχειώδεις έστω, γνώσεις της Κυβερνητικής επιστήμης!

Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, θα ανοίξω ένα νήμα να το εξηγήσω.

Ας πω και εγώ κάτι για την M.H.. Δείχνει εξαιρετική για όσους νομίζουν η όντως την χρειάζονται.


:107:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.114
Μηνύματα
2.889.220
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top