AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Mα αυτό ακριβώς προσπάθησα και εγώ να σου εξηγήσω εδώ:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?81389-M2Tech-Hiface&p=1286198#post1286198

με αποτέλεσμα να αντιδράσεις όπως αντέδρασες. Χαίρομαι που άλλαξες γνώμη.
Έγραψα στο link που παραθέτεις:

...κάνεις χοντρά λάθη όπως το να συγκρίνεις ολοκληρωμένες συσκευές με βάση δημοσιευμένες μετρήσεις και, όχι μόνο να θεωρείς ότι αυτές είναι ενδεικτικές της ποιότητας των δύο συσκευών αλλά να πιστεύεις και ότι είσαι σε θέση να απομονώσεις την απόδοση των DAC chip ανάμεσα στα υπόλοιπα που καθορίζουν τις μετρήσεις αυτές.
Η ουσία της πρότασης είναι η ίδια με αυτό που λέω και εδώ. Ίδια.

Επίσης πιο πάνω, στο ίδιο thread που βάζεις, είχα γράψει:

Το "μεγάλο" Sabre είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε DAC τσιπάκι. Απλά.
Από εκεί και πέρα, το μέχρι ποιό σημείο μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Χ κατασκευαστής είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Με άλλα λόγια, το να "φοράει" Sabre ένα μηχανάκι σημαίνει οτί υπάρχει η βάση για κάτι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό.
Το αν θα πάρεις αυτό το εξαιρετικό ή αν θα πάρεις κάτι λίγο χειρότερο ή απλά ένα DAC της σειράς εξαρτάται από πολλές άλλες επιλογές (layout, ρολόι, στάδιο εξόδου, τροφοδοσία - για να αναφέρω τα χοντρά) που θα κάνει ο κατασκευαστής.
Εσύ στα παραπάνω παρατηρείς "αλλαγή γνώμης" σε σχέση με το:

The components (in some cases) may provide an absolute limit on the performance of a product, but they certainly do not guarantee a specific level of performance.
...που αναφέρω παραπάνω.

Φίλε μου προφανώς έχεις πρόβλημα με την ελληνική ή την αγγλική γλώσσα (στην καλύτερη περίπτωση).

I'm saying the same thing, mate. Perhaps it's the language barrier. Let me know if you're still having trouble understanding what I'm trying to say. We can discuss in English or something. I also know German and some French from High School. Let me know.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo

Θα ψάχνουμε λοιπόν για τις αδημοσίευτες μετρήσεις για να βγάλουμε άκρη;

Γιατί ένας καταναλωτής να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο;

Βλέπουμε απλά το τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό λέει ότι μία συσκευή με SABRE μπορεί να είναι ισοδύναμη η και να υστερεί σε σχέση με κάποια που δεν έχει SABRE γιατί όλα τα υπόλοιπα παίζουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα!

Μήπως δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά;


:111:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric H

Θα ψάχνουμε λοιπόν για τις αδημοσίευτες μετρήσεις για να βγάλουμε άκρη;

Γιατί ένας καταναλωτής να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο;

Βλέπουμε απλά το τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό λέει ότι μία συσκευή με SABRE μπορεί να είναι ισοδύναμη η και να υστερεί σε σχέση με κάποια που δεν έχει SABRE γιατί όλα τα υπόλοιπα παίζουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα!

Μήπως δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά;


:111:
Το "δημοσιευμένες" στο πλαίσιο της παραπάνω συζήτησης αφορούσε μετρήσεις που δίνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές και όχι αυτές που έχει κάνει κάποιος άλλος (Atkinson, Σταματάκος, κάποιος τρίτος φορέας κλπ.). Σε κανέναν δεν πρέπει να λένε τίποτα τα νούμερα που δίνει ο Χ/Υ κατασκευαστής πριν αυτά επιβεβαιωθούν.

Κατά τα άλλα, περαστικά.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews...

Το "δημοσιευμένες" πήγαινε στις μετρήσεις που δίνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές και όχι αυτές που έχει κάνει κάποιος άλλος (Atkinson, Σταματάκος, κάποιος τρίτος φορέας κλπ.).

Κατά τα άλλα, περαστικά.
1)Δεν είναι δυνατόν να ψάχνουμε κάθε φορά για τις "αδημοσίευτες". Ούτε η πρόσβαση είναι απλή, ούτε η ύπαρξή τους εγγυημένη.

2)Σου εύχομαι ότι ακριβώς μου εύχεσαι!


:107:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Ωραία, πάμε παρακάτω λοιπόν.
Ασχολήσου με το θέμα αν σε ενδιαφέρει ή άσε να ασχοληθούμε οι υπόλοιποι.
Δε θα συζητήσουμε (και) εδώ τα απωθημένα σου.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ωραία, πάμε παρακάτω λοιπόν.
Ασχολήσου με το θέμα αν σε ενδιαφέρει ή άσε να ασχοληθούμε οι υπόλοιποι.
Δε θα συζητήσουμε (και) εδώ τα απωθημένα σου.
Έχεις πλήρη άγνοια της Κυβερνητικής και αυτό δεν σου επιτρέπει την ολοκληρωμένη θεώρηση των αντικειμένων και των καταστάσεων, τουλάχιστον στα ζητήματα που μας απασχολούν εδώ! Το να είσαι άσσος της ηλεκτρονικής δεν σημαίνει ότι μπορεί να έχεις τεκμηριωμένη άποψη επί παντός του επιστητού.

Αν καταφέρεις και δεν θιχτείς, να είσαι σίγουρος ότι θα προσθέσεις ένα θετικό λιθαράκι στην προσωπικότητα σου.


:107:
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.332
Reaction score
3.636
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ρε caravelle μιας και το πας καλά να τσακωθείς με το μισό forum, ψήστο να συνεχίσεις τα offtopic σχόλια σε pm να μείνει το thread σχετικά relevant.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση:AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Για να το παμε ποιο ωραια και φυσικα ....ποιο παρειστικα ....αλλωστε αυτο ειμαστε!!!!Το οτι εχω αυτην την μηχανη στο σπιτι μου δεν επιασα ουτε του Παππα τα καλαμπαλικια ουτε ειμαι πιο μαγκας απο τον καθενα σας...
Παντως διαβαζοντας απο το πρωι το κειμενο του DSTAM μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι δεν συνεκρινε την ΜΗ με το ψηφιακο αναφορας του !!!!!!!!!
Του εφτασαν αυτα που ακουσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:143::143:
Oι μάγκες να θέλουν να κρυφτούν και η...χαρά να μην τους αφήνει.:137:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

( ...O τρόπος που εκλαμβάνει κανείς την μουσική είναι πιο σύνθετος και κατά βάση διαφορετικός από τον συν-ακροατή... έχουμε πολλά ακόμα να κατανοήσουμε για το είδος μας..)
Ξεκίνα από εδώ: http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=2003353&prid=1257582
Oh,no...:612:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Λοιπόν !

Αποδέχομαι τους έμμεσους χαρακτηρισμούς του άσχετου , του μειωμένης νοημοσύνης και του hiεντά . Είναι κάτι που δεν μπορώ να το βελτιώσω ούτε να το αντιμετωπίσω . Προφανώς συντίθεμαι από μέτρια υλικά ή αποτελώ κακή σύνθεση ποιοτικών υλικών.
Παρακαλώ λοιπόν να ανεχθείτε τις αφελείς ερωτήσεις μου και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το γεγονός ότι με ανέχεστε !

1) Ισχυρίζεται κάποιος ότι προσεγγίζει το βέλτιστο , στα πλαίσια προκαθορισμένου κόστους, κάνοντας σχεδίαση-υλοποίηση η οποία εκμαιεύει ,σαν σύνολο ,το κορυφαίο αποτέλεσμα από επιμέρους υλικά που το καθένα ενδέχεται να μην είναι το κορυφαίο στην προκαθορισμένη κατηγορία τιμής. Γιατί να τον πιστέψω; Πως ξέρω ότι έχει δίκιο;
Μια εύλογη απάντηση θα ήταν "το λένε οι μετρήσεις". Δεκτόν! Κορυφαίες μετρήσεις σημαίνει κορυφαία σχεδίαση. Πως όμως ξέρω ότι αν χρησιμοποιείτο ένας άλλος τελεστικός ή ένα διακριτό κύκλωμα παρεμφερούς κόστους δεν θα είχαμε ακόμη καλύτερες μετρήσεις;;;;

2) Επειδή την lio σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω σαν PHONO PRE + PRE + DAC + ROOM CORRECTION DEVICE+ ACTIVE CROSSOVER θα ήθελα να με ενημερώσετε τι είδους φίλτρα παρέχει και τι κλίσεις για το καθένα φίλτρο.

3) Προτίθεται κάποιος να την δώσει για "τυφλό" τεστ σε 5 διαφορετικά συστήματα ; Συστήματα στημένα σε χώρους που αποδεδειγμένα θα μετρούν καλά έστω και με την επικουρία του μετρητικού της XTZ. Για να συγκριθεί και υποκειμενικά με συμβατικές διατάξεις pre+dac ή παρεμφερείς με αυτήν συσκευές ανάλογων δυνατοτήτων .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Λυπάμαι αλλά μετά από πολύ μελέτη , από πολύ ψάξιμο και από πολύ πειραματική διαδικασία σε βάθος χρόνου θα σου πω το εξής: Δεν βγάζεις άκρη διαφορετικά ! Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα . Πολύ θα ήθελα το hobby να έχει καθαρά αιτιοκρατική φύση! Δυστυχώς όμως αυτό δεν συμβαίνει . Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο ή δεν ξέρει,ή εθελοτυφλεί!...
http://www.psyche.gr/Ellis.htm
Δεν αναιρείται όμως η υποχρέωση του καθενός μας προς τον εαυτό του και το σύνολο ν'αντιμετωπίζει με βάση τη σχέση αιτίου-αιτιατού οποιεσδήποτε καταστάσεις βιώνει,είτε έχουν σχέση με την ψυχαγωγία,είτε με τη δουλειά του.
 

D

deleted user 10898

Guest
για το 3)
δεν χρειαζεται καν η κοντρα.
ηδη ο κουφου ειπε κατι που ξερουν λιγο πολυ ολοι.
το weiss dac 202 παιζει ισάξια ή και καλύτερα ως απλο dac.
αυτου του επιπεδου ειναι η καρτα ως δικαναλο dac.
και οπως ολοι ξερουμε, υπαρχουν ενας σκασμος καλυτερα ντακ απο το 202.
τωρα αν αξιζει η διαφορα, αυτο ειναι προσωπικο θεμα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: Αγρυπνίες γιά ένα Metric...(Μπα))Halo

Αξίζει ν'αναρωτηθούμε προτού ολοκληρωθεί το τριήμερο προσκύνημα της...΄΄σορού΄΄,εάν ουσιαστικοί ανταγωνιστές της Metric -γιά οικιακή χρήση πάντα- είναι πράγματι συσκευές όπως το 8200CDQ και το DAC-30,το 202,ή μήπως κάτι διαφορετικό...:126:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Λοιπόν !

Αποδέχομαι τους έμμεσους χαρακτηρισμούς του άσχετου , του μειωμένης νοημοσύνης και του hiεντά . Είναι κάτι που δεν μπορώ να το βελτιώσω ούτε να το αντιμετωπίσω . Προφανώς συντίθεμαι από μέτρια υλικά ή αποτελώ κακή σύνθεση ποιοτικών υλικών.
Παρακαλώ λοιπόν να ανεχθείτε τις αφελείς ερωτήσεις μου και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το γεγονός ότι με ανέχεστε !

...
Βρε Βασίλη, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!:111:

ΠΟΙΟΣ ΕΚΤΟΞΕΥΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ;

Είναι ποτέ δυνατό να πιστεύεις ότι έχει κανείς τέτοια γνώμη για σένα;

Στο παρόν thread και μόνο δες πόσες φορές σε ξεχωρίσαμε και επαινέσαμε την προσφορά σου.


...

1) Ισχυρίζεται κάποιος ότι προσεγγίζει το βέλτιστο , στα πλαίσια προκαθορισμένου κόστους, κάνοντας σχεδίαση-υλοποίηση η οποία εκμαιεύει ,σαν σύνολο ,το κορυφαίο αποτέλεσμα από επιμέρους υλικά που το καθένα ενδέχεται να μην είναι το κορυφαίο στην προκαθορισμένη κατηγορία τιμής. Γιατί να τον πιστέψω; Πως ξέρω ότι έχει δίκιο;
Μια εύλογη απάντηση θα ήταν "το λένε οι μετρήσεις". Δεκτόν! Κορυφαίες μετρήσεις σημαίνει κορυφαία σχεδίαση. Πως όμως ξέρω ότι αν χρησιμοποιείτο ένας άλλος τελεστικός ή ένα διακριτό κύκλωμα παρεμφερούς κόστους δεν θα είχαμε ακόμη καλύτερες μετρήσεις;;;;

...
i. Διακριτό στάδιο παρεμφερούς κόστους με το συνδυασμό 5532 και 4580;

ii. Υπάρχει 1ο πρακτικό "ταβάνι" που επιβάλλεται από τα όρια του ολοκληρωμένου (dac, adc), 2o "θεωρητικό" ταβάνι που επιβάλλεται από τα όρια των φυσικών νόμων, και, τέλος, 3ο "αντιληπτικό ταβάνι" που επιβάλλεται από τα όρια του υπολοίπου συστήματος, του χώρου ακρόασης, του προγράμματος, αλλά και της ακοής.

iii. Δες τι προτείνουν "29 κατασκευαστές dac και adc ολοκληρωμένων", δες τι μετρήσεις επιτυγχάνουν με τις πρότυπες πλακέτες τους, και δες αν και ποιοι κατασκευαστές που "κάνουν του κεφαλιού τους" καταφέρνουν έστω να τις πλησιάσουν. (Υπάρχουν, αλλά είναι λίγοι).
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

για το 3)
δεν χρειαζεται καν η κοντρα.
ηδη ο κουφου ειπε κατι που ξερουν λιγο πολυ ολοι.
το weiss dac 202 παιζει ισάξια ή και καλύτερα ως απλο dac.
αυτου του επιπεδου ειναι η καρτα ως δικαναλο dac.
και οπως ολοι ξερουμε, υπαρχουν ενας σκασμος καλυτερα ντακ απο το 202.
τωρα αν αξιζει η διαφορα, αυτο ειναι προσωπικο θεμα...
Είσαι σίγουρος;

(Όχι ότι έχει και τεράστια σημασία, αλλά λέμε τώρα...)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...
2) Επειδή την lio σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω σαν PHONO PRE + PRE + DAC + ROOM CORRECTION DEVICE+ ACTIVE CROSSOVER θα ήθελα να με ενημερώσετε τι είδους φίλτρα παρέχει και τι κλίσεις για το καθένα φίλτρο.

...
http://mhsecure.com/metric_halo/products/hardware/dsp.html

--> Plug-in Comparison

όπου τα Linkwitz-Riley Band Split Filters είναι 24 dB/octave with perfect reconstruction, with definition of custom crossover frequencies to within 0.1 Hz.



http://www.thesounddesign.com/MIO/?cat=7

Για περσσότερα, καθώς και ανάλυση των εννοιών "primitives" και "processing graphs", σε παραπέμπω στο Manual.



...

3) Προτίθεται κάποιος να την δώσει για "τυφλό" τεστ σε 5 διαφορετικά συστήματα ; Συστήματα στημένα σε χώρους που αποδεδειγμένα θα μετρούν καλά έστω και με την επικουρία του μετρητικού της XTZ. Για να συγκριθεί και υποκειμενικά με συμβατικές διατάξεις pre+dac ή παρεμφερείς με αυτήν συσκευές ανάλογων δυνατοτήτων.
Όταν τον Οκτώβρη μετακόμιζα στο καινούριο σπίτι, σου είχα προτείνει ναι ή όχι να σου δανείσω τη Metric μου και το Mac μου ώστε να μπορέσεις να βγάλεις τα συμπεράσματά σου με την ησυχία σου χωρίς μάλιστα να είσαι αναγκασμένος να γράφεις κατόπιν κατεβατά;

Εσύ τι λες;

Ότι τότε σε εκτιμούσα ενώ τώρα όχι;

Τώρα, το να περιφέρω την καρτούλα μου στο σπίτι του καθενός τον οποίο μπορεί να μη γνωρίζω εν είδει "pissing contest", ε...
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.332
Reaction score
3.636
Απάντηση: Αγρυπνίες γιά ένα Metric...(Μπα))Halo

Αξίζει ν'αναρωτηθούμε προτού ολοκληρωθεί το τριήμερο προσκύνημα της...΄΄σορού΄΄,εάν ουσιαστικοί ανταγωνιστές της Metric -γιά οικιακή χρήση πάντα- είναι πράγματι συσκευές όπως το 8200CDQ και το DAC-30,το 202,ή μήπως κάτι διαφορετικό...:126:
Ηχεία με ψηφιακές εισόδους?

Εγώ πάντως είμαι περίεργος για το NAD M51 που έχει την τεχνολογία του NAD M2:

"NAD's technology uses a very powerful processing engine that operates at much higher speed and with much greater accuracy than typical Digital-to-Analogue converters. Running at 108MHz, the M51 resamples the incoming pulse code modulated (PCM) signal and converts it to a pulse width modulation signal (PWM) with a sampling rate of 844kHz. Operating in a differential mode with double precision, the M51 has state-of-the-art specifications for low noise and freedom from distortion. The extreme headroom afforded by the 35-bit architecture allows for a DSP-based volume control that does not reduce resolution. Even with 24-bit high definition signals, the output can be attenuated by 66dB (very, very quiet) before bit truncation begins."


http://nadelectronics.com/products/masters-series/M51-Direct-Digital-DAC
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μπα...

Νομίζω πως για πικάπ μιλάει ο Bhutiaς...:114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...

Εσύ τι λες;

Ότι τότε σε εκτιμούσα ενώ τώρα όχι;
...
Μάλλον τον προκάλεσες να ξαναγράψει στο avsite παραβαίνοντας τον όρκο σιωπής-νηστείας-προσευχής, κι αυτό δεν θα στο συγχωρήσει ποτέ!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αποδέχομαι τους έμμεσους χαρακτηρισμούς του άσχετου , του μειωμένης νοημοσύνης και του hiεντά . Είναι κάτι που δεν μπορώ να το βελτιώσω ούτε να το αντιμετωπίσω . Προφανώς συντίθεμαι από μέτρια υλικά ή αποτελώ κακή σύνθεση ποιοτικών υλικών.
Παρακαλώ λοιπόν να ανεχθείτε τις αφελείς ερωτήσεις μου και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το γεγονός ότι με ανέχεστε !
Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, Βασίλη, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να αποδεχτείς χαρακτηρισμούς που δεν σου αποδόθηκαν.

Δυστυχώς υπάρχουν αυτοί που περιέγραψα και αναφέρεις και παραπάνω και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απ'όσο θα μπορούσα να ανεχτώ - γι'αυτό και απέχω συνειδητά από τα του "χώρου", τις δημόσιες σχέσεις κλπ.

Εννοείται όμως ότι δεν ανήκεις σε αυτούς.
Εσύ ξέρεις τι λές, όμως σκέψου μήπως, μήπως λέω, το timing που επιλέγεις να τοποθετηθείς σε συνδυασμό με τον ιδιαίτερα προσεκτικό-διπλωματικό τρόπο με τον οποίο φροντίζεις πάντα να εκφράζεσαι και το "status" σου στον χώρο, οδηγούν στην ενίσχυση της ψευδαίσθησης που τρέφουν ορισμένοι ότι μπορούν να κρίνουν opamps, διακριτά στάδια εξόδου, τσιπάκια και λοιπά τεχνικά στοιχεία και πώς αυτά συσχετίζονται με τον ήχο που θα φτάσει στα αυτάκια τους.

Για παράδειγμα, ναι, ο Groner έχει σχεδιάσει κορυφαίο στάδιο εξόδου για λογαριασμό του Weiss με μετρήσεις που δεν τις πιάνει κανένα opamp.
Θα το αναφέρω σε εσένα σε σχετική συζήτηση, θα το αναφέρω στον Ζαπάντη, σε κάποιον που ξέρω ότι δεν θα παρανοήσει και γενικότερα δεν θα δώσει προεκτάσεις που δεν πρέπει στο παραπάνω.
Όμως, τo να το αναφέρω στο παρόν thread δεν ωφελεί κανέναν (και κακώς το έκανα) - το αντίθετο μάλιστα.
Γιατί το σχόλιο αυτό θα το διαβάσει και ο κυρ-Μήτσος που δεν ασχολείται με αυτά και δεν είναι σε θέση να αξιολογήσει την υπεροχή του εν λόγω διακριτού και τη χρησιμότητά της. Επίσης ο κυρ-Μήτσος δεν ξέρει ποιός είναι ο Groner και τι πώλο έστρωσε για να το σχεδιάσει αυτό το μαραφέτι. Δεν ξέρει ότι είναι μια 10αριά το πολύ οι μηχανικοί παγκοσμίως με τη δική του τεχνογνωσία εκ των οποίων άντε 2-3 να δραστηριοποιούνται στο audio. Ακριβώς επειδή αγνοεί αυτά (κι άλλα πολλά), το μόνο που θα καταφέρω με την αναφορά μου θα είναι να αποπροσανατολίσω τη συζήτηση και να ισχυροποιήσω την ανοησία που του έχουν περάσει στον εγκέφαλο (εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά του) ότι "τα opamps δεν είναι καλά, τα διακριτά είναι καλύτερα".
Εάν, δε, νωρίτερα, εσύ του έχεις (ορθώς) αναφέρει ότι δεν πρέπει να επιλέγει βάση opamps ή άλλων εξαρτημάτων αλλά να αξιολογεί την συσκευή συνολικά (με την ανάλογη αναστάτωση γιατί άλλα "ήξερε" από τα περιοδικά και τους φίλους του), τότε ως bonus θα έχω καταφέρει και να σε "αδειάσω" και να σε παρουσιάσω ως κάποιον ακραίο/αιρετικό. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ - μπορεί να πέφτω κι έξω. :126:

Ξέρω ότι είναι στον χαρακτήρα σου να προσπαθείς να κρατάς ισορροπίες αλλά άσε να στεναχωρηθεί και κανείς με το "πανηγύρι" της Metric. Σίγουρα το μοίρασμα της πίτας σε περισσότερα κομμάτια δεν αρέσει σε κανέναν από αυτούς που ήδη τρώνε από αυτή αλλά είναι προς όφελος του καταναλωτή - κι αυτό μας ενδιαφέρει. Άμα θέλαμε να τα έχουμε καλά με όλους δε θα ανοίγαμε forum, θα ανοίγαμε περιοδικό. :116:

Γενικότερα πάντως θα έλεγα να αποφύγουμε τις δηλώσεις αποδοχής χαρακτηρισμών.
Εγώ, ο Κόγιας, ο EAR και λοιποί ενοχλητικοί δε θα κάναμε άλλη δουλειά. :114:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.114
Μηνύματα
2.889.220
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top