AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

D

Deleted member 8307

Guest
... παιδιά είναι και το φαινόμενο αρλεκιν. με ένα αρλεκιν ξεχνιέσαι ήτε το γράφεις ήτε το λες. δηλώνεις παρουσία ... έχεις κοινό ... αρέσει ... το κοινό το ζητάει ... μετά έχουμε το παίζει δεν παίζει που είναι τόσο εύκολο και τόσο γελοίο αλλά ψυχαγωγικό. μετά είναι και η μόστρα και το βάρος και η π@π@ρολογία του εκάστοτε κατασκευαστή ... ο απόλυτος αχταρμάς ... κανείς δεν κυνηγά την ουσία, την γνώση ... ο απόλυτος εκφυλισμός του hobby.

άποψη χαλιεντ η αλλιώς χαιεντ ο "κίτσος", αυτό είναι που μετρά στην χαλιεντ-λαντ ...
 

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι παίζει διαολεμένα καλά, κι αυτό προφανώς δε "βολεύει". :116:

κανείς δεν υποστηρίζει πως δε μπορεί να υπάρχει ή να υπάρξει κάτι καλύτερο, αλλά προσωπικά υποστηρίζω πως δεν έχει νόημα (κι έχω άφθονα επιχειρήματα γι αυτό).

είναι τόσο καλό, ώστε στην πράξη ποτέ δε θα ξεζουμίσεις με το υπόλοιπο σύστημα-χώρο σου (και με τα αφτιά σου) την ποιότητά του, αλλά ούτε και με τις ηχογραφήσεις σου, τις μουσικές σου.

Όμως, άλλο το αντικειμενικά καλό, κι άλλο το τι "σου αρέσει". Τουλάχιστον, αυτό το μαραφέτι, κάνει πολλά κόλπα (dsp) ώστε να σου "αρέσει", πανάθεμά σε! Κάτι είναι κι αυτό, ε; χαχαχαχαχαχαχα
Tην αγόρασα επειδής εμπιστεύομαι έναν Κ.ουΦ.ό, διαβάζω έναν ΚωστΑυτιά (νάσαι καλά γιατρέ μου με τα μπακαπ σου...ατέλειωτος θησαυρός...μα ατελείωτοσσσσσσσσς!!), είναι κομψός ο αντιΠρόσωπος (ωραίος ο Μαρκό!!), δεν γνωρίζω τίποτα απο μετρήσεις και χρήσεις (ψέμματα, επιδιώκω αρνητικό εντυπωσιασμό).

Επίσης και παρεπιμπτόντως, με ξετρέλανε όταν την άκουσα στο σπίτι μου.

Ζήλεψα βέβαια και τον Βλάσ'....και τον Ζαπάντ΄...και τον..Μάρκου (άσχετο αλλά έχουμε κανά δγυό μέρες να τα πούμε).

Αγόρασα και μινι μακ γιατί τόχα απωθημένο και εκτιμούσα τον μακαρίτη.

Ελπίζω να καταφέρω να την συνδέσω.

Κάποτε είχα ανοίξει ένα νήμα γιαυτή και είχε γίνει μπάχαλο, δεν θυμάμαι το λόγο και τον δολο-φόνο.

Θα τη χρησιμοποιήσω και σαν φονο στην οδήγηση της Glider. έχει μέσα της (η δικιά μου ΜΗ LIO-8) την ανάλογη μοντούλα.

Είναι ακόμη στη συσκευασία της.

Την πρόλαβα στην προσφορά κατά τύχη διότι ο αντιπρόσωπος δεν μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει (φίλος κατα τα άλλα), το ίδιο και ο Βλάσσης (..άλλος φίλος).

Χαίρομαι αφάνταστα που την απέκτησα και μάλιστα σε τέτοια τιμή.

Όποιος ενδιαφέρεται για την ΚΑΡΤΑ σε κάτι καλύτερο απο την τρέχουσα τιμή της ας στείλει πμ. (ένα αστείο κάναμε, καλύτερα στο κινητό)

Το κουτί της πάντως έρχεται κατευθείαν απο τον χώρο του HI END.

H λαμαρίνα δε που την περιβάλλει, είναι μαύρη-σαγρέ, υποψιάζομαι για να μειώνει τα στάσιμα πέριξ, που δυνητικά επηρεάζουν τα καρφιά - βύσματα τα οποία δεν είναι συνηθισμένα να ζουν σε κλειστούς χώρους.

Γιαυτό και οι ντιζάηνερς της ΚΑΡΤΑΣ την γέμισαν με κατι τζιπσοφωτάκια που αλλάζουν χρώματα, για να χαίρονται λίγο (τη νύχτα) τα καρφοβύσματα.

Ο αντιπρόσωπος με απείλησε ότι αν του βάλω άλλο τροφοδοτικό, θα μου την πάρει πίσω. Δεν με πειράζει, θα του την δώκω στην τρέχουσα τιμή, κας το χρήμα.

Βέβαια όταν την σετάραμε, μούβαλε και μια επιλογή με λάμπες. Λαμπάτη βερσιον ήχου δηλαδή για πάρτη μου.

Γιατί?

Έχω κατι παράξενο πάνω μου?

Παράξενος άθρωπας αυτός ο αντιπρόσωπος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.039
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα αναγκάζομαι να αναφέρω ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες.Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο ! Άρα τα σχετικά με τον φίλο του φίλου της θείας κ.λ.π. είναι εκ του περιττού....
Και τι έγινε βρε φιλαράκο μου που δεν "έπεισε" η LIO κάποιον? Ειλικρινά δηλαδή, σημαίνει κάτι; Θες κάτι να πεις με αυτό? Έχει αυτό το γεγονός που αναφέρεις οποιαδήποτε επίπτωση στις μετρήσεις της LIO ή και απλά στην στην ηχητική αξίωσή της ή στην ηχητική απαξίωσή της κάπου?

Αμαν πχια! Ας μη "πειστεί" ο οποιοσδήποτε, σιγά τώρα, σιγά τα λάχανα ρε συ! Σλόου δι έγκς! Λες και έχει κάποια σημασία δηλαδή! Μα αφού μιλάμε για υποκειμενική άποψη, τι νόημα έχει να παραθέτουμε οποιοδήποτε τέτοιο ανάλογο γεγονός ως "σημαντικό"? Ιδίως όταν οι "συνθήκες" της οποιασδήποτε ακρόασης-δοκιμής είναι έντονα, μα βαθύτατα έντονα αμφισβητούμενες, όπως και τα βιώματα του οποιουδήποτε (ξέρεις πχ τις ακραίες απόψεις στο χώρο του audio πχ για λάμπες και κόρνες, ε; οπότε, τι συζητάμε?)?

Και δώστου φιλικούς χαιρετισμούς!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

................................ ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες.Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο !
Και ποιό ήταν το πειστικό dac έναντι του οποίου υστέρησε η Lio ?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστα και Αλέξη επιτρέψτε μου να σας πω ότι απαξιώνοντας μέσω της επιδιωκόμενης γελοιοποίησης της μη αρεστής σε εσάς άποψης μάλλον ρίχνετε το επίπεδο της διαδικτυακής κουβέντας χωρίς κανένα όφελος.

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα αναγκάζομαι να αναφέρω ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες.Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο ! Άρα τα σχετικά με τον φίλο του φίλου της θείας κ.λ.π. είναι εκ του περιττού....
Βασίλη μου δεν πάμε να απαξιώσουμε καμία μη αρεστή σε μας άποψη από τη στιγμή που συνοδεύεται από επιχειρήματα.

Και λυπάμαι για το γεγονός ότι μίλησες για υπονοούμενα.

Θα άφηνα ποτέ εγώ ή ο Κώστας υπονοούμενα για σένα;

Αν είναι δυνατόν!



...

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα αναγκάζομαι να αναφέρω ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες.Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο ! Άρα τα σχετικά με τον φίλο του φίλου της θείας κ.λ.π. είναι εκ του περιττού....
Ναι, είναι.

Και αυτός δικαιούται να έχει και άποψη και "άποψη".

Και αυτός δικαιούται να κριτικάρει την επιλογή του 5532.

Το έχει κερδίσει.


Δικαιούται όμως και το δικαίωμα να κάνει λάθος.

Όπως όλοι μας.


Επιπλέον:

1. Χωρίς να αλλάζει κάτι, δεν επρόκειτο για τη LIO, αλλά για τη ULN-8 - τη δικιά μου συγκεκριμένα.

2. Οι παρόντες ήταν τρεις. Αυτός που δεν πείστηκε ήταν ένας. Ας το πούμε 'Χ'. Τι γνώμη έχεις;

3. Να μου επιτρέψεις να αλλάξω λίγο το παρακάτω


...

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα αναγκάζομαι να αναφέρω ότι το άλλο άτομο το οποίο ανέφερα (στο σύστημα του οποίου η LIO δεν έπεισε) είναι ο καλύτερος ίσως μηχανικός audio στην Ελλάδα. Επιστήμονας και τεχνικός που επιδίδεται με επιτυχία σε κάθε είδους κορυφαίες υλοποιήσεις για δεκαετίες. Το δε σύστημά του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο ! Άρα τα σχετικά με τον φίλο του φίλου της θείας κ.λ.π. είναι εκ του περιττού....
στο

...

Το δε σύστημα ηχείων του (όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό) είναι απλά απολύτως κορυφαίο !...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Μάλιστα.Αυτές τις απαντήσεις περίμενα και εγώ ως θαμώνας αυτού του φόρουμ.Ακόμα και αν του Κώστα Φ. ..... ξεφεύγει λίγο....:105:

Φυσικά δέν είναι ανάγκη να διαβάσουμε μανιουαλ του 5532 για να καταλήξουμε σε ένα συγκριτικό μεταξύ δύο ντακ και πρό.Έτσι νομίζω δηλαδή...Ειδάλλως...τελειώσαμε!!!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Φυσικά δέν είναι ανάγκη να διαβάσουμε μανιουαλ του 5532 για να καταλήξουμε σε ένα συγκριτικό μεταξύ δύο ντακ και πρό.Έτσι νομίζω δηλαδή...Ειδάλλως...τελειώσαμε!!!!
Προφανέστατα και όχι.
Αλλά αν μου πεις ότι ο 5532 σου πέφτει λίγος, οφείλεις και να το στηρίξεις.

Το έγραψα και παραπάνω.
Οι επιλογές είναι δύο:

  1. Δεν ασχολείσαι καθόλου με τα τεχνικά (τι φοράει, τι δε φοράει, τι τσιπάκι, τι ρολόι, τι στάδιο εξόδου κλπ κλπ) και κρίνεις τις συσκευές ως μαύρα κουτιά, με βάση καθαρά τον ήχο τους
  2. Ασχολείσαι με τα τεχνικά οπότε κάθεσαι και ξεψαχνίζεις το τι και το γιατί (καλή ώρα όπως λέω παραπάνω για τον 5532), με το ανάλογο διάβασμα που απαιτείται, οπότε μπορείς πλέον να κάνεις ουσιαστικά σχόλια και για τις επιλογές του κατασκευαστή (πέρα από τον ήχο - που φυσικα δε χάνει τη σημασία του).

Τόσο απλά. Και οι δύο προσεγγίσεις είναι αποδεκτές.

Τρίτος δρόμος (βλ. πασάλειμμα) δεν έχει νόημα να υπάρχει - εκτός αν θέλουμε να πετάμε ατάκες για να περνάει η ώρα και να ανακυκλώνουμε ατάκες για να το παίζουμε ψαγμένοι.
Χαρακτηριστικό παράδειγματα:
- Ο Χ μηχανικός γιατί δεν έβαλε "διακριτό στάδιο εξόδου" που είναι "καλύτερο";

Μάθε μάγκα μου τι είναι το στάδιο εξόδου, μάθε τι είναι τα opamps, μάθε τι σημαίνει "καλύτερο" στη συγκεκριμένη εφαρμογή, μάθε πόσοι έχουν τον know-how να σχεδιάσουν κάτι καλύτερο σε διακριτό, μάθε, μάθε, μάθε ... και τα ξαναλέμε.

- "Έχει feedback ο ενισχυτής; Γιατί δε μου αρέσει!"

Τι σε νοιάζει ρε κουμπάρε; Μήπως ξέρεις τι είναι το feedback; Θα αλλάξει κάτι αν σου πω; Άκου και μην ασχολείσαι με το εσωτερικό...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.039
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μάλιστα.Αυτές τις απαντήσεις περίμενα και εγώ ως θαμώνας αυτού του φόρουμ.Ακόμα και αν του Κώστα Φ. ..... ξεφεύγει λίγο....:105:

Φυσικά δέν είναι ανάγκη να διαβάσουμε μανιουαλ του 5532 για να καταλήξουμε σε ένα συγκριτικό μεταξύ δύο ντακ και πρό.Έτσι νομίζω δηλαδή...Ειδάλλως...τελειώσαμε!!!!
Τώρα αν σε ενημερώσω πως ακόμα διαβάζουμε για οπ-αμπς, τέτοια αντίστοιχα συγκριτικά με μετρήσεις μέχρι τελικής πτώσης, όπως αυτό που παρέθεσε ο κουφός, θα μας χαρακτηρίσεις πως ξεφύγαμε? χαχαχαχα, πιθανά, αλλά αυτό είναι το χόμπι!

Επίσης, να σε ενημερώσω πως στα τελικά στάδια των ενεργών μου κρος, των μπέρι δηλαδή, ξέρεις, αυτά που είναι δικής μου κατασκευής, άλλαξα όλα τα οπ-αμπς σε 5532 πριν κανα εξάμηνο (τα μισά εξ'άρχής τα είχα 5532, τώρα τα άλλαξα όλα σε 5532), τι έχεις να πεις γι'αυτό? Φυσικά, και αναμενόμενα, δεν άκουσα καμιά απολύτως διαφορά. Πιθανά, πέρασε και η ηλικία, και κουφάθηκα.


άντε, καλό βράδυ!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δυστυχώς αν θες να έχεις άποψη με επιχειρήματα (και όλοι μας δηλαδή) πολύ φοβάμαι ότι καλό θα έκανε...
Οι μετρήσεις και οι δυνατότητες του κάθε opamp, το πως υλοποιείται, δηλαδή αν η υλοποίηση έχει γίνει σύμφωνα με τα datasheet των κατασκευαστών ή έκανε ότι γούσταρε ο καθένας γιατί έχει άποψη, και πολλά άλλα αυτού αλλά και των επιμέρους υλικών που απαρτίζουν την οποιαδήποτε εφαρμογή, είναι αυτά που η συνισταμένη τους δίνει τις μετρήσεις και συνεπώς, μεγάλο μέρος του ήχου που δίνει η συσκευή...
Τελικά, το χόμπυ αυτό, αν κάποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να ασχοληθεί κι όχι απλά να "ακουει" κατά καιρούς διάφορα μηχανήματα, είναι πολύ πολύ πολύ σύνθετο και περιλαμβάνει ναι, από datasheets opamps μέχρι ψυχοακουστική...αλλά αυτό είναι και το ωραίο ρε γαμώτο!!

ΑΑΑΑ πάω να γράψω κάτι στον tae και μέχρι να τελιώσω έχετε γράψει 5 άρθρα...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Έχετε πολύ πλάκα…
Από την μία σας αρέσουν οι απόψεις των μελών, από την άλλη αρχίζετε να μιλάτε με SNR και μετρήσεις που δεν τις κατανοείτε και δεν είναι οι μόνες που κρίνουν το ηχητικό αποτέλεσμα...
Η διάσταση αυτή είναι άμεση συνέπεια δύο πραγμάτων:
1. Τα benchmarks δεν είναι αρκετά εξελιγμένα ώστε να αποτυπώνουν την ηχητική ταυτότητα ενός μηχανήματος
2. O τρόπος που εκλαμβάνει κανείς την μουσική είναι πιο σύνθετος και κατά βάση διαφορετικός από τον συν-ακροατή... έχουμε πολλά ακόμα να κατανοήσουμε για το είδος μας..
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Προφανέστατα και όχι.
Αλλά αν μου πεις ότι ο 5532 σου πέφτει λίγος, οφείλεις και να το στηρίξεις.

Το έγραψα και παραπάνω.
Οι επιλογές είναι δύο:

  1. Δεν ασχολείσαι καθόλου με τα τεχνικά (τι φοράει, τι δε φοράει, τι τσιπάκι, τι ρολόι, τι στάδιο εξόδου κλπ κλπ) και κρίνεις τις συσκευές ως μαύρα κουτιά, με βάση καθαρά τον ήχο τους
  2. Ασχολείσαι με τα τεχνικά οπότε κάθεσαι και ξεψαχνίζεις το τι και το γιατί (καλή ώρα όπως λέω παραπάνω για τον 5532), με το ανάλογο διάβασμα που απαιτείται, οπότε μπορείς πλέον να κάνεις ουσιαστικά σχόλια και για τις επιλογές του κατασκευαστή (πέρα από τον ήχο - που φυσικα δε χάνει τη σημασία του).

Αυτά.
χμμμ...δέν συμφωνώ απολύτως...Εμένα και τον μέσο χρήστη δέν μας ενδιαφέρει τί έχει και τί δέν έχει το μαραφέτι.Έτσι και αλλιώς τόσο πολύπλοκα συστήματα είναι σχεδόν αδύνατο να αναλυθούν απο έναν μόνο άνθρωπο με μία μόνο ειδίκευση.Ειδικά π.χ. στα ηχεία που πλέον συναντώνται πολλές επιστήμες...Απο υδροδυναμικές μελέτες μέχρι μεθοδοι πεπερασμένων στοιχείων και ηλεκτρονικά...
Ουσιαστικά αυτό που κάνουμε είναι η αιώνια μέθοδος των μηχανικών.Κλείνουμε τα πάντα σε ένα μαύρο κουτί και μετράμε την έξοδο.Αν μετράει καλά τότε είναι καλό.Αν μετράει άσχημα τότε είναι κακό.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

[/QUOTE] 2. O τρόπος που εκλαμβάνει κανείς την μουσική είναι πιο σύνθετος και κατά βάση διαφορετικός από τον συν-ακροατή... έχουμε πολλά ακόμα να κατανοήσουμε για το είδος μας..[/QUOTE]

Ξεκίνα από εδώ: http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=2003353&prid=1257582
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Απο υδροδυναμικές μελέτες μέχρι μεθοδοι πεπερασμένων στοιχείων και ηλεκτρονικά...
Εκτός αν κάποιος θεωρεί οτι τα ξέρει και τα δύο αυτά τέλεια.Προσωπικά δέν έχω γνωρίσει κάποιον...ακόμα..Τώρα στο μέλλον βλέπουμε!!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
χμμμ...δέν συμφωνώ απολύτως...Εμένα και τον μέσο χρήστη δέν μας ενδιαφέρει τί έχει και τί δέν έχει το μαραφέτι.Έτσι και αλλιώς τόσο πολύπλοκα συστήματα είναι σχεδόν αδύνατο να αναλυθούν απο έναν μόνο άνθρωπο με μία μόνο ειδίκευση.Ειδικά π.χ. στα ηχεία που πλέον συναντώνται πολλές επιστήμες...Απο υδροδυναμικές μελέτες μέχρι μεθοδοι πεπερασμένων στοιχείων και ηλεκτρονικά...
Ουσιαστικά αυτό που κάνουμε είναι η αιώνια μέθοδος των μηχανικών.Κλείνουμε τα πάντα σε ένα μαύρο κουτί και μετράμε την έξοδο.Αν μετράει καλά τότε είναι καλό.Αν μετράει άσχημα τότε είναι κακό.
Ωραία, άρα είσαι στο "1" που αναφέρω (το μαύρο κουτί).
Θεμιτή επιλογή, δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου.
Οι ημιμαθείς κλεφτές ματιές στα εσωτερικό είναι το πρόβλημα που θέλω να θίξω.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Προφανέστατα και όχι.
Αλλά αν μου πεις ότι ο 5532 σου πέφτει λίγος, οφείλεις και να το στηρίξεις.

Το έγραψα και παραπάνω.
Οι επιλογές είναι δύο:

  1. Δεν ασχολείσαι καθόλου με τα τεχνικά (τι φοράει, τι δε φοράει, τι τσιπάκι, τι ρολόι, τι στάδιο εξόδου κλπ κλπ) και κρίνεις τις συσκευές ως μαύρα κουτιά, με βάση καθαρά τον ήχο τους
  2. Ασχολείσαι με τα τεχνικά οπότε κάθεσαι και ξεψαχνίζεις το τι και το γιατί (καλή ώρα όπως λέω παραπάνω για τον 5532), με το ανάλογο διάβασμα που απαιτείται, οπότε μπορείς πλέον να κάνεις ουσιαστικά σχόλια και για τις επιλογές του κατασκευαστή (πέρα από τον ήχο - που φυσικα δε χάνει τη σημασία του).

Αυτά.
Για όνομα του Θεού !!!!!

Ποιος είπε ρε γαμ@το ότι είναι λίγος ;;;;
Είναι πολύ καλός!
Τέθηκε όμως το ερώτημα αν το μηχάνημα εκτός των άλλων είναι και κορυφαία (στα όρια της υφιστάμενης τεχνολογίας ) υλοποιημένο. Έ υπ αυτήν την προσέγγιση ο πολύ καλός 5532 δεν είναι και το στοιχείο που δίνει την βέλτιστη λύση στο στάδιο εξόδου. Κατά τα άλλα με συγχωρείς Κώστα που τόσα ξέρω και δυστυχώς τόσα λέω. Προφανώς δικαίωμα λόγου εδώ μέσα έχουν μόνο οι "γνωρίζοντες". Και επειδή εγώ δεν γνωρίζω και φοβάμαι την αποκαλυψη-έκθεση της αγνοίας μου σας αφήνω και ζητώ συγνώμη για την άστοχη παρέμβασή μου στο θέμα . Καληνύχτα σας !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.696
Reaction score
133.039
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ξέχασα:

Κώστα και Αλέξη επιτρέψτε μου να σας πω ότι απαξιώνοντας μέσω της επιδιωκόμενης γελοιοποίησης της μη αρεστής σε εσάς άποψης μάλλον ρίχνετε το επίπεδο της διαδικτυακής κουβέντας χωρίς κανένα όφελος.
Προσωπικά δεν απαξιώνω την μη αρεστή σε εμένα άποψη. Απαξιώνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ οποιαδήποτε προσωπική - υποκειμενική άποψη περί ήχου, ιδίως όταν γνωρίζω τις "συνθήκες".

Γενικά, απαξιώνω την αξία της άποψης, το γνωστό "άκουσα αυτό και μου άρεσε". Είτε αυτό το λες εσύ, φίλε μου Βασίλη, είτε το λέει ο χατζηστάμος, είτε το λέει ο κόγιας, ο κουφού, ο ζαπάντης, ο βλάσης, κλπ, και πολύ περισσότερο αν το λέω εγώ.

Αυτή μου η απαξίωση, είναι γνωστή εδώ και πολλά χρόνια, έχω βαρεθεί να τα λέω, έχω ανοίξει διάφορα θρεντ, όπως αυτό περί της αξίας της "άποψης".

Διαφωνώ με την εκτίμησή σου, νομίζω πως δε ρίχνω το επίπεδο της διαδικτυακής κουβέντας, αλλά αντίθετα περιορίζω σημαντικά τις γνωστές πραγματικά ανόητες "απόψεις", που ουδεμία αξία έχουν (ΙΜΗΟ), οπότε, κατά την εκτίμησή μου, ανεβάζω το επίπεδο της διαδικυακής μας παρέας και συζήτησης.

Τουλάχιστον, αυτή είναι η άποψή μου. Όχι σήμερα, εδώ και πολλά χρόνια. Σταθερές αξίες που λέμε...

Οπότε, πάντα φιλικά, πάντα υπό το πλαίσιο της παρέας μας, ο καθένας κρίνει και κρίνεται, έτσι πάει, και μια χαρά τσουλάει!
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Ωραία, άρα είσαι στο "1" που αναφέρω (το μαύρο κουτί).
Θεμιτή επιλογή, δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου.
Οι ημιμαθείς κλεφτές ματιές στα εσωτερικό είναι το πρόβλημα που θέλω να θίξω.
Ναι απλά το μαύρο κουτί στηρίζεται σε εφαρμοσμένη μεθοδολογία μετρήσεων.Όπως το είπες
"με βάση καθαρά τον ήχο τους"
εγώ κατάλαβα μή μετρητικές αλλα αντιθέτως υποκειμενικές-ακουστικές μέθοδοι.
Τέλος πάντων...συμφωνούμε...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τέθηκε όμως το ερώτημα αν το μηχάνημα εκτός των άλλων είναι και κορυφαία (στα όρια της υφιστάμενης τεχνολογίας ) υλοποιημένο. Έ υπ αυτήν την προσέγγιση ο πολύ καλός 5532 δεν είναι και το στοιχείο που δίνει την βέλτιστη λύση στο στάδιο εξόδου.
Βασίλη, κορυφή είναι αυτό σε opamps. Σε έτοιμα τσιπάκια το Sabre.
Αλλά αν είχαμε συνδυασμό των παραπάνω με το software της MH σε μία υλοποίηση-υβρίδιο (σαν να βάλεις 4xMedea+ και μία LIO8 στο μίξερ), θα θέλαμε 50.000 για να αγοράσουμε το υβρίδιο αυτό. :116:

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί, εκτός των άλλων, ξέρεις ότι εγώ σε κυνηγάω να γράφεις παραπάνω ακριβώς επειδή με ενδιαφέρει πάντα η γνώμη σου και η προσέγγισή σου! :201:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τι να σας πω ρε...

Και γω ξεροκέφαλος όπως όλοι σας...... Μουσική και πάλι μουσική..

Αρκεί που και που να μην έχει σημασία τίποτα.. . Αρκεί ο Ike Quebec να είναι δίπλα σας .. για να σου φτιάξει την μέρα βρε βλαμένε συμφορουμίτη..
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

"Το optimization στην Metric για 3 χρόνια δεν έχει γίνει σε πολλά μηχανήματα"

Μπα, αυτό ακούγεται κάπως, δηλαδή οι άλλοι τζιτζίκια πεταλώνουνε?

Καλά, αντιπρόσωπε ένα έχω να σου πω:

Μπορώ αύριο το πρωί να δανειστώ το μηχανάκι σου για να αποκτήσω προσωπική άποψη? Και να στο επιστρέψω μεθαύριο?

Άσε να μιλήσει το εμπόρευμα και όποιος τσιμπήσει από το review μακάρι να του κάτσει και να είναι και ευχαριστημένος...

"Τι θα άλλαζε αν είχε ένα πιο σύγχρονο τσιπάκι ? "

Αυτό τώρα είναι ρητορική ερώτηση?
Ναι δεν γίνεται σε αυτό το επίπεδο. Σε κλειστό beta forum με 500 - 600 guru απο ηχολήπτες και on location engineers μέχρι mastering engineers.

Μόνο ο Daniel (Weiss) έχει πρόσβαση σε παρόμοιο κόσμο.

Όχι πως σαν κατασκευαστές δεν ξέρουν τι κάνουν η ακούνε τον καθένα , αν όμως ποτέ συμμετέχεις σε παρόμοια forum και έχω την τύχη να συμμετέχω 20 χρόνια, το επίπεδο είναι πολύ ψηλό και γίνεται δουλειά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.934
Μηνύματα
2.923.020
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top