Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και ο μανος να μας πη για τα υπολοιπα γιατι μονο για τα μεσαια μας ειπε.:114:
Είμαι επιφυλακτικός στη κριτική για 2 λόγους.
1) Πολύ λίγη κριτική ακρόαση
2) Είμαι θετικά προκατειλλημένος και θέλω να πάρω αποστάσεις πριν βγάλω πόρισμα.
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ποταπά σε καμία περίπτωση, το αντίθετο...για όλους όμως όχι...
Και όχι δεν μπορείς να τα κάνεις να παίξουν όπως κάποια άλλα γιατί δεν είναι θέμα μόνο συχνοτικής απόκρισης.
και βεβαια μπορης αν ξερεις πως.μαλλον για να το πω πιο σωστα οχι ακριβως το ιδιο με καποια αλλα,αλλα να ικανοποιησουν οποιονδηποτε.
 


Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πουθενά δεν είσαι λάθος, όπως λέει και ο Μάνος...υποκειμενικότητα της ακοής!
οταν ομως πολλοι συμφωνουν τοτε αποκτα αλλη βαρυτητα.
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Είμαι επιφυλακτικός στη κριτική για 2 λόγους.
1) Πολύ λίγη κριτική ακρόαση
2) Είμαι θετικά προκατειλλημένος και θέλω να πάρω αποστάσεις πριν βγάλω πόρισμα.
ακουσε οσο θελεις.(ισως να επρεπε να περιμενω και αλλο για να μην σε προκαταβαλω με το τι ακουσα).
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Παααααα παααααπαααα αυτός δεν είναι που πούλησε σε τιμη χωμα την Lio-8 για κάτι ποιο ευηχο?
Θα τα σπρώξει και αυτα...
Στο τσακ ήμουν να την πάρω... Την έδωσε και ησύχασα.
Πρόσεξες τη διαφορά μεταξύ ενός συνειδητοποιημένου ανθρώπου και των διαφόρων γραφικών που λένε λίγο-πολύ ότι "τους έπεσε λίγο" το "Χ" Weiss, το "Υ" Lipinski ή το "Ζ" Soulution και "ψάχνουν κάτι καλύτερο";;

Κι αφού ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, να πει κι ο Brunoς τίποτα...

Για το αν θα μπορούσε να φτιάξει ήχο σαν, π.χ., των Mcintosh....

Bruno Putzeys said:
So regarding the resistor hypothesis, what is missing is the leakage inductance and a trace amount of LF distortion. Plus, the rest of the amp. I didn't claim that the resistance is all there is to the "Mac sound". If asked to emulate that sound I'd have to do a fairly thorough characterisation measurements, perhaps even modelling some artefacts based on the schematics. But it's not something I plan to do for a living - I'd have a lot of work to catch up with the guys at Universal Audio for instance, whereas my gig is making stuff with "no sound". For me the ideal world is where people use targeted colouration on the music production end to control the sound, safe in the knowledge that the reproduction end doesn't try to do some "remastering" of its own by way of low-feedback amps, NOS dacs etc.
Kαι εδώ ξανά η "άποψη" του σχεδιαστή....

Bruno Putzeys said:
My point is that adding euphonic distortion is best left to the production end. Every imperfect recording needs different euphonic treatment to maximise the sense of "thereness". A distorting amp or DAC is like a mastering engineer who leaves all the settings of his effects chain stuck in the same position regardless of the material he's given to master. Or like a cook who puts the same sauce on every dish. Such a cook would not even hold a job at McD's.
Α, κάτι άλλο, ομορφόπαιδα, και να το σημειώσετε ότι σας το (ξανα)είπε ο Κωστάκης ο Φου:
O Putzeys με τη δουλειά του θα μείνει στην ιστορία του audio, δίπλα σε ονόματα μύθους του χώρου (των μηχανικών, όχι των τύπων που απλά συναρμολογούν - συχνά καθρεπτάκια για ιθαγενείς) όπως οι Cordell, Wurcer, Self, Walker κ.α.
Υπόψιν όσοι από τους παραπάνω Μηχανικούς είναι εν ζωή του βγάζουν ήδη το καπέλο κι ας έχει τα μισά τους χρόνια.

Αν ξέρετε ποιοί είναι αυτοί (το ελπίζω), mark my words και καλά να είμαστε να σας πω "I told you so" μετά από μια 20-30αρια χρόνια που και θα έχει δώσει περισσότερα αλλά και - το σημαντικότερο - φίλοι και εχθροί θα έχουν εκτιμήσει πλήρως τη συνεισφορά του στην πρόοδο της τεχνικής/τεχνολογικής πλευράς του... αθλήματος.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

....υποκειμενικότητα της ακοής!
Η οποία πρέπει να εξετάζεται με 2 διαφορετικές οπτικές .

1)Αντικειμενικά η ακουστική οξύτητα δεν είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους .Σε κάποιους με βαρηκοϊα τα ψηλά λείπουν εκεί που σε άλλους περισσεύουν.

2)Ένα εξασκημένο αυτί ,πχ μουσικού,πιάνει η εστιάζει λεπτομέρειες που ο απλός ακροατής απλά βρίσκει ευχάριστες η δυσάρεστες .
Ο Χατζηστάμου με το που μπήκε σε κάποιο σπίτι είπε το δεξί ηχείο παίζει χαμηλότερα .Και μετρήθηκε και επαληθεύτηκε κατόπιν.
Την γνώση και την γνώμη ενός τέτοιου ανθρώπου θα τη λάμβανα υπ'όψιν μου πολύ σοβαρά.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Στο τσακ ήμουν να την πάρω... Την έδωσε και ησύχασα.
Πρόσεξες τη διαφορά μεταξύ ενός συνειδητοποιημένου ανθρώπου και των διαφόρων γραφικών που λένε λίγο-πολύ ότι "τους έπεσε λίγο" το "Χ" Weiss, το "Υ" Lipinski ή το "Ζ" Soulution και "ψάχνουν κάτι καλύτερο";;

Κι αφού ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, να πει κι ο Brunoς τίποτα...

Για το αν θα μπορούσε να φτιάξει ήχο σαν, π.χ., των Mcintosh....



Kαι εδώ ξανά η "άποψη" του σχεδιαστή....



Α, κάτι άλλο, ομορφόπαιδα, και να το σημειώσετε ότι σας το (ξανα)είπε ο Κωστάκης ο Φου:
O Putzeys με τη δουλειά του θα μείνει στην ιστορία του audio, δίπλα σε ονόματα μύθους του χώρου (των μηχανικών, όχι των τύπων που απλά συναρμολογούν - συχνά καθρεπτάκια για ιθαγενείς) όπως οι Cordell, Wurcer, Self, Walker κ.α.
Αν ξέρετε ποιοί είναι αυτοί (το ελπίζω), mark my words και καλά να είμαστε να σας πω "I told you so" - για ακόμα μία φορά - μετά από μια 20-30αρια χρόνια.
O Bruno σας είναι αγαπητός γιατί μιλάει! Το ίδιο έκανε και ο Pass.

Θέλετε είδωλα και αυτό είναι γεγονός...:116:

..μιλάω για μια γενιά που δοκιμάζει την τύχη της αλλιώς... (ώχ αυτό είναι από τον Γιάννη...:107:)
 

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

κατι δεν εχεις καταλαβη αλεξ.ολοι οσοι εχουν αυτα τα κρυα υπερφλατ ποταπα μηχανακια κανενας δεν χρησιμοποιη eq εκτος του ear.γεγονος ομως ειναι οτι με ενα eq αυτα τα μηχανακια μπορουν μπορουν να κανουν
τα χατηρια και των αλλων που εχουν τα ζεστα αυτα με την αποψη.το αναποδο ομως δεν μπορη να γινη.

μεγάλη υπόθεση αυτό, τεράστια!!

Άντε να αποχρωματίσεις και να απογρεζώσεις τελικό...με τίποτε.

Τώρα βέβαια μετρικ κ νκορε δεν είναι υποχρεωτικό να διαβάζουν πόσο μάλλον να αγοράζουν όσοι δε θένε, έ, είναι??

Μπορεί να τα λέει καλύτερα το χι-φι-ντε-λιτοί(ακόμη)-δεμένοι με την στήριξη του πολύμπριζου κατά νορν-τοστ-ζαμπον -κασέρι-κετσαπ.

Ή ο καλωδιάς της γειτονιάς ή αυτός που δε μιλά, τα κρατάει για πάρτη του τα μεγάλα επιτεύγματά του και τη σοφία του.

Μπορεί να λέγονται μλκιες χοντρές για τα 2 αυτά προιόντα που φαίνεται ότι τα ξέρανε απ έξω κ ανακατωτά όλοι όσοι δεν τάχαν ακούσει ή αγοράσει ή διαβάσει γιαυτά..

Μπορεί να λέγονται υπερβολές και μάλιστα σε καιρούς δύσκολους κοινωνικά, αλλά ρε φίλε ...αν όχι?

Μετρανε κ παίζουν μαματα, βάλτε κάτω τα λεφτά που δώσατε μέχρι τώρα...ΜΗΝ τα αγοράσετε προς θεού, δεν είναι για σας...σίγουρα ή μήπως είναι?
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Η οποία πρέπει να εξετάζεται με 2 διαφορετικές οπτικές .

1)Αντικειμενικά η ακουστική οξύτητα δεν είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους .Σε κάποιους με βαρηκοϊα τα ψηλά λείπουν εκεί που σε άλλους περισσεύουν.

2)Ένα εξασκημένο αυτί ,πχ μουσικού,πιάνει η εστιάζει λεπτομέρειες που ο απλός ακροατής απλά βρίσκει ευχάριστες η δυσάρεστες .
Ο Χατζηστάμου με το που μπήκε σε κάποιο σπίτι είπε το δεξί ηχείο παίζει χαμηλότερα .Και μετρήθηκε και επαληθεύτηκε κατόπιν.
Την γνώση και την γνώμη ενός τέτοιου ανθρώπου θα τη λάμβανα υπ'όψιν μου πολύ σοβαρά.


Eσύ τελικά μαζεύεις γνώμες δεξιά κι αριστερά για να αποφασίσεις?
Δε μας είπες ακόμα τι άκουσες και ποιές είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σου σε σχέση με τον SPL....
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Η οποία πρέπει να εξετάζεται με 2 διαφορετικές οπτικές .

1)Αντικειμενικά η ακουστική οξύτητα δεν είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους .Σε κάποιους με βαρηκοϊα τα ψηλά λείπουν εκεί που σε άλλους περισσεύουν.

2)Ένα εξασκημένο αυτί ,πχ μουσικού,πιάνει η εστιάζει λεπτομέρειες που ο απλός ακροατής απλά βρίσκει ευχάριστες η δυσάρεστες .
Ο Χατζηστάμου με το που μπήκε σε κάποιο σπίτι είπε το δεξί ηχείο παίζει χαμηλότερα .Και μετρήθηκε και επαληθεύτηκε κατόπιν.
Την γνώση και την γνώμη ενός τέτοιου ανθρώπου θα τη λάμβανα υπ'όψιν μου πολύ σοβαρά.
για αυτο δεν εγραφα τοσο καιρο τιποτα αφου αυτα ισχυουν μονο για μενα και το συστημα μου αλλα ο yiannhs b ειναι ειδικος στο τσιγγλισμα:142:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Με ένα πράγμα μόνο διαφωνώ με τον Μπρούνο
Με αυτό το Π0υτσοεπώνυμο πως διάολο να μείνει στην Ιστορία:116:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

O Bruno σας είναι αγαπητός γιατί μιλάει! Το ίδιο έκανε και ο Pass.

Θέλετε είδωλα και αυτό είναι γεγονός...:116:

..μιλάω για μια γενιά που δοκιμάζει την τύχη της αλλιώς... (ώχ αυτό είναι από τον Γιάννη...:107:)
Μόνο οι νεκροί δε μιλάνε - αυτό κι αν είναι γεγονός, ειδικά στις μέρες μας που ο καθένας έχει άφθονα μέσα για να πει τον πόνο του, ακόμα κι αν δεν τον ακούει (ή δε...διαβάζει το blog του) ούτε η μάνα του.
Εδώ εγώ έχω δεκάδες χιλιάδες posts στα διάφορα forums που συμμετέχω, κι είμαι απλά ένας άσχετος που περνάει ώρες μπροστά στον υπολογιστή....

Σημασία έχει τι λες, τελικά, κι αυτό είναι το μεγάλο θετικό. Ήτοι πέρασαν οι εποχές που το "βήμα" σε έκανε από μόνο του "αυθεντία".
 

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Με ένα πράγμα μόνο διαφωνώ με τον Μπρούνο
Με αυτό το Π0υτσοεπώνυμο πως διάολο να μείνει στην Ιστορία:116:

:204:
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

μεγάλη υπόθεση αυτό, τεράστια!!

Άντε να αποχρωματίσεις και να απογρεζώσεις τελικό...με τίποτε.

Τώρα βέβαια μετρικ κ νκορε δεν είναι υποχρεωτικό να διαβάζουν πόσο μάλλον να αγοράζουν όσοι δε θένε, έ, είναι??

Μπορεί να τα λέει καλύτερα το χι-φι-ντε-λιτοί(ακόμη)-δεμένοι με την στήριξη του πολύμπριζου κατά νορν-τοστ-ζαμπον -κασέρι-κετσαπ.

Ή ο καλωδιάς της γειτονιάς ή αυτός που δε μιλά, τα κρατάει για πάρτη του τα μεγάλα επιτεύγματά του και τη σοφία του.

Μπορεί να λέγονται μλκιες χοντρές για τα 2 αυτά προιόντα που φαίνεται ότι τα ξέρανε απ έξω κ ανακατωτά όλοι όσοι δεν τάχαν ακούσει ή αγοράσει ή διαβάσει γιαυτά..

Μπορεί να λέγονται υπερβολές και μάλιστα σε καιρούς δύσκολους κοινωνικά, αλλά ρε φίλε ...αν όχι?

Μετρανε κ παίζουν μαματα, βάλτε κάτω τα λεφτά που δώσατε μέχρι τώρα...ΜΗΝ τα αγοράσετε προς θεού, δεν είναι για σας...σίγουρα ή μήπως είναι?
τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο για κανεναν.ειδικα στα φορουμ θα βρεις απειρες αποψεις.ο καθε ενας διαβαζη και φιλτραρη οτι νομιζη.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

For me the ideal world is where people use targeted colouration on the music production end to control the sound, safe in the knowledge that the reproduction end doesn't try to do some "remastering" of its own by way of low-feedback amps, NOS dacs etc.
:624:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Eσύ τελικά μαζεύεις γνώμες δεξιά κι αριστερά για να αποφασίσεις?
Δε μας είπες ακόμα τι άκουσες και ποιές είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σου σε σχέση με τον SPL....
Αν ξεκίναγα σήμερα θα ήταν η πρώτη και μοναδική μου επιλογή .Σε αυτά τα κοστολόγια.
Για ακριβότερα , Lipinski monoblock .
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ωχ ωχ ωχ!!
Φωτιές άναψες πάλι σε κάποιους με "καλοριφέρια"...:116:
Άρα δεν είσαι της Pass σχολής και του ξυγκάτου ήχου με ηχόχρωμα.. είσαι του φλατέμπο έτσι?

Και τότενες ρε Μάνε μας πως σου άρεσαν κάποια άλλα μηχανάκια που βγάζουν τα απίστευτα ξύγκια? Αναθεώρησες τόσο άμεσα?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.979
Μηνύματα
2.924.636
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top