Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Σαν πεθερα πικραμενη κανεις βρε Γιαννακη........γιατι βρε αγορι μου μια χαρα παλλικαρι που εισαι .....σου φταιει ο ενας σου φταιει ο αλλος.....ασε αυτη η metric .......την ακους και σπυριαζεις βρε αδερφε!!!!!

Κολλησα με αυτο που γραφεις με το θεμα του πλασαρισματος......απο εμας βρε εσυ?
τον ενθουσιασμο μας τον ξεχνας βρε?
αφου την γουσταρουμε καποιοι γιατι βρε συ να μην το πουμε?να μην το γραψουμε?
πες μας και συ βρε για τον Bryston σου.....!με χαρα μας να σε ακουσουμε!!!!:135:

Κάποιος πρέπει να φέρνει την ισορροπία.....κάποιος ανισόρροπος.....:116:
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

...και ναι! τα έχω πάρει και με τους ειδικούς του forum!

..O Καστρουνής (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο), παίρνει διθυραμβικά σχόλια για την δουλειά του, αλλά μετάγγιση γνώσης μηδέν.

..Το ίδιο και ο Χατζηστάμου...γράψε βρε άνθρωπε μια μεθοδολογία να μαθαίνουμε και εμείς.

...και ο Ear μιλάει απόλυτα όταν στο παρελθόν ζωγράφιζε με πράσινους μαρκαδόρους τα CDs........
ο χατζησταμου ειναι ο ποιο μεταδοτικος επαγγελματιας του χωρου.
ο ear και μονο οτι παραδεχεται οτι χρωματιζε τα cd και τωρα το μετανιωνει.... εχει δωσει "φως" σε πολλους αοματους.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κάποιος πρέπει να φέρνει την ισορροπία.....κάποιος ανισόρροπος.....:116:
μου αρεσεις... παιζεις τον ρολο μου...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Η metric χρειάζεται αν θες 8 DAC και έναν ADC για το μικρόφωνο, βλέπε ενεργή τριεvίσχυση + 2 Sub, όλα τα άλλα μπορούν να γίνουν σε έναν υπολογιστή.
Τώρα μου θύμησες τους καμένους linuxάδες που αδυνατούν να καταλάβουν γιατί ασχολείται ο κόσμος με Windows και MacOS όταν "όλα μπορούν να γίνουν και στο Linux!"... :116:

Μάνο, δεν είσαι ο μόνος που προβληματίζεται.. Να, προχτές ένας έγραφε στο diyaudio:

BTW, I still have not decided if I prefer my Pass X150.5 or my nCore amp, both are very good. Different to be sure, but it is very hard to say that one is "better" than the other.
Πώς φαίνεται ότι δε ζει Ελλάδα... Pass αγόρι μου, να γλιτώσεις και τη θέρμανση! Τα βασικά θα λέμε τώρα;;...

Και η Metric έχει "άδεια μεσαία" στο flat της.
Και το mid της ATC λίγο "ψυχρό" σε σχέση με τα "σκοτεινά" Quad και Avance (Vifa) που είχα πριν.
Σύμπτωση (δε) θα είναι. :144:

Vet, για ρίξε κι εδώ εκείνο το εύστοχο και ρητορικό ερώτημα που έκανες "δίπλα" περί ακροάσεων ηχείων στο χώρο μας (και το οποίο, όπως αναμενόταν, λίγοι κατάλαβαν).
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τώρα μου θύμησες τους καμένους linuxάδες που αδυνατούν να καταλάβουν γιατί ασχολείται ο κόσμος με Windows και MacOS όταν "όλα μπορούν να γίνουν και στο Linux!"... :116:

Μάνο, δεν είσαι ο μόνος που προβληματίζεται.. Να, προχτές ένας έγραφε στο diyaudio:



Πώς φαίνεται ότι δε ζει Ελλάδα... Pass αγόρι μου, να γλιτώσεις και τη θέρμανση! Τα βασικά θα λέμε τώρα;;...

Vet, για θέσε κι εδώ εκείνο το εύστοχο και ρητορικό ερώτημα που έκανες "δίπλα" περί ακροάσεων ηχείων στο χώρο μας (και το οποίο, όπως αναμενόταν, λίγοι κατάλαβαν).
μπουαχααα δεν σου ξεφευγει τιποτις.
παρεπιπτοντως συμφωνω απολυτα με τον τυπο που εχει τον pass μου. Οπως λεει και αυτος αλλου, μονο τα ψηλα του ncore ειναι λιγο ποιο "αχρωμα" απο του Pass.
Χαμηλα ο ncore τσακιζει, μεσαια ειναι τουλαχιστον ισαξια. περιγραφη,διαστασεις, αερας κλπ μην το συζηταμε καν.

τωρα για το νημα στο αλλο σαιτ... ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΕΔΩ? (θα το ανοιξω δηλαδη αλλα λιγο διαφορετικα...)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Τα άλλα τα περίμενα. Αλλά το ρημάδι το χαμηλό τους - που είναι από άλλο πλανήτη - ομολογώ δεν το περίμενα.
Και παίζω χρόνια με Class D/Τ που, ούτως ή άλλως, (ακόμα και στις χειρότερες των υλοποιήσεων), είσαι πολύ "δυνατός"...

Έχω κρατήσει μία αλλαξιά βρακάκια για όταν θα ακούσω τα NC1200.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κάποιος πρέπει να φέρνει την ισορροπία.....κάποιος ανισόρροπος.....:116:
Εγραψες με ειλικρινεια φιλε μου........σε respectaro τα μαλλα!!!!!!!!:135:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πρωι της δευτερας μαλλον τα ncoria θα καρφωθουν στην metric και θα δουμε τι ψαρια πιανουν με τα 802........γιανα δουμε τι θα ακουσουμε!!!:109:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

μπουαχααα δεν σου ξεφευγει τιποτις.
παρεπιπτοντως συμφωνω απολυτα με τον τυπο που εχει τον pass μου. Οπως λεει και αυτος αλλου, μονο τα ψηλα του ncore ειναι λιγο ποιο "αχρωμα" απο του Pass. Χαμηλα ο ncore τσακιζει, μεσαια ειναι τουλαχιστον ισαξια. περιγραφη,διαστασεις, αερας κλπ μην το συζηταμε καν.
Μα θα ήταν εντελώς άκυρος αν δεν έπαιζε τουλάχιστον όπως ένας καλός ΑΒ ενισχυτής...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μα θα ήταν εντελώς άκυρος αν δεν έπαιζε τουλάχιστον όπως ένας καλός ΑΒ ενισχυτής...
για σενα. ο Μανος διαφωνει.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πρωι της δευτερας μαλλον τα ncoria θα καρφωθουν στην metric και θα δουμε τι ψαρια πιανουν με τα 802........γιανα δουμε τι θα ακουσουμε!!!:109:
εγω ταδωσα για λιγο και τα βλεπω απο βδομαδα στου ΚΟΤΣΙΔΙ!!!
(πλακα κανω ρεεεεε... οσο θετε, εχω πασσ εγω...)
(να ανοιξουμε και νημα οπως στο audiocircle, που καναν γυρω γυρω την αμερικη)]
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Μα θα ήταν εντελώς άκυρος αν δεν έπαιζε τουλάχιστον όπως ένας καλός ΑΒ ενισχυτής...
Κάτι θα ήταν σίγουρα άκυρο... Τώρα ο ακροατής θα ήταν, κάτι στο υπόλοιπο σύστημα, ο χώρος.. Ποιός ξέρεi;!....
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

εγω ταδωσα για λιγο και τα βλεπω απο βδομαδα στου ΚΟΤΣΙΔΙ!!!
(πλακα κανω ρεεεεε... οσο θετε, εχω πασσ εγω...)
(να ανοιξουμε και νημα οπως στο audiocircle, που καναν γυρω γυρω την αμερικη)]
Ετσι σε θελω..........open mind audiophiler!!!!!!:138:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

για σενα. ο Μανος διαφωνει.
Δηλαδή ο Μάνος τί λέει, ότι θα τον εκτιμούσε αν έπαιζε όπως ένας μέτριος ΑΒ ενισχυτής? :203: Ή εννοείς κάτι άλλο μάλλον...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.219
Reaction score
20.936
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

μίλα γέροντα..
Να σου πω...

Όταν προ ημερών είδα στην τηλεόραση το ντοκυμανταίρ του Σκάι για τον Κωνσταντίνο Καβάφη, η αλήθεια είναι πως δεν έδωσα και πολλή σημασία στο τεχνικό του πράγματος, όσον αφορά την επιλογή του αφηγητή του, ο οποίος είναι ο ηθοποιός Δημήτρης Λιγνάδης. Τελικά, αφού κατάφερα και το σκέφθηκα λίγο το πράγμα εκ των υστέρων, κατέληξα στο συμπέρασμα πως η επιλογή του συγκεκριμένου ηθοποιού ήταν ατυχής, μιας και η απαγγελία του σε κάποιο σημείο της εκπομπής ήταν φτωχή. Θα μου πείτε, και ποιον να επέλεγαν δηλαδή; Να σας πω, προσωπικά, θα επέλεγα τον Χάρη Ρώμα, όχι μόνον είναι σπουδαίος ηθοποιός και εκ των πραγμάτων πολύ καλός αφηγητής, αλλά και διότι γνωρίζει να απαγγέλει εξαιρετικά, πράγμα όχι αυτονόητο για έναν ηθοποιό.

Σε άλλη εκπομπή της ιδίας σειράς, επελέγη ο Μάριος Φραγκούλης για να αφηγηθεί τη διαδρομή της Κάλας. Ούτε εδώ συμφώνησα μ’ αυτήν την επιλογή. Γενικά, το casting αυτής της σειράς αποπνέει μια προβληματική που βασίζεται στο πιασάρικο της στενής χρονικής σχισμής της εποχής της, περισσότερο, και πολύ λιγώτερο στην πρόθεση εξεύρεσης του πραγματικά καταλλήλου ανθρώπου για την κάθε εκπομπή. Χωρίς να υπονοώ πως ο Φραγκούλης επέδειξε φτωχή απόδοση, σκεφθείτε το κύρος και το έρεισμα, αυτής ειδικά της εκπομπής, αν ήταν αφηγήτρια η Άννα Νετρέμπκο, η Ελίνα Γκαράντσα, ή η Πατρίτσια Πετιμπόν. Θα μου πείτε, μα τότε η συγκεκριμένη εκομπή θα ήταν ξενόγλωσση, και αναγκαστικά υποτιτλισμένη. Ε και; Μήπως είναι ελληνική η Νόρμα; Ναι, αλλά το οικονομικό του πράγματος; Πόσα θα ζητούσε η Νετρέμπκο για να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο, μέσα στο βαρύ πρόγραμμά της; Αυτό, ναι, είναι ένα θέμα, αλλά δεν στέκει ως δικαιολογία. Τουλάχιστον, θα μπορούσε ο παραγωγός να της κάνει ένα τηλεφώνημα, να τη ρωτήσει ρε παιδί μου. Τί θα του κόστιζε δηλαδή;

Την ίδια επίγευση μικροαστικής νοοτροπίας θα μπορούσε να αποκομίσει κανείς και από τον Πέτρο Φιλιππίδη στο ρόλο του Χάρολντ. Μα, εγώ είμαι τώρα στο απόγειο της ακμής μου, θα δώσω το ρόλο σε άλλον; Εγώ στήνω την παράσταση, εγώ θα παίξω και το ρόλο. Ναι, αλλά στο σενάριο, ο Χάρολντ είναι ένα παιδί που καλά – καλά δεν έχει κλείσει τα είκοσι. Πώς και με ποια προσόντα μπορεί να τον υποδυθεί ένας ηθοποιός, πολύ καλός μεν, πενήντα ετών δε; Κι αν ο Φιλιππίδης επέλεγε ένα ταλαντούχο νεαρό παιδί, ανασύροντάς το από την αφάνεια μιας δραματικής σχολής στο προσκήνιο της δημοσιότητας; Θα το δεχόταν το κοινό; Χώρια την ευθύνη.

Αντιθέτως, η Adele είναι ένα νεαρώτατο κορίτσι, του οποίου την φωνητική αρετή κάποιος πραγματικά άξιος άνθρωπος ήταν σε θέση να αξιολογήσει, και ανέλαβε την ευθύνη να την αναδείξει σε παγκόσμια σταρ, όπερ και εγένετο. Αλλά όχι εδώ. Στην Αγγλία.

Κατά τη γνώμη μου, συγκρίνοντας κάποιος τα παραπάνω, καταλήγει στο συμπέρασμα πως τα εδώ πεπραγμένα τα χωρίζει από την Αγγλία ένα χάσμα παιδείας.

Και για να καταλήξω, για να έχει κανείς στο σπίτι του και να αξιοποιεί τα nCore, δεν χρειάζονται χρήματα και «άποψη» και «χροιές» και «μεσαίες». Χρειάζονται προσόντα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Θα βαλλω techno και minimal deep house να ακουσουμε.......βαρεθηκα τις super duper εγγραφαρες.......απο εδω και περα μονο με μπιτακια θα κανω τεστς!!!!!
θα ξεκινησω με Carl Cox.......βλεπω τον Μανο να φευγει στο διλεπτο!!!!!:135:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μαζι με τα ncore:403:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

metric = eq κορυφαιου επιπεδου.
googlaρε miostrip για να μαθαινεις...

Δεν χρειάζεται η Metric. Nα το βγάλουν ως αυτόνομο software να τα σκάσω...

...και να πάρω και mac mini...μέχρι εκεί!
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τι κοστος εχουν αληθεια αυτα τα πραγματακια ?
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Δεν χρειάζεται η Metric. Nα το βγάλουν ως αυτόνομο software να τα σκάσω...

...και να πάρω και mac mini...μέχρι εκεί!
καλα πληρωσε το software και παρε τσαμπα εναν dsp 80bito επεξεργαστη.
το ιδιο κανει και η uad με το apollo duo /apollo quad

παντως νομιζω αυτο δεν θελει συγκεκριμενο hardware
http://mhsecure.com/metric_halo/products/software/channelstrip.html
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.170
Μηνύματα
2.891.239
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top