Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μερικές σκέψεις.Αυστηρά προσωπικές .
Παραφράζοντας γνωστή αναρχική ατάκα...."ο καθένας μας έχει τον ήχο που του αξίζει"
Δεν αρνούμαι την πολύ θετική προκατάληψη που έχω για κάθε τι νέο τεχνολογικά .Το θαυμάζω ,το ζηλεύω .
Ετσι λοιπόν και μ'αυτά τα "σκατούλια"άκουγα εξαιρετικά πριν τα συνδέσω.
Τετάρτη μεσημέρι,άμα τη παραλαβή τους,ακρόαση στον Βασίλη με 803 Ματριξ .
Ταχύτητα άψογη,έλεγχος,εστίαση,περιγραφή .
Πρώτη εντύπωση θετική.Ομόφωνα.Αλλά.......
- Κάτι μου λείπει στην μεσαία μου ,λέει ο Βασίλης.
Ξέρει το σύστημα και τον ήχο του καλύτερα από εμένα,δεν συμφώνησα απόλυτα και διατήρησα τις επιφυλάξεις μου .
Χτες βράδυ άκουσα 2 ωρίτσες και καθισμένος στο sweet spot (sic!) και τριγυρνώντας στο σπίτι όπως συνηθίζω.
Η λογική του "παίζουν καλά και σωστά "καρφωμένη στο κεφάλι μου .Θετικές εντυπώσεις ,κόντρα με τον Βασίλη πάλι .
-Ακούς το ίδιο και με τον SPL , επέμενε ο Bill
-Είσαι ευχαριστημένος ,επέμενε ο Bill
-Θα τον αγόραζες ,επέμενε ο Bill
Ναι σε όλα του απάντησα .....αλλά με κρύα καρδιά .Το ερωτηματικό της μεσαίας είχε αρχίσει να με μπολιάζει κι εμένα .
Σήμερα το πρωί αποφασισμένος να το ξεδιαλύνω τραβάω μπροστά το ρακ (ο θεός να το κάνει) και αρχίζω Α/Β τους 2 ενισχυτές στο ίδιο κομμάτι (5 δοκίμασα)
Τελικά συμφώνησα με τον Hitachious .Κι εμένα η μεσαία του δικού μου ενισχυτή μου φαίνεται πιό πλούσια (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).
Δεν διεκδικώ το απόλυτο του χώρου μου,των μηχανημάτων και επίσης της ακροαστικής δεινότητας .Απλά εγώ ευχαριστιέμαι.
Ακούω λάθος λοιπόν η παίζει λάθος το ncore .
Αδυνατώ να δώσω οποιαδήποτε "χρήσιμη απάντηση".
Ίσως η συνήθεια χρόνων,ίσως ο εθισμός σε "εύηχες παραμορφώσεις",ίσως το περίπου του χώρου και των μηχανημάτων,ίσως όλα μαζί αυτά μας οδηγούν σε κάποιο ιδεατό "ήχο"που πρέπει να φοράει τα παπούτσια του φαντάσματος που έχουμε στο κεφάλι μας.
ωχ!!!!!!! ωχ!!!!!!φωτιες !!!!!!!!!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

ok πες οτι ο δικος σου εχει πιο προβολικη μεσαια και σου αρεση.εχει αυτη την αναλυση,βαθος σκηνης, ταχυτητα στα μεταβατικα και ειδικα σε μεγαλες σταθμες τα διατηρει;εαν ναι κατσε στα αυγα σου που ψαχνεις καλυτερο ενισχυτη.
Θέλω να σου απαντήσω αλλά δεν ξέρω πως .
Αυτό που ακούω με τον υπάρχοντα ενισχυτή με ικανοποιεί .Δεν είμαι πεπεισμένος οτι είναι το "σωστό άκουσμα" όμως.
Και τι έγινε θα μου πεις.
Το αποδίδω στο μικρόβιο του Χαϊφιντελίστα .Τρωγόμαστε με τα σωθικά μας συνέχεια.Πολλοί από εμάς έχουμε ήδη ενα σύστημα ικανοποιητικής αναπαραγωγής .Οχι τέλειο,οχι το καλύτερο ,αλλά κάποιου επιπέδου .Δυστυχώς όμως συνεχίζουμε το ψάξιμο .Να βρούμε τι ;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Αν έβαζες ένα καλώδιο ρεύματος με τριμάρισμα των άκρων θα έκανες τη δουλειά σου άψογα.
Σέ'χω Furutechεσμένο:405:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κι εμένα η μεσαία του δικού μου ενισχυτή μου φαίνεται πιό πλούσια (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).
Δεν διεκδικώ το απόλυτο του χώρου μου,των μηχανημάτων και επίσης της ακροαστικής δεινότητας .Απλά εγώ ευχαριστιέμαι.
Ακούω λάθος λοιπόν η παίζει λάθος το ncore .
Μείνε στα μηχανάκια που κάνουν την μουσικούλα ευχάριστη τα αυτιά σου βρε Εμμανουήλ.
Εάν σου πουν ότι ακούς λάθος θα θυσιάσεις την ευχαρίστηση για την ορθότητα, ή θα αντλήσεις την ευχαρίστηση διαμέσου της ορθότητας?

Εσύ γνωρίζεις καλύτερα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.547
Reaction score
75.293
Μάνοοοο, μπορείς να κόψεις λίγα πρίμα και μπάσα από τα ρυθμιστικά*. Σαν καλώδιο θα παίζει!






*Αν δεν έχεις ρυθμιστικά, καλά να πάθεις!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.946
Reaction score
34.714
εμενα παντως η περιπτωση του ΝΙκου του Vet, με εκπλησει...πραγματικα ομως...

δεν ξερω το σκεπτικο του, τον τροπο του κλπ

Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενω εχει αλλαξει πολλα πολλα πραγματα, ειδικα ενισχυτες πολυ καλους, και αξιας, Pass, και πολλους αλλους δεν τους θυμαμαι, δοκιμαζει κ εξελισσει ψηφιακους...

Γιατι Νικο?

πραγματικα θελω να δω το σκεπτικο σου...

Αν παιζουν καλυτερα παω πασο.

Η θελεις να δεις κατι αλλο?

Βοηθησε με!
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ακούω λάθος λοιπόν η παίζει λάθος το ncore .
Αδυνατώ να δώσω οποιαδήποτε "χρήσιμη απάντηση".
Ολοι μας λαθος ακουμε.
Ενας ακομη, δεν πειραζει.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Θέλω να σου απαντήσω αλλά δεν ξέρω πως .
Αυτό που ακούω με τον υπάρχοντα ενισχυτή με ικανοποιεί .Δεν είμαι πεπεισμένος οτι είναι το "σωστό άκουσμα" όμως.
Και τι έγινε θα μου πεις.
Το αποδίδω στο μικρόβιο του Χαϊφιντελίστα .Τρωγόμαστε με τα σωθικά μας συνέχεια.Πολλοί από εμάς έχουμε ήδη ενα σύστημα ικανοποιητικής αναπαραγωγής .Οχι τέλειο,οχι το καλύτερο ,αλλά κάποιου επιπέδου .Δυστυχώς όμως συνεχίζουμε το ψάξιμο .Να βρούμε τι ;
δεν πειραζη απαντησε μονο στις ερωτησεις.εξαλλου για το τι ψαχνεις ενισχυτη (και εμεις οι υπολοιποι δηλ)δεν υπαρχη απαντηση παρα μονο οτι βαριομαστε και θελουμε κατι διαφορετικο.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

εμενα παντως η περιπτωση του ΝΙκου του Vet, με εκπλησει...πραγματικα ομως...

δεν ξερω το σκεπτικο του, τον τροπο του κλπ

Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενω εχει αλλαξει πολλα πολλα πραγματα, ειδικα ενισχυτες πολυ καλους, και αξιας, Pass, και πολλους αλλους δεν τους θυμαμαι, δοκιμαζει κ εξελισσει ψηφιακους...

Γιατι Νικο?

πραγματικα θελω να δω το σκεπτικο σου...

Αν παιζουν καλυτερα παω πασο.

Η θελεις να δεις κατι αλλο?

Βοηθησε με!
Εσύ πάλι γιατί πήρες class D ;:421:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.547
Reaction score
75.293
Μάνοοοο, γιατί δε βγάζεις τα Hitachi μήπως φταίνε αυτά? :204:

Βάλε κάτι πιό παχιό.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Εάν σου πουν ότι ακούς λάθος θα θυσιάσεις την ευχαρίστηση για την ορθότητα, ή θα αντλήσεις την ευχαρίστηση διαμέσου της ορθότητας?
Μου αρέσει να διευρύνω τους ακουστικούς μου ορίζοντες .
Αν λοιπόν κάτι το έχω πάρει λαθος εύκολα αν μου δείξεις το σωστό θα το δεχτώ.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πιό παχιό από μέσα η απ'έξω :118::142::142:
 

Μηνύματα
4.011
Reaction score
3.859
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πολύ εύκολα βαριόσαστε ρε george.
μη μιλάς ντιπ εσύ παληογομάρ...μυρίζει μέχρι 'δω η λερωμενοφωληά σου...άηνΣΑΝΣΟΥΗτε!!!:602:

2 χρόνια τώρα πήρες κανα 2-3 κεφαλές, 1 πικαπι, 2-3 ντατ(άκου ντατ ρε φουστη μου), 2-3 κασσετόφωνα(αη να μη σχολιάσω τα πάντα), ΚΑΛΩΔΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ+ΦΙΣΣΣ(σέδωσα ξερά), 2-3 χεντσελ (δε λέω πόσο πλήρωσες γιατί πήρα κ γω τα ίδια..), βραχίονα για το πικάπι, κανα 2-3 σαμπια μπας κ βρείς μπάσσο(ουώχχχ...), έκανες ρικαπ τα σανσούηα, χτύπησες....να το πω ...ΤΕΛΙΚΑΡΑ (σανσούη αννοείται, με το καλό να σούρθει αδερφέ), 1 μονιτορ, 1 ντηουν, να συνεχίσω????????????????:203:

Επτυχώς που ΔΕΝ βαριέσαι έυκολα:116:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Όπως με επεξηγήθηκε διεξοδικά το πάχος δεν μετράει .Μόνο το μήκος
Μιλάμε πάντα για καλώδια και οχι για συνειρμούς
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.547
Reaction score
75.293
Ψέμματα σε είπαν.

Πιό παχιό = Παchιές μεσαίες

Πιό λεπτό = Λεπτές μεσαίες
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Λες να φταίνε τα Hitachi....? η τα καλώδια ρεύματος Belden που έχουμε φτιάξει...? :421:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τα Hitachi φταίνε, διότι ως ιαπωνικά έχουν τραφεί με sushi, με αποτέλεσμα να τους λείπει το "ξυγκάκι" που έχουν τα αμερικανάκια της Belden. :614:


Στοιχειώδη πράγματα βρε παιδιά...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.149
Μηνύματα
2.890.479
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top