CLASS D CLUB!

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Μάλιστα, δέχομαι! Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που δείχνετε στο πρόσωπό μου! :drinks:

Επομένως ήρθε η ώρα να αλλάξω τη λέξη "Music" κάτω από το "wizzy", σε "Πρόεδρος CCD" (Πρόεδρος Club Class D για τους αμύητους). Κύριε Μη Editor, θυμάστε πώς γίνεται αυτό;
Για να μην παρεξηγηθείς κάνε το P.C.C.C.D !! ( President of Cyprus Club Class D)
 


Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Έτυχε να ακουσω ncore σε ένα ωραίο setup και κόντρα σε ακριβούς και βαρβατους τελικους,είναι τα καλύτερα ενισχυτηκα που έχω ακουσει,το ότι μου αρεσουν και άλλες σχολές δεν σημαίνει ότι δεν ξεχωρίζω την ανωτερότητα τους
Να ρωτήσω τα υπόλοιπα τι ήταν? Ρωτάω ειλικρινά χωρίς διάθεση για τρόλλιν, μιας και ψάχνομαι για καινούριο πρότζεκτ diy
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
944
Reaction score
296
Εγώ θα βάλω με μεγάλη μου περηφάνια τον Class T που έχω. Εαν και η αρχική του τιμή δεν είναι και πολύ value for money, είναι ίσως ο καλύτερος ενισχυτής που είχα ποτέ μου...
Red Wine Audio Signature 30.2
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Εγώ θα βάλω με μεγάλη μου περηφάνια τον Class T που έχω. Εαν και η αρχική του τιμή δεν είναι και πολύ value for money, είναι ίσως ο καλύτερος ενισχυτής που είχα ποτέ μου...
Red Wine Audio Signature 30.2
Μέχρι την απόκτηση των NCORE μπαίνεις στο CLASS (φ)Τ(ου) CLUB:fuckyou:
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.298
Reaction score
8.240
Ανέκαθεν μου άρεσε σχεδόν το οτιδήποτε είχα ακούσει σε ice.Τελικά κατέληξα με τα μεγάλα ενεργά της b&o… View attachment 30532
Ncore δυστυχώς δεν έχω ακούσει….ελπίζω κάποια στιγμή να ακούσω σε κανά φίλο από εδώ…αλλά κάτι μου λέει πως θα είναι του γούστου μου!
Ωραία πραγματα....
Ποια ειναι η κάρτα δίπλα στο κασετόφωνο;
:whistling:
 


Μηνύματα
531
Reaction score
126
Να ρωτήσω τα υπόλοιπα τι ήταν? Ρωτάω ειλικρινά χωρίς διάθεση για τρόλλιν, μιας και ψάχνομαι για καινούριο πρότζεκτ diy
Αν έχεις καταλήξει σε encore και ψάχνεις ηχείο ρίξε μια ματιά εδώ:http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
έχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα,τα encore τα ακουσα με Hyperion και παίζανε εκπληκτικά
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.298
Reaction score
8.240
Σου θυμίζει κάτι??Χεχε..
κάνε βρε μια παρουσίαση για το ηχειο.
είναι σπάνιο και εξαιρετικό!
γράψε διαφορές κλπ με αυτά που είχες…
:hi:
 

Μηνύματα
1.142
Reaction score
370
κάνε βρε μια παρουσίαση για το ηχειο.
είναι σπάνιο και εξαιρετικό!
γράψε διαφορές κλπ με αυτά που είχες…
:hi:
Θα κάνω…να βρώ λίγη διάθεση μόνο και μια καλή φωτομηχανή!Το χρωστάω…!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Πάρεδρος θα γίνει όποιος απαντήσει σωστά στην παρακάτω ερώτηση.

Αν το σήμα εισόδου στην διαμόρφωση PWM είναι ημίτονο π.χ 1 kHz, τότε η πρώτη αρμονική της εξόδου είναι επίσης ένα σήμα συχνότητας 1 kHz. Ίδιας συxnότητας όμως πρώτη αρμονική, έχει και ένας τετραγωνικός παλμός συχνότητας 1 kHz. Ποιο είναι το πλεονέκτημα της PWM? :rolleyes: :whistling:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Πάρεδρος θα γίνει όποιος απαντήσει σωστά στην παρακάτω ερώτηση.

Αν το σήμα εισόδου στην διαμόρφωση PWM είναι ημίτονο π.χ 1 kHz, τότε η πρώτη αρμονική της εξόδου είναι επίσης ένα σήμα συχνότητας 1 kHz. Ίδιας συxnότητας όμως πρώτη αρμονική, έχει και ένας τετραγωνικός παλμός συχνότητας 1 kHz. Ποιο είναι το πλεονέκτημα της PWM? :rolleyes: :whistling:
μπορω να εχω μια βοηθεια απο το κοινο?:fuckyou::fuckyou::roflmao::roflmao:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Πάρεδρος θα γίνει όποιος απαντήσει σωστά στην παρακάτω ερώτηση.

Αν το σήμα εισόδου στην διαμόρφωση PWM είναι ημίτονο π.χ 1 kHz, τότε η πρώτη αρμονική της εξόδου είναι επίσης ένα σήμα συχνότητας 1 kHz. Ίδιας συxnότητας όμως πρώτη αρμονική, έχει και ένας τετραγωνικός παλμός συχνότητας 1 kHz. Ποιο είναι το πλεονέκτημα της PWM? :rolleyes: :whistling:
Περιμενε να ξυπνησει ο ΜΗ Ρ και θα σου απαντησει ...
 


Y

Yiannis_B

Guest
μπορω να εχω μια βοηθεια απο το κοινο?:fuckyou::fuckyou::roflmao::roflmao:
Κάποιος, όταν έκανε ο δάσκαλος μάθημα, ξεφύλιζε το Δαγκωσέ με....κάποιος, το πάει το γράμμα.:fuckyou: :roflmao:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Το σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι σε κάθε περίοδο της αρχικής δειγματοληψίας εμφανίζεται μόνο ένας παλμός με αποτέλεσμα η συχνότητα επανάληψης παλμών (PRF) της P.W.M να είναι πολύ χαμηλότερη και πιο σταθερή της Σ.Δ. Με αποτέλεσμα, η απόδοση των ψηφιακών ενισχυτών τύπου P.W.M είναι πολύ μεγαλύτερη ενώ η διαμόρφωση είναι λιγότερο ευαίσθητη σε παραμορφώσεις ολίσθησης χρονισμού τόσο της ψηφιακής παλμοσειράς όσο και του σταδίου ισχύος.


Κουράστηκα πάω για ύπνο..... :p :D :laugh: :roflmao: και δεν γουστάρω προεδριλίκια... :prankster: :gotcha:
 

Μηνύματα
1.881
Reaction score
6.437
Αν το σήμα εισόδου στην διαμόρφωση PWM είναι ημίτονο π.χ 1 kHz, τότε η πρώτη αρμονική της εξόδου είναι επίσης ένα σήμα συχνότητας 1 kHz. Ίδιας συxnότητας όμως πρώτη αρμονική, έχει και ένας τετραγωνικός παλμός συχνότητας 1 kHz. Ποιο είναι το πλεονέκτημα της PWM? :rolleyes: :whistling:
Έχεις απαντήσει μόνος σου!

..και ένα drive με PWM για την σούβλα, να μπω? :rolleyes:
Το πλεονέκτημα είναι πως λόγω της ημιτινοειδους διαμόρφωσης PWM, η σούβλα γυρίζει ομοιόμορφα και η ροή της θερμότητας διαχέεται σε όλο το σφαχτό.
Αντιθέτως, με διαμόρφωση τετραγωνικού παλμού, το σφαχτό θα ψηνόταν ανά επιφάνειες με αποτέλεσμα να προέκυπτε διαφορετικό επίπεδο ψησίματος στις γωνίες. Πχ. στις επιφάνειες να είχαμε σφαχτό επιπέδου medium και στις γωνίες να είχαμε σφαχτό επιπέδου rare.
Το φαινόμενο που περιγράφεται γίνεται φυσικά εντονότερο στις χαμηλές συχνότητες (που πάσχουν τα πάντα), ενώ από τις χαμηλομεσαιες έως και τους 20 KHz το φαινόμενο εξαλείφεται.
Σε αυτές τις συχνότητες όμως που δεν δημιουργείται το πρόβλημα της ομοιογενούς κατανομής της θερμότητας, ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος της απογείωσης του σφαχτου από τη σούβλα και αποδήμησής του προς εταίρα αυλή ή ταράτσα.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top