Hypex ucd 400 HxR

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Ανακατασκευη τελικου με το εν λογω μοντουλ.
Απο το παλιο στερεο σασι σε 2 μονομπλοκ.





Το ερωτημα τωρα...........
Ποια απο τις δυο διαταξεις ειναι ποιο σωστη? Υπιαρχει τριτη επιλογη?
Πρεπει να προσεξω κατι αλλο? Παρελαβα απο Farnell διακοπτες on/off για να μην κανουν βολτες τα 220.
Στη μια το μοντουλ θα βιδωθει κατ' ευθειαν στο πλαινο του σασι χωρις ψυκτρα, και στο αλλο στην ψυκτρα.
Τι ειναι καλυτερο? χρειαζεται η ψυκτρα? ή το σασι ειναι αρκετο.



 



Μηνύματα
429
Reaction score
427
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλα θα πρόσθέσω το εξής, πας σε έναν αλουμινά σε κόβει δυο νέες γωνίες στα μέτρα σου και έχεις πλήρη θωράκιση και ομορφιά επειδή η χιλιοτρυπημένη γωνία χαλάει την ομορφιά!
Πολύ ωραίο το κουτί απο οτο βλέπω έχει χώρο στα άκρα να βάλεις τα καλώδια και να μην φαίνονται κουκλί το έκανες.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
O.k........... η δευτερη διαταξη..............οτι πει ο γιατρος.

Για το Lyngdorf..........θα σου πω τι "επαθα" Δημητρη.
Στο χωρο που εχω το συστημα το πατωμα ειναι mdf με κενο απο κατω. Αυτο μου διμιουργει μια βυθιση στους 43 περιπου κυκλους
Το παλεψα με διαφορετικες τοποθετησεις των ηχειων(και ολου του συστηματος φυσικα) αλλα ..........
Τελικα στηθηκαν "ανορθοδοξα", στην μεγαλη διασταση του δωματιου.
Φυσικα το Lyngdorf ειναι απαραιτητο και βελτιωνει τρομερα την κατασταση. Με 15'' φουφερ ομως να παιζουν.

Φερνει λοιπον ενας φιλος τα Genelec 8050, (διδρομα με 8'').......... και ξαφνικα με το Lyngdorf στο Bypass (εκτος δηλαδη)
εχω πιο πολυ μπασο απο τα 15''.

Θ' αλλαξω χομπι......δε γινεται.......θ' αρχισω το ψαρεμα.:)

Και ολα αυτα πριν μετακομισει το συστημα σε μικροτερο χωρο (απο τα 26 τετραγωνικα στα 12)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.085
Reaction score
29.791
O.k........... η δευτερη διαταξη..............οτι πει ο γιατρος.

Για το Lyngdorf..........θα σου πω τι "επαθα" Δημητρη.
Στο χωρο που εχω το συστημα το πατωμα ειναι mdf με κενο απο κατω. Αυτο μου διμιουργει μια βυθιση στους 43 περιπου κυκλους
Το παλεψα με διαφορετικες τοποθετησεις των ηχειων(και ολου του συστηματος φυσικα) αλλα ..........
Τελικα στηθηκαν "ανορθοδοξα", στην μεγαλη διασταση του δωματιου.
Φυσικα το Lyngdorf ειναι απαραιτητο και βελτιωνει τρομερα την κατασταση. Με 15'' φουφερ ομως να παιζουν.

Φερνει λοιπον ενας φιλος τα Genelec 8050, (διδρομα με 8'').......... και ξαφνικα με το Lyngdorf στο Bypass (εκτος δηλαδη)
εχω πιο πολυ μπασο απο τα 15''.

Θ' αλλαξω χομπι......δε γινεται.......θ' αρχισω το ψαρεμα.:)

Και ολα αυτα πριν μετακομισει το συστημα σε μικροτερο χωρο (απο τα 26 τετραγωνικα στα 12)
Θα το γυρίσουμε όλοι σε Genelec, Focal κλπ μου φαίνεται. :)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.689
Reaction score
133.019
Σωστός ο μουφασας.

Επίσης, το κουτί σου έχει τρύπες εξαερισμού μόνο στο καπάκι, κι όχι στον πάτο. Ακριβώς κάτω από τις 2 πλακέτες άνοιξε 3-4 τρύπες, ώστε να δημιουργηθεί ένα ρεύμα αέρα για καλύτερη ψύξη.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Το δοκιμασα..............δυστηχως το υψος δεν......

Ωραια.......θα κανω και τρυπες στο κατω μερος..... κατι αλλο να πρσεξω?
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407






Ειναι ετοιμοι κομπλε και τσεκαρισμενοι. Ειμαι ομως σε διαδικασια αλλαγης χωρου (θα ανοιξω νεο τρεντ) και δεν εχω στημενο τιποτα αυτη τη στιγμη.
Δε νομιζω ομως να υπαρχει διαφορα γιατι και πριν μονομπλοκ (ξεχωριστα τροφοδοτικα) ηταν, απλα ηταν στο ιδιο σασι.
 

Μηνύματα
169
Reaction score
62
Σαν μονομπλοκ τους τοποθετείς πολύ κοντά στο ηχείο πλέον και ελαχιστοποιείς έτσι το μήκος του καλωδίου ηχείων. Πολύ σημαντικό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.927
Μηνύματα
2.922.894
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top