Ενεργά ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.518
Γιάννη, στο έγραψα το πόσο ψηλά πως το βρίσκεις.
Με τους λοβούς απόκρισης, όχι με την στάθμη απόκρισης, η οποία διορθώνεται ψηλά χωρίς πρόβλημα, ενώ χαμηλά δε μπορείς να δώσεις θετικό γκεϊν, τελειώνουν τα βατ και οι αντοχές του πηνίου φωνής.
Μήκος κύματος και ακτίνα μεγαφώνου. Γιου νόου μπιμινγκ;
Έτσι.
Το μιντ για να ανέβει ακόμα πιο ψηλά, η λύση είναι αρει. Θυμασαι μπανγκενολουφσεν τον γνωστό παλιό πύργο με τα μιντ και την εξαιρετική απόκριση ψηλά. Γιατί; Διορθώνεται ο λοβός απόκρισης του μεγαφώνου καθώς αντικαθίσταται με το διαφορετικό λοβό απόκρισης του συνόλου των εν αρεϊ μεγαφώνων, κι έχεις τελικά ένα σύνολο από μιντ που παίζουν δυνατά μέχρι υπερήχους, ενώ κανονικά το κάθε μιντ από μόνο του δεν.

Αυτά τα σφάλματα τα έκανα κι εγώ για χρόνια. Υπολόγιζα (όπως όλοι) την απόκριση πλάτους on axis αλλά δυστυχώς στον ήχο και σε όλο το φάσμα και για κάθε χώρο θα πρέπει να μας απασχολούν οι λοβοί απόκρισης πρωταρχικά, ώστε ο χώρος να γίνεται σύμμαχός μας κι όχι εχθρός μας και να μας τα γκρεμίζει όλα

Αυτό είναι συμβατό με τη σκέψη ότι ακούς το χώρο κι όχι το ηχείο.

Ακούς το πώς ο χώρος διεγείρεται από το ηχείο.

Ε λοιπόν, το πώς ακριβώς ο χώρος διεγείρεται από το ηχείο, εκφράζεται με τους λοβούς απόκρισης του ηχείου, και δες τα μπαλόνια του χάι εντ που ανέβασα πρόσφατα, οπότε συνδέεται και η απόσταση ακρόασης, ολοκληρώνοντας σα κερασάκι στην τούρτα την επιτυχημένη αποστολή της ορθής ακρόασης του χώρου (όχι των ηχείων). ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.518
Πρέπει λοιπόν πρώτα να γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά του χώρου σου, ώστε να τα εκμεταλλευτείς.

Παράδειγμα: φαντάσου ένα χώρο με επιφάνειες που σπαν τις ανακλάσεις (όχι επίπεδες, με σκατερινγκ, πχ πέτρα, βιβλιοθήκες, κλπ) με ψηλό RT στα ανώτερα πρίμα και στα μπάσα, και χαμηλό στα μεσαία (σχεδόν τυπικός χώρος χωρίς πολλά χαλιά και κουρτίνες). Αν βάλεις σωστό ηχείο εκεί μέσα, την εβαψες, θα ξύνει και θα μπουμαρει. Αντιθέτως, αν βάλεις ηχείο μεγάλης διασποράς με προβολικά μεσαία και υπολειπόμενης απόκρισης στα άκρα του φάσματος, πχ ένα φουλ ρειντζ μεγάφωνο, θα ακούς άριστα, όλο το φάσμα κανονικά και με το νόμο. Διότι θα έρθει ο χώρος να συμπληρώσει με το γκεϊν του τις πτώσεις του ηχείου. Είπαμε, το χώρο ακούς. ;)

γι'αυτό έπαιζαν καλά τα μικρά μαγκνεπαν που ακούσατε στην έκθεση. Κάποιος γνώστης εκεί, ήξερε να εκμεταλλευτεί τα χαρακτηριστικά του χώρου, ακόμα και της ανεπαρκούς οδήγησης. Μάστορας μεγάλος, του βγάζω το καπέλο!
 
Last edited:



Μηνύματα
557
Reaction score
523
βεντουζααααααααααα
Ποια ενεργα ηχεια προτεινετε μέχρι 10.000?
[DOUBLEPOST=1482162038][/DOUBLEPOST]Θα ηθελα να μου προτεινετε και ενα συστημα μετρησεων χώρου...με τα συνοδα του....μικροφωνα κλπ..
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ποια ενεργα ηχεια προτεινετε μέχρι 10.000?
Για τι χώρο, με ποια απόσταση ακρόασης, με τι απαιτήσεις στάθμης ανάλογα το φάσμα, σε τι είδους πρόγραμμα, και σύγκριση με ποια αναφορά;

[DOUBLEPOST=1482162038][/DOUBLEPOST]Θα ηθελα να μου προτεινετε και ενα συστημα μετρησεων χώρου...με τα συνοδα του....μικροφωνα κλπ..
Το σύστημα μετρήσεων από μόνο του, έχει μικρότερη σημασία από τη δυνατότητα ερμηνείας των μετρήσεων, συσχετισμού τους με την εμπειρία, και κατανόησης των περιορισμών κάθε προγράμματος και συσκευής (π.χ. του μικροφώνου) αλλά και του είδους της μέτρησης (π.χ. RT60 στο φάσμα ανάλογα με το μέγεθος του χώρου, του είδους των επιφανειών εντός του, αλλά και του - των - λοβών ακτινοβολίας των ηχείων).

Δεν πάω να σε αποθαρρύνω - κάθε άλλο.
Ίσα ίσα, προσπαθώ να προλάβω την πιθανότητα να αποθαρρυνθείς π.χ. λόγω ενδεχόμενης αδυναμίας άμεσου συσχετισμού των μετρήσεων με την ακουστική εμπειρία, που είτε να σε οδηγήσει να τα παρατήσεις, είτε να σε οδηγήσει στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι "οι μετρήσεις δε λένε τίποτα και το αυτί είναι ο μόνος κριτής".

Ξεκίνα από το REW πάντως, και μελέτα καλά το Manual του για να πάρεις μια ιδέα.

Μετά, δες και αυτό:

http://www.audiovero.de/en/acourate.php
 
Last edited:

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Για τι χώρο, με ποια απόσταση ακρόασης, με τι απαιτήσεις στάθμης ανάλογα το φάσμα, σε τι είδους πρόγραμμα;
Υπνοδωματιο 4*4.5 αποσταση γυρω στα 3 μετρα...σταθμες....υπνοδωματιου...
Το τελευταιο δεν το καταλαβα
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Για τι χώρο, με ποια απόσταση ακρόασης, με τι απαιτήσεις στάθμης ανάλογα το φάσμα, σε τι είδους πρόγραμμα, και σύγκριση με ποια αναφορά;

...
Υπνοδωματιο 4*4.5 αποσταση γυρω στα 3 μετρα...σταθμες....υπνοδωματιου...
Το τελευταιο δεν το καταλαβα
Άλλες απαιτήσεις έχει η αναπαραγωγή π.χ. ενός κουαρτέτου για έγχορδα και άλλες έχει η αναπαραγωγή ενός μεγάλου συμφωνικού έργου.

Άλλα συμπεράσματα θα βγάλεις για τη σύγκριση ενεργών παθητικών ηχείων αν συγκρίνεις π.χ. τα Neumann KH 310A με ένα σύστημα παθητικών ηχείων / ενισχυτή με παρόμοιο όγκο / απαιτήσεις ακρίβειας με κόστος μέχρι 3500 Ευρώ, και άλλα συμπεράσματα θα βγάλεις αν τα συγκρίνεις με το συνδυασμό Rockport - Lamm που έπαιζε η MF Audio στην έκθεση.

Επίσης, άλλα συμπεράσματα για την "κόντρα" Neumann KH 310A με το συνδυασμό Rockport - Lamm, θα βγάλεις αν τα ακούσεις σε ένα χώρο 10 τ.μ. και άλλα σε ένα χώρο 40 τ.μ.
[DOUBLEPOST=1482163822][/DOUBLEPOST]Για μικρόφωνα, Earthworks Audio, if you can afford it...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Άλλες απαιτήσεις έχει η αναπαραγωγή π.χ. ενός κουαρτέτου για έγχορδα και άλλες έχει η αναπαραγωγή ενός μεγάλου συμφωνικού έργου.

Άλλα συμπεράσματα θα βγάλεις για τη σύγκριση ενεργών παθητικών ηχείων αν συγκρίνεις π.χ. τα Neumann KH 310A με ένα σύστημα παθητικών ηχείων / ενισχυτή με παρόμοιο όγκο / απαιτήσεις ακρίβειας με κόστος μέχρι 3500 Ευρώ, και άλλα συμπεράσματα θα βγάλεις αν τα συγκρίνεις με το συνδυασμό Rockport - Lamm που έπαιζε η MF Audio στην έκθεση.

Επίσης, άλλα συμπεράσματα για την "κόντρα" Neumann KH 310A με το συνδυασμό Rockport - Lamm, θα βγάλεις αν τα ακούσεις σε ένα χώρο 10 τ.μ. και άλλα σε ένα χώρο 40 τ.μ.
[DOUBLEPOST=1482163822][/DOUBLEPOST]Για μικρόφωνα, Earthworks Audio, if you can afford it...
Αλέξη φίλε δε θα βγάλω συμπερασματα...
Στα 18τ.μ. του υπνοδωματιου θα ακουω μπλουζ και τζαζ. Δε θα συγκρίνω γιατι στο υπνοδωμάτιο δε θελω πολλά συστηματα...2 ενεργα ηχεία και μία πηγή...

Τα ακούσματα σε παθητικά συστήματα που έχω ειναι έυκολα πάνω από το συνδυασμό που ανέφερες...ο οποίος πράγματι παιζει πολύ κσλά σε μεγαλύτερο χώρο από ότι αναγκάστηκε να παίξει εκεί....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.518
Ποια ενεργα ηχεια προτεινετε μέχρι 10.000?
Θα έπρεπε ως τώρα να είχες καταλάβει ότι μία τέτοια ερώτηση δε μπορεί να απαντηθεί.
Χρειάζονται οι συμπληρωματικές πληροφορίες.
Χωρίς αυτές, όποιος απαντά σε τέτοια ερωτήματα, είναι καραγκιόζης.

Στα 18τ.μ. του υπνοδωματιου θα ακουω μπλουζ και τζαζ.
Θα ήταν πολύ χρήσιμη πληροφορία και η επιθυμητή στάθμη ακρόασης.
Επίσης, θα βοηθούσε πραγματικά πάρα πολύ μία μέτρηση χρόνων αντήχησης του χώρου.

Λόγω κοινών διαστάσεων (έντονοι ιδιορρυθμοι) και διαθέσιμου μπάτζετ, μία πρόταση που θα μπορέσει να υπερπηδήσει κάποια σημαντικά προβλήματα του χώρου, είναι προφανώς τα κιι.

Για μετρήσεις και ισοσταθμιση χώρου, καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματία, σε κάποιον γνώστη, που ήδη διαθέτει και τον κατάλληλο εξοπλισμό, και την απαιτούμενη γνώση για ορθή ερμηνεία των μετρήσεων. IMNSHO.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Αλέξη ευχαριστώ πολύ για αυτα που λες,
Δε με αποθαρρύνεις....το αντίθετο...
Σα μηχανικός πρώτα θα ακολουθήσω και θα μάθω τα των μετρήσεων, τα μανιουαλ που ειπες, και μετά θα κουβεντιάσω τα συμπεράσματα μου, με εσάς που έχετε εμπειρία....δεν διεκδικώ καμμίας μορφής παντογνωσία....όμως έχω την ικανότητα της εκμάθησης...
[DOUBLEPOST=1482165993][/DOUBLEPOST]Κωσταυτιά, νασαι καλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.518
Λίγο πριν έγραψα ότι μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί την ανεπαρκή οδήγηση προς όφελος του τελικού αποτελέσματος.

Ας δώσω εξηγήσεις, γιατί είναι βέβαιο ότι δεν έγινε κατανοητό. ;)

Η επαρκής οδήγηση έχει σαφέστατα οφέλη, αυτό είναι δεδομένο.
Έλλειψη συμπίεσης, άρα καλύτερα δυναμικά το σημαντικότερο.

Όταν όμως το μεγάφωνο δεν αντέχει, τι να την κάνεις την απόλυτη ενίσχυση των δυναμικών; Για να τερματίσει το μεγάφωνο, ή ακόμα χειρότερα να καεί;
Άσε που η άνευ παραμόρφωσης και συμπίεσης αναπαραγωγή, δεν δίνει την αίσθηση ότι η μουσική μας ακούγεται "δυνατά", οπότε δίνεις παραπάνω στο βολιουμ, τα βγάζει άνετα το ενισχυτικό στάδιο, ε, πάρε το κλαπ από τον τερματισμό του εξ μαξ του μεγαφώνου και κάτσε να το λουστεις τώρα, που μου ήθελες καραμητρο και δυναμικό χεντρουμ παναθεμα σε! Χαχαχαχαχα

Άσε που οι ιδιορυθμοι θα πάρουν όση ενέργεια θέλουν για να τα κάνουν πουτ@να όλα. :fuckyou:

Αντιθέτως, η (ορθώς) κατακριτέα ανεπαρκής οδήγηση, θα προσφέρει ένα χρήσιμο περιορισμό του δυναμικού εύρους, σα limiter και compression μαζί, με αποτέλεσμα όταν δυναμώσεις το βολιουμ να έχεις την αίσθηση ότι το στέρεο παίζει πολύ δυνατά τη μουσική σου, πράγμα που ενισχύεται σαν αίσθηση από την δυναμική παραμόρφωση, κι όλα αυτά χωρίς να ιδρώσει καν το μεγάφωνό σου! Καλό;
Εδώ αν συνυπολογίσει κανείς την χαρακτηριστική "γλυκιά" παραμόρφωση ψαλιδισμού των τυπικών λαμπατων ενισχυτών, εξηγεί κατευθείαν στον εαυτό του το γιατί εκείνος ο λαμπατος έπαιξε τόσο καλά τα ηχεία του, τόσο πλούσια και δυνατά, εξηγεί το κύκλωμα "περιορισμού" των nad, τα "λίγα μεν αλλά καλά βατ" κάποιων ενισχυτών, και πολλές ανάλογες περιπτώσεις. ;)

Δεν υπάρχουν καλά και κακά βατ. Υπάρχει ορθή εκμετάλλευση κάθε εξαρτήματος σε μία υλοποίηση. ;)

Μαγκνεπαν με av ενισχυτή, ή οποιονδήποτε "μικρό". Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια;:angel:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Φίλε epantaz νομίζω για τη χρήση που το θέλεις (χαλαρό άκουσμα, μάλλον ξαπλωμένος με κανά βιβλίο ταυτόχρονα στο χέρι ή αγκαλίτσα με την σύντροφό σου) δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι ιδιαίτερο, Οποιοδήποτε ενεργό γύρω στα 250€/τεμ. με 8άρι γούφερ θα σε ικανοποιήσει. Εκτός αν κάνεις κριτική ακρόαση στο Υ/Δ, πάω πάσο τότε...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φίλε epantaz νομίζω για τη χρήση που το θέλεις (χαλαρό άκουσμα, μάλλον ξαπλωμένος με κανά βιβλίο ταυτόχρονα στο χέρι ή αγκαλίτσα με την σύντροφό σου) δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι ιδιαίτερο, Οποιοδήποτε ενεργό γύρω στα 250€/τεμ. με 8άρι γούφερ θα σε ικανοποιήσει. Εκτός αν κάνεις κριτική ακρόαση στο Υ/Δ, πάω πάσο τότε...
Αδερφέ.....νά και ένας φυσιολογικός....αυτός είσαι....
Φυσικά και θέλω χαλαρή μουσική ....για πλειμπακ...φυσικά και δε θα κάνω κριτική ακρόαση....νομίζω ότι αυτη θαωτην κάνω με το σύστημα σου...(μιλάμε με πμ)
Για ποιο ενεργο μικρό μιλάς/προτείνεις??
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αλέξη ευχαριστώ πολύ για αυτα που λες,
Δε με αποθαρρύνεις....το αντίθετο...
Σα μηχανικός πρώτα θα ακολουθήσω και θα μάθω τα των μετρήσεων, τα μανιουαλ που ειπες, και μετά θα κουβεντιάσω τα συμπεράσματα μου, με εσάς που έχετε εμπειρία....δεν διεκδικώ καμμίας μορφής παντογνωσία....όμως έχω την ικανότητα της εκμάθησης...
[DOUBLEPOST=1482165993][/DOUBLEPOST]Κωσταυτιά, νασαι καλά.
Πολλά like για την τελευταία φράση.

Κατάλαβες τώρα ότι η εδώ audio παρέα (Bhutiaς included) μπορεί να είμαστε λίγο "hard rock", αλλά η προαίρεση είναι η καλύτερη.

Αδερφέ.....νά και ένας φυσιολογικός....αυτός είσαι....
Φυσικά και θέλω χαλαρή μουσική ....για πλειμπακ...φυσικά και δε θα κάνω κριτική ακρόαση....νομίζω ότι αυτη θαωτην κάνω με το σύστημα σου...(μιλάμε με πμ)
Για ποιο ενεργο μικρό μιλάς/προτείνεις??
Άρα τι νόημα είχαν τα 10.000 Εβρά που έβαλες σαν όριο βρε συ;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Έχω 2-3 χρόνια να ασχοληθώ με μικρά ενεργά, είχα τότε κάτι fostex με 6.5 γούφερ για νεαρφιλντ που ήταν μια χαρά. Καλά λόγια λεγόντουσαν τότε και για κάτι behringer, 2031 νομίζω, κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει όμως και άλλα μέλη μπορούν να σε κατευθύνουν καλύτερα σε μοντέλα. Πχ η presonus βγάζει τώρα κάτι ψαγμένα έχω δει, με δύο 6.5 γούφερ, εκεί στο 500ρικο το ζεύγος. Πάντως, για τη χρήση που θες, ΜΗΝ χαλάσεις λεφτά!!!! Δεν πρόκειται να ακούσεις καλύτερα από πιο ακριβά ηχεία μέσα στο υπνοδωμάτιο ξαπλωμένος ανάσκελα. Για μπρούμυτα το συζητάμε...:D
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.298
Reaction score
8.240
Αδερφέ.....νά και ένας φυσιολογικός....αυτός είσαι....
Φυσικά και θέλω χαλαρή μουσική ....για πλειμπακ...φυσικά και δε θα κάνω κριτική ακρόαση....νομίζω ότι αυτη θαωτην κάνω με το σύστημα σου...(μιλάμε με πμ)
Για ποιο ενεργο μικρό μιλάς/προτείνεις??

[DOUBLEPOST=1482175300][/DOUBLEPOST]http://www.jblpro.com/www/products/recording-broadcast/3-series/lsr308#.WFgzIrTiWhA
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εγώ για υ/δ πάντως θα έπαιρνα κάτι με wireless δυνατότητες πλέον και να παίζει από το κινητό...άραγε υπάρχει σε αυτό το κοστολόγιο δεν έχω ιδέα αν και δύσκολο μου φαίνεται...
 


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Πολλά like για την τελευταία φράση.

Κατάλαβες τώρα ότι η εδώ audio παρέα (Bhutiaς included) μπορεί να είμαστε λίγο "hard rock", αλλά η προαίρεση είναι η καλύτερη.



Άρα τι νόημα είχαν τα 10.000 Εβρά που έβαλες σαν όριο βρε συ;
Προφανως και το οριο ειναι λάθος...για το λογο αυτό ρωτάω...και βρεθηκε ο φίλος να μιλήσει...και πάλι ευχαριστω τον epander..
Όσον αφορα για τη παρέα φίλε αλέξη εκτιμώ βαθύτατα τη προθεση σου να στηρίξεις τη παρεα του φόρουμ..πές μου ομως σε παρακαλώ ποια καλή προαίρεση διαπίστωσες στα λεγομενα του κωσταυτια περι γκομενο γκευ και λοιπά..??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.088
Μηνύματα
2.887.794
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top