Ενεργά ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.638
.Η οπή ανάκλασης χαμηλών του LS50 -εμφανίζουσα συχνότητα συντονισμού στα 52 Hz- πάντως στο δωμάτιο με αυτές τις διαστάσεις (εκτιμώ ότι το ύψος δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το μήκος) αναμένεται να κείτεται κάτω από τη συχνότητα αποκοπής εκείνου και κάτι τέτοιο θα ήταν ωφέλιμο...
Ναι, 37-40 θα γίνεται το έλα να δεις.

Μια χαρά επιλογή το κεφ. ;)
[DOUBLEPOST=1482187165][/DOUBLEPOST]
Κωσταυτιά....εχω διαθεσει 55000 σε 9 μήνες...λες να μή τα έχω?
Άμα τα'χεις, φάτα στα κιι. Θα το φχαριστηθείς. Ο μόνος κίνδυνος που ελλοχεύει, είναι να παίξει καλύτερα από το κυρίως στέρεο.;)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.269
Reaction score
11.631
Ερωτήσεις τύπου "τι ηχείο στα 10.000€" ή τοποθετήσεις σαν αυτή
Κωσταυτιά....εχω διαθεσει 55000 σε 9 μήνες...λες να μή τα έχω?
δεν νομίζω οτι χρήζουν μεγαλύτερης διερεύνησης του περιστατικού.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Ναι, 37-40 θα γίνεται το έλα να δεις.

Μια χαρά επιλογή το κεφ. ;)
[DOUBLEPOST=1482187165][/DOUBLEPOST]

Άμα τα'χεις, φάτα στα κιι. Θα το φχαριστηθείς. Ο μόνος κίνδυνος που ελλοχεύει, είναι να παίξει καλύτερα από το κυρίως στέρεο.;)
Κατι τετοιο θα φοβηθηκαν και στην εκθεση...
[DOUBLEPOST=1482188157][/DOUBLEPOST]
Ερωτήσεις τύπου "τι ηχείο στα 10.000€" ή τοποθετήσεις σαν αυτή

δεν νομίζω οτι χρήζουν μεγαλύτερης διερεύνησης του περιστατικού.
Εσυ γιατί πετάχτηκες τότε?
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Παιδιά, δε λέει ψέματα ο EPANTAZ

http://avclub.gr/forum/showthread.php/148258-Θέλω-ελληνικά/page26

Κι εσύ βρε EPANTAZ, don't be so touchy...

Αν εννοεί κάτι ο Χρήστος (gonis), αυτό είναι ότι καλύτερο θα ήταν να σε "συγκρατούμε" αντί να σου ευχόμαστε να... τα "εκατοστήσεις":

Κωσταυτιά....εχω διαθεσει 55000 σε 9 μήνες...λες να μή τα έχω?
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Για πες μας όμως κάτι για

Τα micro θα παιξουν σε καλύτερο χώρο....
Είχα υπόψη μου να βαλω τα τελευταια δημιουργήματα του μπουλαμάτση στο υπνοδωμάτιο...αλλά με απέτρεψε ο ίδιος...
Να είσαι μόνο εσύ εκεί να μαμάς είπε...όχι και τα ηχεία...:).....

Και μάλλον τα δημιουργήματα του θα οδεύσουν προς τον dedicated χώρο του υπογείου...άλλωστε θα πνίγονταν στο υπνοδωμάτιο...
Είναι ηχεία που έχει ήδη στη γκάμμα του, ή είναι κάτι καινούργιο;
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Για πες μας όμως κάτι για



Είναι ηχεία που έχει ήδη στη γκάμμα του, ή είναι κάτι καινούργιο;
Ειναι κάτι που ο νίκος πρεπει να σας πει...
Είχε τμήμα τους στην έκθεση...
Τώρα όμως ειναι τελειωμένα....και εχουν τρομερή αισθηση live. όχι pa. Live....οπως σε τζαζ μπαρα στο ιλινοις....σχετη μαγεια ειναι το ηχείο...και ειμσι χαρουμενος που θα στεγασω...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ειναι κάτι που ο νίκος πρεπει να σας πει...
Είχε τμήμα τους στην έκθεση...
Τώρα όμως ειναι τελειωμένα....και εχουν τρομερή αισθηση live. όχι pa. Live....οπως σε τζαζ μπαρα στο ιλινοις....σχετη μαγεια ειναι το ηχείο...και ειμαι χαρουμενος που θα το στεγασω...
Αυτά με την αναδιπλώμενη χοάνη χαμηλών και το bullet tweeter της fostex "που διώχνει και τα κουνούπια" κατά το Νίκο;
Με 'γειες!

...οπως σε τζαζ μπαρα στο ιλινοις....
[Bhutia mode] Ιλινόι - the 'S' is silent... [/Bhutia mode] :)
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Αυτά με την αναδιπλώμενη χοάνη χαμηλών και το bullet tweeter της fostex "που διώχνει και τα κουνούπια" κατά το Νίκο;
Με 'γειες!



[Bhutia mode] Ιλινόι - the 'S' is silent... [/Bhutia mode] :)
Εδω γραφουμε....δε μιλάμε....στο γραπτο λογο ιλινοις....στο προφοτικο ιλινοι...
Το λυσαμε και αυτό...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.638
Άμα τα'χεις, φάτα στα κιι. Θα το φχαριστηθείς. Ο μόνος κίνδυνος που ελλοχεύει, είναι να παίξει καλύτερα από το κυρίως στέρεο.;)
Κατι τετοιο θα φοβηθηκαν και στην εκθεση...
Μπα, εκεί φοβήθηκαν την ελαχιστοποίηση της οικονομικής αφαίμαξης ανθρώπων με σχετική οικονομική άνεση (σαν κι εσένα) που θα επέφερε η αγορά των κιι, οπότε και χωρίς δεύτερη σκέψη προτιμήθηκε να παρουσιαστούν σημαντικά ακριβότερα συνολάκια, εμπλουτισμένα μάλιστα με τις αρμόζουσες στην περίπτωση απαστράπτουσες καλωδιακές υπάρξεις, οι οποίες είναι γνωστό πως θεωρούνται εξόχως γοητευτικές στην κατηγορία των ανθρώπων στόχων των εν λόγω εκθεμάτων! ;)

Δυστυχώς, προτάσεις όπως τα κιι, αφαιρούν από το χώρο των μαγαζιών χρόνιους αιμοδότες, κι επίσης εξολοθρεύουν την ιδιαίτερα προσοδοφόρα αγορά των καλωδίων, και αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος (επιβίωσης) για να αποφεύγονται από την συντριπτική πλειοψηφία των εμπόρων τα συναφή προϊόντα (ενεργά ηχεία που κατά βάση αποτελούν πλήρη ηχοσυστήματα).

Τέλος, να μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω σφόδρα για την απομακρυσμένη πιθανότητα κάποιο (οποιοδήποτε) ηχείο να μπορεί να παίξει σε τυπικό οικιακό χώρο καλύτερα από τα κιι (καλύτερα στα αμιγώς τεχνικά κι αντικειμενικά πλαίσια της πιστής αναπαραγωγής), με μόνη γνωστή (σε μένα) εξαίρεση το τεχνολογικό τέρας της αντιπαθούς (σε μένα) μπανγκενολουφσεν.

Επί του θέματος της επιλογής ηχείου για την 4*4,5 ..κρεβατοκάμαρα, προσωπικώς (με βάση τις οικονομικές μου δυνατότητες δηλαδή) δε θα διέθετα σε καμμία περίπτωση περισσότερα από 500€. Αν όμως είχα την οικονομική άνεση να διαθέσω έως 10.000€, θα είχα ήδη παραγγείλει τα κιι για την κρεβατοκάμαρά μου, χωρίς καμία μα καμία απολύτως δεύτερη σκέψη. ;)

Αν τυχόν άλλαξες γνώμη για το ποσό που επιθυμείς να δαπανήσεις για την κρεβατοκάμαρά σου, ασχέτως οικονομικής δυνατότητας, ενημέρωσέ μας ώστε να αναπροσαρμόσουμε τις προτάσεις μας στο νέο κοστολόγιο. Όπως έχω γράψει στο ανάλογο θρεντ, ο επίδοξος αγοραστής πρωταρχικά πρέπει να αποφασίσει για το διαθέσιμο ποσό. Προτάσεις σε λίγο χαμηλότερο κόστος χωρίς να χάνεις κάτι ουσιαστικό, προφανώς είναι θεμιτές, αλλά προτάσεις σε τραγικά χαμηλότερο κόστος με σημαντικές υποχωρήσεις στις απαιτήσεις, μου ακούγονται σαχλές, όπως πχ να θες να δώσεις 70 χιλιάρικα για μία Μερτσέντες ή πόρσε, και να σου προτείνουν Σκόντα με 15 χιλιάρικα, επειδή κι αυτό καλό είναι και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ε, όχι, κοροϊδευόμαστε, δεν είναι το ίδιο επειδή έχουν και τα 2 από 4 ρόδες.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Προτάσεις σε λίγο χαμηλότερο κόστος χωρίς να χάνεις κάτι ουσιαστικό, προφανώς είναι θεμιτές, αλλά προτάσεις σε τραγικά χαμηλότερο κόστος με σημαντικές υποχωρήσεις στις απαιτήσεις, μου ακούγονται σαχλές, όπως πχ να θες να δώσεις 70 χιλιάρικα για μία Μερτσέντες ή πόρσε, και να σου προτείνουν Σκόντα με 15 χιλιάρικα, επειδή κι αυτό καλό είναι και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ε, όχι, κοροϊδευόμαστε, δεν είναι το ίδιο επειδή έχουν και τα 2 από 4 ρόδες.. ;)
Δύο σχόλια:
1. Βασική υπόθεση στην οικονομική επιστήμη είναι η άποψη ότι ο καταναλωτής είναι έλλογο ον που σκέφτεται και δρα ορθολογικά για την αποτελεσματική ικανοποίηση των αναγκών του. Βασική προυπόθεση της θεωρίας είναι η τέλεια πληροφόρηση του καταναλωτή για όλες τις εναλλακτικές προτάσεις που ικανοποιούν μία ανάγκη του, κάτι που εξυπηρετεί την λήψη ορθολογικών αποφάσεων. Αυτό όμως δεν συμβαίνει ποτέ, είναι μία από τις γνωστές εσφαλμένες υποθέσεις στην κλασική θεωρία. Εδώ βλέπουμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα... Το αν θα ενισχύσουμε ή μετριάσουμε την έλλειψη πληροφόρησης/γνώσης με τις προτάσεις μας, εξαρτάται από εμας.
2. Επίσης, οι προτάσεις που κάνουμε οφείλουν να διέπονται από την αρχή της αναλογικότητας. Όταν κάποιος θέλει να ακούει σωστά μουσική σε έναν προσεγμένο, καλό χώρο για κριτική ακρόαση, οφείλουμε να ήμαστε τεχνοκρατικοί, απαιτητικοί και να θέτουμε υψηλά στάνταρ. Όταν κάποιος θέλει να ακούει μουσική ξαπλωμένος στο κρεβάτι, όταν πηδ@ει, όταν διαβάζει βιβλία και όταν κλ@νει, οφείλουμε να ήμαστε χαλαροί, προσγειωμένοι και φειδωλοί, ακόμα και αν ο ίδιος δεν ξέρει τί χρειάζεται. Άλλωστε για αυτό ρωτάει!


Συμπέρασμα: Δεν είναι σωστό να προτείνουμε Μερσεντές και Πόρσε για να πηγαίνει κάποιος την ανάπηρη γιαγιά του βόλτα στη παραλία τις Κυριακές, ακόμα και αν ο ίδιος δε ξέρει τί θέλει...
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μπα, εκεί φοβήθηκαν την ελαχιστοποίηση της οικονομικής αφαίμαξης ανθρώπων με σχετική οικονομική άνεση (σαν κι εσένα) που θα επέφερε η αγορά των κιι, οπότε και χωρίς δεύτερη σκέψη προτιμήθηκε να παρουσιαστούν σημαντικά ακριβότερα συνολάκια, εμπλουτισμένα μάλιστα με τις αρμόζουσες στην περίπτωση απαστράπτουσες καλωδιακές υπάρξεις, οι οποίες είναι γνωστό πως θεωρούνται εξόχως γοητευτικές στην κατηγορία των ανθρώπων στόχων των εν λόγω εκθεμάτων! ;)
Αυτο μου ακουγεται (η κανω λαθος ? ) σαν να επεδειχθη "οικτος" προς τον ανταγωνισμο που ηταν μαζεμενος σε μια εκθεση ετοιμος να "κατασπαραχθει" ? :)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.153
Reaction score
20.725
Η απαραίτητη πρώτη βοήθεια για το κοινό:

Απλά απαραίτητο.


Βίκη, τα βασικά.

Απλά και κατανοητά.

Η JBL ξέρει.

Τα μπαλόνια του χάι φαϊ.

Σύντομο και με παραδείγματα.

Δυστυχώς μακροσκελές, αλλά πλούσιο.


Όλα τα άνωθεν, δεν έχουν καμία σχέση με την μουσική, ούτε με το συναίσθημα.
Όπως και οι λάμπες.
Έχουν σχέση μόνο με τις μηχανές παραγωγής ήχου, και με το ερώτημα του ζαπ.

Γουελκαμ του δε ριαλ γουορλντ. ;)
Μιας και πιάσαμε τα αρχεία .pdf, να συνεισφέρω κι εγώ λίγο: Επιστημονικά άρθρα περί ακουστικής χώρων από επαγγελματίες του χώρου. Όρεξη να έχετε να διαβάζετε.

Θα postάρω το link και στο θέμα του Bhutia περί ακουστικής χώρων.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.884
Reaction score
11.205
Φυστικοβούτυρο έχει;
Λίγο πριν έγραψα ότι μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί την ανεπαρκή οδήγηση προς όφελος του τελικού αποτελέσματος.

Ας δώσω εξηγήσεις, γιατί είναι βέβαιο ότι δεν έγινε κατανοητό. ;)

Η επαρκής οδήγηση έχει σαφέστατα οφέλη, αυτό είναι δεδομένο.
Έλλειψη συμπίεσης, άρα καλύτερα δυναμικά το σημαντικότερο.

Όταν όμως το μεγάφωνο δεν αντέχει, τι να την κάνεις την απόλυτη ενίσχυση των δυναμικών; Για να τερματίσει το μεγάφωνο, ή ακόμα χειρότερα να καεί;
Άσε που η άνευ παραμόρφωσης και συμπίεσης αναπαραγωγή, δεν δίνει την αίσθηση ότι η μουσική μας ακούγεται "δυνατά", οπότε δίνεις παραπάνω στο βολιουμ, τα βγάζει άνετα το ενισχυτικό στάδιο, ε, πάρε το κλαπ από τον τερματισμό του εξ μαξ του μεγαφώνου και κάτσε να το λουστεις τώρα, που μου ήθελες καραμητρο και δυναμικό χεντρουμ παναθεμα σε! Χαχαχαχαχα

Άσε που οι ιδιορυθμοι θα πάρουν όση ενέργεια θέλουν για να τα κάνουν πουτ@να όλα. :fuckyou:

Αντιθέτως, η (ορθώς) κατακριτέα ανεπαρκής οδήγηση, θα προσφέρει ένα χρήσιμο περιορισμό του δυναμικού εύρους, σα limiter και compression μαζί, με αποτέλεσμα όταν δυναμώσεις το βολιουμ να έχεις την αίσθηση ότι το στέρεο παίζει πολύ δυνατά τη μουσική σου, πράγμα που ενισχύεται σαν αίσθηση από την δυναμική παραμόρφωση, κι όλα αυτά χωρίς να ιδρώσει καν το μεγάφωνό σου! Καλό;
Εδώ αν συνυπολογίσει κανείς την χαρακτηριστική "γλυκιά" παραμόρφωση ψαλιδισμού των τυπικών λαμπατων ενισχυτών, εξηγεί κατευθείαν στον εαυτό του το γιατί εκείνος ο λαμπατος έπαιξε τόσο καλά τα ηχεία του, τόσο πλούσια και δυνατά, εξηγεί το κύκλωμα "περιορισμού" των nad, τα "λίγα μεν αλλά καλά βατ" κάποιων ενισχυτών, και πολλές ανάλογες περιπτώσεις. ;)

Δεν υπάρχουν καλά και κακά βατ. Υπάρχει ορθή εκμετάλλευση κάθε εξαρτήματος σε μία υλοποίηση. ;)

Μαγκνεπαν με av ενισχυτή, ή οποιονδήποτε "μικρό". Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια;:angel:
Δεν υπάρχει φίλος που να έχει έρθει σπίτι και να του έχω κάνει το τεστ "με/χωρίς" compression (εννοείται λίγο και προσεγμένο) και να μην έχει προτιμήσει το "με". 10 στις 10 φορές. Αναδεικνύει μικρο-λεπτομέρειες, διεγείρει λιγότερο το χώρο, δίνει την αίσθηση βελτιωμένης οδήγησης, σα να βάζεις έναν πιο "βαρβάτο" προενισχυτή στο σύστημα.

Πιθανότατα σε ένα καλύτερο χώρο το τεστ να μην έδινε τα ίδια αποτελέσματα. Ή με άλλα μηχανήματα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η προσέγγιση pdf για να δουλέψει σωστά πρέπει να είναι όλα all the way σωστά. Πράγμα ουτοπικό για τους περισσότερους χομπίστες. Αλλιώς αρχίζουν οι εκτπώσεις, το μαύρο του προβολέα γίνεται γκρί και διαμαρτύρεται ο Βλάσης και καλά κάνει. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι λοιπόν, όχι για το τι είναι τεχνικά σωστό (εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και αδιαπραγμάτευτα: pdf δαγκωτό) αλλά για το πως μπορεί κάποιος να είναι χαρούμενος με τη μουσική που ακούει σπίτι του.

Από κει και πέρα, καλό είναι, όποιον δρόμο και να διαλέξει κανείς, να μην αγοράζει με το μάτι, να έχει αίσθηση μέτρου και να γνωρίζει και τους περιορισμούς (χώρου, κλπ.). Ε, καλό θα ήταν να έδινε και μερικά ευρώ σε κάποιον που πραγματικά μπορεί να βοηθήσει.

EDIT: Και όχι, τα ενεργά ηχεία δεν κάνουν night and day διαφορά από όμοια παθητικά. Ειδικά σε "γκρι" καταστάσεις hi-fi. Αλλά μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Όμοια ηχεία.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.102
Μηνύματα
2.888.686
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top