Klipsch Greek club

Μηνύματα
2.559
Reaction score
3.865
απο ποιο μαγαζι τα πηρες? εχεις δνση να δω τιμες?
Γερμανικό (?) κατάστημα, οι αποστολές γίνονται απο Αυστρία
https://www.akustik-projekt.at/shop/


Ή απο amazon.de και επιλέγεις για αγορά απο το συγκεκριμένο μαγαζί.(αυτό έκανα εγώ)
Τέρμα επαγγελματίες, μου απάντησαν στα mail εντός μια ώρας.Τριτη ξημερώματα παράγγειλα, αποστολή την ίδια μέρα και παρέλαβα Παρασκευή!
 

Μηνύματα
1.094
Reaction score
847
ναι και εγω απο αμαζον ψωνιζω ,ειδα ομως στο σαιτ τους εχουν ποιο φτηνες τιμες 48 ευρω φτηνοτερα,οποτε συμφερει απο το σαιτ τους
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.797
Reaction score
8.801
View attachment 31907 View attachment 31905 View attachment 31906 Τα RF-83 μου, τα οποία παραδόξως αλλά όχι αδίκως, τα χρεισημοποιώ σε stereo ακροάσεις, παντρεμένα με ενα DAC της MF το Tri-Vista, και προ - τελ Arcam (FMJ C32 προ & 2 Χ P1 amps με φίλτρο από Isotek και καλώδια QED) και το CD Player της Arcam, το CD82.
Στα αφτιά μου, παίζουν υπέροχα τα περισσότερα είδη μουσικής).
Καλημέρα φίλοι της klipsch,

ρίχνοντας μια ματιά στα "παλιά" είδα την παραπάνω εγκατάσταση. Προσέξτε την τοποθέτηση των ηχείων: Κολλητά στον τοίχο! Με την εκτόνωση των ρεφλέξ πίσω τι γίνεται??

Επίσης μία ερώτηση σχετικά με το αν μπορούμε να θέσουμε κάποιο υλικό σε αυτές (αν ναι τι υλικό προτείνετε?), ώστε να ελαττώσουμε - διορθώσουμε το χαμηλό. (Πολλές εταιρείες - όπως η monitor audio πχ - προσφέρουν στην συσκευασία αφρολέξ στην διάμετρο της εκτόνωσης).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.797
Reaction score
8.801
Καλορίζικα :dance2::dance2::dance2::dance2: ευτυχισμένε νέε!
Καταπληκτικές τιμές - προσφορές! Αυτά να βλέπουμε για να μαθαίνουμε πόσο κορόιδα "είμεθα" ως Πολίτες αυτής της (Χώρας) (Σε παρένθεση, διότι αμφιβάλλω αν ζούμε σε Χώρα ή σε κάτι άλλο)! Εδώ οι εκπτώσεις έχουν ως εξής: Σήμερα 500 ευρώ και στην περίοδο των προσφορών 700-100 προσφορά: 600!
Παραπάνω Βλέπετε την σοβαρότητα ενός καταστήματος μιας πολιτισμένης Χώρας!
 

Μηνύματα
1.094
Reaction score
847
πηρα τα 150 προσωρινα και θα εχω το νου μου για κανα 160 !!
Ιακωβε δεν φταινε οι δικοι μας αλλα οι αγοραστες! αν δεν αγοραζανε θα πεφταν οι τιμες ! στην τελικη ο αντιπροσωπος ας αγοραζει απο Γερμανια χοντρικη αν οντως τα αγοραζει ακριβα οπως λεει
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.797
Reaction score
8.801
Πχ Μόνο για το κεντρικό ήθελες στην Πατρίδα 680 ευρουδάκια ! Δηλαδή ένα πλήρες Μηνιάτικο! Ενώ στην Γερμανία πχ που οι μισθοί πιάνουν τα 1500 και άνω, τους κοστίζουν 400!

Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει μόνο με τον παραπάνω αντιπρόσωπο!

Γιατί νοιώθω Βλάκας???
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.797
Reaction score
8.801
pai
Καλημέρα φίλοι της klipsch,

ρίχνοντας μια ματιά στα "παλιά" είδα την παραπάνω εγκατάσταση. Προσέξτε την τοποθέτηση των ηχείων: Κολλητά στον τοίχο! Με την εκτόνωση των ρεφλέξ πίσω τι γίνεται??

Επίσης μία ερώτηση σχετικά με το αν μπορούμε να θέσουμε κάποιο υλικό σε αυτές (αν ναι τι υλικό προτείνετε?), ώστε να ελαττώσουμε - διορθώσουμε το χαμηλό. (Πολλές εταιρείες - όπως η monitor audio πχ - προσφέρουν στην συσκευασία αφρολέξ στην διάμετρο της εκτόνωσης).
Δεν κοιτάμε και αυτό το θεματάκι ?
 

Μηνύματα
1.094
Reaction score
847
Ιακωβε μπηκες και εσυ στο πνευμα πλεον και χαμενος θα ειναι ο αντιπροσωπος ,ολοι μαθαινουμε καποια στιγμη και τωρα που τα χρηματα μειωνονται θελει συνετες αγορες !!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
pai


Δεν κοιτάμε και αυτό το θεματάκι ?
Κατ αρχην η συντονισμενη οπη δεν ειναι εκει για να εκτονωθει το ηχειο.
Δεν ειναι δηλαδη για εκτονωση η τρυπα. Ειναι μια οπη συντονισμενη σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα με σκοπο την εκμεταλευση της οπισθιας αντινοβολιας των μεγαφωνων.
Οταν ενα ηχειο εχει την οπη αυτη πισω αποφευγουμε την τοποθετηση κοντα σε τοιχο γιατι ετσι η οπισθια ακτινοβολια υπερμεγεθυνεται και ως αποτελεσμα παιρνουμε αυτο που συνηθιζουμε να περιγραφουμε ως "μπουμαρισμα".
Οταν η τοποθετηση επιβαλεται για πρακτικους λογους να ειναι πολυ κοντα στον τοιχο η πιο συνηθισμενη πρακτικη ειναι το ταπωμα της συντονισμενης οπης με καποιο ηχομωνωτικο υλικο ωστε να αποφευχθει η να μειωθει το μπουμαρισμα.
Η τοποθετηση κοντα στον τοιχο θα μας δωσει ετσι κι αλλιως μια ενισχυση στο χαμηλο η οποια θα αντισταθμισει την μη εκμεταλευση της συντονισμενης οπης.
Φυσικα ολα αυτα ειναι σχετικα μια που τοσο η τοποθετηση οσο και η συντονισμενη οπη λειτουργουν διαφορετικα σε καθε ηχειο και σε καθε χωρο οποτε πρακτικα το αποτελεμα το βλεπουμε μονο κατοπιν δοκιμης και σφαλματος και φυσικα με μετρησεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.710
Reaction score
52.044
. . . η πιο συνηθισμενη πρακτικη ειναι το ταπωμα της συντονισμενης οπης με καποιο ηχομωνωτικο υλικο ωστε να αποφευχθει η να μειωθει το μπουμαρισμα. . . .
- εδώ έχω μία μικρή επιφύλαξη , διότι ξεφεύγουμε από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή ( εκτός όταν και εάν το προτείνει ) , πάντως σαν λύση ανάγκης λειτουργεί
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Να πω και εγω την απορια μου..
Μονοκλωνα η πολυκλωνα για καλωδια ηχειων ταιριαζουν καλύτερα με klipsch?
Δεν θυμαμαι εαν ισχύει αλλα ειχα διαβάσει μονοκλωνα 12wg.
Τωρα για το θεμα το παραπανω για την οπξ στα ηχεια εαν βρίσκει πισω και κοντα στον τοίχο δινει db σε μενα δεν πιανει παω κοντρα στους νομους φυσικης κβαντικής και μη :p
Και για το θεμα τιμες Ελλαδα εχε χαρη που ημουν σε αναμενα κάρβουνα και δεν μπορουσα να περιμενω τα rf7 να έρθουν απο γερμανια.
Μαζι με μεταφ. Κοντα στα 2.000 και εδω με τις τιμες γελαμε 1.000κο πανω.
Αλλα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω εμεις φταιμε που σαν μ@λακες αγοραζουμε απο εδω και δεν τους εχουμε κοψει τα φτερα για να στρώσουν
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.710
Reaction score
52.044
Να πω και εγω την απορια μου..
Μονοκλωνα η πολυκλωνα για καλωδια ηχειων ταιριαζουν καλύτερα με klipsch?
- εμπειρικά : πάντα είχα καλλίτερα αποτελέσματα με μονόκλωνα στις χαμηλές και πολύκλωνα στις μεσο-υψηλές ( αυτό όμως όταν και εάν εφαρμόζουμε διπλο-καλωδίωση ή δυ-ενίσχυση )
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
- εμπειρικά : πάντα είχα καλλίτερα αποτελέσματα με μονόκλωνα στις χαμηλές και πολύκλωνα στις μεσο-υψηλές ( αυτό όμως όταν και εάν εφαρμόζουμε διπλο-καλωδίωση ή δυ-ενίσχυση )
Δεν ξερω το σεναριο διπλοκαλωδιωση εαν ισχύει εαν ειναι placebo effect.
Δεν το εχω δοκιμασει και πολλοί λενε οτι παιζει το ιδιο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.710
Reaction score
52.044
Δεν ξερω το σεναριο διπλοκαλωδιωση εαν ισχύει εαν ειναι placebo effect.
Δεν το εχω δοκιμασει και πολλοί λενε οτι παιζει το ιδιο
- συμφωνώ , εγώ χρησιμοποιώ το σενάριο της δυ-ενίσχυσης
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
- εδώ έχω μία μικρή επιφύλαξη , διότι ξεφεύγουμε από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή ( εκτός όταν και εάν το προτείνει ) , πάντως σαν λύση ανάγκης λειτουργεί
Mα γι αυτο ειπα μετα αυτο:
Φυσικα ολα αυτα ειναι σχετικα μια που τοσο η τοποθετηση οσο και η συντονισμενη οπη λειτουργουν διαφορετικα σε καθε ηχειο και σε καθε χωρο οποτε πρακτικα το αποτελεμα το βλεπουμε μονο κατοπιν δοκιμης και σφαλματος και φυσικα με μετρησεις.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Τωρα για το θεμα το παραπανω για την οπξ στα ηχεια εαν βρίσκει πισω και κοντα στον τοίχο δινει db σε μενα δεν πιανει παω κοντρα στους νομους φυσικης κβαντικής και μη :p
Eπειδη η περιπτωση σου μου εχει κινησει πολυ εντονα την περιεργεια (με την ελειψη μπασου) μπορεις να στειλεις μια κατοψη του χωρου σου με τις διαστασεις και ισως και μια δυο φωτογραφιες?
Ισως σε ενα νεο ποστ που να αφορα την ακουστικη του χωρου σου.
Πιστευω θα παρεις κι αλλες απαντησεις ετσι και θα βγει μια ακρη.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Καλήσπερα παιδακια μικρα και μεγαλα λατρεις των klipsch :p
Ρε παιδιά τα φωτα σας γιατι εχω λαλήσει πλεον με τον χωρο μου στο θεμα μπασου.
Στα δια ταυτα οτι ηχειο εχει περασει απο το σαλονι μου υστερεί στο θεμα μπάσο. Το χανω, μονο με sub βλεπω το φως το αληθινό.
Απο τα martin logan odyssey,visaton 890mk3, cerwin vega v12f, neat momentum ισοβαρικα και αλλα πολλα δεν εχουν το μπασο που εχω ακουσει απο τα ιδια ηχεια σε αλλα σπιτια-χώρους.
Τωρα παλι με τα RP280 F το ιδιο θέμα μονο με sub μπορω να ακουσω μουσικη.
Εχω αρχισει και πιστεύω πως το γρανιτοπλακακι που εχω βαλει στο σπίτι για καλο,μαλλον κακο κανει πιθανον να μου αποροφαει το χαμηλο απο τα ηχεια.
Ισχύει αυτο?
Μήπως να βαλω μοκετα η καποιο αλλο υλικο κατω απο το καθε ηχειο?

Απο ενισχυτες δεν πασχω μιας και τωρα παιζω τα klipsch με audia flight one και κάποιες φορες με yamaha as1000.
Βεβαια με τα προιγουμενα ηχεια που θελανε watts-ρευματα ειχα και cary 500 monoblocks και λαμπες 100watts και γενικα ειχα τα γκαζια.
Το χαμηλο ποτε δεν ειχα.
Τι αλλο να κανω ο άμοιρος?
Σίγουρα κάτι παίζει με το χώρο σου.. δεν γίνεται τα ηχεία που έχεις να μην βγάζουν χαμηλό. Δες στο βίντεο πως ο χώρος επηρεάζει τις χαμηλές (και όχι μόνο) συχνότητες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.202
Μηνύματα
2.932.837
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top