Klipsch Greek club

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Eπειδη η περιπτωση σου μου εχει κινησει πολυ εντονα την περιεργεια (με την ελειψη μπασου) μπορεις να στειλεις μια κατοψη του χωρου σου με τις διαστασεις και ισως και μια δυο φωτογραφιες?
Ισως σε ενα νεο ποστ που να αφορα την ακουστικη του χωρου σου.
Πιστευω θα παρεις κι αλλες απαντησεις ετσι και θα βγει μια ακρη.
Αν βρω τα σχεδια του σπιτιου γιατι οχι:D

Πραγματικά εαν θες να ακουσεις-δεις αυτο παραξενο φαινόμενο επιστημονικής φαντασίας και θρίλερ μαζι, το σπιτι μου ειναι ανοιχτό για ακροαση και οσοι πιστοί προς έλθουν.
Θα θελα να έρθουν 2-3 ανθρωποι για να μου πουν την γνωμη τους γιατι όντως ακούγεται παραξενο και η εγω το εχω χάσει το μυαλό μου μαζι με το χαμηλο η όντως καπου πασχει ο χωρος.

Εννοειτε οτι το σεναριο μέτρηση ρυθμίση ακουστικης χωρου θα γινει οπως και δηποτε.

Εχω 2-3 φωτο που εχω στο κιν.μου τωρα ισως σε βοηθήσουν λιγο να καταλαβεις
Εχουν τραβηχτεί απο θεση ακρόασης
 

Attachments


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν βρω τα σχεδια του σπιτιου γιατι οχι:D

Πραγματικά εαν θες να ακουσεις-δεις αυτο παραξενο φαινόμενο επιστημονικής φαντασίας και θρίλερ μαζι, το σπιτι μου ειναι ανοιχτό για ακροαση και οσοι πιστοί προς έλθουν.
Θα θελα να έρθουν 2-3 ανθρωποι για να μου πουν την γνωμη τους γιατι όντως ακούγεται παραξενο και η εγω το εχω χάσει το μυαλό μου μαζι με το χαμηλο η όντως καπου πασχει ο χωρος.

Εννοειτε οτι το σεναριο μέτρηση ρυθμίση ακουστικης χωρου θα γινει οπως και δηποτε.

Εχω 2-3 φωτο που εχω στο κιν.μου τωρα ισως σε βοηθήσουν λιγο να καταλαβεις
Εχουν τραβηχτεί απο θεση ακρόασης
Δεν ειναι αναγκη να βρεις τα σχεδια του σπιτιου.
Μετρα με μια μεζουρα και φτιαξε το σχεδιο με ενα σχεδιαστικο προγραμμα οπως αυτο πχ https://www.smartdraw.com/?id=10460...8he54GQmqwAS_XAl5GsfZqE7Mbv9uMu8nYaAilV8P8HAQ
η αυτο http://www.nchsoftware.com/design/i...S9oG0orYp4HTxoR1cXSXEuE7wZ2OzAWzFsaAmDl8P8HAQ
η αυτο http://www.homestyler.com/designer

Ποιους ενισχυτες εχεις?
 
Last edited:

Z

Zdimis

Guest
εγω θα ηθελα να παραστω απο χομπιστικη διαστροφη οποτε βρεις χρόνο η το μονταρεις με καναν ακομα "διεστραμμένο"
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Εντυπωσιακό το παραπάνω βίντεο! Μας δείχνει ότι τον βασικό μάλλον ρόλο τον παίζει ο χώρος!!!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εντυπωσιακό το παραπάνω βίντεο! Μας δείχνει ότι τον βασικό μάλλον ρόλο τον παίζει ο χώρος!!!
Eξαπανεκαθεν (sic)
Aν και το room treatment στο βιντεο ειναι εντελως λαθος (μην κανετε το ιδιο, αντι να φτιαξετε την ακουστικη θα την χαλασετε) μας δινει μια ιδεα για το τι παιζει.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Δεν ειναι αναγκη να βρεις τα σχεδια του σπιτιου.
Μετρα με μια μεζουρα και φτιαξε το σχεδιο με ενα σχεδιαστικο προγραμμα οπως αυτο πχ https://www.smartdraw.com/?id=10460...8he54GQmqwAS_XAl5GsfZqE7Mbv9uMu8nYaAilV8P8HAQ
η αυτο http://www.nchsoftware.com/design/i...S9oG0orYp4HTxoR1cXSXEuE7wZ2OzAWzFsaAmDl8P8HAQ
η αυτο http://www.homestyler.com/designer

Ποιους ενισχυτες εχεις?
Θα μετρήσω σε λιγο να ποσταρω τις διαστάσεις του σαλονιου.
Επίσης αυτη την στιγμη υπαρχει ενας audia flight one και yamaha as1000.
Και οι 2 ενισχυτες τα πανε μια χαρα.

Επίσης κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι τα ηχεια παιζουν καλυτερα χωρις τις ακιδες και πιατινια με τοποθετηση τα καουτσουκενια παντς

εγω θα ηθελα να παραστω απο χομπιστικη διαστροφη οποτε βρεις χρόνο η το μονταρεις με καναν ακομα "διεστραμμένο"
Εννοειτε οποιος θελει να ερθει και για καφεδακι και να ακούσουμε έρχεται :D
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Λοιπον μέτρησα οσο μπορεσα γιατί μολις ειδε ο μικρος μου το μετρο με κυνηγούσε γιατο το ηθελε και αυτο.

Σαλόνι
Μηκος 3.40
Πλατος 4.70
Υψος 2.67

Δεν ξέχασα κατι
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Δεν ειμαι κανας ειδικος αλλα μηπως θα ηταν καλη ιδεα να εκμεταλευτεις την εσοχη?
Να παρεις δηλαδη ενα μικροτερο επιπλο τηλεορασης και να τα βαλεις ολα μεσα στην εσοχη, επιπλο και ηχεια?
Εγω μια δοκιμη θα την εκανα, τραβωντας δηλαδη το επιπλο της τηλεορασης εξω και να βαλω τα δυο ηχει μεσα στην εσοχη τερμα αριστερα και τερμα δεξια...
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Δεν ειμαι κανας ειδικος αλλα μηπως θα ηταν καλη ιδεα να εκμεταλευτεις την εσοχη?
Να παρεις δηλαδη ενα μικροτερο επιπλο τηλεορασης και να τα βαλεις ολα μεσα στην εσοχη, επιπλο και ηχεια?
Εγω μια δοκιμη θα την εκανα, τραβωντας δηλαδη το επιπλο της τηλεορασης εξω και να βαλω τα δυο ηχει μεσα στην εσοχη τερμα αριστερα και τερμα δεξια...
Το σκέφτηκα αυτο το σεναριο.
Αλλα πολύ φοβάμαι πως το αποτέλεσμα θα ειναι να γίνεται ενας χαμος απο μπουμαρισμα λόγο εσοχης και γωνίες της.
Συν οτι θα χασω την στερεο εικονα και την σκηνη που εχω τωρα σε σχεση με την θεση ακροασης.Συν οτι επειδη θα μικρύνει ο χωρος μεταξυ ηχειων θα πρεπει να τραβήξω τον καναπε πιο μπροστα και θα φαω ξυλο απο την γυναικα που θα της κλεισω το σαλόνι:p
Βεβαια ολα με δοκιμη πανε και η παντοφλα μαζί:D
Εαν έρθει ειδικός στον χωρο μου και βαση μετρήσεων μου πει οτι η μονη λύση ειναι αυτη τοτε θα το κανω και εχω και αλλοθι "μα το λεει ο ανθρωπος που ειναι η δουλεια του" :gotcha:
Ευχαριστώ παντος για την παρατήρηση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Καλημέρα,

Με προβληματίζουν τα αναφερόμενα σχετικά με το χαμηλό σου. Ποτέ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα στο θέμα αυτό για klipsch. Όμως παρ όλα όσα γράφονται για ευαισθησίες κλπ, τα θέλουν τα βαττάκια τους. Με την αλλαγή στα ενισχυτικά μου πρόσεξα μεγάλη βελτίωση στο θέμα. Ο ενισχυτής σου τι βγάζει?
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι??

(Σημείωση: Παντόφλα - ξεπαντόφλα, στο τέλος τα καταφέρνουμε..... ;))
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημέρα,

Με προβληματίζουν τα αναφερόμενα σχετικά με το χαμηλό σου. Ποτέ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα στο θέμα αυτό για klipsch. Όμως παρ όλα όσα γράφονται για ευαισθησίες κλπ, τα θέλουν τα βαττάκια τους. Με την αλλαγή στα ενισχυτικά μου πρόσεξα μεγάλη βελτίωση στο θέμα. Ο ενισχυτής σου τι βγάζει?
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι??

(Σημείωση: Παντόφλα - ξεπαντόφλα, στο τέλος τα καταφέρνουμε..... ;))
Kαλημερα φιλτατε και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ναι στο θεμα παντοφλα με την κατάλληλη σταση μας ετσι ειναι το καταφέρνουμε στο τελος.
Οσο αφορά το χαμηλο μου δεν ειναι οτι δεν εχουν καθολου χαμηλος απλα δεν εχουν αυτο που ακουσα αλλου.
Και δεν λεω μονο για τα klipsch αλλα για οσα ηχεια περασαν απο τον χωρο μου.
Τωρα τα δουλευω πιο πολυ με flight one που ειναι 100watt στα 8ohm αλλα στα 4 που πέφτουν ευκολα τα klipsch παει στα 180watts και περα απο τα wattakia του εχει ρευματα ισχυρά σαν ενισχυτης.
Χτες δοκιμασα και εβαλα καλωδιο μονολκονο 14αρι και ειδα βελτίωση στο χαμηλο.
Το επομενο βημα ειναι να τα δουλεψω με τελικό class d που εχω 2χ280 και εαν παίξουν καλυτερα να μπω σε διαδιακασια να παρω τελικο κοντα σε αυτα τα watts.
Καποιον plinius η κατι κοντα σε αυτο.
Βεβαια και ο yamaha as1000 τα παει μια χαρα απλα ειναι πιο σκληρος απο τον audia.

Ειμαι απο Πειραιά:D
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Κοντά είμαστε. (Νέα Σμύρνη).

Τα μηχανήματα που αναφέρεις θεωρώ ότι δεν έχουν πρόβλημα σχετικά με την ισχύ. Αλλού είναι λοιπόν το πρόβλημα (αν υπάρχει τελικά). Ίσως είναι θέμα αρχείων, καλωδίων κλπ.

Μπορούμε να δοκιμάσουμε τα δικά μου - kimber διπλο καλωδίωση. Στον δικό μου χώρο πάντως υπάρχει πλήρης επάρκεια στο θέμα - & παραπάνω από αυτό που θέλω πολλές φορές (rf 62 mk II).

Επίσης από ότι μου έχουν αναφέρει, υπάρχει μεγάλη βελτίωση στο θέμα που σε απασχολεί με την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης και μόνο!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Σημείωση: Πάντως ο προηγούμενός μου, που ήταν ο C.A. 740 με ισχύ κοντά στον audia, ζοριζόταν!
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Κοντά είμαστε. (Νέα Σμύρνη).

Τα μηχανήματα που αναφέρεις θεωρώ ότι δεν έχουν πρόβλημα σχετικά με την ισχύ. Αλλού είναι λοιπόν το πρόβλημα (αν υπάρχει τελικά). Ίσως είναι θέμα αρχείων, καλωδίων κλπ.

Μπορούμε να δοκιμάσουμε τα δικά μου - kimber διπλο καλωδίωση. Στον δικό μου χώρο πάντως υπάρχει πλήρης επάρκεια στο θέμα - & παραπάνω από αυτό που θέλω πολλές φορές (rf 62 mk II).

Επίσης από ότι μου έχουν αναφέρει, υπάρχει μεγάλη βελτίωση στο θέμα που σε απασχολεί με την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης και μόνο!
Ναι γιατι οχι φιλε μου ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις δοκιμες.
Οποτε θες μπορούμε να κανονίσουμε καφεφακι στον χωρο μου να ερθεις να ακουσεις και να δοκιμάσουμε τα περι καλωδίωσης και να φερεις και δικα σου αρχεια.
Αν και αυτα που δοκιμαζω ειναι flac και dsd υψηλής δειγματοληψίας.
Βεβαια δεν παιζουν ολα το ιδιο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Ευχαρίστως!


Θα βρω χρόνο κάποια στιγμή.... (αν και συνταξιούχος, δυστυχώς, δεν υπάρχει και πολύς ελεύθερος χρόνος), & θα σου στείλω μήνυμα για επίσκεψη!
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Ευχαρίστως!


Θα βρω χρόνο κάποια στιγμή.... (αν και συνταξιούχος, δυστυχώς, δεν υπάρχει και πολύς ελεύθερος χρόνος), & θα σου στείλω μήνυμα για επίσκεψη!
Ναι οποτε θες και μπορεις μιλαμε και το κανονίζουμε.
Σε ευχαριστώ πολύ παντος.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Λοιπον μέτρησα οσο μπορεσα γιατί μολις ειδε ο μικρος μου το μετρο με κυνηγούσε γιατο το ηθελε και αυτο.

Σαλόνι
Μηκος 3.40
Πλατος 4.70
Υψος 2.67

Δεν ξέχασα κατι
Για αρχη κατεβασε το REW, πηγαινε στο τελευταιο δεξια tab εκει που λεει room simulation, βαλε τις διαστασεις του χωρου σου, ορισε την θεση ακροασης και την θεση των ηχειων να δεις τι προβλεπει το προγραμμα για τον χωρο σου.

Οσο για την εσοχη μπορεις να την εκμεταλευτεις με πολλους τροπους.
Επειδη ειναι μικρη σε πλατος και δεν εξυπηρετει για να εντοιχισεις τα ηχεια (ειναι καλη λυση αν γινει σωστα αλλα στην περιπτωση σου λογω μικρου πλατους δεν ειναι καλη ιδεα) μπορει να χρησημοποιηθει για να γινει Bass trap/Helmholtz resonator αλλα αυτο προϋποθετει μετρησεις και μελετη.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Για αρχη κατεβασε το REW, πηγαινε στο τελευταιο δεξια tab εκει που λεει room simulation, βαλε τις διαστασεις του χωρου σου, ορισε την θεση ακροασης και την θεση των ηχειων να δεις τι προβλεπει το προγραμμα για τον χωρο σου.
Ωραια πράγματα με φτιαξες!
Αυριο αυριο που μαλλον εχω ρεπο θα κανω το τεστ.
Αν τα κανω να παιξουν οπως θελω σου κερναω μπουκαλάκι οτι θες εχω τα παντα και ας μην πίνω:D

Αν και με το μονοκλονο το 14αρι ειδα διαφορα στο χαμηλο χωρις να χασω ψηλα και μεσαία περιοχη εννοείται και σκηνη.
Και η πλακα ειναι απο καθαρο χαλκο που χρησιμοποιεί φιλος εναεριτης σε στήσιμο κεραίας κινητής τηλ.
Και ειναι και made in usa
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ωραια πράγματα με φτιαξες!
Αυριο αυριο που μαλλον εχω ρεπο θα κανω το τεστ.
Αν τα κανω να παιξουν οπως θελω σου κερναω μπουκαλάκι οτι θες εχω τα παντα και ας μην πίνω:D
Με το προγραμμα θα μπορεσεις να κανεις και μια εικονικη μετακινηση των ηχειων/θεσης ακροασης για να δεις ποια θεση προβλεπεται να εχει καλυτερη συμπεριφορα.
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Πέρασε το courier σήμερα απ το σπίτι και ολοκληρώθηκε η τριάδα μπροστά.:dance2:

Τις επόμενες μέρες ρυθμίσεις- δοκιμές, audyssey, πείραγμα κτλ..

Προς το παρόν το audyssey μου βάζει το sub στα -12.0 db.
To volume του sub το έφτασα ώρα 8 κι αυτό εκεί -12.0db

Είναι σωστό να το βάλω να παίζει στα 75db χειροκίνητα με sound meter?(Android app)
Με -12,0db είναι στα 52db στο sound meter. (ντεσιμπελόμετρο χρειάζεται αλλά τεσπα..)
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.175
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top