Klipsch Greek club

Μηνύματα
2.466
Reaction score
3.740
Τα L/R ηχεια τι αποσταση εχουν μεταξυ τους και τι αποσταση εχουν απο τον ακροατη?
2,40 μέτρα μεταξύ τους και 2,00 μέτρα απο την μεσαία θέση του καναπέ..
Επίσης το port πίσω απο τα ηχεία έχουν απόσταση 27 πόντους απο των τοίχο

Αν βάλω ρε συ τα L/R, και Center αποκοπή στα 60 το sub που θα το βάλω? Χαμηλότερα απο 80 ΔΕΝ πάει.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
2,40 μέτρα μεταξύ τους και 2,00 μέτρα απο την μεσαία θέση του καναπέ..
Επίσης το port πίσω απο τα ηχεία έχουν απόσταση 27 πόντους απο των τοίχο

Αν βάλω ρε συ τα L/R, και Center αποκοπή στα 60 το sub που θα το βάλω? Χαμηλότερα απο 80 ΔΕΝ πάει.
Για αρχη βαλε τα ηχεια πιο κοντα μεταξυ τους ωστε να εχεις ενα ισοπλευρο τριγωνο ηχειων-ακροατη.
Και το sub στα 80Hz
 
Last edited:

Μηνύματα
2.466
Reaction score
3.740
Για αρχη βαλε τα ηχεια πιο κοντα μεταξυ τους ωστε να εχεις ενα ισοπλευρο τριγωνο ηχειων-ακροατη.
Και το sub στα 80Hz
Δεν γίνεται αυτό αν δεν φύγει ο ενισχυτής και το sub απ τη μέση, θα πρέπει, για να γίνει αυτό να κάνω άλλα πράγματα.(κρέμασμα TV "ανάβαση" AV στο επιπλο...

Πιό εύκολο είναι να κάνω τον καναπέ 20 cm πιό πίσω.Έχω "αέρα" 1 μέτρο πίσω απο τον καναπέ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν γίνεται αυτό αν δεν φύγει ο ενισχυτής και το sub απ τη μέση, θα πρέπει, για να γίνει αυτό να κάνω άλλα πράγματα.(κρέμασμα TV "ανάβαση" AV στο επιπλο...

Πιό εύκολο είναι να κάνω τον καναπέ 20 cm πιό πίσω.Έχω "αέρα" 1 μέτρο πίσω απο τον καναπέ.
Ο αερας απο πισω χρειαζεται για τα surround back.
Τοσο ο ενισχυτης οσο και το sub μπορουν να μπουν απο την εξω πλευρα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Αυτα σου εβγαλε το Audyssey?
Oλα τα καναλια σε -dB?
κανονικα επρεπε ενα καναλι να ειναι στο μηδεν (οποιο παιζει χαμηλοτερα) και ολα τα υπολοιπα να ειναι ρυθμισμενα - οσο χρειαζεται για να ερθουν στο ιδιο επιπεδο οι σταθμες.
Το audyssey "ακουει" τι μπορει να αναπαραγει το καθε ηχειο και ρυμιζει αναλογα σε Large η Small και οριζει και την συχνοτητα αποκοπης.
Ειναι προφανες οτι τα L/R ειναι ηχεια πληρους φασματος και γι αυτον τον λόγο στα ορισε ως large.
Ωστοσο ειναι καλυτερο να παιζουν ως Small ωστε να ελευθερωνωνται και ο ενισχυτης και τα ηχεια απο το βαρυ φορτιο των χαμηλων.
Η ιδανικη συχνοτητα αποκοπης (για διαφορους λογους) ειναι τα 80Hz.
Παρεκλινουμε απο αυτην ομως οταν υπαρχει σοβαρος λογος.
Στην περιπτωση σου ενας πολυ σοβαρος λογος ειναι η αδυναμια των surround να παιξουν χαμηλα. Προσωπικα θα εμπιστευομουν την κριση του Audyssey και θα τα αφηνα στα 250Ηz με την προυποθεση οτι το Sub εχει συνδεθει σε dedicated LFE εισοδο.
Αν το sub δεν εχει τετοια αλλα εχει κανονικη εισοδο η οποια περναει απο το ενσωματωμενο κυκλωμα διαχωρισμου τοτε ορισε ως συχνοτητα αποκοπης των surround την μεγιστη που επιτρεπει το sub.
Τα εμπρος L/R και το κεντρικο στα 80Hz αλλα κανε και μια δοκιμη στα 60, ειδικα τα L/R. Τα 90 ειναι πολυ ψηλα για αυτα τα ηχεια.

Στο μεταξυ τωρα που αποκαλυφθηκαν τα surround ηχεια συνηδητοποιησα οτι αυτες οι λεπτες κολωνες διπλα στα L/R ειναι ηχεια ιδια με τα surround. Eλπιζω τα εμπρος να μην ειναι συνδεμενα.
Αν τα θες να συμμετεχουν στο συστημα η θεση τους ειναι πισω απο τον καναπε.

Και ο 7009 (marantz) δεν έχει κάποιο κανάλι στο 0. Οι ρυθμίσεις του είναι παρεμφερείς με του denon παραπάνω. Θεώρησα ότι ο λόγος είναι λόγω του ότι υπάρχει στο σύστημα τελικός.
Ο yamaha πάντως τα δύο κύρια ηχεία πράγματι τα όριζε στα Μηδέν db..

Ως προς τα κύρια ηχεία τα έχω θέσει όπως τα προτείνει (large) λόγω τελικού. Αν τα γυρίσω σε small τότε βάζω συχνότητα αποκοπής τα 40db. Μόνο τότε ο ήχος στα χαμηλά φτάνει κοντά στην ποιότητα που παρουσιάζει το σύστημα με τα ηχεία σαν large. Με οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση (60 80 κλπ) η απόδοση στα χαμηλά, υπολείπεται.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Για αρχη βαλε τα ηχεια πιο κοντα μεταξυ τους ωστε να εχεις ενα ισοπλευρο τριγωνο ηχειων-ακροατη.
Και το sub στα 80Hz
Δεν υπάρχει πρόβλημα.... και εγώ σαν βάση έχω ακριβώς την ίδια ρύθμιση και η εστίαση είναι άριστη (θέμα που προβληματίζει τους γνώστες φίλους κατά την ακρόαση) . Σε δοκιμές δε για πραγματοποίηση ισόπλευρου τριγώνου δεν παρατηρώ διαφορές άξιες λόγου.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και ο 7009 (marantz) δεν έχει κάποιο κανάλι στο 0. Οι ρυθμίσεις του είναι παρεμφερείς με του denon παραπάνω. Θεώρησα ότι ο λόγος είναι λόγω του ότι υπάρχει στο σύστημα τελικός.
Ο yamaha πάντως τα δύο κύρια ηχεία πράγματι τα όριζε στα Μηδέν db..

Ως προς τα κύρια ηχεία τα έχω θέσει όπως τα προτείνει (large) λόγω τελικού. Αν τα γυρίσω σε small τότε βάζω συχνότητα αποκοπής τα 40db. Μόνο τότε ο ήχος στα χαμηλά φτάνει κοντά στην ποιότητα που παρουσιάζει το σύστημα με τα ηχεία σαν large. Με οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση (60 80 κλπ) η απόδοση στα χαμηλά, υπολείπεται.
To θεμα με τις σταθμες το εξηγησε και ο Zizik πιο πανω. Εγω ειχα υποθεσει λαθος επειδη ο Yamaha ειχε και σε εμενα τα L/R στο 0 και τα υπολοιπα αλλα - και αλλα +.
Οσον αφορα το χαμηλο τις συχνοτητες αποκοπης και την αποδοση ο καλυτερος τροπος για να βρεις την σωστη ρυθμιση ειναι οι μετρησεις και οταν αυτο δεν ειναι εφικτο οι πολλες δοκιμες.
Ως γνωστον στις χαμηλες ο χωρος παιζει τον πρωτο ρολο και αυτος καθοριζει τα υπολοιπα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Όσον αφορά τις ρυθμίσεις στην ένταση των ηχείων (εκτός του sub) θεωρώ ότι σωστά τις θέτει όπως τις καταγράφει κατά τις μετρήσεις του ( ο μάραντζ εν προκειμένω). Δημιουργείται ένα ομοιογενές ηχητικό πεδίο και αν πειράξω κάτι αυτό, αυτό χαλάει. Το δοκιμαστικό είναι ένα παλιό dvd του hitech το οποίο μέσα στα πραγραμματάκια του, διαθέτει και ένα πολύ βολικό report με το οποίο δημιουργεί ένα ηχητικό σήμα το οποίο ξεκινά από το κύριο αριστερό κανάλι περνά ακριβώς στην ίδια ένταση και συχνότητα στο κεντρικό, κατόπιν στο δεξί κύριο, στο σαράουντ δεξί, σαράουντ αριστερό και ξανά αριστερό κύριο και ξανά τα ίδια. Αν υπάρχουν φυσικά ενδιάμεσα και άλλα ηχεία , τα υπολογίζει και αυτά. Έτσι δημιουργείται ένας κύκλος με τον ακροατή ακριβώς στην μέση, αν όλα είναι φυσικά σωστά ρυθμισμένα. Οι οποιεσδήποτε διαφορές είναι αμέσως ακουστές είτε με το αυτί είτε φυσικά και με μικρόφωνο. Αμέσως δε μπορούμε να δούμε την ομοιομορφία στον ήχο μεταξύ πχ κεντρικού με κύρια ηχεία, τις "τρύπες" στον κύκλο κλπ.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.522
Reaction score
75.224
Ως προς τα κύρια ηχεία τα έχω θέσει όπως τα προτείνει (large) λόγω τελικού. Αν τα γυρίσω σε small τότε βάζω συχνότητα αποκοπής τα 40db. Μόνο τότε ο ήχος στα χαμηλά φτάνει κοντά στην ποιότητα που παρουσιάζει το σύστημα με τα ηχεία σαν large. Με οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση (60 80 κλπ) η απόδοση στα χαμηλά, υπολείπεται.
Αυτό συμβαίνει όταν το sub δεν παίζει σωστά. Ή δεν επαρκεί για τον όγκο του χώρου, ή είναι σε λάθος θέση ή είναι λάθος ρυθμισμένο. Ή όλα μαζί. :)
 

Μηνύματα
3.195
Reaction score
776
Ποιο θεωρείται καλύτερο ηχειο ? Το rf82 ii η το 280F ?
Το ενα ειναι λιγο πιο παλιό απο μεγαλύτερη σειρά ενω το αλλο πιο καινούργιο με παρεμφερη χαρακτηριστικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Το sub είναι αυτό: http://www.lazada.com.my/yamaha-yst-sw315-subwoofer-cherry-467401.html απάντηση στον zizik
[DOUBLEPOST=1486719261][/DOUBLEPOST],
Και τα δύο στο θέμα της κόρνας δεν έχουν καμία διαφορά. Για τα υπόλοιπα εξαρτάται από τον χώρο (χωρίς να είναι αυτό απαραίτητο διότι και τα δύο κάνουν και για μεγάλους χώρους). Απάντηση στον vadergr...
 
Last edited:

Μηνύματα
42
Reaction score
25
παιδια σκέφτομαι να παρω τα klipsch rp160m από εξωτερικο. είμαι θεσσαλονικη και δεν εχω ακουσει ποτε klipsch, αλλά εχω διαβασει πολλες καλες κριτικες ειδικα για τη καινουρια σειρα.
υπάρχει κανείς θεσ/νικη που να τα εχει και να είναι διατιθέμενος για μια προχειρη ακροαση εστω και με μικρο κοστος? ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.195
Reaction score
776
Το sub είναι αυτό: http://www.lazada.com.my/yamaha-yst-sw315-subwoofer-cherry-467401.html απάντηση στον zizik
[DOUBLEPOST=1486719261][/DOUBLEPOST],
Και τα δύο στο θέμα της κόρνας δεν έχουν καμία διαφορά. Για τα υπόλοιπα εξαρτάται από τον χώρο (χωρίς να είναι αυτό απαραίτητο διότι και τα δύο κάνουν και για μεγάλους χώρους). Απάντηση στον vadergr...
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Σαν ποιοτητα κατασκευής είναι ιδια ?
Οτι το 82 ειναι πιο πανω σειρά σε τι δινει παραπάνω πόντους (για klipsch πάντα) ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Διαστάσεις χώρου έχεις σημειώσει κάπου?

Όσον αφορά την ποιότητα, δεν μπορώ να φέρω γνώμη αν και έχω προιόντα και από τις δύο σειρές.
Δεν μπορώ να πω δηλαδή με σιγουριά ότι η νέα σειρά διαθέτει καλύτερη ποιότητα κατασκευής! Μάλλον ίδια θα την θεωρούσα με φανερές αλλαγές μόνο στο ντιζάιν...
 
Last edited:



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.362
Ο eric όπως και οι war είναι από τους αγαπημένους καλλιτέχνες,& μου θυμίζουν την εποχή της εφηβείας.
Το θέμα φυσικά δεν αφορά την klispch αλλά γνωρίζοντας ότι πολλοί από εμάς δεν συμμετέχουμε στα τοπικά για την μουσική, προτίμησα να το θέσω εδώ.

Αυτοί οι καλλιτέχνες λοιπόν, μου φέρνουν στον νου τις συντροφιές με τις καθημερινές συγκεντρώσεις στα φτωχικά μας σπίτια για ακροάσεις και συζητήσεις, αντίθετα με την μοναξιά που διακρίνει την ζωή των νέων της σύγχρονης εποχής.

Τα lp που υπάρχουν στην δισκοθήκη μου είναι όλα κομμάτια εκείνης της εποχής, & με συγκροτήματα παρόμοια με τα παραπάνω, Ελληνικών εκδόσεων (για όσους γνωρίζουν) με πολλά σκρατς και ανεβοκατεβάσματα της βελόνας, αλλά και αναμνήσεις.
 


Μηνύματα
276
Reaction score
320
Γεια σας.Σαν αρρωστος klipschακιας θα ηθελα την γνωμη σας για τα rf-62.Τα βρηκα εκθεσιακα και μου τα δινουν.Τα ακουσα κιολας και μου αρεσαν,ξεροντας βεβαια πανω κατω τι να ακουσω ηχητικα.Οποιος μπορει ας γραψει καποιο σχολιο.Ευχαριστω.Ζητω η KLIPSCH.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.158
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top