Klipsch Greek club

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πέρασε το courier σήμερα απ το σπίτι και ολοκληρώθηκε η τριάδα μπροστά.:dance2:

Τις επόμενες μέρες ρυθμίσεις- δοκιμές, audyssey, πείραγμα κτλ..

Προς το παρόν το audyssey μου βάζει το sub στα -12.0 db.
To volume του sub το έφτασα ώρα 8 κι αυτό εκεί -12.0db

Είναι σωστό να το βάλω να παίζει στα 75db χειροκίνητα με sound meter?(Android app)
Με -12,0db είναι στα 52db στο sound meter. (ντεσιμπελόμετρο χρειάζεται αλλά τεσπα..)
Καλοριζικα!
Βαλε το χειροκινητα. Κι εμενα το ΥPAO κατι παρ ομοιο μου εκανε.
Το κεντρικο IMHO το εχεις πολυ χαμηλα εκει.
Δεν χωραει επανω? εμπρος απο την TV? Ακομα και πανω αν μπει θα θελει και κλιση προς τα επανω για να κοιταει τον ακροατη.
Ετσι θα ακουγεται σαν να μιλανε απο τα ποδια.
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Καλοριζικα!
Βαλε το χειροκινητα. Κι εμενα το ΥPAO κατι παρ ομοιο μου εκανε.
Το κεντρικο IMHO το εχεις πολυ χαμηλα εκει.
Δεν χωραει επανω? εμπρος απο την TV? Ακομα και πανω αν μπει θα θελει και κλιση προς τα επανω για να κοιταει τον ακροατη.
Ετσι θα ακουγεται σαν να μιλανε απο τα ποδια.
Να σαι καλά

Μια χαρά ακούγεται δεν καταλαβαίνεις καθόλου οτι είναι χαμηλά ο ήχος έρχεται κανονικά σαν απο την οθόνη.
Επιπλέον είναι 15cm και θα κρύβει λίγο την εικονα μπροστά απ την TV
 

Μηνύματα
28
Reaction score
24
Καλορίζικα κι από εμένα , με τη σειρά μου θα πρότεινα να τοποθετήσεις με βάση την τηλεόραση στον τοίχο και να ανεβάσεις το κεντρικό πάνω στο έπιπλο μαζί με τον ενισχυτή , νομίζω έτσι θα βελτιώσεις και την αισθητική του χώρου και την ποιότητα των διαλόγων.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
Καλορίζικα κι από εμένα , με τη σειρά μου θα πρότεινα να τοποθετήσεις με βάση την τηλεόραση στον τοίχο και να ανεβάσεις το κεντρικό πάνω στο έπιπλο μαζί με τον ενισχυτή , νομίζω έτσι θα βελτιώσεις και την αισθητική του χώρου και την ποιότητα των διαλόγων.
Tην ιδια αποψη εχω κι εγω για την TV αλλα και το κεντρικο.Τον ενισχυτη σου, δεν τον κοβω απο τις φωτο του επιπλου, να τον χωραει, στο ραφι του.Ετσι δεν ειναι??Κατα τ΄αλλα μια χαρα το συνολακι σου φιλε μου.Καλες ακροασεις ευχομαι!!
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Να 'στε καλά όλοι, σας ευχαριστώ παιδιά.

Όχι, ο ενισχυτής δεν χωράει με τίποτα στο ράφι.
Το κρέμασμα της TV το σκέφτομαι πάρα πολύ καιρό και ίσως το κάνω.

Αυτή τη στιγμή έχω τα crossover των μπροστινών του κεντρικού και το sub στα 90hz και τα surround 120hz
Τα ηχεία τα δήλωσα εγω small, το audyssey τα βαζει large.

Να ξεκινήσω απο ποιο ψηλά?
Ακούω γνώμες-συμβουλές.

Επίσης προτείνεται αν θέλετε κάποια βάση που να αξίζει. 400x400 vesa ειναι η TV
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Τα υπόλοιπα ηχεία πως στα έχει?

Ή μάλλον αν δεν σου κάνει κόπο σημείωσε τις βασικές παραμέτρους (ηχείων δηλαδή & sub).
 
Last edited:

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Τα υπόλοιπα ηχεία πως στα έχει?

Μικρά είναι, τα surround από το προηγούμενο set.Σε λίγο θα βάλω φώτο απο όλο το σετ να δείτε πως είναι

Ποιές παραμέτρους θες?
Αυτα που μετρησε το audyssey?
crossover, αποστασεις, channel levels?
 

Attachments

Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Θέλω αν είναι δυνατόν να σημειώσεις:
Το αποτέλεσμα του audyssey στις παραμέτρους:
channel leveles, & crossover.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σχετικά με τον denon, όλα γίνονται.... τοποθετείς ράφια ή καλύτερο έπιπλο.
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Θέλω αν είναι δυνατόν να σημειώσεις:
Το αποτέλεσμα του audyssey στις παραμέτρους:
channel leveles, & crossover.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σχετικά με τον denon, όλα γίνονται.... τοποθετείς ράφια ή καλύτερο έπιπλο.
Audyssey

Speaker Config.Check

Front Speakers: Large
Center Speakers: Large
Subwoofer: Yes
Surround Speakers: Small

Crossover:
Front: Full Band
Center: Full Band
Subwoofer: 80Hz
Surround: 250Hz

Channel Levels:
Front L: -9.5db
Front R: -10.5db
Center: -9.0db
Surround R: -6.0db
Surround L -5.0db
Subwoofer: -12.0db

Εγώ τα έκανα μετά Small και άλλαξα crossover, επίσης,με την βοήθεια του Audio Tools απο tablet άλλαξα και τα channel level απο τα front, center, surround και sub

Crossover:
Front: 90Hz
Center: 90Hz
Surround: 120Hz
Subwoofer: 90Hz

Channel Level:
Front L: -6.0db
Front R: -6.5db
Center: -6.5db
Surround R: -2.5db
Surround L: -3.5db
Subwoofer: -5.5db
 
Last edited:

Μηνύματα
1.093
Reaction score
847
σε καποιο μαγαζι μου ειχαν πει! οπως σε ευχαριστει ! οποτε τσιμησα λιγο το μεσαιο και αρκετα τα πισω και απο -12 τα σαμπ σε -7 και επιτελους ειδα το φως μου !!
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.108
Reaction score
2.741
τηλεοραση στον τοιχο αν ειναι συμβατη με esa

(η γαμαω μου lg oled 910 δεν εχει συμβτατοτητα με esa και δεν υπαρχει βαση ελεος!(@(!()*()!*@!*@*)(@)

ενισχυτης σε χαμηλο επιπλο και δευτερα ηχεια αντιο αγγελια
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.108
Reaction score
2.741
και φυσικα βαζεις και ενα πανακι (προβολης μη μπερδευομαστε) να πεφτει μπροστα απο την τηλεοραση για τις κρυες νυχτες του χειμωνα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Σχετικά με το σαμπ και ο γιαμαχα και τώρα ο μαραντζ παρουσιάζουν και σε μένα μια από τα ίδια. Απορώ όμως, ένα απλό 25άρι γιαμάχα είναι! έτσι και εγώ το ανεβάζω λιγάκι.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Audyssey

Speaker Config.Check

Front Speakers: Large
Center Speakers: Large
Subwoofer: Yes
Surround Speakers: Small

Crossover:
Front: Full Band
Center: Full Band
Subwoofer: 80Hz
Surround: 250Hz

Channel Levels:
Front L: -9.5db
Front R: -10.5db
Center: -9.0db
Surround R: -6.0db
Surround L -5.0db
Subwoofer: -12.0db

Εγώ τα έκανα μετά Small και άλλαξα crossover, επίσης,με την βοήθεια του Audio Tools απο tablet άλλαξα και τα channel level απο τα front, center, surround και sub

Crossover:
Front: 90Hz
Center: 90Hz
Surround: 120Hz
Subwoofer: 90Hz

Channel Level:
Front L: -6.0db
Front R: -6.5db
Center: -6.5db
Surround R: -2.5db
Surround L: -3.5db
Subwoofer: -5.5db
Αυτα σου εβγαλε το Audyssey?
Oλα τα καναλια σε -dB?
κανονικα επρεπε ενα καναλι να ειναι στο μηδεν (οποιο παιζει χαμηλοτερα) και ολα τα υπολοιπα να ειναι ρυθμισμενα - οσο χρειαζεται για να ερθουν στο ιδιο επιπεδο οι σταθμες.
Το audyssey "ακουει" τι μπορει να αναπαραγει το καθε ηχειο και ρυμιζει αναλογα σε Large η Small και οριζει και την συχνοτητα αποκοπης.
Ειναι προφανες οτι τα L/R ειναι ηχεια πληρους φασματος και γι αυτον τον λόγο στα ορισε ως large.
Ωστοσο ειναι καλυτερο να παιζουν ως Small ωστε να ελευθερωνωνται και ο ενισχυτης και τα ηχεια απο το βαρυ φορτιο των χαμηλων.
Η ιδανικη συχνοτητα αποκοπης (για διαφορους λογους) ειναι τα 80Hz.
Παρεκλινουμε απο αυτην ομως οταν υπαρχει σοβαρος λογος.
Στην περιπτωση σου ενας πολυ σοβαρος λογος ειναι η αδυναμια των surround να παιξουν χαμηλα. Προσωπικα θα εμπιστευομουν την κριση του Audyssey και θα τα αφηνα στα 250Ηz με την προυποθεση οτι το Sub εχει συνδεθει σε dedicated LFE εισοδο.
Αν το sub δεν εχει τετοια αλλα εχει κανονικη εισοδο η οποια περναει απο το ενσωματωμενο κυκλωμα διαχωρισμου τοτε ορισε ως συχνοτητα αποκοπης των surround την μεγιστη που επιτρεπει το sub.
Τα εμπρος L/R και το κεντρικο στα 80Hz αλλα κανε και μια δοκιμη στα 60, ειδικα τα L/R. Τα 90 ειναι πολυ ψηλα για αυτα τα ηχεια.

Στο μεταξυ τωρα που αποκαλυφθηκαν τα surround ηχεια συνηδητοποιησα οτι αυτες οι λεπτες κολωνες διπλα στα L/R ειναι ηχεια ιδια με τα surround. Eλπιζω τα εμπρος να μην ειναι συνδεμενα.
Αν τα θες να συμμετεχουν στο συστημα η θεση τους ειναι πισω απο τον καναπε.
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.713
Reaction score
75.968
κανονικα επρεπε ενα καναλι να ειναι στο μηδεν (οποιο παιζει χαμηλοτερα) και ολα τα υπολοιπα να ειναι ρυθμισμενα - οσο χρειαζεται για να ερθουν στο ιδιο επιπεδο οι σταθμες.
Όχι. Ρυθμίζει έτσι ώστε στο 0 volume να έχουμε reference level.

Το audyssey "ακουει" τι μπορει να αναπαραγει το καθε ηχειο και ρυμιζει αναλογα σε Large η Small και οριζει και την συχνοτητα αποκοπης.
Αλλά συνήθως τα κάνει pute. :D
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.713
Reaction score
75.968
OK νομιζα οτι δουλευει οπως το YPAO
Και το YPAO το ίδιο κάνει θεωρητικά. :)
Αυτό ισχύει σε όλους τους AV ενισχυτές των 10 τουλάχιστον τελευταίων χρόνων.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και το YPAO το ίδιο κάνει θεωρητικά. :)
Αυτό ισχύει σε όλους τους AV ενισχυτές των 10 τουλάχιστον τελευταίων χρόνων.
Δεκτον, my bad. Δεν ειχα δωσει ιδιεταιρη σημασια σε αυτο το κομματι οσον αφορα το πως λειτουργει.
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
3.817
Αυτα σου εβγαλε το Audyssey?
Oλα τα καναλια σε -dB?
κανονικα επρεπε ενα καναλι να ειναι στο μηδεν (οποιο παιζει χαμηλοτερα) και ολα τα υπολοιπα να ειναι ρυθμισμενα - οσο χρειαζεται για να ερθουν στο ιδιο επιπεδο οι σταθμες.
Το audyssey "ακουει" τι μπορει να αναπαραγει το καθε ηχειο και ρυμιζει αναλογα σε Large η Small και οριζει και την συχνοτητα αποκοπης.
Ειναι προφανες οτι τα L/R ειναι ηχεια πληρους φασματος και γι αυτον τον λόγο στα ορισε ως large.
Ωστοσο ειναι καλυτερο να παιζουν ως Small ωστε να ελευθερωνωνται και ο ενισχυτης και τα ηχεια απο το βαρυ φορτιο των χαμηλων.
Η ιδανικη συχνοτητα αποκοπης (για διαφορους λογους) ειναι τα 80Hz.
Παρεκλινουμε απο αυτην ομως οταν υπαρχει σοβαρος λογος.
Στην περιπτωση σου ενας πολυ σοβαρος λογος ειναι η αδυναμια των surround να παιξουν χαμηλα. Προσωπικα θα εμπιστευομουν την κριση του Audyssey και θα τα αφηνα στα 250Ηz με την προυποθεση οτι το Sub εχει συνδεθει σε dedicated LFE εισοδο.
Αν το sub δεν εχει τετοια αλλα εχει κανονικη εισοδο η οποια περναει απο το ενσωματωμενο κυκλωμα διαχωρισμου τοτε ορισε ως συχνοτητα αποκοπης των surround την μεγιστη που επιτρεπει το sub.
Τα εμπρος L/R και το κεντρικο στα 80Hz αλλα κανε και μια δοκιμη στα 60, ειδικα τα L/R. Τα 90 ειναι πολυ ψηλα για αυτα τα ηχεια.

Στο μεταξυ τωρα που αποκαλυφθηκαν τα surround ηχεια συνηδητοποιησα οτι αυτες οι λεπτες κολωνες διπλα στα L/R ειναι ηχεια ιδια με τα surround. Eλπιζω τα εμπρος να μην ειναι συνδεμενα.
Αν τα θες να συμμετεχουν στο συστημα η θεση τους ειναι πισω απο τον καναπε.
Και φυσικά ΔΕΝ συμμετέχουν. Θα το κάνουν ώς Surround Back μόλις πάρω μερικά μέτρα καλώδιο ακόμα.

Το sub έχει δικό του ενισχυτή κανονικά.

Οι ρυθμίσεις των level απο το Audyssey είναι μια χαρά αφού μετρώντας με το sound meter τα έφερε στα 72~73 db και ακριβώς εκεί παρενέβην εγώ και το έκανα 75 db ανεβάζοντας λίγο τις στάθμες.
Θα δοκιμάσω και τις αποκοπές που προτείνεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και φυσικά ΔΕΝ συμμετέχουν. Θα το κάνουν ώς Surround Back μόλις πάρω μερικά μέτρα καλώδιο ακόμα.

Το sub έχει δικό του ενισχυτή κανονικά.

Οι ρυθμίσεις των level απο το Audyssey είναι μια χαρά αφού μετρώντας με το sound meter τα έφερε στα 72~73 db και ακριβώς εκεί παρενέβην εγώ και το έκανα 75 db ανεβάζοντας λίγο τις στάθμες.
Θα δοκιμάσω και τις αποκοπές που προτείνεις.
Τα L/R ηχεια τι αποσταση εχουν μεταξυ τους και τι αποσταση εχουν απο τον ακροατη?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.175
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top