νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
Πάντως έχει πλάκα η στερεοφωνία. Βάζω το δισκάκι να παίζει και σηκώνονται για βάλουν το αυτί στο κεντρικό οι δικοί μου ώστε πεισθούν ότι δεν παίζει! Και αυτή η τεχνολογία μετρά, τουλάχιστον 60 έτη!
Το θετικό με την υπάρχουσα τεχνολογία, είναι ότι το κεντρικό μπορεί να παίξει και στον δικάναλο στερεοφωνικό ήχο, ώστε όταν βάζουν τα αυτιά τους οι δικοί σου στο ηχείο, να ακούν κι από κεί μουσική! ;)

(Ομοίως και τα υπόλοιπα περιφερικά ηχεία)

Και φυσικά θα ακούγεται καλύτερα αν παίζουν 3.1 (ή 3.2 ή 3.4 ή 5.1 ή 5.2 ή 5.3 ή 5.4) ηχεία από ότι αν παίζουν 2, για αντικειμενικούς λόγους. :)
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Εγώ είμαι της άποψης δυο και full range . Μετά αρχίζεις και μπλεκεις με φασικά χωρίς λόγο .Στην στερεοφωνία πιστεύω οτι ισχύει το less is more . Εδω ένα sub πας να βάλεις και είναι ολόκληρη ιστορία .
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.524
Reaction score
21.307
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα απόψεων, αλλά αριθμητικών δεδομένων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα απόψεων, αλλά αριθμητικών δεδομένων.
Σωστά.
Απλώς όποιος δε τα πάει καλά με τους αριθμούς, το γυρίζει στην "άποψη". :p
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Μήν είστε ρε βαριά πεπόνια :) αν βαριέστε να γάψετε βάλτε κανα λινκ να διαβάσουμε .
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Τώρα είδα το τελευταίο μήνυμα .Κοίτα Κώστα και το σκέτο "λάθος" που είπες άποψη είναι μέχρι να το υποστηρίξεις με δεδομένα κάτι που δεν έκανες . Το οτι χρησιμοποίησα τις λέξεις "άποψη μου είναι " (και ανέφερα και που το στηρίζω . Στο οτι όσες περισσότερες ακουστικές πηγές έχεις στο χώρο και με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους δημιουργούνται μεγαλύτερα φασικά προβλήματα ) το είπα ακριβώς για τον λόγο οτι ξέρω 5 πράγματα βασικά για τον ήχο μέσα απο λίγες σπουδές και πολύ προσωπική ενασχόληση . Γνωρίζω λοιπόν οτι για να κάνεις τεχνική ανάλυση σε τέτοια θέματα χρειάζονται πολύ παραπάνω γνώσεις απο τις δικιές μου οπότε γιαυτό δεν είμαι απόλυτος στο πώς εκφράζομαι . 'Οπως καταλαβαίνεις ισχύει το αντίθετο απο αυτό που υπέθεσες αυθαίρετα . Αυτό που σου λέω είναι δείξε μου τα δεδομένα τα οποία δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν να συμφωνήσω . Όχι για να επιμείνω σε κάτι λάθος και να λέω οτι είναι άποψη. Απο την άλλη να περιμένεις να αρκεστώ στον λόγο σου χωρίς δεδομένα μάλλον είναι αυτό που ειρωνεύεσαι ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.524
Reaction score
21.307
Τι σίγουρο είναι ότι ο Κώστας δεν υπέθεσαι κάτι αυθαίρετα. Ψάξε λίγο τα γραπτά του στο forum και θα καταλάβεις.;):thumbsup:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
οτι και να λέτε, η ποιότητα, αληθοφάνεια ενος δικάναλου συστήματος , είναι πάνω από οποιοδήποτε πολυκάναλο....απόδειξη οι hi end καταστάσεις....αναφέρομαι στην απόδοση μουσικής φυσικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
οτι και να λέτε, η ποιότητα, αληθοφάνεια ενος δικάναλου συστήματος , είναι πάνω από οποιοδήποτε πολυκάναλο....απόδειξη οι hi end καταστάσεις....αναφέρομαι στην απόδοση μουσικής φυσικά.
Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. ;)
 


Μηνύματα
535
Reaction score
731
Μιά φορά άκουσα το album των Scorpions moment of glory σε 5.1 και έπαθα πλάκα!!!
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αν και ειμαστε :offtopic:

Σε πολυκαναλο αν ακουσεις συναυλια πχ απο blu ray που είναι ηχογράφηση 5.1 η 7.1 κτλ ακουγεται εκπληκτικά
Αν ακουσεις δικαναλο αρχειο η cd κτλ σε all channel upgrade απο το πολυκαναλο ενισχτη σρ 5.1 7.1 κτλ ειναι μαλ@κια

Οτι και απο τα δυο αν τα ακουσεις απο καλο συστημα δυο ηχειων ειναι φοβερο
Αυτο λεει η δική μου εμπειρία
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
Κοίτα Κώστα και το σκέτο "λάθος" που είπες άποψη είναι μέχρι να το υποστηρίξεις με δεδομένα κάτι που δεν έκανες . Το οτι χρησιμοποίησα τις λέξεις "άποψη μου είναι " (και ανέφερα και που το στηρίζω .
Μπα, δε το στηριξες πουθενά, είπες μια αυθαίρετη άποψη, και τη συμπληρωσες με μια επίσης αυθαίρετη γενίκευση, που δεν ισχύει.

Και γω έκανα ουσιαστικά το ίδιο, μόνο που έχω στηρίξει με επιχειρήματα αδιαμφισβήτητα τα λεγόμενά μου τόσες πολλές φορές, που καταντάει κουραστικό.

Στο κάτω κάτω της γραφής, γιατί να κάνω πλήρη ανάλυση σε βάθος για την κάθε μια αυθαιρεσία του καθενός;

Τες πα. Πολύ χοντρά:

Τα "φασικά" προβλήματα, αν ήταν άλυτα, θα είχαν όλοι μονόδρομο μεγάφωνο χωρίς κρος να παίζει όλο το φάσμα, κάτι που δεν υπάρχει, δεν παίζει, είναι αποδεδειγμένα ανεπαρκές.

Κάθε μεγάφωνο μπορεί να παίξει συγκεκριμένο αριθμό οκταβων χωρίς πρόβλημα γραμμικότητας, κι όχι παραπάνω. Σύμφωνα με τις μεγαλύτερες μελέτες που έχω ανεβάσει ήδη στο φόρουμ κατ'επαναληψιν, το μίνιμουμ επαρκές σύστημα αναπαραγωγής είναι 3 δρόμων με σαμπ.

Και φυσικά με ισοσταθμιση, φάσης και πλάτους, both, όπως προβλέπεται. Αλλιώς, δε παίζει τέλεια τίποτα και ποτέ και πουθενά. Όλα τα συστήματα ηχείων-χώρων απαιτούν διόρθωση, όλα. Εντελώς όλα όμως. Ακόμα και παπάδες να φτιάξεις (πολλαπλά αρεϊ εντοιχισμένα) και πάλι θέλουν ισοσταθμιση, λίγη μεν, θέλουν δε.

Στο θέμα της φασικής απόκρισης και ισορροπίας υπάρχουν ενεργά (με DSP διόρθωση φάσης) που παίζουν καθωσπρέπει σε βαθμό κακουργήματος. Απλώς τι; Τα έχουν διορθώσει. Αυτό.

Όμως, στα προβλήματα φάσης (απόκρισης κατά βάση) πρέπει να συνυπολογίσεις τα προβλήματα του χώρου, των αντανακλάσεων, της έμμεσης ακτινοβολίας, που αποτελεί τουλάχιστον το 70-80% της ενέργειας που προσλαμβάνει το αυτί σου. Τα προβλήματα του χώρου λοιπόν, ξεκινούν από τις χαμηλές συχνότητες, όπου ο μόνος σοβαρός τρόπος να το παλαιψεις είναι με 4 σαμπ, σύμφωνα με όλες τις υπάρχουσες μελέτες. Ακούγεται πολύπλοκο; Αδιαφορώ, τα έχουν εξηγήσει και μετρήσει όλα.

Πάμε πιο πάνω στο φάσμα:

Τι νομίζεις ότι διαφέρει στα χαμηλομεσαία, στα μεσαία ή στα πρίμα, από τα μπάσα; Κατά βάση, τίποτα απολύτως. Οι πολλαπλές πηγές ενέργειας θα υπερισχύσουν κατά κράτος των λίγων πηγών στον λόγο άμεσης προς ανακλώμενη και η απλή τήρηση των ίσων αποστάσεων ακρόασης από τις πολλαπλές πηγές εγγυάται αναμφισβήτητα την φασική ορθότητα όλης της άμεσης ακτινοβολίας, ενώ αντιθέτως όλη η ανακλώμενη είναι κουλουβάχατα θες δε θες, και μόνο η τραγική διάχυση ρίχνει την ουδό σημαντικής αλλοίωσης, καθώς μοιράζει την ανακλώμενη ενέργεια σε 360 μοίρες ομοιόμορφα, χωρίς συγκεκριμένο πρότυπο άθροισης ή αφαίρεσης (ακύρωσης) της μιας και μοναδικής σωστής φάσης της πηγής. Άρα, τι; Για ποιο λόγο θέλουμε απλά συστήματα; Γιατί δε μπορούμε να τα διαχειριστούμε λόγω πολυπλοκότητας, δηλαδή όσα δε φτάνει η αλεπού; Γιατί έγινε κάποτε το σφάλμα της επικράτησης του δικαναλου; Πιο πριν ήταν μονοφωνικό το τοπίο, τι να κάνουμε... Τώρα οι πολυκάναλες ηχογραφήσεις έχουν τέτοια ποιότητα αναπαραγωγής σε όλες τις παραμέτρους της μουσικής (ισορροπία, εικόνα, κλπ) που κάθε σύγκριση με δικάναλο είναι αστειοτητα..
Σα να συγκρίνεις μονοφωνικό σταθμό βραχέων με χάι ρεζ οντιο...
Μιλάμε για εντελώς αστείες συγκρίσεις, ε;
Να, έτσι.
[DOUBLEPOST=1496345645][/DOUBLEPOST]
Αν ακουσεις δικαναλο αρχειο η cd κτλ σε all channel upgrade απο το πολυκαναλο ενισχτη σρ 5.1 7.1 κτλ ειναι μαλ@κια
Εκ πρώτης όψεως δε διαφωνώ.
Στη συνέχεια όμως, πρέπει να αναλυθεί το γιατί και ποια είναι η λύση, ποιος είναι ο λογικός αλγόριθμος συμμετοχής των υπολοίπων ηχείων στη δικάναλη εγγραφή.
Πως θα γίνει αυτό; Αν μελετήσεις τι έχουν γράψει οι άνθρωποι που μελέτησαν σε βάθος το θέμα, και σε πληροφορώ ότι δεν είναι λίγοι..

Προφανώς όμως, η χρήση ενός τυπικού ντολμπι πολυκάναλου σε δικάναλη εγγραφή είναι μία παπαριά καμαρωτή. :p

Επίσης όμως, μία παπαριά καμαρωτή είναι να μην έχεις 5 ή 7 ίδια ηχεία στο 5.χ ή 7.χ πολυκάναλο σεταπ σου. Διότι συνήθως ο κόσμος παίρνει 2 καλά μεγάλα ηχεία για "κυρίως ηχεία", ένα κάπως ξαπλωτο βολικό για κεντρικό, και κάτι μικρά για γύρω γύρω. Και για να το γ@μησει τελείως μέχρι να ψοφήσει δε τα έχει όλα σε ίδιες αποστάσεις ακρόασης. Ε, χέσε μέσα.. μη περιμένεις χαΐρι..
 
Last edited:

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Εκ πρώτης όψεως δε διαφωνώ.
Στη συνέχεια όμως, πρέπει να αναλυθεί το γιατί και ποια είναι η λύση, ποιος είναι ο λογικός αλγόριθμος συμμετοχής των υπολοίπων ηχείων στη δικάναλη εγγραφή.
Πως θα γίνει αυτό; Αν μελετήσεις τι έχουν γράψει οι άνθρωποι που μελέτησαν σε βάθος το θέμα, και σε πληροφορώ ότι δεν είναι λίγοι..

Προφανώς όμως, η χρήση ενός τυπικού ντολμπι πολυκάναλου σε δικάναλη εγγραφή είναι μία παπαριά καμαρωτή. :p
Ναι περαν της αιτιολογησης του αποτελέσματος αυτου ισχυει

Θελω την αποψη σου και για αυτο

Οτι και απο τα δυο αν τα ακουσεις απο καλο συστημα δυο ηχειων ειναι φοβερο
Αυτο λεει η δική μου εμπειρία
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Κώστα, δεν αμφισβητούμε τις γνώσεις σου στο θέμα: Πράγματι αυτά που αναφέρεις έχουν βάση και τέλος πάντων είναι τεκμηριωμένα.
Εδώ όμως συμβαίνει το εξής: Όλα τα επώνυμα και πραγματικά hi end συστήματα, βασίζονται σε 2 ηχεία, δεν έχω ποτέ δει σοβαρή και ακριβή υλοποίηση σε πολυκάναλο. Τυχαίο? Δεν νομίζω. Επίσης στο προσωπικό μου σύστημα ίσως ελλιπές και οικονομικό δεν αντιλέγω, βλέπω διαφορά υπέρ της περίπτωσης των 2 καναλιών. Μία συναυλία ίσως να εντυπωσιάζεται από τα πολλά ηχεία, όμως αν βάλω έναν δίσκο πχ του Χατσιδάκι, όταν παίζουν τα 2 μόνο ηχεία, τι να πω! Εκστασιάζομαι! Σε πολυκάναλη μορφή, μου φαίνεται ψεύτικος ο ήχος, ρηχός, και τεχνητά εστιασμένος!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.297
Reaction score
83.274
Όλα τα επώνυμα και πραγματικά hi end συστήματα, βασίζονται σε 2 ηχεία, δεν έχω ποτέ δει σοβαρή και ακριβή υλοποίηση σε πολυκάναλο. Τυχαίο?
Το οτι δεν ειδες, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν.

Θα πω και εγω την π@παριά μου για σήμερα:

Οι δικάναλες ηχογραφήσεις παίζουν καλύτερα σε 2.1.

Οι 5.1 ηχογραφήσεις σε 5.1.

Ή μάλλον σε 2.4 και 5.4 αντιστοίχως ;)
Και παει λεγοντας.

Για το πως μπορούν να παίξουν οι δικαναλες σωστά σε 5.4 (ή 7.4, 11.4.4 ή οσα χωράνε βρε αδερφέ) θελει πολύ τεκμηρίωση ακόμα. Δεν νομίζω πως ειναι πλήρως τεκμηριωμένοι και αποδεκτοί απο το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας οι υπάρχοντες αλγόριθμοι. Εχει παντως εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Όσο για το δικαναλο χαΪ εντ σε σαλόνια με μπουφέδες, κρυσταλλιερες και τραπεζάκια, με λαμπάτους και βινύλια, που βλεπουμε απο δω κι απο κει ε, ειναι για :roflmao:. Μόνο υποδειγμα αναπαραγωγής δεν ειναι.

ΓΤΠ
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Όσο για το δικαναλο χαΪ εντ σε σαλόνια με μπουφέδες, κρυσταλλιερες και τραπεζάκια, με λαμπάτους και βινύλια, που βλεπουμε απο δω κι απο κει ε, ειναι για :roflmao:. Μόνο υποδειγμα αναπαραγωγής δεν ειναι.

ΓΤΠ
Μονο εδω διαφωνω και έντονα

το οτι δεν εχεις ακουσει δικαναλο σε σαλονι με λαμπατους και βινύλια υποδειγμα αναπαραγωγής
Το οτι δεν ειδες, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.832
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top