Ας πσωνίσουμε, επιτέλους, ενεργά ηχεία ή ο αγώνας (του Κωσταφτχιά) τώρα δικαιώνεται!

A

AKARL

Guest
Aφού σε τρώει ο λοκώς να κάνεις το βήμα, μάσε κανα φράγκο παραπάνω να πας στο προηγούμενο μοντέλο τoυ s3v όπως ο philosopher εδώ. Νομίζω παίζουν προσφορές σε ευρωπαικά καταστήματα. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι αφού θα έχεις έναν χώρο από δω και στο εξής να τα πουλήσεις όλα και να πας στα s3v.
:headbang: ... Τα κλασικά του αβουσάϊτ. :D

Είπαμε βρε Γιώργη αφού:

1) Μπάτζετ έως 2 αβουγουδού για απόκτηση ζεύγους καινούργιων (όχι μεταχοιριζμένων) ενεργών ηχείων
 

A

AKARL

Guest
Με κάτι τέτχοια πας να με πσαρώσεις βρε ντόκτορα; :D

Θα ντην ιδρώσεις τη φανέλα... :sneaky:

Για να δούμε ήντα θα δούμε:

https://www.skroutz.gr/s/407910/Adam-A7X.html
Μαζί με το υπάρχον sub, καμία σχέση με το ηχείο που έχεις.
Αφτό, πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι ότι, είναι τουλάχιστον εκσίσου αφοριστικό με, στη ντύχη λέω τώρα, το:

"Όλα τα μπιεντάμπλεγιου είναι χρέπγια." :p

Αν βρεις σοβαρές μετρήσεις για τα κλιπς, παίξε τζόκερ. :gotcha:
Σε αφτό έχεις ένα δίκχιο. Σοβαρές μετρήσεις για τα ΡΒ-81 ΙΙ δεν έχω βρει. Κάτι "ρηβγιούζ" κυκλοφοράν στο δίχτυο αλλά αφτά δενταπαίρνω πλέον στα σοβαρά.

Προκειμένου, όμως, να έχει μνιά κάπχοια βάση η όλη συζήτηση αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το next best thing. Shall we?

Ιδού μέτρηση, τη σοβαρότητα της οποίας δε μπορώ να κρίνω, για το προηγούμενο μοντέλο, το ΡΒ-81 από αφτό το ρηβγιού - μας ενδιαφέρει η μοβ καμπύλη (πάντως, κατά γενική ομολογία, το ΡΒ-81 ΙΙ είχε σοβαρές βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο που έχουν μετρήσει εδώ):




Pas mal, IMHO, don't you think?

Θα μου επιτρέπσεις και μνιά κσεκάρφωτη ερώτηση;

Με το ΡΓΙΟΥ και το ΓΙΟΥΜΙΚ δύναται να γίνουν πραγματικά σοβαρές μετρήσεις; :idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.667
Reaction score
80.809


A

AKARL

Guest
Όχι, μας ενδιαφέρει αυτό που λέει παρακάτω:
The RB-81's listening-window response (a five-point average of axial and +/–15-degree horizontal and vertical responses) measures +2.48/–1.09 decibels from 200 hertz to 10 kilohertz.
Read more at https://www.soundandvision.com/cont...r-system-ht-labs-measures#OHmUGUOLUoCRYLts.99
Ναι, δε δγιαφωνώ, έπρεπε να το είχα δγιατυπώσει ως εξής: "Η μοβ καμπύλη απεικονίζει το αποτέλεσμα της μέτρησης για τα RB-81 και οι άλλες για τα υπόλοιπα ηχεία τση δοκιμής".

Ας βάλουμε όλο το επίμαχο χωρίο ώστε να βρίσκεται διαθέσιμο εδώ:

This graph shows the quasi-anechoic (employing close-miking of all woofers) frequency response of the RB-81 L/R (purple trace), RSW10d subwoofer (blue trace), RC-62 center channel (green trace), and RS-52 surround (red trace). All passive loudspeakers were measured with grilles at a distance of 1 meter with a 2.83-volt input and scaled for display purposes.

The RB-81's listening-window response (a five-point average of axial and +/–15-degree horizontal and vertical responses) measures +2.48/–1.09 decibels from 200 hertz to 10 kilohertz. The –3-dB point is at 54 Hz, and the –6-dB point is at 49 Hz. Impedance reaches a minimum of 4.43 ohms at 164 Hz and a phase angle of –59.44 degrees at 93 Hz.

Read more at https://www.soundandvision.com/cont...r-system-ht-labs-measures#BxheuJcOBhtl8rS7.99
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.667
Reaction score
80.809
Απο τις μετρήσεις που σου έβαλα βγαίνουν πολλά συμπεράσματα, περισσότερα απο αυτά που έβαλες εσύ. Και αυτο γιατι ειναι μέτρηση σε πραγματικό χώρο, ειλικρινής, με τα δεδομένα του χωρου (modes) γνωστά.
Όσο για το REW umik, μια χαρά συμπεράσματα βγαίνουν. Και μάλιστα λαμβάνοντας υπόψιν κάθε φορά τις συγκεκριμένες συνθήκες ακρόασης.

Ναι, δε δγιαφωνώ, έπρεπε να το είχα δγιατυπώσει ως εξής: "Η μοβ καμπύλη απεικονίζει το αποτέλεσμα της μέτρησης για τα RB-81 και οι άλλες για τα υπόλοιπα ηχεία τση δοκιμής".
Δεν με έπιασες. Η μωβ καμπύλη δεν απεικονίζει αυτό που θα ακούσεις στην θέση ακρόασης.

Να μην μακρηγορούμε, η διαφορά ειναι χυδαία μεταξύ του Adam και του Klipsch.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.667
Reaction score
80.809
Περίπου αυτό που παίζει στα +-15 μοίρες (edit: 30 μοίρες), στο φάσμα πάνω απο την Schroeder frequency.
Απο κει και κάτω το χάος, ακούς το δωμάτιο.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Περίπου αυτό που παίζει στα +-15 μοίρες, στο φάσμα πάνω απο την Schroeder frequency.
Απο κει και κάτω το χάος, ακούς το δωμάτιο.
ΟΚ, και σε σχέση με τη μέτρησή σου των Άνταμ του Αφτχιά πως βλέπεις την εν λόγω μέτρηση;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.667
Reaction score
80.809
Περίπου αυτό που παίζει στα +-15 μοίρες, στο φάσμα πάνω απο την Schroeder frequency.
Απο κει και κάτω το χάος, ακούς το δωμάτιο.
Το +-15 μοίρες του περιοδικού ειναι μάλλον υπεραισιόδοξο, γράψε λάθος...μεγαλύτερο “παράθυρο”, +-30 ειναι πιο ακριβές.
[DOUBLEPOST=1542545976][/DOUBLEPOST]
ΟΚ, και σε σχέση με τη μέτρησή σου των Άνταμ του Αφτχιά πως βλέπεις την εν λόγω μέτρηση;
Τι να συγκρίνω βρε Άραβα; Η μια ειναι μέτρηση σπιτιού, πραγματική, και η άλλη, quasi anechoic θεωρητική.
Και ειναι και οι δυο ανεπαρκείς.
Δεν θα βρεις σωστές μετρήσεις, άστο.

Πάρε ενεργά.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Mην παίρνεις ενεργά ρε (έτσι για την αλητεία). :D Πάντως η flat-αδούρα των adam που σου πρότεινε ο dimi μπορεί να σε ξενερώσει όντας συνηθισμένος από τα κλιπς. Αν δεν έχεις την δυνατότητα να ακούσεις ενεργά, κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση του dirac και πειραματίσου φτιάχνοντας καμπύλες να δεις αν γουστάρεις

Βέβαια όλα θέμα συνήθειας είναι.......
 



A

AKARL

Guest
Πάρε ενεργά.
Περί αυτού έχω, πλέον, πειστεί.

Που βρίσκεται η δυσκολία; Μα, στην επιλογή συγκεκριμένων ενεργών.

Καλώς ή κακώς, σωστά ή λάθος έχω ένα συγκεκριμένο μέτρο σύγκρισης (το υφιστάμενο σύστημα) το οποίο μου "αρέζει" και, grosso modo, πρέπει να είναι και πσιλοσωστό (τουλάχιστον απ΄ όσα μπορώ ν' ακούσω με τ΄ αφτχιά μου στον χώρο μου).

[costas EAR mode on] Φούτσες μπλε τι νομίζεις ότι ακούς στον χώρο σου. [costas EAR mode off]

:roflmao::roflmao::roflmao:

Δεν έχεις κι άδικο...

Πάμε παρακάτω...

Να αγοράσω ενεργά. Λοιπόν, το δεδομένο είναι ότι αν αγοράσω αυτό δε θα γίνει ούτε με τ΄ αφτχιά μου μήτε με τα μάτχια μου. Με το μνυαλό μου θα πσωνίσω, γιαφτό και ζητάω πληροφορίες και γνώσεις ώστε εν συνεχεία να τα βάλω κάτω, να τα επεξεργαστώ και να επιλέξω. Αφτό συνεπάγεται ότι η συζήτηση δεν είναι δυνατό να διεξαχθεί με (ώστε και καλοπροαίρετα) τσιτάτα ή/και αφοριζμούς. Χρειάζονται σαφή επιχειρήματα και πληροφορίες ικανά να πείσουν με απλό τρόπο και τον πλέον άσχετο. ;)

Το ερώτημα συνεπώς παραμένει:

Με πχοιό/α ζέβγος/η ενεργών ηχείων ίδγιας, ή χαμηλότερης, τιμής θα υπάρξει σαφής και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος σε σχέση με το υφιστάμενο;

Εναλλακτικά, μπορεί να δγιατυπωθεί και ως εξής: Πχοιά είναι η κατώτατη κατηγορία τιμής ενεργών ηχείων προκειμένου να υπάρξει σαφής και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος σε σχέση με το υφιστάμενο; (Η αιτιολογημένη αναφορά συγκεκριμένων παραδειγμάτων θα εκτιμηθεί δεόντως).
 


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Εγω απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω τα εξης: Εχω ενα ζευγαρι klipsch rp 160m με naim nait.Το αποτελεσμα πολυ καλο.
Και λεω....δε τα πουλαω να παρω ενα ενεργο? Ευτυχως δε τα πουλησα και αγοραζω τα ενεργα klipsch the sixes.
Το αποτελεσμα κατω του μετριου για τα δικα μου γουστα.Πλαδαρο χαμηλο,μεσαιες μπουκωμενες και πριμα υποτονικα.
Τα αλλαξα 3 δωματια μηπως και ειχε ο χωρος προβλημα αλλα ματαια.
Τα παθητικα καμια σχεση..οπου και να τα πεταξω θα παιξουν.(και οσοι βιαστουν να κρινουν να θυμισω πως εχω αλλαξει πολλα ζευγαρια ηχειων και ενισχυτικων οπως και καλωδιων).Και ο λογος αλλαγης αυτων ειναι καθαρα ωστε να ακουω την ακουστικη φιλοσοφια ολων των κατασκευαστων.
Πλεον μονο παθητικα...
Φίλε μου όπως συχνά εκφερω άποψη για τα ενεργά και τους περισσοτερους υποστηριχτες τους... (αναφερομαι φυσικά και μόνο σε αυτούς που δεν έχουν ακούσει σοβαρά συστήματα...(σοβαρά, όχι ακριβά))
Δε μπορούμε μαζικά να μηδενίζουμε όλα υα ενεργά. Υπάρχουν σοβαρές υλοποιήσεις και σε ενεργά ηχεία...απλά το κοατολόγιο τους δεν ειναι των 2-3 χιλιαδων....
 

A

AKARL

Guest
Μετα απο τον συνδυασμο Κλιψ με Κραουν οτιδηποτε αλλο θα κελαηδαει.
Γιάντα το λέγεις αφτό Βλάσση-μ;

Τα έχς ακούσει; :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1542548906][/DOUBLEPOST]Αφτό:
σοβαρά συστήματα...(σοβαρά, όχι ακριβά)
Μήπως αντιφάσκει μ΄αφτό;
Υπάρχουν σοβαρές υλοποιήσεις και σε ενεργά ηχεία...απλά το κοατολόγιο τους δεν ειναι των 2-3 χιλιαδων...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πάρε ρε πουλάκι μου άλλο ένα temblor t 10 αφού το ένα το έχεις ήδη και ένα ζευγάρι sceptre s8 να κατσικωθουν πάνω από τα temblor και τελείωνε...
Μη με ρωτήσεις γιατί...ούτε τα έχω ακούσει, ούτε σκαμπαζω από μετρήσεις και πιντιεφ...αλλά ο συνδιαζμος είναι ear highly recommended...
Ε κατι θα ξέρει ο κερατας...!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.207
Reaction score
41.843
έχω ένα συγκεκριμένο μέτρο σύγκρισης (το υφιστάμενο σύστημα) το οποίο μου "αρέζει" και, grosso modo, πρέπει να είναι και πσιλοσωστό (τουλάχιστον απ΄ όσα μπορώ ν' ακούσω με τ΄ αφτχιά μου στον χώρο μου).
Με πχοιό/α ζέβγος/η ενεργών ηχείων ίδγιας, ή χαμηλότερης, τιμής θα υπάρξει σαφής και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος σε σχέση με το υφιστάμενο;

Εναλλακτικά, μπορεί να δγιατυπωθεί και ως εξής: Πχοιά είναι η κατώτατη κατηγορία τιμής ενεργών ηχείων προκειμένου να υπάρξει σαφής και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος σε σχέση με το υφιστάμενο; (Η αιτιολογημένη αναφορά συγκεκριμένων παραδειγμάτων θα εκτιμηθεί δεόντως).
Δεν υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματα με τα κριτήρια που θέτεις.
Το τι είναι ενεργά έχουν γραφεί άπειρες φορές εδώ μέσα και θα πρέπει να είναι ήδη στο κάθε διαβασμένο μέλος ξεκάθαρη η υπεροχή της ενεργής υλοποίησης.

Το τι τελικά θα πάρουμε έχει να κάνει με τα προσωπικά μας κολλήματα και οικονομικές δυνατότητες κάθε φορά.

Για να μην τυραννιέσαι, όπως σε κόβω και με όλο το θάρρος.
Σου έχει κολλήσει να πάρεις ενεργά και καλά κάνεις.
Πήγαινε πάρε αυτά που σου προτείνουν σα λεφτά που μπορείς.
Στήσε τα, άκουσε τα, ρύθμισε τα όσο καλύτερα μπορείς.
Αν σου αρέσει τα κρατάς και πουλάς τα κλιπς (σιγά το δύσκολο).
Αν δεν σου αρέσουν τα πουλάς (σιγά το δύσκολο).
Θα χάσεις μερικά κλάσματα αβουγουδου; πιθανόν. Θα βρεις την ηρεμία σου πολύ γρήγορα; ναι.
Έχει black friday; ναι (oh la la). Μπες στα thommann και στα σχετικά και τσίμπα τα.
Άνοιξε άλλο νήμα να σου λέμ(ν)ε τι ωραία ηχεία που αγόρασες. :p
 

A

AKARL

Guest
αλλά ο συνδιαζμος είναι ear highly recommended...
Ε κατι θα ξέρει ο κερατας...!
Κάτι τέτχοιο θα μπορούσα να το εκμαιεύσω έφκολα πέμποντας μαντάτο στα γνωστά γατόνια (ξέρς τώρα, Μπούτχια, Ζαπ, ΕΑΡ, Κόγια, Πητερμένη, Φούτη κλπ.).... Ετσά δεν είναι; ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.776
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top