Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Το είδα κι αυτό, δηλαδή το.. άκουσα στην πράξη αυτό, και μάλιστα με 1 σάμπ. Σαφής αίσθηση σταθερής απόκρισης μπάσου σε όλο το χώρο. Αλλά μετράει δγιαολεμένα καλά ο χώρος.:p
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά ο χώρος σου ως προς την απορρόφηση του μπάσου, μοιάζει με του Geddes!! Μεγάλη βαρειά ραφιέρα-βιβλιοθήκη με απορροφητικό μεταξύ αυτής και του τοίχου δεν έχεις; - αν θυμάμαι καλά.
Αυτός απορρίπτει εντελώς τις μπασοπαγίδες και θεωρεί οτι αποτελεσματικός μπορεί να είσαι μόνο αν κτίσεις επί τούτου! Επιασε λοιπόν και έγδυσε το δωμάτιο και κάλυψε πλήρως έναν από κάθε ζευγάρι αντικρυστών τοίχων με γυψοσανίδα (νομίζω) και απορροφητικό από πίσω. Λέει οτι επιτυγχάνει απορρόφηση όλων ανεξαιρέτως των ρυθμών.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά ο χώρος σου ως προς την απορρόφηση του μπάσου, μοιάζει με του Geddes!! Μεγάλη βαρειά ραφιέρα-βιβλιοθήκη με απορροφητικό μεταξύ αυτής και του τοίχου δεν έχεις; - αν θυμάμαι καλά.
Αυτός απορρίπτει εντελώς τις μπασοπαγίδες και θεωρεί οτι αποτελεσματικός μπορεί να είσαι μόνο αν κτίσεις επί τούτου! Επιασε λοιπόν και έγδυσε το δωμάτιο και κάλυψε πλήρως έναν από κάθε ζευγάρι αντικρυστών τοίχων με γυψοσανίδα (νομίζω) και απορροφητικό από πίσω. Λέει οτι επιτυγχάνει απορρόφηση όλων ανεξαιρέτως των ρυθμών.
Το βολικότερο στη θεώρησή του είναι ότι δεν υποχρεώνει την εφαρμογή φροντίδας σε αμφότερα τα όρια του εκάστοτε ζεύγους.
Αν μη τι άλλο,τη γλυτώνει έτσι και το...δάπεδο .
...
Αλλα έχω αμφιβολίες για τα μικρά ή με ιδιαίτερες αναλογίες δωμάτια όπου επικρατούν πολύ έντονα συγκεκριμένοι ρυθμοί - θα πρέπει να ξεφύγεις από τον τυφλοσούρτη.

Σημ: Τα λινκς στο ποστ #137, απαιτούν προσεκτική και πλήρη ανάγνωση των λεπτομερειών και συνθηκών (δεν την έχω κανει σε όλα, και εκεί κρύβεται ο διάβολος) πριν την εξαγωγή "συμπερασμάτων".
Οφείλεις κι εσύ - εκτός των άλλων - να παρεμβαίνεις συχνότερα σε διάφορα θέματα...;)
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Μερσί για τα κομπλιμέντα Κύριοι, αλλά αν και των θετικών επιστημών και με σχετικο γνωστικό επίπεδο άνω του μέσου όρου, δεν είμαι Audio Engineer ούτε ηλεκτρονικός. Και επειδή ξαναλέω ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες, προτιμώ να σιωπώ και να μιλούν αυτοί που όντως έχουν το επίπεδο να τον αντιμετωπίσουν, και όχι εγώ ο ημιμαθής.
Η εντονότερη του συνήθους παρουσία μου σε αυτό το νήμα (που ήταν για λάμπες αλλά... το καταντήσαμε τσατ-ρουμ του μπάσου) ωφείλεται στο ότι - άντε να περιαυτολογήσω - είμαι ο μοναδικός πιστεύω που από 18χρονών (και τις έχω τις 10ετίες μου) έχω παίξει και ασχοληθεί ΜΟΝΟ με ηχεία + sub. Το τι κράξιμο έχω ακούσει από αυτούς που ήξεραν (και ήξεραν, δεν το λέω ειρωνικά) δεν λέγεται.

Αλλά εγώ... πίστευα στα αυτιά μου :dance2::dance2::imtheking::dance2::dance2: (έτσι για να μη χάσω τον δρόμο προς την καρδιά σας :D)
 

A

AKARL

Guest
Αλλά εγώ... πίστευα στα αυτιά μου
:rolleyes: :eek:

Οποία φρίκη αγαπητέ. :bigboss:

Από που προκύπτει ότι τα ώτα εκάστου εξ ημών έχουσιν την παραμικράν σημασίαν και ρόλον εντός του ορθολογικού αφηγήματος περί της, εν οίκω, ορθής αναπαραγωγής της προηχογραφημένης μουσικής (πέραν ίσως από την ασήμαντον λεπτομέρειαν και ανάξιαν λόγου του να αποτελούν απλώς και μόνον τον δίαυλον και την "διεπαφήν" δια την ακρόασιν, ομού μετά της απολαύσεως, της μουσικής); :p :D
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Μερσί για τα κομπλιμέντα Κύριοι, αλλά αν και των θετικών επιστημών και με σχετικο γνωστικό επίπεδο άνω του μέσου όρου, δεν είμαι Audio Engineer ούτε ηλεκτρονικός. Και επειδή ξαναλέω ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες, προτιμώ να σιωπώ και να μιλούν αυτοί που όντως έχουν το επίπεδο να τον αντιμετωπίσουν, και όχι εγώ ο ημιμαθής.
Η εντονότερη του συνήθους παρουσία μου σε αυτό το νήμα (που ήταν για λάμπες αλλά... το καταντήσαμε τσατ-ρουμ του μπάσου) ωφείλεται στο ότι - άντε να περιαυτολογήσω - είμαι ο μοναδικός πιστεύω που από 18χρονών (και τις έχω τις 10ετίες μου) έχω παίξει και ασχοληθεί ΜΟΝΟ με ηχεία + sub. Το τι κράξιμο έχω ακούσει από αυτούς που ήξεραν (και ήξεραν, δεν το λέω ειρωνικά) δεν λέγεται.Αλλά εγώ... πίστευα στα αυτιά μου :dance2::dance2::imtheking::dance2::dance2: (έτσι για να μη χάσω τον δρόμο προς την καρδιά σας :D)
Λες και οι υπόλοιποι είμαστε κάτι...΄΄ανώτερο΄΄ από αυτό.

Ως προς την τελική αποστροφή,σε αυτό βασίζεται και η βαθύτερη αντίληψη στην υψηλή πιστότητα των πολεμοχαρών ... γερακιών στο avs :

΄΄Πιστεύουμε στα αυτιά μας...Όλα τα υπόλοιπα,μπορούμε να τα...ισοσταθμίσουμε΄΄

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
προτιμώ να σιωπώ και να μιλούν αυτοί που όντως έχουν το επίπεδο να τον αντιμετωπίσουν, και όχι εγώ ο ημιμαθής.
Υποτιμάς (αδίκως) εαυτόν, και κολακεύεις (ομοίως αδίκως) άλλους ημιμαθείς (όπως η αφεντομουτσουνάρα μου), που απλώς ..την παλεύουν. :p


Εντάξει, υπάρχουν πολλοί που "δε την παλεύουν", κι αυτό είναι νομίζω το νόημα, να ανέβει το επίπεδο.;)
 



Μηνύματα
38
Reaction score
57
Να πω κατι που το σκεφτηκα τωρα;
Στην παλια σχολη ακουμε τα μηχανηματα που μας αρεσουν και τον ηχο που μας εκατσε στο αυτι γιατι ετσι γουσταρουμε.
Αν ομως στησουμε εναν σωστα διαμορφωμενο χωρο ηχου και βαλουμε μηχανηματα των τελευταιων επιταγων της τεχνολογιας, οπως λενε και οι γεροι προφητες του φορουμ, τοτε εχουμε ενα συνολο που θα αρεσει ΣΕ ΟΛΟΥΣ και οχι μονο σ΄εμας διοτι θα πλησιαζει στο ιδανικο. Αυτη ειναι η διαφορα. Τερμα ο προσωπικος(ελλατωματικος)ηχος...
Αυτά...
Έτσι ακριβώς! :D
Όπως ο Τσιφρας λόγια που αρέσει ΣΕ ΌΛΟΥΣ κι ακόμα μας τον χώνει (και αυτός)!
Το κακό είναι ότι μας αρέσει κιόλας!
Βρε αφήστε να ψηφίζει ο καθένας ενεργός ή παθητικος, λαμπιονιστας ή FETιστας όπου θέλει ...
Οι μετρήσεις χρειάζονται, πάντα όμως σε συνδυασμό με ένα ζευγάρι καλά αυτιά που επικοινωνούν με τον εμπειροεκπεδευμενοκολοφαρδο εγκέφαλο μας!
 


Μηνύματα
76
Reaction score
58
Πικάπ ακούς;
Μονο πικαπ
[DOUBLEPOST=1544971952][/DOUBLEPOST]
Oσοι εχουν τοση εμπιστοσυνη στα αυτια τους και δεν τους νοιαζουν οι μετρησεις να ξερουν οτι οι ενισχυτες και τα ηχεια τους μετρηθηκαν πριν βγουν στην κλυκλοφορια...:laugh:
Τωρα ο φιλος θα εχει τον τροπο του για να μπορει να ακουει ολα αυτα τα μηχανηματα μεχρι 3500 ευρω στο χωρο του ...:cautious:
Να μας τον πει τουλαχιστον...:thumbsdown:
Ουδεποτε ειπα οτι τα ακουσα στον χωρο μου...
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Έτσι ακριβώς! :D
Όπως ο Τσιφρας λόγια που αρέσει ΣΕ ΌΛΟΥΣ κι ακόμα μας τον χώνει (και αυτός)!
Το κακό είναι ότι μας αρέσει κιόλας!
Βρε αφήστε να ψηφίζει ο καθένας ενεργός ή παθητικος, λαμπιονιστας ή FETιστας όπου θέλει ...
Οι μετρήσεις χρειάζονται, πάντα όμως σε συνδυασμό με ένα ζευγάρι καλά αυτιά που επικοινωνούν με τον εμπειροεκπεδευμενοκολοφαρδο εγκέφαλο μας!
Εμπιστευόμαστε τα ώτα μας.Όλα τα υπόλοιπα...αγοράζονται.:sneaky:

Και στο πλαίσιο ΄΄σοβαρού΄΄ παραλληλισμού,ας αναλογιστούμε πόσοι μεσήλικες κυκλοφορούν χωρίς να φορούν γυαλιά πρεσβυωπίας,αφού θα έχουν εγκλιματιστεί σε μια λιγότερο ευκρινή εκδοχή του περιβάλλοντος κόσμου που θα την εκλαμβάνουν κιόλας ως φυσιολογική.Κάποιοι εξ αυτών επίσης μπορεί να φέρουν και άλλες ατέλειες όρασης που ν'αντιστάθμιζαν εν μέρει στη δική τους αντίληψη την ένταση των επιπτώσεων από την ίδια την πρεσβυωπία.

Θα προμηθεύονται απλώς ολοένα και μεγαλύτερες οθόνες για να διαβάζουν κείμενα.Άμα όμως βρεθούν μπροστά στις σελίδες ενός πραγματικού βιβλίου ή σε μικρή οθόνη φορητού με ανάλυση 4Κ,τότε τερματίζονται οι αυταπάτες...:sneaky:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Αγχωθηκα λιγο μα το ξεπερασα: φοραω ...γυαλια!
Το "θεμα" ειναι μηπως οι ...ανοιχτοματες δεν ξερουν οτι χρειαζονται οι ιδιοι γυαλια:)
 



Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.514
ακόμα και με δύο entry level "από τα καλά" όμως, μπορεί να επιτύχει εξαιρετικά εποτελέσματα σε σύγκριση με το τυπικό τρίδρομο, αρκεί ο χώρος να μην είναι τεράστιος και να κροσσάρει χαμηλά. Και να μπορεί να αποκόψει χαμηλές από τυχόν μικρούς δορυφόρους
"Λιγα γραμμάρια πραξης" με ο,τι είχα.
Ενα Tannoy δεκαιντσο με το οποίο δεν είχα ασχοληθει ποτε.
Για δορυφόρους επελεξα ενα ζευγαρι celestion sl6si
μια προσεγμενη σχεδιαση κλειστού τυπου και χαμηλής ευαισθησίας
που αποδίδει λεπτομερεια, εικονίζει αλλά δεν στερείται και μπάσου για το μέγεθος.

Αντικειμενικος σκοπός ηταν να διαπιστωσω κατα πόσον το σύνολο
μπορεί να διατηρήσει την καθαρότητα και την ταχύτητα του ηχείου
όταν το σαμπ τροφοδοτείται απο τις μπορνες ηχείων του ενισχυτη.

Αρχικα εψαχνα συχνότητα με το σαμπ να βλέπει τη θέση ακροασης με πολύ φτωχά αποτελεσματα.
Το στρέφω 90 μοίρες να βλέπει σε άνοιγμα εξοδο του χώρου ώστε να αποφεύγω στάσιμα
κλείνω την οπή μπας ρεφλέξ με ύφασμα, το τοποθετώ σε προχειρη αποσβεστικη βαση
και εκεί κοντά στο μαγικό νουμερο 70 και στάθμη μισο με τρια τέταρτα.... Βingo!

Πλήρης ενσωμάτωση χωρίς πολλά πολλά.
Μπορει να προτιμώ ακόμα ενα μεγαλο καλό ηχείο
αλλά η λύση όχι μονο είναι βιώσιμη αλλά και απολαυστική κυριως όσον αφορα
στα τυμπανια της συμφωνικης, τη ρυδμ σεκσιον στα λαϊβ ποπ ροκ και της τζαζ ορχήστρας
πρακτικα χωρίς κανένα συμβιβασμό σε θέματα ταχύτητας, καθαρότητας και εστίασης.
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
Λίγο αργά τα γράφεις μάστορα. Τώρα έχουμε ηδη ψωνίσει. Και τι νά τις κάνουμε τις λάμπες τωρα? Να στολίσουμε το κομοδινο? Άσε πού όπως γραφω και στην υπογραφή. (Το καρφί βγαίνει η τρύπα μένει ) Ξέρεις τι χασούρα θα έχουμε αμα τα σπρώξουμε ολα........:o Αστα να το σκέφτομαι δε θελω.
βιαστήκαμε φίλος.. δεν περιμέναμε λίγο να διαβάσουμε..
άντε τώρα να βρούμε να πουλήσουμε που όλος ο κόσμος τα 'χει δώσει στα ένφια και στα κάλαντα..
άσε δηλαδή, που και να 'χει φράγκα κάποιος άντε να ψωνίσει λάμπα μετά απ' αυτό.. την πατήσαμε..
.............................................
κι έχω κι ένα φούσκωμα από την πολύ κανέλα στη γαλοπούλα!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.287
Μηνύματα
2.895.440
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top