Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
διότι πιο πυκνό, σπαρτιάτικο και εύστοχο γραπτό λόγο από αυτόν, δεν ξέρω εδώ μέσα. Καταλαβαίνω όμως συχνά, ότι είναι λίγοι οι αποδέκτες που θα τον κατανοήσουν, διότι (απλώς) θέλει υπόβαθρο. Αυτό κι αν είναι επιτυχία, να γράφεις δημόσια κάτι, που να ξέρεις εκ των προτέρων ποιοί θα το καταλάβουν! Ιτς
...μπορεί Κώστα να οφείλεται σε έλλειψη υποβάθρου, μη εμού εξαιρουμένου. Ίσως.
Μήπως όμως δε συμβαίνει αυτό; Μηπως οφείλεται στην ακαταληπτότητα, και στην δυσνοητικότητα των κειμένων;

Ένα παραδειγμα:

..εάν συνομιλούσαμε, και χρησιμοποιούσα τη γλώσσα της δουλειάς μου, διανθισμένη με ένα σωρό αρτικόλεξα, θα εδικαιούμην στο τελος να σε κατηγορήσω για έλλειψη υποβάθρου, στην περίπτωση που δε θα με καταλάβαινες;

Απορία..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
...διανθισμένη με ένα σωρό αρτικόλεξα, θα εδικαιούμην στο τελος να σε κατηγορήσω για έλλειψη υποβάθρου, στην περίπτωση που δε θα με καταλάβαινες;

Απορία..
https://el.wiktionary.org/wiki/αρκτικόλεξο
Αρκτικόλεξα εννοείς προφανώς....Όπως λέμε,Αρκτική,Ανταρκτική,άρκτος πολική μα και...διπολική.:lolsign:

Αν και οι κατάλληλες λέξεις μπορούν να έχουν και πολύ...ψωμί (άρτο).

Στον δε προσανατολισμό βοηθάνε τους ταξιδευτές ο Πολικός Αστήρ με τους αστερισμούς της Μεγάλης και Μικρής Άρκτου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
.εάν συνομιλούσαμε, και χρησιμοποιούσα τη γλώσσα της δουλειάς μου, διανθισμένη με ένα σωρό αρτικόλεξα, θα εδικαιούμην στο τελος να σε κατηγορήσω για έλλειψη υποβάθρου, στην περίπτωση που δε θα με καταλάβαινες;

Απορία..
Να στην λύσω:

Ο μπούτχιας δεν κατηγορεί κανέναν "μη γνώστη" για έλλειψη υπόβαθρου, απλώς έτσι εξηγείται.

Δηλαδή, στο παράδειγμά σου: Αν εσύ ήθελες να καταλάβουν το γραπτό σου λόγο μόνο οι συνεργάτες στη δουλειά σου, γράφοντας δημόσια, θα το είχες πετύχει, και γω δε θα καταλάβαινα λόγω έλλειψης ανάλογου υπόβαθρου, για το οποίο δε θα μπορούσες εσύ να με κατηγορήσεις.

Εγώ όμως δικαιούμαι να σε κατηγορήσω, διότι εγώ δεν έχω το υπόβαθρο να σε καταλάβω; Δηλαδή να σε κατηγορήσω εγώ, για τη δική μου ανεπάρκεια; :D

Ε, εσύ, αυτό κάνεις, εσύ κατηγορείς τον μπούτχια, όχι αυτός εσένα. :p

Και φυσικά, αυτός διασκεδάζει.:dance2:
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σοβαρά τώρα, ζητάς να αλλάξει κάποιος τον καθ' όλα άψογο τρόπο γραφής του; :D
..όχι βέβαια ζιζίκ, αυτο που επεσήμανα είναι ότι γραπτος του λόγος δεν έχει τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, την καθαρότητα και τη σαφήνεια. Και κυρίως, δεν είναι αυτός ο λόγος που πρέπει να χρησιμοποιείται προκειμένου να επικοινωνήσουν οι άνθρωποι. Έτσι κρίνω, σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις και το υπόβαθρο μου. Δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει εάν θεωρεί ότι η άποψή μου είναι λάθος.
Αρκτικόλεξα
Γνωρίζω πως γράφεται, καθως επίσης και την ερμηνεία της, πίστεψέ με.
Μην κάνεις σημαία ένα λάθος, νομίζω ότι δεν είναι σωστό.
Ε, εσύ, αυτό κάνεις, εσύ κατηγορείς τον μπούτχια, όχι αυτός εσένα.
Κώστα θα σε ξαναρωτήσω: πιστεύεις ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος επικοινωνίας; Αυτόν χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του; Αυτόν τον λόγο πρέπει να χρησιμοποιούν, όσοι βέβαια μπορούν, για να εκφραστούν;

Τέλος, δεν κατηγόρησα κανένα, την άποψή μου εξέφρασα, τίποτε άλλο...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
... Αυτόν χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του; Αυτόν τον λόγο πρέπει να χρησιμοποιούν, όσοι βέβαια μπορούν, για να εκφραστούν;

Τέλος, δεν κατηγόρησα κανένα, την άποψή μου εξέφρασα, τίποτε άλλο...
Και όχι μόνον,καθότι χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου τον Λόγο σε περισσότερες της μιας γλώσσες.

Ουδείς προφήτης εν τη εαυτού πατρίδι...;)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και όχι μόνον,καθότι χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου τον Λόγο σε περισσότερες της μιας γλώσσες.

Ουδείς προφήτης εν τη εαυτού πατρίδι...;)
..καταλαβαίνω. Καλό σου βράδι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
EDIT: Μόλις πάτσισες τον Βαγγέλη, αλλά έχεις πολλή δουλειά για τα 32!! warnings του Σκαλ. :geek:
Πάμε δυνατά! :roflmao:
Βασίζομαι σε σένα θησαυρέ μου!
Ο rose είναι ψυχούλα, ο Αρβανιτάκης είναι πρώτα απ' όλα γαύρος και ως τέτοιος σέβεται τον αιώνιο αντιπαλο, ο Κογιας δεν ασχολείται, ο Μελινας μας τελείωσε και ο αβουγουδου είναι τρελά ερωτευμένος μαζί μου αλλά δεν το παραδέχεται.
Οπότε εσύ είσαι η μόνη μου ελπίδα για να σπάσω το ρεκόρ του Σκαλ...:p:p:p


Υ.Γ Τον Βαγγέλη, από τη μέρα που αγάπησε τον Κυριάκο, τον έχω για πρωινό...στα 14 θα μείνει και θα βλέπει την πλάτη μου!!!:D:D:D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
Κώστα θα σε ξαναρωτήσω: πιστεύεις ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος επικοινωνίας; Αυτόν χρησιμοποιεί στην καθημερινότητά του; Αυτόν τον λόγο πρέπει να χρησιμοποιούν, όσοι βέβαια μπορούν, για να εκφραστούν;
Ξαναρωτάς κάτι διαφορετικό.:p

Οκ, να σου λύσω και αυτήν την τριπλή απορία:
Όχι για τους πολλούς - ναι για τους λίγους, ναι και ναι.8-)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.966
Reaction score
34.854
Ρε τι εχουμε παθει ρε με σας τι παθαμε..

Παλιες ωραιες εποχες, με τις λαμπες μας τις ωραιες τις ζεστες, τα φιδια μας, του σκουκου τα ροδια μας, τα καλωδια κλπ, μας τα πηρατε ολα ρε κι ακουμε κρυαδες με ταξεις D και Metric και ισοσταθμισεις κλπ ....


Αχχ τι εχω παθειι τιιι κι αναπωλω χρονιαρες μερεες!




  • F4B96DB0-BA34-42E6-BC0D-D23700472928.jpeg
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.741
Ρε τι εχουμε παθει ρε με σας τι παθαμε..

Παλιες ωραιες εποχες, με τις λαμπες μας τις ωραιες τις ζεστες, τα φιδια μας, του σκουκου τα ροδια μας, τα καλωδια κλπ, μας τα πηρατε ολα ρε κι ακουμε κρυαδες με ταξεις D και Metric και ισοσταθμισεις κλπ ....


Αχχ τι εχω παθειι τιιι κι αναπωλω χρονιαρες μερεες!




Τότε ήσουν νινί ακόμα...:lolsign::lol:

Πχ τώρα είδα τον Κανακάκη και πσώνιζε γιαουρτάκια για τη γυναίκα.
Ο Δολοφονάκης παντρεύτηκε και έκανε παιδί...
Τίποτα δεν έμεινε όρθιο!
Μόνο εγώ ακούω δίσκους garage:p.
 

S

sk4t4

Guest
Ρε τι εχουμε παθει ρε με σας τι παθαμε..

Παλιες ωραιες εποχες, με τις λαμπες μας τις ωραιες τις ζεστες, τα φιδια μας, του σκουκου τα ροδια μας, τα καλωδια κλπ, μας τα πηρατε ολα ρε κι ακουμε κρυαδες με ταξεις D και Metric και ισοσταθμισεις κλπ ....


Αχχ τι εχω παθειι τιιι κι αναπωλω χρονιαρες μερεες!




Οι Atma-sphere ειναι αναμεσα στους ελαχιστους λαμπατους που συμπαθω,ακριβως γιατι δεν εχουν τον παραδοσιακο ηχο λαμπας.Θυμαμαι οτι καποτε,σε συστημα γνωστου reviewer,ο S-30,σε μεγαλα Tannoy, εκανε σκονη,και σε ηχογραφηση ντραμς παρακαλω,τον McCormack DNA-2.Αν μου εκλειναν τα ματια και με ρωτουσαν ποιος ειναι ποιος,θα ελεγα τον Atma-sphere για McCormack. και τον McCormack για Atma-sphere.:D
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.514
Το ύφος και το στυλ επικοινωνίας είναι ικανοτητα και επιλογη του καθενός. (Sorry Alex...)
Δεν είναι υπεράνω κριτικής όμως...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Το ύφος και το στυλ επικοινωνίας είναι ικανοτητα και επιλογη του καθενός. (Sorry Alex...)
Δεν είναι υπεράνω κριτικής όμως...
Φυσικα και επιδεχεται κριτικης... αλλα επι του υφους ή επι της ουσιας; Εαν το υφος (τροπος) γραφης ηταν κοινος (= κοινοτυπος, ολα ...ισιωμα), τοτε το ολιγωτερον που θα επικρατουσε θα ηταν η βαρεμαρα. Η Ζωη θελει "σαλτσουλα" και πικαντικη γευση - εξ αλλου δεν ειναι το site δημοσιουπαλληλικη αλληλογραφια με επιστημονικους ("ορθους") ορους. Με λιγα λογια, απαιτειται ΛΑΜΠΑ :)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.966
Reaction score
34.854
Παντως, αν κρινω απ το στυλ γραφης ολα αυτα τα χρονια, μια λαμπιτσα στην προενισχυση κι ενα λαμπατο μπαφερ στο player τα εχει ο Μπουτχιας ετσι;;

:D
:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Οι δικοι μου λαμπατες ενισχυτες επαιζαν τα παντα (AUDIO VALVE - CHALENGERS) Νομιζω ότι ευκολα θα βρεις μετρήσεις. Κι επαιζαν και πολύ δυνατα. Τα δοκιμασα με πολλα ηχεια, εκει που δυσκολευόντουσαν ηταν στα μαγνητοστατικα σε υψηλες εντασεις (αν δεν κανω λαθος η ευαισθησια των εν λογω ηχειων ηταν 82 db). Κατά τα αλλα ηταν απλα απολαυση. Σε όλα τα ειδη μουσικης.
Εδώ θα γίνει δεκτή η αξιοπιστία της μαρτυρίας,χωρίς να έχω εντοπίσει το διάγραμμα εκείνο που θα επέτρεπε άμεση αντιπαράθεση με τα κατατεθέντα του Stereophile,διότι όσα εντοπίστηκαν προδιαθέτουν για ικανοποιητική συμπεριφορά επί του φάσματος.
Το ύφος και το στυλ επικοινωνίας είναι ικανοτητα και επιλογη του καθενός. (Sorry Alex...)
Δεν είναι υπεράνω κριτικής όμως...
Και κατά συνέπεια,ουδεμία κριτική δεν στέκεται υπεράνω προσωπικότητας και αντίληψης ως προς τον φορέα που την κάνει.;)
Παντως, αν κρινω απ το στυλ γραφης ολα αυτα τα χρονια, μια λαμπιτσα στην προενισχυση κι ενα λαμπατο μπαφερ στο player τα εχει ο Μπουτχιας ετσι;;

:D
:p
Εσύ είσαι αρκετά cool ώστε να τα αναπολείς,αφήνοντας τους άλλους ν'ανα-πωλούν...΄΄τρέλα΄΄.:p
Μεταφορικώς,δεκτόν.Κυριολεκτικώς,δεν καταδέχτηκα ποτέ να ενσωματώσω λυχνιακά buffer σε ηχοσύστημα.Οι δε μικροφωνισμοί σε προενισχυτικά στάδια έτειναν να με ενοχλούν.
Οι Atma-sphere ειναι αναμεσα στους ελαχιστους λαμπατους που συμπαθω,ακριβως γιατι δεν εχουν τον παραδοσιακο ηχο λαμπας.Θυμαμαι οτι καποτε,σε συστημα γνωστου reviewer,ο S-30,σε μεγαλα Tannoy, εκανε σκονη,και σε ηχογραφηση ντραμς παρακαλω,τον McCormack DNA-2.Αν μου εκλειναν τα ματια και με ρωτουσαν ποιος ειναι ποιος,θα ελεγα τον Atma-sphere για McCormack. και τον McCormack για Atma-sphere.:D
Διότι όπως έχει θεμελιωθεί σε ανάλογες καταστάσεις,ο ΄΄καλύτερος΄΄ μετασχηματιστής εξόδου τείνει να είναι ο...απών - όπου καθίσταται βεβαίως δυνατόν εκ της τοπολογίας - μετασχηματιστής.
Πολύ εύκολα τους σηκώνεις.... Κούφιοι είναι από μέσα; :roflmao::p
Τον σηκώωωνει λέμε τον μονομπλόκ OTL.:lol:
(Απόν το εξάρτημα που θα όφειλε κανονικά να προσδίδει το μεγάλο βάρος...ειδικόν και μη)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ρε τι εχουμε παθει ρε με σας τι παθαμε..

Παλιες ωραιες εποχες, με τις λαμπες μας τις ωραιες τις ζεστες, τα φιδια μας, του σκουκου τα ροδια μας, τα καλωδια κλπ, μας τα πηρατε ολα ρε κι ακουμε κρυαδες με ταξεις D και Metric και ισοσταθμισεις κλπ ....


Αχχ τι εχω παθειι τιιι κι αναπωλω χρονιαρες μερεες!





Πολύ εύκολα τους σηκώνεις.... Κούφιοι είναι από μέσα; :roflmao::p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.400
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top