Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.320
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, ειναι πως κρινουμε το γουστο του καθενος. Ειναι κατι υποκειμενικο εντελως.
Δε μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει αρκετά. ;)

(Το όμοιο ισχύει και για αυτούς που σου έκαναν like, είναι απλώς αδιάβαστοι) 8-)

Και το "εντελώς υποκειμενικό" που λες, έχει μελετηθεί και μετρηθεί επαρκώς. Πάνω σε αυτές τις μετρήσεις και μελέτες, βασίζονται ένα σωρό πράγματα στο όντιο που χρησιμοποιούνται καθημερινά, ασχέτως αν το γνωρίζεις ή όχι. :)
 
Last edited:


Μηνύματα
4.520
Reaction score
7.840
Εντάξει η κατηγορία μουσικοφιλων που κάθονται μπροστά από τα μηχανήματα σαν υπνωτισμενες κόμπρες, δεν λέω έχει την πλάκα της. Τι μετρήσεις και χαζα, οι άνθρωποι είναι αλλού
 

Μηνύματα
76
Reaction score
58
Δε μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει αρκετά. ;)

Και το "εντελώς υποκειμενικό" που λες, έχει μελετηθεί και μετρηθεί επαρκώς. Πάνω σε αυτές τις μετρήσεις και μελέτες, βασίζονται ένα σωρό πράγματα στο όντιο που χρησιμοποιούνται καθημερινά, ασχέτως αν το γνωρίζεις ή όχι. :)
Προφανως και δεν εχω διαβασει αρκετα για το συγκεκριμενο θεμα. Ουτε φυσικος ειμαι ουτε εμπορος για να εχω expertise στον συγκεκριμενο τομεα, που αντικειμενικα δεν μου χρειαζεται. Εχω ομως την κριτικη σκεψη για να κατανοησω το τι μου αρεσει και φυσικα τι αγγιζει τα ορια της υπερβολης. Μου αρκει να χαιρομαι τα λεφτα που εχω δαπανησει χωρις ψυχαναγκασμους και υπερβολες. Αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα το κοστος κτισης ειναι αντιστροφως αναλογο με το ηχητικο αποτελεσμα. Κοινως τι να το κανω ενα μηχανημα που μετραει, κοστιζει εξαψηφιο νουμερο αν ειναι να ακουω γηινες παραγωγες του 60,70,80,90 κλπ. Σε καθε περιπτωση περι ορεξεως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.320
Και μένα μαρεσουν οι χοντρούλες.. :D οι χειμωνιατικες που λένε.. :p τι να τα κάνεις τα μοντέλα είναι μόνο για παρέλαση.. :lolsign:
Εμένα στο κρύο μου αρέσει η φασολάδα, και κάνα λουκάνικο, και λίγο καυτερή. Α ρε σόκο, το μυαλό σου στις γκόμενες μονίμως! :p
[DOUBLEPOST=1546606415][/DOUBLEPOST]
Αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα το κοστος κτισης ειναι αντιστροφως αναλογο με το ηχητικο αποτελεσμα. Κοινως τι να το κανω ενα μηχανημα που μετραει, κοστιζει εξαψηφιο νουμερο αν ειναι να ακουω γηινες παραγωγες του 60,70,80,90 κλπ. Σε καθε περιπτωση περι ορεξεως
Εδώ συμφωνούμε.
Μάλιστα, το πάω και ένα βήμα παραπέρα, κάνοντας τη γνωστή συσχέτιση των μηχανημάτων με την ηχητική ταυτότητα του χώρου.
Πεταμένα λεφτά, είτε λίγα είτε πολλά. :p

Με λίγη γνώση όμως, ακόμα και σε ένα ακατάλληλο ηχητικά χώρο, μπορείς να επιτύχεις αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα, βασιζόμενος οχι σε καλώδια και παρθένες, ούτε σε λάμπες και ντουλάπια, αλλά σε νίαρφιλντ στήσιμο και επιλογή κατάλληλων λοβών απόκρισης, περιποίηση μόνο των άμεσων, και πονηρή χρήση σαμπ.8-)

Και πιο οικονομικά από τις παρθένες.

Δηλαδή, όπως και να το δεις, η γνώση κερδάει.:D
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Δε μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει αρκετά. ;)

(Το όμοιο ισχύει και για αυτούς που σου έκαναν like, είναι απλώς αδιάβαστοι) 8-)

Και το "εντελώς υποκειμενικό" που λες, έχει μελετηθεί και μετρηθεί επαρκώς. Πάνω σε αυτές τις μετρήσεις και μελέτες, βασίζονται ένα σωρό πράγματα στο όντιο που χρησιμοποιούνται καθημερινά, ασχέτως αν το γνωρίζεις ή όχι. :)
Αδιαβαστοι ΔΕΝ ειμαστε (ομιλω ως ...like), το οτι ομως εσυ δεν εχεις καταλαβει ακομη, μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης , πως πρωτευοντα ρολο παιζει Ο ανθρωπος (με τα συν και τα πλην του) κι οχι οι ...ανωκατωφερειες των διαγραμματων (γι' αυτα συνηθως μιλαμε εδω μεσα), ειναι πραγματι λυπηρο. Και αποδειξη προς τουτο εσυ ο ιδιος με τις επιλογες σου - και τις εμμονες σου!
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Η απόδειξη που λες, καταρρίπτει το επιχείρημά σου! :p
Ποια αποδειξη; οτι μετα απο χροοονια μελετης και αποτυχημενων (συ ειπας) επιλογων, κατεληξες να υποστηριζεις το "spotify και ξερο ψωμι";
 

Μηνύματα
76
Reaction score
58
Εμένα στο κρύο μου αρέσει η φασολάδα, και κάνα λουκάνικο, και λίγο καυτερή. Α ρε σόκο, το μυαλό σου στις γκόμενες μονίμως! :p
[DOUBLEPOST=1546606415][/DOUBLEPOST]
Εδώ συμφωνούμε.
Μάλιστα, το πάω και ένα βήμα παραπέρα, κάνοντας τη γνωστή συσχέτιση των μηχανημάτων με την ηχητική ταυτότητα του χώρου.
Πεταμένα λεφτά, είτε λίγα είτε πολλά. :p

Με λίγη γνώση όμως, ακόμα και σε ένα ακατάλληλο ηχητικά χώρο, μπορείς να επιτύχεις αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα, βασιζόμενος οχι σε καλώδια και παρθένες, αλλά σε νίαρφιλντ στήσιμο και επιλογή κατάλληλων λοβών απόκρισης, περιποίηση μόνο των άμεσων, και πονηρή χρήση σαμπ.8-)

Δηλαδή, όπως και να το δεις, η γνώση κερδάει.:D
Προφανως και δεν μιλαμε για καλωδια απο τα οποια δεν κρυβω υπηρξε μια περιοδος που παρολιγο να παρασυρθω.
Δε μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν έχεις διαβάσει αρκετά. ;)

(Το όμοιο ισχύει και για αυτούς που σου έκαναν like, είναι απλώς αδιάβαστοι) 8-)

Και το "εντελώς υποκειμενικό" που λες, έχει μελετηθεί και μετρηθεί επαρκώς. Πάνω σε αυτές τις μετρήσεις και μελέτες, βασίζονται ένα σωρό πράγματα στο όντιο που χρησιμοποιούνται καθημερινά, ασχέτως αν το γνωρίζεις ή όχι. :)
Προφανως και εχεις καποια ιδιοτητα να κρινεις τους παντες και να τους χαρακτηριζεις αδιαβαστους... Σε καθε περιπτωση δεν προκειται να επεκταθω παραπερα διοτι εχεις την γνωμη σου, εχω - εχουμε την δικη μας. Συνεχισε το διαβασμα κανει καλο...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αδιαβαστοι ΔΕΝ ειμαστε (ομιλω ως ...like),...!
Προτού συνεχίσουμε εντός του θέματος,μια ανώδυνη εις άτοπον απαγωγή...
Όποιος καταλογίζει νευρώσεις ή λοιπές διαταραχές προσωπικώς σε άτομο που δεν γνωρίζει και χωρίς να ήταν ο ίδιος ψυχολόγος-ψυχίατρος που να είχε οπωσδήποτε και συνεδρίες μαζί του,είναι αδύνατον να μην προβάλλεται ως...αδιάβαστος.:sneaky:
Δίχως την παραμικρή αιχμή για την προσωπικότητα κανενός αυτό.
"Διχως αιχμη" μα την ...καρφωσες:)
Χιλιαδες "συνεδριες" εχουν λαβει χωραν εντος του avsite - δεν επαρκουν; εξ αλλου απο τα συμφραζομενα (γραφομενα) κρινομαστε εδω νομιζω...
Eπειδή είναι γκροτέσκο να γίνεται σε προσωπικό επίπεδο.Και ως παλαιό μέλος πρέπει να θυμάσαι πώς κατέληγαν ανάλογα επεισόδια.
Και χωρίς την παραμικρή προέκταση ως προς το περιεχόμενό σου.
Θα προέβαινα ομοίως σε παρατήρηση ακόμη και αν οι ρόλοι ήταν αντεστραμμένοι.;)
Μπούτχια, τα προσπερνώ πλέον αυτά, αδιαφορώντας. :drinks:
Σημειώθηκε για όλους μας.Όλοι για έναν,κι ένας για όλους...:D
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
"Διχως αιχμη" μα την ...καρφωσες:)

Χιλιαδες "συνεδριες" εχουν λαβει χωραν εντος του avsite - δεν επαρκουν; εξ αλλου απο τα συμφραζομενα (γραφομενα) κρινομαστε εδω νομιζω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.320
Μπούτχια, τα προσπερνώ πλέον αυτά, αδιαφορώντας. :drinks:

Ποια αποδειξη; οτι μετα απο χροοονια μελετης και αποτυχημενων (συ ειπας) επιλογων, κατεληξες να υποστηριζεις το "spotify και ξερο ψωμι";
Ναι. :D

Τι δε καταλαβαίνεις;:p
Συνεχισε το διαβασμα κανει καλο..
Κι εσύ... ξεκίνα το, δε κάνει κακό! 8-)
[DOUBLEPOST=1546608577][/DOUBLEPOST]
Προφανως και δεν εχω διαβασει αρκετα για το συγκεκριμενο θεμα. Ουτε φυσικος ειμαι ουτε..
Χόμπι είναι, έχει και διάβασμα το χόμπι, σα κάθε χόμπι που αφορά μηχανήματα. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.320
Χιλιαδες "συνεδριες" εχουν λαβει χωραν εντος του avsite - δεν επαρκουν;
Όσον αφορά τα βασικά τεχνικής φύσεως αντικείμενα που αφορούν το χόμπι μας, όχι, δεν αρκούν όπως βλέπω! :D

Θέλετε κι άλλο ψήσιμο! :p
 

Μηνύματα
893
Reaction score
897
Προφανως και δεν εχω διαβασει αρκετα για το συγκεκριμενο θεμα. Ουτε φυσικος ειμαι ουτε εμπορος για να εχω expertise στον συγκεκριμενο τομεα, που αντικειμενικα δεν μου χρειαζεται. Εχω ομως την κριτικη σκεψη για να κατανοησω το τι μου αρεσει και φυσικα τι αγγιζει τα ορια της υπερβολης. Μου αρκει να χαιρομαι τα λεφτα που εχω δαπανησει χωρις ψυχαναγκασμους και υπερβολες. Αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα το κοστος κτισης ειναι αντιστροφως αναλογο με το ηχητικο αποτελεσμα. Κοινως τι να το κανω ενα μηχανημα που μετραει, κοστιζει εξαψηφιο νουμερο αν ειναι να ακουω γηινες παραγωγες του 60,70,80,90 κλπ. Σε καθε περιπτωση περι ορεξεως...
Το θέμα είναι ότι οι μοντέρνες τεχνολογίες ενίσχυσης μετράνε και καλύτερα και κοστίζουν υποπολλαπλάσια από τις καλές λάμπες, συνεπώς αντιστρόφως ανάλογο με το ηχητικό αποτέλεσμα είναι το κόστος κτήσης των λαμπάτων ενισχυτών.
Με ποιά λάμπα θα οδηγούσα εγώ άριστα τα ATC μου και σε τι κόστος; Με Leben των 15 βατ; Ακόμη κι έτσι, θα κόστιζε 1.500 ευρώ. Ενώ με Crown που πήρα έκανα τη δουλειά μου τζάμπα και σίγουρα με καλύτερες μετρήσεις. Το ίδιο θα ήταν κι αν έπαιρνα ice power.
 

Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.512
Ο Κωστας μου θυμιζει λιγο τον Γιαπωνεζο
που απομονωμένος σ'ενα νησί του Ειρηνικού δεν πήρε χαμπαρι ότι ο πολεμος τελειωσε...
Του χρωστάω ομως για δυο πραγματα.Το sub και το spotify..
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Όσον αφορά τα βασικά τεχνικής φύσεως αντικείμενα που αφορούν το χόμπι μας, όχι, δεν αρκούν όπως βλέπω! :D

Θέλετε κι άλλο ψήσιμο! :p
Μα εσυ δεν μιλας ΜΟΝΟ για τα "βασικά τεχνικής φύσεως αντικείμενα που αφορούν το χόμπι μας", για τα οποια ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αντιρρηση (ακομη και... αδιαβαστος να ειναι), αλλα για καθε ειδους μετρηση: πως υπερτερουν, "λενε την αληθεια" (που μπορει να λενε την "αληθεια", ποια; τα οργανα μετρησης!), και χλευαζεις την προσωπικη αληθεια του καθ΄ενος (πες την γουστο ή οπως θελεις, και αγραμματοσυνη ακομη).
Το σταματω εδω γιατι αρκετα μαλλον τα "επι προσωπικου"...
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.380
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top