Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Αν περιορίζεις το ερώτημα στην αξία και μόνο, και κρατήσουμε όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες, τότε δεν πιστεύω πως με τα 6Κ επιπλέον που θα έδινε κάποιος στο δικάναλο, (κάνοντας οικονομία απο το κεντρικό, τα surrounds και τα ncore τους) θα κέρδιζε κάτι. Πάνω-κάτω τα ίδια θα άκουγε, δεν θα άλλαζε κατηγορία. Θα έπρεπε να δώσει πολύ μεγαλύτερο ποσό για να ανέβει ποιότητα.

Αν όμως εδινε το σύνολο του ποσού σε παραδοσιακές δικάναλες απολιθωμένες μπούρδες, σε διαβεβαιώ με απόλυτη σιγουριά πως θα άκουγε ΓΤΠ. Το έχω δει (ακούσει) το έργο πολλές φορές.

Και το χειρότερο απ΄όλα είναι πως θα άκουγε μόνο stereo, δηλαδή φορμάτ 60ετίας:p, χωρίς να έχει την δυνατότητα να ακούσει και κάτι πραγματικά καλύτερο.

Τι ήθελες τελικά να πεις με το ποστ #656 ?
Συμπληρωνω με τα μπολντ για να γινω πιο σαφης:
Απο το δικο μου συστημα ασφαλως κι ακουγεται καλιτερα το δικο σου, αλλα μονο και μονο επειδη το δικο μου ειναι πολυυυ φθηνοτερο και σε αφροντιστο χωρο, κι οχι γιατι ειναι ..."χαλια" ως συστημα
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Συμπληρωνω με τα μπολντ για να γινω πιο σαφης:
Απο το δικο μου συστημα ασφαλως κι ακουγεται καλιτερα το δικο σου, αλλα μονο και μονο επειδη το δικο μου ειναι πολυυυ φθηνοτερο και σε αφροντιστο χωρο, κι οχι γιατι ειναι ..."χαλια" ως συστημα
Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω "κόντρες" πως ακούγεται το καθένα, οπότε ας το αφήσουμε αυτό στην άκρη.

Οι συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται μεταξύ προϊόντων ίδιας οικονομικής κατηγορίας φυσικά, και στο συνολικό κόστος μετράνε και τα καλώδια και λοιπά παραφερνάλια, αλλά δυστυχώς και η χασούρα απο τις διαδοχικές τράμπες ;). Και οι τράμπες είναι συνήθως αποτέλεσμα περιφρόνησης των βασικών αρχών, και όχι απαραίτητα απόφασης εκταμίευσης πολύ μεγαλύτερου ποσού με σκοπό την αναβάθμιση κατηγορίας. Δυστυχώς.

Ας μείνουμε στα οικονομικά λοιπόν:
Τα Harbeth που έχεις πάντως δεν είναι πολύ φτηνότερα απο τα ηχεία μου, μην είναι και ακριβότερα, δεν ξέρω τιμή καταλόγου.

Ενισχυτικά+Dac δεν θυμάμαι τι έχεις και πόσο κάνουν, πάλι έχω επιφύλαξη κατά πόσο φτηνότερα είναι απο τα δικά μου. Αν θυμάμαι καλά είχες έναν καλό και ακριβούτσικο Devialet, και τον έδωσες, σωστά; Κρίμα.

Τα subs ανεβάζουν σίγουρα το κόστος του συστήματός μου (όσον αφορά την δικάναλη αναπαραγωγή και μόνο) αρκετά, αλλά δεν νομίζω να ξεφεύγω και πολύ.

Τελικά, θα μου πρότεινες με το χέρι στην καρδιά να τα πουλήσω όλα και να πάρω αυστηρά δικάναλο με λάμπες και Harbeth στα ίδια χρήματα που αρχικά είχα δώσει; Γιατί εκεί καταλήγει η συζήτηση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Η προταση μου ειναι...
να μου δωσεις τα λεφτα που εδωσες για το πολυκαναλο, τον χωρο κλπ...
και να γινω χαλιφης στη θεση του χαλιφη:)
Οπως παλαιοθεν παραδεχθηκα τα χαρμπεθ ΕΙΝΑΙ ορισμενων απαιτησεων, ουχι ...εξτρεμιστικων, και υφους - δεν ειναι πολυμηχανημα. Προσωπικα για το ειδος της μουσικης που σημερα ακουω (το γυρισα σε τζαζιστικα κλπ "σλοου μοσιον") ειναι οτι πρεπει - οταν ομως θυμαμαι τα προηγουμενα (δεν λεω "παλαια"), τοτε δεεεν... Ειπαμε, εχει περιορισμους και ορισμους. Ομοιως και τα ενισχυτικα (audio hungary προ+τελ 2Χ100β), μια χαρα ειναι, κι εχω την υπονοια οτι "ξεσκιζουν" πολλα ηχεια - τουλαχιστον οπως λενε αυτοι που τα ακουν και τα παιρνουν, και σιγουρα δεν εχουν χαρμπεθ.
Περι devialet: αυτος οντως πολυμηχανημα, για οσους αρεσκονται σε μια σχετικη "ψυχρα" (ολα απο ντακ σε 192, ακομη και το phono, που δεν εχω!), εντυπωσιακος πολυ καθαρος ηχος, "κλινικος" και αποστειρωμενος για τα γουστα μου. Με ενοχλουσε, δεν ηθελα να ακουσω... Μετρουσε ομως ΑΡΙΣΤΑ! Δεν στεναχωρηθηκα που τον εδιωξα (εννοειται με σχετικη χασουρα), ομως ενας Hegel 360 ειναι ακομη στην καρδια μου (για λογους ...ηλεκτρολογικης βιας εδω μεσα δυσλειτουργουσε δυστυχως).
Τα Χαρμπεθ ειναι φθηνοτερα κατα 1000+€ εδω απο την Ευρωπη (περι τα 3000€ τα shl5+)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Η προταση μου ειναι...
να μου δωσεις τα λεφτα που εδωσες για το πολυκαναλο, τον χωρο κλπ...
Εντέχνως αποφεύγεις την ερώτηση :)

Το σύστημα σου πάντως ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής με το δικό μου, όσον αφορά την δικάναλη αναπαραγωγή.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Εντέχνως αποφεύγεις την ερώτηση :)

Το σύστημα σου πάντως ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής με το δικό μου, όσον αφορά την δικάναλη αναπαραγωγή.
Για τα Χαρμπεθ σε σενα; σου απαντησα: θεμα γουστου ειναι.
Θυμισε μου το δικαναλο συστημα σου
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Για τα Χαρμπεθ σε σενα; σου απαντησα: θεμα γουστου ειναι.
Θυμισε μου το δικαναλο συστημα σου
Δεν είναι το συγκεκριμένο θρεντ για ηχεία, αλλά για ενισχυτές και συγκεκριμένα λαμπάτους.

Το ερώτημα μου ηταν αν θα άλλαζες ενα πολυκάναλο σετάπ με ενισχυτικά ncore με ενα δικάναλο με λάμπες, ίδιας κατηγορίας τιμής. Και τελικά ποιος απο τους δυο θα είναι πιο ευτυχισμένος με το αποτέλεσμα συνολικά.

(Για να μην προσθέσω την διασκέδαση, οικογενειακή και όχι μόνο, που προσφέρει ο προβολέας).

Λεπτομέρειες για το σύστημά μου στις προσωπικές πληροφορίες του προφίλ μου.

Και δεν παίζω με τράμπες, η αποφάσεις μου ηταν υπολογισμένες και συνειδητές.
Είμαι απολύτως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και στο μέλλον θα προσθέσω ίδια ηχεία και ενισχυτικά για να παω σε ακόμα μεγαλύτερο πολυκάναλο, δεν θα κάνω ανταλλαγές οικονομικής χασούρας.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Ωπα! Ειχα πολυκαναλο με προβολεα και οθονη απο το 2006! Optoma hd72i (τον εχω ακομη) οθονη no name (την εχω) Pionneer πολυκαναλο (τον εχω ενεργο) ηχεια B&W M1 κλπ. Αρα περασα απο το σταδιο αυτο, το βαρεθηκα στα 2-3 χρονια (κυριως γιατι ειχα προβλημα τοποθετησης προβολεα, βαλε_βγαλε εκνευριστικοτατον), και ολοκληρωτικα πλεον στη μουσικη (που βεβαια υπηρχε πολλα χρονια, απλα πηγα με τη μοδα - καλα ηταν). Αρα καταλαβες τι προτιμω πλεον (για θεασεις υπαρχει η 50" plasma + mini hc!). Και οντως ειμαι πιο ευτυχισμενος.
Οι τραμπες γιατι σε ενοχλουν τοσο; βοηθουν κι εμας που δεν τα εχουμε ουτε περισσευμα ουτε κατατιθεμενα πολλα (αποφευγω να ξοδευω απο αυτα), με λιγη ή πολλη χασουρα, να ανανεωομαστε και να εξοπλιζομαστε, τοσο κακο ειναι;
 


Μηνύματα
642
Reaction score
577
Δεν λογαριάζεις ότι μπορεί να μας βρίσκονται μέχρι κι ενισχυτές στερεάς κατάστασης σε αμιγή τάξη Α,
όπως οι Pass Aleph η Audia Flight με κάτι ψύκτρες που φέρνουν σε σώματα καλοριφέρ...
Το λογαριασα αλλα η μιση ζεστη ειναι στο ματι. Αμα δεν κοκκινιζει και λιγακι...;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Αρα περασα απο το σταδιο αυτο
Με τον ίδιο τροπο σκέψης θα μπορούσες να πεις πως πέρασες και απο το στάδιο του Devialet.
Θα έλεγα πως απο κάθε στάδιο που περνάς βγάζεις λάθος συμπεράσματα, λόγω ανεπαρκούς γνώσης και επεξεργασίας των εκάστοτε δεδομένων.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Με τον ίδιο τροπο σκέψης θα μπορούσες να πεις πως πέρασες και απο το στάδιο του Devialet.
Θα έλεγα πως απο κάθε στάδιο που περνάς βγάζεις λάθος συμπεράσματα, λόγω ανεπαρκούς γνώσης και επεξεργασίας των εκάστοτε δεδομένων.
Ποια δεδομενα; ειπαμε: θεμα γουστου ειναι! Δεν παει να μεετραει αριστα (Devialet) οταν μου χτυπαει κατ΄ευθειαν στο τυμπανο τσιριχτα φταιει η ...ανεπαρκης γνωση και η μη επεξεργασια;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Ποια δεδομενα; ειπαμε: θεμα γουστου ειναι! Δεν παει να μεετραει αριστα (Devialet) οταν μου χτυπαει κατ΄ευθειαν στο τυμπανο τσιριχτα φταιει η ...ανεπαρκης γνωση και η μη επεξεργασια;;;
Ναι.
Γιατι δεν φταίει ο ενισχυτής αλλά κάτι άλλο το οποίο δεν εχεις εντοπίσει.
[DOUBLEPOST=1546894659][/DOUBLEPOST]Βαρετό δεν καταντάει; Τα ίδια και τα ίδια, και καμία πρόοδος.
Κάντε τράμπες.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Εντέχνως αποφεύγεις την ερώτηση :)

Το σύστημα σου πάντως ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής με το δικό μου, όσον αφορά την δικάναλη αναπαραγωγή.
Όχι βέβαια.
Αν βάλουμε στην εξίσωση το συνολικό κόστος, δηλαδή μετά από τράμπες, αλλαγές, καλώδια, ματζούνια, και λοιπές μαλακίες, το σύστημα του Λάκη είναι σημαντικά ακριβότερο.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τελικα, οταν ημασταν χαιενταδες προ 20ετιας, τοτε που καναμε τραμπες και πετουσαμε λεφτα αλλαζοντας καθε τοσο ενισχυτοηχεια, καλωδια, βυσματα, φονο, λαμπες, πλυντηρια, στεγνωτηρια με βασεις και με πιατοποδαρακια αφου κατι δε μας καθοταν καλα και κατι ελειπε απ τον ηχο, ηταν γιατι πραγματι δεν επαιζαν αυτα που ειχαμε και ψαχναμε τι φταιει. Κι εμεις(και τα καλα μας περιοδικα των ειδικων) το ειχαμε ριξει στο ανικανοποιητο της ανθρωπινης φυσης που θελει κατι να βελτιωνει συνεχως και πιτσες μπλε, τρομαρα να μας ερθει...>:(:headbang:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Τελικα, οταν ημασταν χαιενταδες προ 20ετιας, τοτε που καναμε τραμπες και πετουσαμε λεφτα αλλαζοντας καθε τοσο ενισχυτοηχεια, καλωδια, βυσματα, φονο, λαμπες, πλυντηρια, στεγνωτηρια με βασεις και με πιατοποδαρακια αφου κατι δε μας καθοταν καλα και κατι ελειπε απ τον ηχο, ηταν γιατι πραγματι δεν επαιζαν αυτα που ειχαμε και ψαχναμε τι φταιει. Κι εμεις(και τα καλα μας περιοδικα των ειδικων) το ειχαμε ριξει στο ανικανοποιητο της ανθρωπινης φυσης που θελει κατι να βελτιωνει συνεχως και πιτσες μπλε, τρομαρα να μας ερθει...>:(:headbang:
Σ' ένα συνέδριο Πλαστικής Χειρουργικής, τρεις γιατροί τα πίνανε στο μπαρ και καμάρωναν για τα κατορθώματά τους.
Λέει ο ένας:
- "Έρχεται σε μένα μια τύπισσα με μια μύτη σαν toucan , και μου λέει "Θέλω να κάνεις τη μύτη μου πρότυπο ομορφιάς"."
- "Και τι έκανες;"
- "Τη βάζω κάτω, κόβω, ράβω και της φτιάχνω μια τέλεια γαλλική μύτη σαν θεάς του σινεμά."
- "Αυτό δεν είναι τίποτα", λέει ο δεύτερος.
"Έρχεται σε μένα μια άλλη τύπισσα με στήθος πλάκα, και μου λέει "Θέλω να με κάνεις πιο χυμώδη και από τη Μόνικα Μπελούτσι"."
- "Και τι έκανες;"
- "Τη βάζω κάτω, κόβω, ράβω και της φτιάχνω δυο βυζγιά τύφλα να 'χει η Dolly Parton, και να βάζει λάικ ο costas EAR που είναι απλός άνθρωπος από το πρωί μέχρι το βράδυ."
- "Αυτό δεν είναι τίποτα", λέει ο τρίτος.
"Έρχεται σε μένα ένας χαϊεντάς με ένα πουλάκι φίφα και μου λέει "Θέλω να μου την κάνεις να σέρνεται στο πάτωμα"."
- "Και τι έκανες;"
- "Τον βάζω κάτω, κόβω, ράβω και του φτιάχνω δυο ποδαράκια μεγέθους playmobil." :p
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Όχι βέβαια.
Αν βάλουμε στην εξίσωση το συνολικό κόστος, δηλαδή μετά από τράμπες, αλλαγές, καλώδια, ματζούνια, και λοιπές μαλακίες, το σύστημα του Λάκη είναι σημαντικά ακριβότερο.
Εξηγησα το λογο των ...τραμπων, γιατι επιμενεις; πλεον του οικονομικου αν υπηρχε ΚΥΡΙΩΣ η δυνατοτητα ακροασης καθε συσκευης εδω (δεν υπαρχει), ωστε να μην ακυρωνεται ταχιστα η αγορα, ειναι βεβαιο πως οι τραμπες θα μηδενιζονταν σχεδον. Με την παραδοχη, δυστυχως, οτι οποιαδηποτε χωροθετικη επεμβαση ειναι αδυνατη, οποτε προσπαθησα να προσαρμοσω τα μηχανηματα στον χωρο κι οχι το αντιθετο.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.421
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top