Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.072
Reaction score
29.774
Άλλωστε ο ίδιος έχω παραδεχτεί ότι τώρα μαθαίνω
Όλοι μαθαίνουμε, συνέχεια, και όλοι κάναμε και θα κάνουμε λάθος.
Αυτός που δεν κάνει λάθος είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα γενικά, και ο ξερόλας (new entry).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964
Και αν το δικαναλο οντως πεθαινει αλλα το μελλον της αναπαραγωγης του ηχου στο σπιτι ειναι μονοφωνικο?
Το παρόν είναι μονοφωνικό.

Χωρίς να έχω στοιχεία, υποψιάζομαι πως οι πωλήσεις μονοφωνικών συστημάτων/ηχείων (απο μικρά bluetooth έως μεγάλες ηχομπάρες) σκίζουν το δικάναλο σε αριθμούς. Μην είναι και δέκα φορές πάνω.

Ας πει ο @Nick Arvanitakis αν έχει στοιχεία απο την αγορά, αν ισχύει αυτό που υποψιάζομαι.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Άλλωστε ο ίδιος έχω παραδεχτεί ότι τώρα μαθαίνω. Αλλά όταν βλέπω μετρήσεις παραμόρφωσης με τρία μηδενικά μετά την υποδιαστολή και μου προτείνεται κάτι που έχει ένα ή δύο στη καλύτερη, του κερατά, δεν είναι το τέλειο όπως πλασάρεται. Αυτό λέω.
Για ποια προϊόντα πρόκειται ακριβώς; Βάλε δυό link...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.072
Reaction score
29.774
Όχι, σοβαρά ρωτάω. Ποιο σαμπ μπορεί να προταθεί ως βελτίωση στο σύστημα του Λέανδρου, αφού είναι τόσο ολντ φάσιον; Μη μου πείτε τίποτα για αλλαγή όλου του συστήματος ( έστω και αν βρίσκομαι στο θέμα περί θανάτου του δικάναλου ήχου... ), σαν δικάναλο, πως πιστεύετε ότι μπορεί να το βελτιώσει;
Και εγώ σοβαρά μιλάω. Για να διορθώσεις ένα πρόβλημα πρέπει πάνω από όλα να καταλάβεις ότι υπάρχει και μετά να θες να το φτιάξεις. Αλλιώς δεν έχει νόημα.
Αν θέλει να παίξει ας πάρει τα 2 Presonus που είπε και ο wizzi και αν δει ότι γενικά του κάνει κάτι όλο αυτό που ακούει, μπορεί να αρχίσει να παίζει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Ίσως να αποτελεί μια καλή συμβουλή για τα μαχητικά μέλη που συχνάζουν αποκλειστικώς στις audio κατηγορίες να μελετήσουν το βαθμό ωριμότητας και επιπέδου διαλόγου που έχουν κατακτήσει σήμερα άλλα μαχητικά μέλη από τις κατηγορίες των πολιτικών.
My2c

:p:p:p:roflmao:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.949
Reaction score
11.341
Ελα Dimi, για σενα κι αυτο:
http://www.hxoseikona.gr/nea/7318-once-custom-sound.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+hxosplus+(hxos)

View attachment 133171

Kαι λαμπα και κορνα (λεμε τωρα) και μονοφωνικο!
και σ'αυτο το χρωματακι, τα σπαει!:gotcha:

Και μια σκεψη που θα κανει τον Dimi να ανατσουτσουριασει και θα προβληματισει την πρωινη βουτια του Εαρ :pickingnose::

Και αν το δικαναλο οντως πεθαινει αλλα το μελλον της αναπαραγωγης του ηχου στο σπιτι ειναι μονοφωνικο?
Αν καποια μερα η βιομηχανια του audio πει:
"Ρε παιδια μηπως το εχουμε παραχεσει το θεμα? Πεντακοσα μικροφωνα για εγγραφη, στουντιο εκατομμυριων, εικοσι ηχεια για αναπαραγωγη...Ασε οι αλλοι οι χαϊενταδες με τα ηχειοκιεκατομμυριο και καλωδιοδεκαχιλιαρικατομετρο.
Ρε δεν το γυρναμε στο μινιμαλ?
Ενα (σουπερ) μικροφωνο για εγγραφη, ενα (πολυ εξελιγμενο) ηχειο-ηχοσυστημα για αναπαραγωγη. Ποια ακουστικη μικρων χώρων τωρα? Αφου το ζητημα μας ξεγλιστραει σα χελι. Το πιανεις απ'τη μια, σου φευγει απο την αλλη. Δε γ@μιεται.
Χωσ' τους ενα ωραιο ασυρματο σε καθε δωματιο και ακουνε ωραιοτατα. Δε θα γκρινιαζουν και οι γυναικες τους. Και η οικονομικη διαβαθμιση θα εχει να κανει με την ενταση, το συχνοτικο ευρος και την πολυτελεια στην εμφανιση. Σκεψου ποση οικονομια θα καναμε σε πορους περιβαλλοντικους, οικονομικους αλλα και ανθρωπινους (ειπαμε ειμαστε στο μελλον, εχουν αλλαξει οι προτεραιοτητες.)
Και χομσινεμα...το ιδιο. Πρεπει να φτιαξει ο αλλος ολοκληρο σινεμα στο σπιτι...Ηχομπαρα με σουπερ Α Λ Γ Ο Ρ Ι Θ Μ Ο και σαμπ. Μια χαρα. Τι ηχοσφαιρες τωρα... Δεν ειδες και στο 3D στην εικονα, τ' @ρχιδι@ μας πηραμε. Απλα πραγματα θελει ο κοσμος.
Επειδη εχουν μαζευτει κατι βαρεμενοι εκει στο Salonika δηλαδη που διαβαζουνε σαν παλαβοι και εχουν κανει την τρίχα τριχιά, θα κατσουμε εμεις να χτυπιομαστε σα χταποδια με τα απμιξερ και τα νταουνμπλεντερ? -Αμ ο αλλος ρε παιδια, που εχει βαλθει να ανοιγει τρουπες με κομπρεσερ στους τοιχους για να ακουει λεει καλυτερα. -Σωπα ρε, σοβαρα? Χα, χα! -Ναι ρε σας λεω και το εχει ονομασει κιολας ολο αυτο "απλα πραγματα" -Χα χα! Ε, αυτοι ας κανουν κατι αλλο. Ας ασχοληθουν με τη φωτογραφια, που ειναι και τεχνολογια και τεχνη.Ξερω 'γω. -Και τους αλλους με τα καλωδια?Πως θα τους τα παιρνουμε τωρα? -Ρε νεο, αυτους τους εχουμε στο τσεπακι.Θα τους πουλαμε οντιοφιλ ρουτερ και νετγουορκ πιουριφάιερς. -Αντε ρε μπαγασηδες με τουμπαρατε παλι.Παμε μινιμαλ!!"
(οποιαδηποτε ομοιοτητα με υπαρκτα προσωπα, ειναι εντελως συμπτωματικη. Αλλωστε ειμαστε στο μελλον λεμε)

...ειπε μια μερα η βιομηχανια του audio. :gotcha::laugh:
Οι τρρυπες εχουν γινει. Τα 4 απο τα 8 μεγαφωνα εχουν ερθει. To dirac bass management beta εχει εγκατασταθει. Τα φιουζον δεν κανουν για ξεχωριστο bass management, πτου!

Τωρα μαζευω λ7 να παρω 9 μαγκ LRS. Αχαχα, ναι αυτα μου εχουν γυαλισει!

Απλα πραγματα ;-)
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Ίσως να αποτελεί μια καλή συμβουλή για τα μαχητικά μέλη που συχνάζουν αποκλειστικώς στις audio κατηγορίες να μελετήσουν το βαθμό ωριμότητας και επιπέδου διαλόγου που έχουν κατακτήσει σήμερα άλλα μαχητικά μέλη από τις κατηγορίες των πολιτικών, των αθλητικών και της θρησκείας (ευλόγηcον).
My2c

:p:p:p:roflmao:
Φικσντ... :p :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.072
Reaction score
29.774
Ίσως να αποτελεί μια καλή συμβουλή για τα μαχητικά μέλη που συχνάζουν αποκλειστικώς στις audio κατηγορίες να μελετήσουν το βαθμό ωριμότητας και επιπέδου διαλόγου που έχουν κατακτήσει σήμερα άλλα μαχητικά μέλη από τις κατηγορίες των πολιτικών.
My2c

:p:p:p:roflmao:
Σωστά τα λες, θεωρώ ότι είμαι μέσα σε αυτό που λες, όμως δεν γίνεται να ακούς ασυναρτησίες και να κάθεσαι.

Δεν γίνεται πχ το αυτοκίνητο να είναι παρτάλι, να έχει γίνει έλεγχος και θέλουν αλλαγή αναρτήσεις, ψαλίδια, Top Mount, ακρόμπαρα κ.α και να έχεις τον άλλο να σου λέει ότι αν βάλει τα Χ ελαστικά των Χ € όλα θα φτιάξουν.
Αυτό κάνουμε εδώ. Τέτοιο επίπεδο έχει η κουβέντα. Ασχολούμαστε με αέρα κοπανιστό.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.340
Reaction score
7.950
Οι τρρυπες εχουν γινει. Τα 4 απο τα 8 μεγαφωνα εχουν ερθει. To dirac bass management beta εχει εγκατασταθει. Τα φιουζον δεν κανουν για ξεχωριστο bass management, πτου!

Τωρα μαζευω λ7 να παρω 9 μαγκ LRS. Αχαχα, ναι αυτα μου εχουν γυαλισει!

Απλα πραγματα ;-)
:party::party:
 


Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Ear ήρθε

View attachment 133180

:party:

Θα το ατμίσω το βράδυ
[DOUBLEPOST=1563955253][/DOUBLEPOST]

Και εγώ σου λέω να μην εκτίθεσαι.
Αν θες να μάθεις, ρώτα. Μην κάνεις υποδείξεις.
α) Ωραίο album
β) Σε καμία περίτπωση δεν κάνω υποδείξεις. Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς τη τελειότητα των προτεινόμενων. That's all.

Για ποια προϊόντα πρόκειται ακριβώς; Βάλε δυό link...
Ο τελικός μου Bryston 4BST συγκρινόμενος με τις ενισχυτικές βαθμίδες των adam.

Και εγώ σοβαρά μιλάω. Για να διορθώσεις ένα πρόβλημα πρέπει πάνω από όλα να καταλάβεις ότι υπάρχει και μετά να θες να το φτιάξεις. Αλλιώς δεν έχει νόημα.
Αν θέλει να παίξει ας πάρει τα 2 Presonus που είπε και ο wizzi και αν δει ότι γενικά του κάνει κάτι όλο αυτό που ακούει, μπορεί να αρχίσει να παίζει.
Αν σου έδωσα την εντύπωση ότι θεωρώ πως δεν μιλάς σοβαρά, ζητώ συγνώμη, θα έγινε εκ παραδρομής. Ενδιαφέροντα τα Presonus και σε καλή τιμή. Που θέλω να καταλήξω όμως. Είδα αρκετά σαμπ τα οποία μόλις και μετά βίας κατεβαίνουν στις συχνότητες που μπορούν να κατέβουν κάποια καλά παθητικά και ολοκληρωμένα ηχεία. Κατανοώ ότι ένα σαμπ μειώνει τον "φόρτο εργασίας" του ηχείου στις χαμηλές συχνότητες και ενδεχομένως διαφοροποιεί τον ήχο - αν κατάλαβα καλά - με δεδομένη τη τοποθέτηση των σαμπ σε ένα ιδανικό σημείο γι'αυτές τις συχνότητες. Μπορεί όμως ένα οποιοδηποτε σαμπ να κάνει τη δουλειά; Αποκλείεται το ενδεχόμενο το σαμπ να κάνει ζημιά αντί να βελτιώσει; Είναι τελικά πανάκεια το σαμπ, πόσο μάλλον το οποιοδήποτε sub? Σε αυτό κολλάω και όχι στη γενικότερη χρησιμότητα του σαμπ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.072
Reaction score
29.774
α) Ωραίο album
β) Σε καμία περίτπωση δεν κάνω υποδείξεις. Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς τη τελειότητα των προτεινόμενων. That's all.



Ο τελικός μου Bryston 4BST συγκρινόμενος με τις ενισχυτικές βαθμίδες των adam.



Αν σου έδωσα την εντύπωση ότι θεωρώ πως δεν μιλάς σοβαρά, ζητώ συγνώμη, θα έγινε εκ παραδρομής. Ενδιαφέροντα τα Presonus και σε καλή τιμή. Που θέλω να καταλήξω όμως. Είδα αρκετά σαμπ τα οποία μόλις και μετά βίας κατεβαίνουν στις συχνότητες που μπορούν να κατέβουν κάποια καλά παθητικά και ολοκληρωμένα ηχεία. Κατανοώ ότι ένα σαμπ μειώνει τον "φόρτο εργασίας" του ηχείου στις χαμηλές συχνότητες και ενδεχομένως διαφοροποιεί τον ήχο - αν κατάλαβα καλά - με δεδομένη τη τοποθέτηση των σαμπ σε ένα ιδανικό σημείο γι'αυτές τις συχνότητες. Μπορεί όμως ένα οποιοδηποτε σαμπ να κάνει τη δουλειά; Αποκλείεται το ενδεχόμενο το σαμπ να κάνει ζημιά αντί να βελτιώσει; Είναι τελικά πανάκεια το σαμπ, πόσο μάλλον το οποιοδήποτε sub? Σε αυτό κολλάω και όχι στη γενικότερη χρησιμότητα του σαμπ.
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Δεν παρεξηγούμε εύκολα, έως καθόλου θα έλεγα. Τα έχω ξεπεράσει αυτά.

Στην επιλογή Subs τώρα, η σωστή επιλογή, τοποθέτηση και σετάρισμα δεν θα δώσει προβλήματα. Αν δεν ξέρουμε, παίρνουμε έναν που ξέρει. Δεν είναι κακό, κανείς δεν τα ξέρει όλα. Άσε που και κεφάλι ήσυχο θα έχουμε και σωστό αποτέλεσμα στο μέγιστο των οικονομικών μας δυνατοτήτων. Το τελευταίο μάλιστα χωρίς γνώση δεν γίνεται με τίποτα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.961
Αυτο λεω και εγω..σα ζεστο ψωμακι πουλανε..που λεει και ψυχη εδω μεσα:D:laugh:
Το ξέρω.
Πάρε όσο προλαβαίνεις, να ξεφορτωθείς τα χρεπια.
Με τα νέα μικρά τβ7" θα είσαι με κολλημένο το χαμόγελο στα χείλη, σα τον τζόκερ στον Μπάτμαν.
Θα τα πάρει όλα ο νταποστ, ο Αντώνης, κι άλλοι, και θα μείνεις με το στυλό στο χέρι, να μη ξέρεις που να το βάλεις.
Όσο για τις πωλήσεις σε νούμερα και σε προτιμηση στον κόσμο, δεν έχεις παρά να δεις τις κατατάξεις πωλήσεων στον Θωμά. Μη με αναγκάσεις να τα δείχνω εγώ, πάνε δες τα. Και ψώνισε.

Θα το ατμίσω το βράδυ
Ζηλεύω αφόρητα.


Αυτός που δεν κάνει λάθος είναι
Ο μπουτχιας. Κι ο Κογιας. Κι ο κουφός. Κι άλλοι, βαργιεμαι.
Θεώρησε ότι είναι αξιωματικά έτσι.
Δε θα κάνεις κάνα σπουδαίο λάθος. ;)
 

Μηνύματα
9.784
Reaction score
13.353
Θα τα πάρει όλα ο νταποστ, ο Αντώνης,
Χαλαλι του βρε ειναι και καλο παιδι...
Όσο για τις πωλήσεις σε νούμερα και σε προτιμηση στον κόσμο, δεν έχεις παρά να δεις τις κατατάξεις πωλήσεων στον Θωμά
το ειδα βρε ..εκλεισαν ολες οι εταιρειες και εμεινε ο Κυρ θωμας και πουλαει ενεργα ADAM:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.961
Αποκλείεται το ενδεχόμενο το σαμπ να κάνει ζημιά αντί να βελτιώσει;
Δεν αποκλείεται μόνο, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κάνει ζημιά το σαμπ.
Εκτός κι αν είσαι γκουρού επιπέδου μπουτχια, ή έχεις διαβάσει και καταλάβει ότι έχει γράψει αυτός ο χιντεν γκουρού μέχρι τώρα. Πράγμα, πρακτικώς αδύνατο.:D:p

Τιδεκαταλαβαινεις.

Αποκλείεται να κάνουν ζημιά τα σαμπ.
Εφόσον τα σεταρει ένας Καστρουνης.

Οι παραμορφώσεις που βλέπεις, έχουν τόση σχέση με την πραγματικότητα, όση ο Λέανδρος με τις θεωρίες που αφορούν τα boundaries.

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι ακόμα και η στερεοφωνια, απαιτεί τα 2 ηχεία να παίζουν όμοια. Δηλαδή, όχι όπως στου Λέανδρος. Μια απλή μέτρηση, μπορεί να αποδείξει του λόγου το αληθές.

Βέβαια, αυτά είναι χιλιωειπωμένα. Αλλά μπαινακης, βγαινακης.

Ευχαριστώ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.653
Reaction score
40.817
Ίσως να αποτελεί μια καλή συμβουλή για τα μαχητικά μέλη που συχνάζουν αποκλειστικώς στις audio κατηγορίες να μελετήσουν το βαθμό ωριμότητας και επιπέδου διαλόγου που έχουν κατακτήσει σήμερα άλλα μαχητικά μέλη από τις κατηγορίες των πολιτικών.
My2c

:p:p:p:roflmao:
αντι να γινει το αναποδο. και μετα ειμαι εγω η μαιμου.. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.662
Reaction score
132.961
το ειδα βρε ..εκλεισαν ολες οι εταιρειες και εμεινε ο Κυρ θωμας και πουλαει ενεργα ADAM:D
Δικηγορίστικα ατοπήματα.:p

Εγώ δεν ασχολούμαι με τις άλλες εταιρείες που εκλεισαν ή ανθούν.

Εσύ ασχολείσαι με την Άνταμ που έκλεισε γιατί δε πουλάει, και ξεπουλήθηκε όπως η Κλάιν Μάιν και οι άλλες.

Το αν πουλάνε ή όχι οι εν λόγω φίρμες, φαίνεται ακόμα και από τον Θωμά, ο οποίος αναμφίβολα πουλάει πολύ. Πολύ περισσότερο από κάτι βιοτεχνιουλες του πωπού με γυαλισμένα έπιπλα με μεγάφωνα.

Είναι δε εντυπωσιακές οι πωλήσεις του ομολογουμένως ακριβού σαμπ της πουλημενης Κλάιν Μάιν.

Ξέρω ότι δυσκολεύεσαι στην παραδοχή ότι 5 μικρά φτηνά ανταμάκια θα παίζουν στο χώρο σου καμιά 500-αρια φορές καλύτερα από αυτά τα αξιόλογα ηχεία του παρελθόντος που έχεις, αλλά αυτό είναι δυστυχώς ή ευτυχώς, αλήθεια. 8-)

Η δε συμμετοχή σου σε αυτό το θρεντ, είναι εξόχως εκτός θέματος, και εντυπωσιακά διασκεδαστική, όπως τα like στον Λεάνδρος.:drinks:
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top