Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Η απάντηση είναι απλή,
Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει καλώδια έχουν τις δικές σου απορίες.
Όσοι έχουν δοκιμάσει, μπορούν να σου πουν ότι κάποια καλώδια μπορεί να επιφέρουν θεαματικοτερα αποτελέσματα στη βελτίωση του ήχου απ'τα βελτιωμένα κρος.
Τώρα, για τις μετρήσεις στο κρος μου, σου φαίνεται να μην έγιναν διαβάζοντας το προηγούμενο ποστ μου?? :wink: :wink:
Απλά μην είσαι τόσο αφοριστικος, θα εκπλαγεις όταν κάνεις κάποια δοκιμή με σοβαρά καλώδια..
Πραγματικά όμως είσαι στην τσίτα και δεν χρειάζεται, όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει αρκετά καλώδια διασύνδεσης, τροφοδοσίας, ηχείων, εργοστασιακά, χειροποίητα, ασημένια κι ότι άλη μλκία μπορεί να βάλει ο νους σου όπως αλλαγές σε πυκνωτές τροφοδοσίας, σήματος, γέφυρες ανόρθωσης κλπ κλπ κλπ, ε όλα αυτά μπροστά στην αναβάθμιση των κρος ήταν απλές οδοντόκρεμες όπως έλεγε κι η παλιά διαφήμιση, ναι όλα τα προηγούμενα ενδέχεται να συμβάλλουν θετικά και το αποτέλεσμα είναι αθροιστικό απλά το κόστος είναι δυσανάλογο.
Μπορεί για τους δικούς μου λόγους να μην έχω πολυκάναλο, φροντισμένο χώρο, ισοστάθμιση, ενεργά subs κι όλα αυτά τα καλούδια αλλά σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ ότι όλα αυτά αποδίδουν καλύτερα από το να συνδέσει κάποιος όλα του τα μηχανήματα με τα ακριβότερα interconnects και τα ακριβότερα ηχείων που υπάρχουν.
Ακόμα κάτι και κλείνω, είμαι λάτρης του βινυλίου και της μπομπίνας έτσι λόγω βίτσιου αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ή ισχυρίζομαι ότι παίζουν καλύτερα από ψηφιακά αρχεία flac τα οποία αναπαράγονται από σωστά μηχανήματα, μπορεί να μου αρέσει η ζεστασιά και το ηχόχρωμα τους αλλά ακόμα και το ταπεινό spotify παίζει στα αυτιά μου καλύτερα από τα περισσότερα βινύλια που έχω, μπομπίνα στην οποία έχω μαγνητοφωνήσει ψηφιακά αρχεία παίζει πολύ καλύτερα από μπομπίνες που έχω με επαγγελματικές μαγνητοφωνήσεις από την δεκαετία του '70.
Αυτά τα ολίγα από εμένα και συγγνώμη αν ανακάτεψα πολλά διαφορετικά θέματα μαζί, over and out!
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
εδώ πρέπει να πω ότι με αλλαγή υλικών συν κάποιες αλλαγές στα απορροφητικά εντός του ηχείου, μέχρι κι εγώ το κουφάλογο άκουσα διαφορά. για την ακρίβεια έγιναν άλλα ηχεία. και δεν είναι και τίποτα ηχεία της προκοπής.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.468
Reaction score
15.262
...ναι όλα τα προηγούμενα ενδέχεται να συμβάλλουν θετικά και το αποτέλεσμα είναι αθροιστικό απλά το κόστος είναι δυσανάλογο.
Η ουσία της υπόθεσης στα γρήγορα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
Προφανώς οι αλλαγές των υλικών του κρος οδηγούν σε σημαντικές ακροάσιμες διαφοροποιήσεις.

Το "καλύτερο" κρος, είναι μεγάλη υπόθεση και μπορεί να γίνει και πολύ ακριβή υπόθεση.

Ωστόσο, το απολύτως καλύτερο κρος είναι να μην υπάρχουν υλικά παθητικού κρος, να έχουμε ενεργή πολυενίσχυση με ενεργό κρος, και κατά προτίμηση στο ψηφιακό πεδίο να υλοποιείται αυτό, όπου, εκτός των άλλων, έχεις και τη δυνατότητα διόρθωσης της απόκρισης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Μα γι αυτο ειμαστε εδω οσοι δε φωτιστηκαμε απ τις γνωσεις σας. Για να σας διασκεδαζουμε! ;)
Επιτελείτε πολύ σπουδαιότερο έργο...Προσφέρετε έμπνευση...


Μου λες πως θέλεις το βιολί,
( το βιολί το βιολί ),
πετούμενο σαν το πουλί,
( το πουλί το πουλί),
να μην τ'ακούς από τα sub
( μαγκιά τζαμπ' )
να βγούν τα Watt από τη λαμπ'

Τώρα πλάκα μου κάνεις
ή σοβαρολογείς...

Ναι, ναι, ναι, δεν διασκεδάζεις,
αλλά ψυχαγωγείς

Λες δεν την άκουσες πολύ
( σαν κουλή και θολή)
στο χώρο σου με διόρθωση
( μόνο καλωδίωση)
πως διαχυτές δεν κουβαλάς
( ο σοβάς )
κι εξομαλύνσεις δεν γροικάς.

Τώρα πλάκα μου κάνεις
ή σοβαρολογείς...

Ναι, ναι, ναι, δεν το εννοείς,
τα δεδομένα αγνοείς
Είναι όμως σημαντικό να θυμόμαστε πως σε οποιοδήποτε σεταπ, ανεξαρτήτως δικαναλου ή πολυκάναλου, μπορεί να υπάρχει μόνο ένα σημείο στο χώρο, μηδενικών διαστάσεων, όπου θα έχουμε το σημείο χρονισμού, κι όπου θα ακούγεται άριστα η κρουστική όλων των οργάνων.

Πέραν αυτού του σημείου, το οποίο τυπικά γίνεται στην κορυφή του τριγώνου ακρόασης, η κρουστική θα πάσχει, ενώ ιδίως το δικάναλο είναι καταδικασμένο σε σωρεία κτενωτων φίλτρων αλληλοακυρωσης..

Δεν υπάρχουν μαγικά, ποτέ δεν υπήρξαν, μόνο γνώση υπάρχει και μαθηματικά.

Μόνο ένα λάιβ μουσικό όργανο δεν πάσχει από αυτό το θέμα, ή ένα μονοφωνικό ηχείο μόνο κι έρμο.
Μποιρεί να ισχύσει όμως αποδεκτή προσέγγιση που ν'αυξάνει στην πράξη το...βεληνεκές πέρα από δεδομένο τρίγωνο ακρόασης,όπως άλλωστε σκοπεύω ν'αποδείξω...
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πραγματικά όμως είσαι στην τσίτα και δεν χρειάζεται, όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει αρκετά καλώδια διασύνδεσης, τροφοδοσίας, ηχείων, εργοστασιακά, χειροποίητα, ασημένια κι ότι άλη μλκία μπορεί να βάλει ο νους σου όπως αλλαγές σε πυκνωτές τροφοδοσίας, σήματος, γέφυρες ανόρθωσης κλπ κλπ κλπ, ε όλα αυτά μπροστά στην αναβάθμιση των κρος ήταν απλές οδοντόκρεμες όπως έλεγε κι η παλιά διαφήμιση, ναι όλα τα προηγούμενα ενδέχεται να συμβάλλουν θετικά και το αποτέλεσμα είναι αθροιστικό απλά το κόστος είναι δυσανάλογο.
θα ξεκινήσω ανάποδα λοιπόν.
Το κόστος για να πάει κάποιος απ τον άθλιο ήχο στο μέτριο μπορεί να είναι αμελητέο.
Αν θέλει να πάει από το μέτριο ήχο στο καλό ήχο αρχίζει και .."τζούζει"
Αν θέλει τώρα να πάει από το καλό ήχο στον..καλύτερο πλέον αρχίζει και ..πονάει!
Αν θέλει να βελτιώσει τον καλύτερο ήχο και να προσεγγίσει το ..τέλειο, ίσως να μη το φτάνουν τα έσοδα ενός ζευγαριού που θα συγκεντρώσει σε μια ζωή!
Αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι ..τζάμπα μάγκας στον ΄ήχο δυστυχώς δεν έγινε κανείς!
Για να αακούσεις καλά, θα πληρώσεις πολύ καλά!
Αν κάποιος δε μπορεί, θα φτάσει ως εκεί που τον πάει η τσέπη του, αν όχι, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το κόστος είναι δυσανάλογο και δεν είναι για όλους!!
τώρα, όντως η διαφορά που κάποιος θα πάρει από ένα αναβαθμισμένο κρος μπορεί όντως να είναι μεγάλη, αλλά για κάποιους ακόμα κι αυτό το ποσό να είναι απαγορευτικό, ή κάποιος άλλος με τα ίδια λεφτά ν' αλλάξει πχ μια κεφαλή στο πικάπ του και η διαφορά να είναι ακόμη μεγαλύτερη απ το κρός.
Ο καθένας φτιάχνει το σύστημα του με τις δικές του προτεραιότητες και δυνατότητες, ή διαφωνία μου έχει να κάνει με το μηδενισμό των μη δικών μας επιλογών, τίποτα άλλο!:drinks:
Πρόσφατα ήρθε ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του (που δεν είχε ακούσει ποτέ καλώδια)στο σπίτι μου κι άκουσε το σύστημα μου με τα υπάρχοντα καλώδια στο σετάπ και με όλα τα καλώδια απλά...
στα 5 δευτερόλεπτα με τ'απλά μου είπε: "οκ, κατάλαβα!..δε βάζουμε τώρα τα δικά σου καλώδια να γουστάρουμε??";);)
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
θα ξεκινήσω ανάποδα λοιπόν.
Το κόστος για να πάει κάποιος απ τον άθλιο ήχο στο μέτριο μπορεί να είναι αμελητέο.
Αν θέλει να πάει από το μέτριο ήχο στο καλό ήχο αρχίζει και .."τζούζει"
Αν θέλει τώρα να πάει από το καλό ήχο στον..καλύτερο πλέον αρχίζει και ..πονάει!
Αν θέλει να βελτιώσει τον καλύτερο ήχο και να προσεγγίσει το ..τέλειο, ίσως να μη το φτάνουν τα έσοδα ενός ζευγαριού που θα συγκεντρώσει σε μια ζωή!
Αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι ..τζάμπα μάγκας στον ΄ήχο δυστυχώς δεν έγινε κανείς!
Για να αακούσεις καλά, θα πληρώσεις πολύ καλά!
Αν κάποιος δε μπορεί, θα φτάσει ως εκεί που τον πάει η τσέπη του, αν όχι, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το κόστος είναι δυσανάλογο και δεν είναι για όλους!!
τώρα, όντως η διαφορά που κάποιος θα πάρει από ένα αναβαθμισμένο κρος μπορεί όντως να είναι μεγάλη, αλλά για κάποιους ακόμα κι αυτό το ποσό να είναι απαγορευτικό, ή κάποιος άλλος με τα ίδια λεφτά ν' αλλάξει πχ μια κεφαλή στο πικάπ του και η διαφορά να είναι ακόμη μεγαλύτερη απ το κρός.
Ο καθένας φτιάχνει το σύστημα του με τις δικές του προτεραιότητες και δυνατότητες, ή διαφωνία μου έχει να κάνει με το μηδενισμό των μη δικών μας επιλογών, τίποτα άλλο!:drinks:
Πρόσφατα ήρθε ένα μέλος (που δεν είχε ακούσει ποτέ καλώδια)στο σπίτι μου κι άκουσε το σύστημα μου με τα υπάρχοντα καλώδια στο σετάπ και με όλα τα καλώδια απλά...
στα 5 δευτερόλεπτα με τ'απλά μου είπε: "οκ, κατάλαβα!..δε βάζουμε τώρ ταδικά σου καλώδια να γουστάρουμε??";);)
σε πέντε δευτερόλεπτα τον έκανες κι αυτόν σαν τα μούτρα σ :p :p :p
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Λέανδρε με παρασύρεις και βαριέμαι να γράφω :), επειδή παρακολουθώ τις συχνές αντιπαραθέσεις σας θα σου πω ότι δεν έχω αντιληφθεί, πέρα από ελάχιστες φορές κάποιους, να προσπαθούν να σε μηδενίσουν απλά σου λένε ότι θα φτάσεις πιο εύκολα πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά στον στόχο που θέτεις για το σύστημα σου με έναν διαφορετικό τρόπο από αυτόν που έχεις επιλέξει να ακολουθείς, πράγμα που και για εμένα είναι αδιαμφισβήτητο άσχετα αν κι εγώ για τους δικούς μου λόγους δεν μπορώ να το κάνω αλλά δεν το αφορίζω ούτε το πολεμώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.776
Reaction score
26.120
Μιας και ρώτησες ποιος έχει κάνει μια τέτοια αλλαγή στα κροσοβερ των ηχείων του, μπορώ να σου απαντήσω έχοντας κάνει αυτή την αναβάθμιση ότι:

Η διαφορά που φέρνει η αλλαγή και μόνο των υλικών στο κροσοβερ με άλλα ποιοτικότερα υλικά είναι σημαντική όπως λες και μεγάλη, αυτό όμως δεν ακυρώνει τη βελτίωση που επιφέρουν τα καλώδια είτε είναι ρεύματος, είτε είναι ηχείων, είτε ιντερκονεκτ, ούτε φυσικά ακυρώνει τη βελτίωση στον ήχο που μπορεί να φέρει ένα καλό ρακ, ή μια μερική ή ολική φροντίδα χώρου.
Όλα βοηθούν στην βελτίωση της αναπαραγωγής του ήχου.
Όλα όμως!
Κάποιοι μπορεί να κάνουν όλα τα παραπάνω ή τίποτα από αυτά, αυτό όμως δεν ακυρώνει τη βελτίωση που επιφέρουν το καθένα απ'τα προαναφερόμενα ξεχωριστά.
Το πως κάποιος θα αποφασίσει ή όχι να βελτιώσει τον ήχο του είναι δικό του θέμα βάσει των χωροταξικών και οικονομικών του δυνατοτήτων.
Ο μηδενισμός όμως της ηχητικής βελτίωσης μέσω των καλωδίων που κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν είναι ... τουλάχιστον γελοίος!!
Υ.Σ. οι φωτογραφίες είναι από τα δικά μου κροσοβερ
Λέανδρε ρίξε μια ματιά εδώ.
Εχει μετρήσεις πυκνωτών , διαφορετικών εννοείται , αλλά ίδιας χωρητικότητας. Κοίτα να δείς τι διαφορές παίζουν να ξετρελαθείς.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Λέανδρε ρίξε μια ματιά εδώ.
Εχει μετρήσεις πυκνωτών , διαφορετικών εννοείται , αλλά ίδιας χωρητικότητας. Κοίτα να δείς τι διαφορές παίζουν να ξετρελαθείς.
Έτσι ακριβώς Γιάννη, εδώ στο φόρουμ ειδικά ο PeterMeni τα έχει γράψει κι αναλύσει πάρα πολλές φορές.
 

Μηνύματα
7.325
Reaction score
11.904
Πρόσφατα ήρθε ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του (που δεν είχε ακούσει ποτέ καλώδια)στο σπίτι μου κι άκουσε το σύστημα μου με τα υπάρχοντα καλώδια στο σετάπ και με όλα τα καλώδια απλά...
στα 5 δευτερόλεπτα με τ'απλά μου είπε: "οκ, κατάλαβα!..δε βάζουμε τώρα τα δικά σου καλώδια να γουστάρουμε??";);)
Μια χαρά σας βρίσκω! Τώρα μένει να πάει ο φίλος στον χώρο κάποιου που παίζει με dirac και να ακούσει με και χωρίς αυτό, ώστε να ακούσει τί μπορεί να κάνει ένα μηχάνημα που κοστίζει όσο... ένα interconnect!! ;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λέανδρε με παρασύρεις και βαριέμαι να γράφω :), επειδή παρακολουθώ τις αντιπαραθέσεις σας θα σου πω ότι δεν έχω αντιληφθεί, πέρα από ελάχιστες φορές κάποιους, να προσπαθούν να σε μηδενίσουν απλά σου λένε ότι θα φτάσεις πιο εύκολα πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά στον στόχο που θέτεις για το σύστημα σου με έναν διαφορετικό τρόπο από αυτόν που έχεις επιλέξει να ακολουθείς, πράγμα που και για εμένα είναι αδιαμφισβήτητο απλά κι εγώ για τους δικούς μου λόγους δεν μπορώ να το κάνω αλλά δεν το αφορίζω.
προφανώς φίλε @bono ,έχω καλύτερη εικόνα για το τι μου λένε και το τι υποστηρίζουν μιας και είμαι ο άμεσα εμπλεκόμενος. ;)
Δέχομαι πχ να μου πει κάποιος ότι "το χ μογκάμι είναι το υπεργ@μ@ω καλώδιο και τι να το κάνεις το siltech ή το kondo ή το acoustic revive", αφού...όμως πρώτα ο ίδιος τα έχει ακούσει κι όχι επειδή κάποιος του είπε ότι παίζουν το ίδιο!...ή ακόμη χειρότερα επειδή "το γράφουν τα specs!!"
δε μπορεί να γελάει με τα harbeth πχ κι ο ίδιος να δηλώνει"ότι λόγω κάποιων χωροταξικών ανακατατάξεων στο σπίτι του τώρα ακούει μ' ακουστικά!!":laugh:
ούτε ο άλλος να μιλάει για ηχητική σκηνή και να έχει τρίγωνο πανοράματος..78cm!..πια ηχητική σκηνή στα 78εκ??????????????????????????

Λέανδρε ρίξε μια ματιά εδώ.
Εχει μετρήσεις πυκνωτών , διαφορετικών εννοείται , αλλά ίδιας χωρητικότητας. Κοίτα να δείς τι διαφορές παίζουν να ξετρελαθείς.
;)το έχω δει Γιάννη, και το πιο βασικό, τουλάχιστον 10 απ αυτούς τους έχω δοκιμάσει κιόλας!
 
Last edited:


Μηνύματα
785
Reaction score
1.595
Μόνο ένα λάιβ μουσικό όργανο δεν πάσχει από αυτό το θέμα, ή ένα μονοφωνικό ηχείο μόνο κι έρμο.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν εννοείς ένα λάιβ όργανο που ενισχύεται μέσω P.A. (π.χ. ηλεκτρική κιθάρα, τύμπανα, ακόμα και φωνή), πάλι δεν θα έχουμε ακυρώσεις σε διαφορετικά σημεία του χώρου; Γι' αυτό, άλλωστε, υπάρχουν λαϊβάδικα που θέλουν βαρβάτους μηχανικούς για να τα φέρουν στα ίσα τους και να ακούς αξιοπρεπώς, ενώ υπό τον έλεγχο ενός ατζαμή τα αποτελέσματα είναι καταστρεπτικά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.962
Reaction score
38.845
... ακομη και αν δεκτει κανεις οποιαδηποτε βελτιωση εμεσω χαλιεντικης χειροπρακτικης μεθοδου, αυτη ειναι καταδικαζμενη να ακουγεται σε κατι βουνοκορφες, αλλα και να χανεται σε κατι πηγαδια.. (μια τρυπα στο νερο δηλαδη, και χαιρε βαθος αμετρητο..) 🐒
... ολαρια ολαρα χιονι πεφτει στα χαμηλα.
η τρελα δε παει στα βουνα, παει και αγοραζει καλωδια ακριβα.
:smoke:
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν εννοείς ένα λάιβ όργανο που ενισχύεται μέσω P.A. (π.χ. ηλεκτρική κιθάρα, τύμπανα, ακόμα και φωνή), πάλι δεν θα έχουμε ακυρώσεις σε διαφορετικά σημεία του χώρου; Γι' αυτό, άλλωστε, υπάρχουν λαϊβάδικα που θέλουν βαρβάτους μηχανικούς για να τα φέρουν στα ίσα τους και να ακούς αξιοπρεπώς, ενώ υπό τον έλεγχο ενός ατζαμή τα αποτελέσματα είναι καταστρεπτικά.
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ εννοεί unplugged .
 


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
Πρόσφατα ήρθε ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του (που δεν είχε ακούσει ποτέ καλώδια)στο σπίτι μου κι άκουσε το σύστημα μου με τα υπάρχοντα καλώδια στο σετάπ και με όλα τα καλώδια απλά...
στα 5 δευτερόλεπτα με τ'απλά μου είπε: "οκ, κατάλαβα!..δε βάζουμε τώρα τα δικά σου καλώδια να γουστάρουμε??"
Στα 5 δευτερολεπτα:biggrin:
Κογια εσύ? :biggrin:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.789
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top