Marantz sr4320 Ερωτήσεις

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Βρήκα έναν marantz sr4320 ψηφιακό. Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί σχετικό θέμα (αν έχει μπορείτε να μου δώσετε τα link και θα τα διαβάσω από εκεί). Έχω δύο ηχεία 90Watts.
Συνδέω την τηλεόραση στον ενισχυτή (scart με έξοδο ήχου και σύνδεση των αντίστοιχων εξαγωγών στον ενισχυτή). Σε όποια έξοδο και αν τα συνδέσω, ο ενισχυτής δεν αποδίδει την ένταση που πρέπει. Αντίστοιχα, σύνδεσα το κινητό με jack 2 σε 1 και σε οποια είσοδο του ενισχυτή κι αν το βάλω, ο ενισχυτής συμπεριφέρεται το ίδιο με την τηλεόραση.
Δοκίμασα να ανεβάσω τις εντάσεις από την τηλεόραση και το κινητό και μου δίνει ουσιαστικά την ένταση του κινητού ή της TV ελαφρά ενισχυμένες με διάχυση του ήχου στα ηχεία.
Τα σύνδεσα στο MAIN και δουλεύει κανονικά (αποδίδει ένταση) αλλά μονώνει όλες τις άλλες λειτουργίες (FM, cd, phono κλπ)
α)Υπάρχει τρόπος να τα συνδέσω χωρίς να κάνω χρήση της εξόδου MAIN και να αποδίδει κανονικά;
β) Μπορώ να τον συνδέσω με τον αναλογικό (SILVER) και πως;

Σημείωση: Μέχρι στιγμής είχα αναλογικούς ενισχυτές (έναν KENWOOD παλιότερα και έναν SILVER-μέχρι πριν τον Marantz) στους οποίους δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.
Τα χαρακτηριστικά είναι αυτά του marantz και επισυνάπτεται εικόνα:

Tuning range: FM, MW
Power output: 80 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 20Hz to 20kHz
Total harmonic distortion: 0.08%
Input sensitivity: 200mV (line)
Signal to noise ratio: 95dB (line)
 

Attachments




Μηνύματα
17
Reaction score
4
Οκ μπορεί (ή σίγουρα) να κάνω λάθος. Δεν με ενδιαφέρει πολύ αυτό. Άλλο είναι το ερώτημά μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 



Μηνύματα
17
Reaction score
4
Το ραδιόφωνο παίζει πιο δυνατά από TV και κινητό?
NAI. το ραδιόφωνο παίζει μια χαρά.. Όσο ανεβάζεις, τόσο παίρνει. Και το Πικαπ (turntable)
 

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Ο ενισχυτής σου είναι μόνο αναλογικός, άρα θα συνδέσεις την τηλεόραση σου αν έχει RCA με τον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Ο ενισχυτής σου είναι μόνο αναλογικός, άρα θα συνδέσεις την τηλεόραση σου αν έχει RCA με τον ενισχυτή.
Συμφωνούμε είναι μόνο αναλογικός.
Το έκανα από το scart της τηλεόρασης- έξοδος σε διπλό RCA- διπλό RCA σε είσοδο in στον ενισχυτή. Έτσι το είχα στον SILVER και έπαιζε κανονικά. Στον Marantz έχω θέμα (με την έντασή του). To φτάνω στο 30 db και παίζει σαν νa είναι στα 65db (σε σχέση με το PHONO και το FM).
Πιο απλά, όπως το είχα στο SILVER και έπαιζε, το πέρασα στον MARANTZ και δεν παίζει όπως θα έπρεπε.
 

Μηνύματα
13.735
Reaction score
6.720
Έτσι λένε κάποιοι τους av. Όπως και τα tuner με ψηφιακό display. :idk:
τους πολυκαναλους,αυτος ειναι απλα ενας δικαναλος ραδιοενισχυτης με τη δυνατοτητα δαιχειρησης σηματος εικονας.
Συμφωνούμε είναι μόνο αναλογικός.
Το έκανα από το scart της τηλεόρασης- έξοδος σε διπλό RCA- διπλό RCA σε είσοδο in στον ενισχυτή. Έτσι το είχα στον SILVER και έπαιζε κανονικά. Στον Marantz έχω θέμα (με την έντασή του). To φτάνω στο 30 db και παίζει σαν νa είναι στα 65db (σε σχέση με το PHONO και το FM).
Πιο απλά, όπως το είχα στο SILVER και έπαιζε, το πέρασα στον MARANTZ και δεν παίζει όπως θα έπρεπε.
μηπως το scart εχει επιλογεα in και out και το εχεις ξεχασει στο in?
 

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Αν δεις στα χαρακτηριστικά του Marantz το Input sensitivity: 200mV εκεί είναι οι διαφορά με άλλους ενισχυτές.
και γιατί χρησιμοποιείς το scart ?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Αν δεις στα χαρακτηριστικά του Marantz το Input sensitivity: 200mV εκεί είναι οι διαφορά με άλλους ενισχυτές.
και γιατί χρησιμοποιείς το scart ?
Για κάνε το λίγο λιανό. Καταλαβαίνεις ότι είμαι καινούριος και δεν το έχω και πολύ. Έβαλα το scart γιατί ο silver δεν είχε είσοδο για Monitor (μάλλον αυτό ήταν), οπότε πήρα τον ήχο από το scart και έπαιζε κανονικά. Όταν απλά έβαζα τα RCA από την τηλεόραση στον ενισχυτή, δεν έπαιζε. Ντάξει δεν είμαι τόσο στόκος.
τους πολυκαναλους,αυτος ειναι απλα ενας δικαναλος ραδιοενισχυτης με τη δυνατοτητα δαιχειρησης σηματος εικονας.


μηπως το scart εχει επιλογεα in και out και το εχεις ξεχασει στο in?
Έχει επιλογέα.Στο out είναι. Λέω παραπάνω ότι έτσι δούλευε και στον silver (αναλογικός και αυτός και του 1973). Δεν τα πείραξα καθόλου.

O silver επισυνάπτεται
 

Attachments

Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.911
Reaction score
13.687
Αφού έχει SCART η τηλεόραση, μήπως έχει και AUDIO OUT (RCA) να κάνεις από εκεί την σύνδεση να δεις τι παίζει έτσι;

CDp υπάρχει;
 

Μηνύματα
13.735
Reaction score
6.720
Η τηλεοραση εχει αλλη εξοδο ηχου? RCA εννοω ή ακουστικων εστω? Μηπως η τηλεοραση εχει ρυθμιση, για την σταθμη ηχου που βγαζει απο το scart? (χλωμο αλλα ποτε δεν ξερεις)
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
CA εννοω ή ακουστικων εστω?
Δεν έχει ρύθμιση για την ένταση από SCART το έψαξα. Έχει έξοδο RCA κανονικά (λευκό-κόκκινο-κίτρινo), αλλά δεν παίζει καθόλου από εκεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που δεν έχω συνδέσει με κίτρινο, μόνο λευκό-κόκκινο. Έχει και έξοδο ακουστικών ΑΛΛΑ και με έξοδο ακουστικού (mini jack) που το έβαλα στο κινητό, δεν έπαιζε δυνατά πάλι (έπαιρνε την ένταση από το κινητό, την ενίσχυε ελάχιστα και τη μετέδιδε στα ηχεία του).
 

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Η ευαισθησία εισόδου ορίζεται ως η απαιτούμενη στάθμη σήματος που χρειάζεται στην είσοδο του ενισχυτή για να αναπτυχθεί στην έξοδο η μέγιστη δυνατή ένταση.
∆είχνει ποιες πηγές σημάτων είναι σε θέση ο ενισχυτής να χειριστεί και να παράγει πλήρη ισχύ αν αυτό κριθεί αναγκαίο. Η ευαισθησία εισόδου επίσης υποδηλώνει σε ποιο σημείο πρέπει να τοποθετηθεί η ένταση και πόσο γρήγορος είναι ο ρυθμός της αύξησης της έντασης όταν αυξάνεται από το χρήστη.
Ένας ενισχυτής µε υψηλή ευαισθησία εισόδου φτάνει στη μέγιστη ένταση πολύ γρήγορα, όσο αυξάνεται η ένταση.
Έγινε κατανοητό ?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Η ευαισθησία εισόδου ορίζεται ως η απαιτούμενη στάθμη σήματος που χρειάζεται στην είσοδο του ενισχυτή για να αναπτυχθεί στην έξοδο η μέγιστη δυνατή ένταση.
∆είχνει ποιες πηγές σημάτων είναι σε θέση ο ενισχυτής να χειριστεί και να παράγει πλήρη ισχύ αν αυτό κριθεί αναγκαίο. Η ευαισθησία εισόδου επίσης υποδηλώνει σε ποιο σημείο πρέπει να τοποθετηθεί η ένταση και πόσο γρήγορος είναι ο ρυθμός της αύξησης της έντασης όταν αυξάνεται από το χρήστη.
Ένας ενισχυτής µε υψηλή ευαισθησία εισόδου φτάνει στη μέγιστη ένταση πολύ γρήγορα, όσο αυξάνεται η ένταση.
Έγινε κατανοητό ?
Θεωρητικά και σχηματικά ναι. Σε ευχαριστώ. Για το δικό μου τι ισχύει; Τι πρέπει να ψάξω/ να κοιτάξω;
 

ika

News
Μηνύματα
14.911
Reaction score
13.687
... Έχει έξοδο RCA κανονικά (λευκό-κόκκινο-κίτρινo), αλλά δεν παίζει καθόλου από εκεί. ..
Αυτό μπορεί να είναι είσοδος και όχι έξοδος.
Για ποιά τηλεόραση είναι;
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Αυτό μπορεί να είναι είσοδος και όχι έξοδος.
Για ποιά τηλεόραση είναι;
Μια TurboX 42αρα όχι smart... μπορεί να είναι εισόδου (για κονσόλες κλπ) και για αυτό να βάλαμε το scart.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.351
Μηνύματα
2.898.756
Members
38.031
Νεότερο μέλος
LeonV
Top