Marantz sr4320 Ερωτήσεις

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Σε παρακαλώ κατάργησε το scart αφού θέλεις να μεταφέρεις μόνο ήχο στον ενισχυτή σου,
από την έξοδο της τηλεόρασης ασπροκόκκινο σε μια είσοδο του ενισχυτή.
Δοκίμασε πρώτα αυτό και να ακούσεις αν άλλαξε η ένταση.
 

Μηνύματα
13.735
Reaction score
6.720
Δεν έχει ρύθμιση για την ένταση από SCART το έψαξα. Έχει έξοδο RCA κανονικά (λευκό-κόκκινο-κίτρινo), αλλά δεν παίζει καθόλου από εκεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που δεν έχω συνδέσει με κίτρινο, μόνο λευκό-κόκκινο. Έχει και έξοδο ακουστικών ΑΛΛΑ και με έξοδο ακουστικού (mini jack) που το έβαλα στο κινητό, δεν έπαιζε δυνατά πάλι (έπαιρνε την ένταση από το κινητό, την ενίσχυε ελάχιστα και τη μετέδιδε στα ηχεία του).
λευκο κοκκινο κιτρινο ειναι εισοδος,για δικαναλο ηχο και βιντεο σημα. Δοκιμασε απο την εξοδο ακουστικων και δωσε ενταση απο την τηλεοραση στην εξοδο αυτη.Αυτο με το κινητο δεν το καταλαβα,πως εστειλες σημα απο την εξοδο ακουστικων της τηλεορασης στο κινητο? Το κινητο εχει και αυτο εξοδο ακουστικων......
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
λευκο κοκκινο κιτρινο ειναι εισοδος,για δικαναλο ηχο και βιντεο σημα. Δοκιμασε απο την εξοδο ακουστικων και δωσε ενταση απο την τηλεοραση στην εξοδο αυτη.Αυτο με το κινητο δεν το καταλαβα,πως εστειλες σημα απο την εξοδο ακουστικων της τηλεορασης στο κινητο? Το κινητο εχει και αυτο εξοδο ακουστικων......
Κινητό προς Ενισχυτη ( jack σε διπλο RCA). όχι κινητό προς τηλεόραση.
 

Μηνύματα
13.735
Reaction score
6.720
Δοκιμασε να στειλεις σημα απο την εξοδο ακουστικων της τηλεορασης στον ενισχυτη,με το καλωδιο που εχεις,βαλε την ενταση της τηλεορασης για τα ακουστικα στο μεγιστο.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
too small pics.
Τι τεχν χαρακτηριστικά έχει ο SILVER;
Country: Japan
alternative name
Shin-Shirasuna Electric Corp. || Shirasuna Denki Mfg. Co. Ltd. || Shirasuna (Shin) Electric Corp.
BrandPlata (brand)
Year: 1975 ??Category: Broadcast Receiver - or past WW2 Tuner
Semiconductors (the count is only for transistors)Semiconductors present.
Main principleSuperheterodyne (common)
Wave bandsBroadcast, Short Wave plus FM or UHF.
Details
Power type and voltageAlternating Current supply (AC) / 110-127; 220-240 Volt
Loudspeaker- This model requires external speaker(s).
Power out
from Radiomuseum.orgModel: Stereo Tuner/Amplifier SS91 - Silver Brand - Shin-Shirasuna
MaterialWooden case
ShapeTablemodel, low profile (big size).
Notes140 W power consumption.


Country: Made in Japan
Manufacturer: Shin-Shirasuna Electric Corp
Year: 1975
Power output: 25 watts per channel into 8Ω (stereo)
Signal VU Meter
Radio Band: FM MW SW
Phono Input
Tape Input
AUX Input
Dimensions: 430W x 250D x 130H mm
Weight: 4.0 kg
 


ika

News
Μηνύματα
14.912
Reaction score
13.687
Επομένως ο MARANTZ έχει τουλάχιστον την 2πλάσια ισχύ από τον SILVER, ήτοι 3db πιο δυνατά περίπου θα παίζει.
Τα 80 W rated που λέει τα υπολογίζω στα 50 RMS.
Και επίσης υπολογίζω την ευαισθησία του SILVER κάπου στα 150mV επίσης, πολύ κοντινή με αυτή του MARANTZ.

CDp έχεις σαν πηγή;
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Βάλε αν μπορείς σε παρακαλώ μία φωτό της τηλεόρασης από πίσω.
Αυτη ειναι η tv απο πισω. Δοκιμασα να καταργησω το scart και δεν παιζει καν.
Επισης στη δευτερη φωτο εχω βαλει την ενδειξη που ξεκιναει και ακουγεται καπως δυνατα ο ενισχυτης στην εισοδο αυτη και στο mp3 που το εχω ενωσει στο dss. Κανονικα στα μισα της εντασης θα επρεπε να κανει χαμο!
 

Attachments



Μηνύματα
17
Reaction score
4
Η τηλεόραση σου δεν έχει hdmi ?
Εχει. Το θεμα ειναι η εξοδος του ηχου τελικα; ή γτ δεν παραγει απο καμια εξωτερικη συσκευη αντιστοιχη ενταση με αυτη που θεωρητικα θα επρεπε να παραγει;
Και κανω τη συγκριση με τον silver και τον kenwood που τους ειχα συνδεμενους κανονικα σε οτι συσκευη αναπαραγωγης ηχου και βγαζαν ενταση. Αυτος εδω ειναι λες και ειναι μισοζωντανος (ειπαμε εκτος απο phono και fm)
 

ika

News
Μηνύματα
14.912
Reaction score
13.687

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω βοηθήσω, και φυσικά όχι μόνο εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι.
Είπες ότι έχεις βάλει το scart γιατί από εκεί υπάρχει ήχος, το σύνδεσες στο άλλο rca( άσπρο-κόκκινο) και δεν είχε.
Πήγες στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης μήπως ήθελε κάποια αλλαγή στον audio out.
Έχεις το manual ?
Είναι περίεργο αυτό για αυτό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.912
Reaction score
13.687
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω βοηθήσω, και φυσικά όχι μόνο εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι.
Είπες ότι έχεις βάλει το scart γιατί από εκεί υπάρχει ήχος, το σύνδεσες στο άλλο rca( άσπρο-κόκκινο) και δεν είχε.
Πήγες στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης μήπως ήθελε κάποια αλλαγή στον audio out.
Έχεις το manual ?
Είναι περίεργο αυτό για αυτό.
Δεν είναι περίεργο, αν το άλλο RCA της TV είναι IN και όχι OUT.
Εχει. Το θεμα ειναι η εξοδος του ηχου τελικα; ή γτ δεν παραγει απο καμια εξωτερικη συσκευη αντιστοιχη ενταση με αυτη που θεωρητικα θα επρεπε να παραγει;
Και κανω τη συγκριση με τον silver και τον kenwood που τους ειχα συνδεμενους κανονικα σε οτι συσκευη αναπαραγωγης ηχου και βγαζαν ενταση. Αυτος εδω ειναι λες και ειναι μισοζωντανος (ειπαμε εκτος απο phono και fm)
Για να είναι ΟΚ η στάθμη σε πικάπ και ράδιο, ο ενισχυτής (το τελικό στάδιο) λειτουργεί.
Αρα θα είναι συνδιασμός ευαισθησίας εισόδου MARANTZ και στάθμης εξόδου της TV.
Αφού το δοκίμασες όλες τις εισόδους στον ενισχυτή με τα ίδια αποτελέσματα, δεν μπορείς να βρεις ένα CDp να συγκρίνεις;
 
Last edited:

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω βοηθήσω, και φυσικά όχι μόνο εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι.
Είπες ότι έχεις βάλει το scart γιατί από εκεί υπάρχει ήχος, το σύνδεσες στο άλλο rca( άσπρο-κόκκινο) και δεν είχε.
Πήγες στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης μήπως ήθελε κάποια αλλαγή στον audio out.
Έχεις το manual ?
Είναι περίεργο αυτό για αυτό.
Οχι καμια κουραση. Ισα ισα. Ναι το εκανα. Πειραξα οτι ειχε απο ρυθμιση η τηλεοραση.
Πιθανα ειναι εισοδος τα τρια RCA που εχει για να συνδεει κονσολες.
To ρολο του DAC μαλλον παιζει το scart.
Απλα μου διαφευγει γιατι στις εισοδους με μονωμενο το MAIN δεν παιζει δυνατα. Αν βαλω τα rca στο main τα παιζει κανονικα απλα μονωνει (οπως ειναι λογικο) τον ηχο της τηλεορασης.
Εγω αυτο που θελω να πετυχω ειναι να παιζει και απο τις δυο πηγες χωρίς να χρειαστει να τον "ζορισω" δηλ. να μη φτανει στα μισα της ισχυος του. Και για να το κανω πιο ξεκαθαρο. Στα αλλα δυο το εβαζα στα δυο αντε τρια κλικ και επαιζε κανονικα. Αν το εβαζα παραπανω κατεβαζε (ο 25αρης silver) την πολυκατοικια κατω. Εκει ειναι που προβληματιζομαι. Εδω μιλαμε για ενα μηχανημα των 80-85watt. Θα επρεπε στο 40 να ριχνει τους τοιχους στο χωρο που το εχω. Ή κανω λαθος;
 

Μηνύματα
3.119
Reaction score
8.911
Σε όλες τις υποδοχές της τηλεόρασης θα πρέπει να αναγράφει αν είναι In η out.
Για να μην έχει ήχο ίσως θα είναι in.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Δεν είναι περίεργο, αν το άλλο RCA της TV είναι IN και όχι OUT.


Για να είναι ΟΚ η στάθμη σε πικάπ και ράδιο, ο ενισχυτής (το τελικό στάδιο) λειτουργεί.
Αρα θα είναι συνδιασμός ευαισθησίας εισόδου MARANTZ και στάθμης εξόδου της TV.
Αφού το δοκίμασες όλες τις εισόδους στον ενισχυτή με τα ίδια αποτελέσματα, δεν μπορείς να βρεις ένα CDp να συγκρίνεις;
Ενα cd player ε? Οχι.. Ποσο μαλλον αν εννοεις ενα cd player απλο (οχι φορητο- τελος παντων καταλαβαινομαστε). Σου λεω δοκιμασα με το mp3 και παλι τα ιδια μου κανει.. Παιζει δεν ειναι οτι δεν παιζει, απλα δεν δινει ενταση. Πρεπει να φτασει η ισχυς στη μεση.
 



ika

News
Μηνύματα
14.912
Reaction score
13.687
....,βαλε την ενταση της τηλεορασης για τα ακουστικα στο μεγιστο.
Δεν είναι ριψοκίνδυνο αυτό;
Δεν είναι ασφαλέστερο στο χαμηλό και να το αυξάνει βήμα-βήμα;
 

Μηνύματα
13.735
Reaction score
6.720
Δεν είναι ριψοκίνδυνο αυτό;
Δεν είναι ασφαλέστερο στο χαμηλό και να το αυξάνει βήμα-βήμα;
απλα για να δει αν μπορει να παρει την επιθυμητη σταθμη,εννοειται πως το ρυθμιστικο του ενισχυτη θα ειναι στο ελαχιστο για αρχη.Αν δουλεψει ετσι θα δει πως θα κανει την τελικη ρυθμιση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.351
Μηνύματα
2.898.830
Members
38.031
Νεότερο μέλος
LeonV
Top