Accuphase, Luxman ή Pass....;


Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Θαυμάζω την αισιοδοξία όσων θεωρούν ότι μπορούν να εκτιμούν κατά την ακρόαση χαμηλότερες τιμές IMD από συγκεκριμένες συσκευές της αλυσίδας σε πλημμελώς στημένα ηχοσυστήματα...
Πολυ εύκολα είναι ακουστό, όπως και το κροσόβερ ντιστόρτιον και πολυ πιο ενοχλητικό, για αυτό μας αρέσουν οι κλάσεις Α. χα χα.Κατα τη γνώμη μου μάλσιτα αυτό είναι το πιο ενοχλητικό (και σε πολυ χαμηλά ποσοστά) απο όλα γιατί το μάσκινγκ λειτουργεί μόνο μέχρι ενα σημείο. Ιδίως μεσαια και υψηλά , κόλαση. Δεν νομίζω να έρχεται και με dsp. ή νεκρώνει εντελώς απο ότι διαβάζω άλλους.

Εγω θαυμάζω αυτούς που δεν το ακούνε, δεν έχουν προβλήματα χα χα. Απο την άλλη όμως με φοβίζουν ακριβώς γιατί δεν το ακούνε. Βέβαια εαν έχουν καθαρά τεχνική προσέγγιση ο στόχος τους δεν είναι να το ακούνε μάλλον, για αυτούς έχουν σημασία μόνο οι μετρήσεις. Μετράει καλά, θα είναι και καλό. Το πλασίμπο ή το bias confirmation ισχύει και για αυτους (και μάλιστα μάλλον περισσότερο).

Σοβαρα τώρα αυτά δεν παίζουν ρόλο, το θέμα είναι οτι ο Pas και ο κάθε Pass κάνει ότι μπορεί καλύτερο όπως είναι η υποχρέωση του. Σε τι περιβάλλον και με τι συνοδά θα το παίξει ο καθένας, δεν είναι δικιά του δουλειά. εξάλλου βγάζει και άλλα μοντέλα με περισσότερη ισχύ για καθενός την ανάγκη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Πολυ εύκολα είναι ακουστό, όπως και το κροσόβερ ντιστόρτιον και πολυ πιο ενοχλητικό, για αυτό μας αρέσουν οι κλάσεις Α. χα χα.Κατα τη γνώμη μου μάλσιτα αυτό είναι το πιο ενοχλητικό (και σε πολυ χαμηλά ποσοστά) απο όλα γιατί το μάσκινγκ λειτουργεί μόνο μέχρι ενα σημείο. Ιδίως μεσαια και υψηλά , κόλαση. Δεν νομίζω να έρχεται και με dsp. ή νεκρώνει εντελώς απο ότι διαβάζω άλλους.

Εγω θαυμάζω αυτούς που δεν το ακούνε, δεν έχουν προβλήματα χα χα. Απο την άλλη όμως με φοβίζουν ακριβώς γιατί δεν το ακούνε. Βέβαια εαν έχουν καθαρά τεχνική προσέγγιση ο στόχος τους δεν είναι να το ακούνε μάλλον, για αυτούς έχουν σημασία μόνο οι μετρήσεις. Μετράει καλά, θα είναι και καλό. Το πλασίμπο ή το bias confirmation ισχύει και για αυτους (και μάλιστα μάλλον περισσότερο).

Σοβαρα τώρα αυτά δεν παίζουν ρόλο, το θέμα είναι οτι ο Pas και ο κάθε Pass κάνει ότι μπορεί καλύτερο όπως είναι η υποχρέωση του. Σε τι περιβάλλον και με τι συνοδά θα το παίξει ο καθένας, δεν είναι δικιά του δουλειά. εξάλλου βγάζει και άλλα μοντέλα με περισσότερη ισχύ για καθενός την ανάγκη.
Καλό είναι να μην πηδάμε...σε αυθαίρετα συμπεράσματα για τις ακροαματικές ικανότητες άλλων...Η παραμόρφωση διάβασης τείνει να γίνεται ευκολότερα αντιληπτή καθώς χαμηλώνει η στάθμη ακρόασης,αλλά η εκτίμηση του IMD ως προς δεδομένο ενισχυτή όταν το ηχοσύστημα έχει χαρακτηριστικά προβλήματα με την ανταπόκριση από το χώρο παραμένει ΄΄φιλόδοξη΄΄ προοπτική.
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Καλό είναι να μην πηδάμε...σε αυθαίρετα συμπεράσματα για τις ακροαματικές ικανότητες άλλων...Η παραμόρφωση διάβασης τείνει να γίνεται ευκολότερα αντιληπτή καθώς χαμηλώνει η στάθμη ακρόασης,αλλά η εκτίμηση του IMD ως προς δεδομένο ενισχυτή όταν το ηχοσύστημα έχει χαρακτηριστικά προβλήματα με την ανταπόκριση από το χώρο παραμένει ΄΄φιλόδοξη΄΄ προοπτική.
Εγω το ακούω, τι να σου πω ?
Όλοι το ακούνε, νομίζω έστω και υποσυνείδητα το καταλαβαίνουν και ας μην ξέρουν την ονομασία του ή πως να το περιγράψουν (και αυτό και άλλα). Και σε χάλια χώρο, καλά σε καλό φροντισμένο ακόμη περισσότερο ...
Για τις δικές μου ακροαματικές εμεπιρίες μιλάω. Και θα ήθελα να ακούω και για των άλλων. Εαν κάποιοι κιόλας ήξεραν να κάνουν και τον συσχετισμό σε ποιό τεχνικό θέμα οφείλονται αυτές, τόσο το καλύτερο. Εγω έχω κάνεις κάποιους συσχετισμούς, και πάλι όχι απο τεχνική γνώση perse, αλλά απο εμπειρία.
Εσυ ανέφερες ότι θαυμάζεις την ικανότητα κάποιου που μπορέι να την ακούει και άρα πρώτος πήδηξες σε αυθαίρετα συμπεράσματα. (και μάλιστα με μια ειρωνεία διέκρινα ή λάθος) και απλώς απάντησα.
Πέρα απο ακροαματικές εμπειρίες δεν έχω να προσφέρω κάτι πολυ σημαντικό (έτσι κάποιοι θέλουν τουλάχιστον να με κάνουν να πιστέψω). Δεν είναι η δουλεά μου, δεν είμαι σχεδιαστής. Αντίθετα τις δικές μου έπρεπε να ακούει ο σχεδιαστής και να μπορεί να μου τις εξηγήσει ή να αναπαράγει αυτό που επιθυμώ (ακόμη μέχρι και αυτό) ή να λέει και ευχαριστώ που ενδεχόμενα τον βοηθάω να βγάλει τα συμπεράσματα του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Όλοι το ακούνε, νομίζω έστω και υποσυνείδητα το καταλαβαίνουν και ας μην ξέρουν την ονομασία του ή πως να το περιγράψουν (και αυτό και άλλα). Και σε χάλια χώρο, καλά σε καλό φροντισμένο ακόμη περισσότερο ...
Για τις δικές μου ακροαματικές εμεπιρίες μιλάω. Και θα ήθελα να ακούω και για των άλλων. Εαν κάποιοι κιόλας ήξεραν να κάνουν και τον συσχετισμό σε ποιό τεχνικό θέμα οφείλονται αυτές, τόσο το καλύτερο. Εγω έχω κάνεις κάποιους συσχετισμούς, και πάλι όχι απο τεχνική γνώση perse, αλλά απο εμπειρία.
Εσυ ανέφερες ότι θαυμάζεις την ικανότητα κάποιου που μπορέι να την ακούει και άρα πρώτος πήδηξες σε αυθαίρετα συμπεράσματα. (και μάλιστα με μια ειρωνεία διέκρινα ή λάθος) και απλώς απάντησα.
Πέρα απο ακροαματικές εμπειρίες δεν έχω να προσφέρω κάτι πολυ σημαντικό (έτσι κάποιοι θέλουν τουλάχιστον να με κάνουν να πιστέψω). Δεν είναι η δουλεά μου, δεν είμαι σχεδιαστής. Αντίθετα τις δικές μου έπρεπε να ακούει ο σχεδιαστής και να μπορεί να μου τις εξηγήσει ή να αναπαράγει αυτό που επιθυμώ (ακόμη μέχρι και αυτό) ή να λέει και ευχαριστώ που ενδεχόμενα τον βοηθάω να βγάλει τα συμπεράσματα του.
I ... rest my case :sneaky:

Προαπαιτούμενο δε στη συνεννόηση είναι όποιος μιλάει - είτε είναι ειλικρινής είτε όχι - να ξέρει τουλάχιστον τι λέει...:sneaky:
Συνεννόηση θα μπορούσε να προκύψει ακόμα και κατά την απουσία ειλικρίνειας μεταξύ συνομιλητών.

Θαυμάζω την αισιοδοξία όσων θεωρούν ότι μπορούν να εκτιμούν κατά την ακρόαση χαμηλότερες τιμές IMD από συγκεκριμένες συσκευές της αλυσίδας σε πλημμελώς στημένα ηχοσυστήματα...
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
I ... rest my case :sneaky:
Rest whatever case you want. Δεν καταλαβαίνω, τι λές.

Σε υψηλες στάθμες, το IMD μεγαλώνει. Το αυτί κάνει 5 εκουαλαιζέισον και 2 κομπρέσιον. Και πολλά άλλα κακά συμβαίνουν. Επίσης γίνεται πιο αναίσθητο και στις δυναμικές αντιθέσεις αλλά και στη αντίληψη λεπτομέρειας. Μην πουμε για τα θερμικά φαινόμενα των μεγαφώνων και τι σημαίνει αυτό για όλα τα παραπάνω αλλά και την απόδοση σε ισχύ (πραγματική). Επίσης δεν είναι μόνο τα Μανσον Φλετσερ καμπυλες αλλά και ο χρόνος επαναφοράς του αυτιού σε πρότερη κατάσταση ηρεμιάς που είναι μεγάλοι.

¨οσον αφορά την περιποιηση χώρου αυτή γίνεται ανάλογα με την ένταση που ακούς .Οπότε ...
 
Last edited:


Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Έτερη τρανή επιβεβαίωση ως προς την...έλλειψη συνεννόησης. :wink:
Ναι το κατάλαβα αυτό , τι εννοείς .... απλώς εαν θές κάνε τον κόπο να μου εξηγήσεις τι δεν καταλάβα καλά. Εγω δεν κοντ΄ραρω , συζητάω, καλόπιτσα. Αφου εξαντλησεις την προσπάθεια σου ...τότε μπορείς να με καταηγορήσεις για αυτό (αλήθεια ή ειλικρίνεια).

Εαν εννοείς γνώσεις. τοτε ΟΚ , αλλά αυτό δεν είναι μεμπτό. Η γνώση μεταδίδεται (πληροφορία είναι), τα άλλα πιο δύσκολα (αφορούν την παιδεία).

Εαν τώρα πιστεύεις ότι είμαι χαμηού IQ, τότε μόνο σε καταλαβαίνω. (και την αντίδραση σου)
Σε κάλυψα μαθηματικά για όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να ισχυουν ? ¨Οχι ε ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Ναι το κατάλαβα αυτό , τι εννοείς .... απλώς εαν θές κάνε τον κόπο να μου εξηγήσεις τι δεν καταλάβα καλά. Εγω δεν κοντ΄ραρω , συζητάω, καλόπιτσα. Αφου εξαντλησεις την προσπάθεια σου ...τότε μπορείς να με καταηγορήσεις για αυτό (αλήθεια ή ειλικρίνεια).

Εαν εννοείς γνώσεις. τοτε ΟΚ , αλλά αυτό δεν είναι μεμπτό. Η γνώση μεταδίδεται (πληροφορία είναι), τα άλλα πιο δύσκολα (αφορούν την παιδεία).

Εαν τώρα πιστεύεις ότι είμαι χαμηού IQ, τότε μόνο σε καταλαβαίνω. (και την αντίδραση σου)
Σε κάλυψα μαθηματικά για όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να ισχυουν ? ¨Οχι ε ?
Αναφέρθηκα αποκλειστικά στην παραμόρφωση διάβασης (crossover distortion) ως προς τη στάθμη ακρόασης...
Καλό είναι να μην πηδάμε...σε αυθαίρετα συμπεράσματα για τις ακροαματικές ικανότητες άλλων...Η παραμόρφωση διάβασης τείνει να γίνεται ευκολότερα αντιληπτή καθώς χαμηλώνει η στάθμη ακρόασης,αλλά η εκτίμηση του IMD ως προς δεδομένο ενισχυτή όταν το ηχοσύστημα έχει χαρακτηριστικά προβλήματα με την ανταπόκριση από το χώρο παραμένει ΄΄φιλόδοξη΄΄ προοπτική.
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Αναφέρθηκα αποκλειστικά στην παραμόρφωση διάβασης (crossover distortion) ως προς τη στάθμη ακρόασης...
Ναι αλλά λέγαμε και για το IMD.

Αλλά να ρωτήσω γιατί και για το κροσόβερ ?

Το κροσόβερ , δευτερογενώς παράγει IMD νομίζω ή όχι ? Οπότε ... ?
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Κάνει ζέστη. Πάρτε το αλλιώς, δεν.θα μας κάψετε εσείς και τον εγκέφαλο.
Καμένος είναι από την άλλη αλλά δεν το κάνω θέμα.
Μάλλον έχεις δίκιο...Είναι κρίμα να χαλάμε φαιά ουσία με θέματα που έχουν θιγεί αμέτρητες φορές...
Ναι αλλά λέγαμε και για το IMD.

Αλλά να ρωτήσω γιατί και για το κροσόβερ ?

Το κροσόβερ , δευτερογενώς παράγει IMD νομίζω ή όχι ? Οπότε ... ?
Χωρίς την παραμικρή διάθεση υποτίμησης,έχω δικαίωμα να επιλέγω την πυκνότητα των προεκτάσεων που θα δώσω ο ίδιος σε κάποιο θέμα...

Πρωταρχικός παράγοντας για την εμφάνιση IMD (παραμόρφωση ενδοδιαμόρφωσης) δεν είναι η παραμόρφωση διάβασης αλλά η Αρμονική παραμόρφωση (THD).Ενισχυτικά στάδια με υψηλό THD είναι αδύνατον να μη συνοδεύονται και από υψηλές τιμές IMD.Αυτό συμβαίνει επειδή το IMD από τη φύση του θα επεκτείνεται υφιστάμενο όχι μόνο στις αυθεντικές αρμονικές του σήματος αλλά και στα παρασιτικά αρμονικά τους παράγωγα.Όλες αυτές οι παρασιτικές συνιστώσες του IMD τείνουν να γίνονται ενοχλητικές ακριβώς επειδή δεν βρίσκονται σε σχέση αρμονικών ως προς τις αυθεντικές συνιστώσες στο σήμα,δηλαδή είναι αντιληπτές.

Έτερος παράγοντας που αυξάνει κατακόρυφα τις συνιστώσες αρμονικής παραμόρφωσης είναι η δυναμική συμπίεση με τα φαινόμενα αποκοπής ισχύος που συμβαίνει όταν δεν διατίθεται επαρκής ωφέλιμη ισχύς για ν'ακολουθήσει πιστά τις δυναμικές κορυφώσεις στο σήμα.Κατά συνέπεια η δυναμική συμπίεση αυξάνει με τη σειρά τους και τις συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση.
Αυτό ειδικά το στοιχείο να το έχουν υπ'όψιν οι θιασώτες των ενισχυτών με τα λίγα αλλά ΄΄μαγικά΄΄ Watt τα οποία μπορεί κιόλας να είναι αποδιδόμενα σε αμιγή τάξη Α αποφεύγοντας μεν την παραμόρφωση διάβασης,αλλά μ'εκείνη από ενδοδιαμόρφωση στα ύψη εφόσον θα χαρακτηρίζονταν από υψηλές τιμές αρμονικής παραμόρφωσης ή θα οδηγούσαν το συνδεδεμένο ηχείο υπό συνθήκες αποκοπής ισχύος...

Ας έχουν επίσης υπ'όψιν ότι η προκύπτουσα ενδοδιαμόρφωση από ενισχυτικά στάδια ωχριά τόσο μπροστά στις παρασιτικές συνιστώσες από ανεξέλεγκτη αλληλεπίδραση μεταξύ ηχειακών στοιχείων-χώρου στις χαμηλές οκτάβες όσο και στις τιμές από φαινόμενα ενδοδιαμόρφωσης προερχόμενα ιδίως από full range μεγάφωνα ηχείων,εκείνα τα πιουρίστικα με την υψηλή ΄΄διαφάνεια΄΄ ελέω απουσίας κρος...

H παραμόρφωση διάβασης που αφορά σε ενισχυτικά στάδια τάξης Β είναι κάτι διαφορετικό...Προκύπτει από το ελάχιστο χρονικό διάστημα που θα μένουν ανενεργά και τα δύο επιμέρους στοιχεία που θα έχουν αναλάβει το καθένα από μια ημιπερίοδο στο αναπαραγόμενο σήμα...

1658829407436.png


Η ανωμαλία στην ομαλή ροή του σήματος είναι πιο έκδηλη όταν το πλάτος του σήματος βρίσκεται σε πολύ χαμηλές τιμές.Σε αυτό ακριβώς το φαινόμενο βασίζεται η Αρχή Λειτουργίας στις τοπολογίες τάξης ΑΒ,όπου το κύκλωμα είναι πολωμένο για να άγει το σύνολο των στοιχείων του χωρίς κανένα μέρος να έμενε ανενεργό για πολύ χαμηλά πλάτη σήματος ώστε να διαφεύγει η ανωμαλία από την αντίληψη του ακροατή.Οι ενισχυτές τάξης ΑΒ είναι ουσιαστικά αμιγούς τάξης B για αποδιδόμενες ανώτερες τιμές ισχύος.

Μένουμε εδώ αφού δεν χρειάζεται να καεί ο εγκέφαλος επεκτεινόμενοι σε στοιχεία η TransIntermodulation Distortion και η ΄΄αγαπημένη΄΄ μας αρνητική ανατροφοδότηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
273
thva αν ξαναπροκαλέσεις τον Bhutia θα παρεξηγηθούμε να το ξέρεις. :hunter:
Μετά το κάψιμο επήλθε παραμόρφωση του.. εγκεφάλου. :prankster:
Ο αξιότιμος Bhutia θα περιμένει το τεστ για να μας βαθμολογήσει. Ματά-ξαναδιαβάζω τα σχετικά του άρθρα. Κάτι ενθυμούμαι από παλιά αλλά πρέπει να πάρω καλό βαθμό στο τεστ και κάνω επανάληψη. :biggrin:
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Χωρίς την παραμικρή διάθεση υποτίμησης,έχω δικαίωμα να επιλέγω την πυκνότητα των προεκτάσεων που θα δώσω ο ίδιος σε κάποιο θέμα...
...διάθεση παρεξήγησης , μάλλον ήθελες να γράψεις. Υποτίμησης δεν νομίζω να σχετίζεται με κάτι.

Το ότι επιλέγεις που θα σταθείς, είναι ολοφάνερο για εμένα όλο και πιο πολύ, τελευταία.

¨Ολα αυτά που γράφεις, είναι γνωστά και δεν ξέρω αφου λες ότι είναι κιόλας γνωστά γιατί τα ξαναγράφεις. Εγω πάντως δε σου το ζήτησα, τα ξέρω και πολυ περισσότερα. Η ουσία όμως αλλά και το πνεύμα της συζήτησης λείπει απο αυτά τα εισαγωγικά που έγραψες. Το κροσοόβερ ντιστόρτιον οδηγεί και αυτό σε φαινόμενα IMD. Αλλά απάντα εσυ εκεί που θέλεις και σου εξυπηρετεί το σκοπό σου.
 


Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
thva αν ξαναπροκαλέσεις τον Bhutia θα παρεξηγηθούμε να το ξέρεις. :hunter:
Μετά το κάψιμο επήλθε παραμόρφωση του.. εγκεφάλου. :prankster:
Ο αξιότιμος Bhutia θα περιμένει το τεστ για να μας βαθμολογήσει. Ματά-ξαναδιαβάζω τα σχετικά του άρθρα. Κάτι ενθυμούμαι από παλιά αλλά πρέπει να πάρω καλό βαθμό στο τεστ και κάνω επανάληψη. :biggrin:
Πρώτον δεν τον προκάλεσα, δεύτερον δεν είναι κακό να προκαλείς κάποιον εαν γίνεται με καλό τρόπο, τρίτον ο Bhutia δεν μπορεί να προκληθεί καθώς είναι ολοφάνερο σε εμένα πλέον, ότι έχει κάποιες γνώσεις και απόψεις παγιωμένες για κάποια θέματα, και τις "προωθεί" με τα γραφόμενα του με κάθε ευκαιρία. Διαλέγει λόγω της πολύ γνώσης, τα πεδία μάχης του, τον χρόνο έκφρασής τους, ώστε να αποδεικνύει συνεχώς στον εαυτό του και στους άλλους ότι οι απόψεις του αυτές είναι σωστές. Αυτό νομίζει ότι είναι προτέρημα και ότι οδηγεί και σε καλό. Δεν έχει καταλάβει, μάλλον είναι νέος σε ηλικία, ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα και λάθος δρόμος (τον αντίθετο ακριβώς πρέπει να πάρει) και κυρίως περισσότερο για αυτόν τον ίδιο και την δική του εξέλιξη. ¨Ασε που δεν είναι και υπαρξιακά ο ενδεδειγμένος τρόπος να πετύχεις την ελευθερία και αποδέσμευση σε κανέναν τομέα και άλλα που τελειώνουν και αυτά σε -ία και -η. :D

Εγω σαν καλός άνθρωπος έχω υποχρέωση να του το επισημάνω. Εσείς να του βάζετε λάικ.

Άρα τι απομένει πλέον σε αυτό το site ? Μόνο ο Κος Χρήστος έχει ελπίδα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Πρώτον δεν τον προκάλεσα, δεύτερον δεν είναι κακό να προκαλείς κάποιον εαν γίνεται με καλό τρόπο, τρίτον ο Bhutia δεν μπορεί να προκληθεί καθώς είναι ολοφάνερο σε εμένα πλέον, ότι έχει κάποιες γνώσεις και απόψεις παγιωμένες για κάποια θέματα, και τις "προωθεί" με τα γραφόμενα του με κάθε ευκαιρία. Διαλέγει λόγω της πολύ γνώσης, τα πεδία μάχης του, τον χρόνο έκφρασής τους, ώστε να αποδεικνύει συνεχώς στον εαυτό του και στους άλλους ότι οι απόψεις του αυτές είναι σωστές. Αυτό νομίζει ότι είναι προτέρημα και ότι οδηγεί και σε καλό. Δεν έχει καταλάβει, μάλλον είναι νέος σε ηλικία, ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα και λάθος δρόμος (τον αντίθετο ακριβώς πρέπει να πάρει) και κυρίως περισσότερο για αυτόν τον ίδιο και την δική του εξέλιξη. ¨Ασε που δεν είναι και υπαρξιακά ο ενδεδειγμένος τρόπος να πετύχεις την ελευθερία και αποδέσμευση σε κανέναν τομέα και άλλα που τελειώνουν και αυτά σε -ία και -η. :D

Εγω σαν καλός άνθρωπος έχω υποχρέωση να του το επισημάνω. Εσείς να του βάζετε λάικ.

Άρα τι απομένει πλέον σε αυτό το site ? Μόνο ο Κος Χρήστος έχει ελπίδα. :D
..... να του το επισημάνω, σαν ενδεχόμενο. (εαν υπάρχει, ή εαν υφέρπει στο backround και δεν το έχει καταλάβει, ώστε να μη πέσει στο μέλλον σε εκπλήξεις). Είμαστε εδω και φροντίζουμε για το καλό σας χα χα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.783
Reaction score
133.255
Δεν σημαίνει ότι κάποιο μηχάνημα που προσ΄διδει κάποιυ είδους παραμορφώσεις είναι χειρότερο απο ένα που δεν τις έχει.
Προαπαιτούμενο δε στη συνεννόηση είναι όποιος μιλάει - είτε είναι ειλικρινής είτε όχι - να ξέρει τουλάχιστον τι λέει...:sneaky:
Δεν έχω να προσθέσω κάτι. 🤣
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.982
Μηνύματα
2.924.694
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top