Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.490
Reaction score
29.074
Έχω τσεκάρει τα νούμερα και έχει δίκιο. Πολύ γέλιο. 🙂
Κάνω κόπι πάστε την ανάρτηση.

"Τις προάλλες έγινε θέμα στην ομάδα και προκάλεσε αντιπαράθεση, η φημολογούμενη απαγόρευση κυκλοφορίας των ηλεκτρικών οχημάτων στην Ελβετία λόγω της ενεργειακής κρισής σαν ένα έσχατο μέτρο εξοικονόμησης ενέργειας.

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενες αναρτήσεις, τα περισσότερα προβλήματα λύνονται μέσω των μαθηματικών καθώς αυτά αποτελούν τον πυρήνα της ύπαρξης.

Λοιπόν, η Ελβετία το 2021, είχε συνολική ηλεκτροπαραγωγή 62.500.000.000 kWh (62.5 δις).

Επίσης, έχει χονδρικά στόλο περίπου 100.000 ηλεκτρικών οχημάτων.

Χρησιμοποιοώντας τυπικούς μέσους όρους και τις παραδοχές ότι ένα ηλεκτροκίνητο όχημα συνεπάγεται απαιτούμενη ηλεκτροπαραγωγή 19 kWh/100 km (συμπεριλαμβανομένων απωλειών φόρτισης και δικτύου), τότε ο συνολικός στόλος των ηλεκτρικών οχημάτων στην Ελβετία απαιτεί 285.000.000 kWh (285 εκατομμύρια) ανά έτος.

Με λίγα λόγια, το 0.46% της ετήσιας ηλεκτροπαραγωγής οφείλεται στην κίνηση των ηλεκτρικών οχημάτων της Ελβετίας.

Εκ των ανωτέρω, σας φαίνεται λογική η καθολική απαγόρευση των ηλεκτρικών οχημάτων της Ελβετίας για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας;

Είναι σαν να θέλω να σβήσω φωτιά στο δάσος του Αμαζονίου με ποτιστήρι."
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.355
Reaction score
128.558
Track mode σε μοντελ Υ περφορμανς, φίλου εδώ στο Ελλάδα.

received_850766282831270.jpeg


Αισθητήρες πλευρικών τζι ο κάτω κύκλος.
 

TGD

Μηνύματα
7.888
Reaction score
7.859
Έχω τσεκάρει τα νούμερα και έχει δίκιο. Πολύ γέλιο. 🙂
Κάνω κόπι πάστε την ανάρτηση.
Σκέψου ότι πιο ψηλά στα μέτρα εξοικονόμισης ενέργειας είναι η κατάργηση του streaming από 720p κι επάνω.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.490
Reaction score
29.074
Στην ουσία, για τα Ελληνικά δεδομένα και σύμφωνα με το manual του οχήματος το Nissan Leaf (ακόμα και το καινούργιο) είναι για μετακινήσεις εντός νομού, και μόνο.

Αναρωτιέμαι πόσοι ιδιοκτήτες το γνωρίζουν.

Σε άλλο video πέτυχα Αμερικανο με Leaf που έκανε 25 ώρες για 600 μίλια. Ο λόγος ήταν το πρόβλημα με την υψηλή θερμοκρασία μπαταριών που αύξησε το χρόνο φόρτισης ακόμα και στις δυόμισι ώρες για 10% - 80%.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.355
Reaction score
128.558
Απαράδεκτο το αερόψυκτης μπαταρίας λιφ, Ιάπωνες μη χε μέσα...

Στα υπόλοιπα νέα της ημέρας, συννεφιά καταραμένη σήμερα

PXL_20221214_085706820.jpg



Ευτυχώς με φτιάχνει λίγο την διάθεση το ντικάπριο

PXL_20221214_085712715.jpg


Εεε; Τι, όχι; 😂🤣🤪😀😛😄
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.490
Reaction score
29.074
Απαράδεκτο το αερόψυκτης μπαταρίας λιφ, Ιάπωνες μη χε μέσα...
Όλα τα Leaf έτσι είναι όπως διαβάζω. Και μάλλον το Ariya το έφτιαξαν με active cooling system, όπως είπαν σε άλλο video.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.355
Reaction score
128.558
Μπα, τα νεότερα λιφ είναι υδρόψυκτα.

Από κει μέχρι να φτάσουν την αντλία θερμότητας και τα κόλπα που εφαρμόζουν άλλοι κατασκευαστές ονόματα δεν λέμε, απέχουν μισό αιώνα (hvac & octovalve)



ΥΓ. Για πλάκα διάβασε μόνο την τελευταία παράγραφο..

 
Last edited:

Μηνύματα
15.582
Reaction score
21.780
ρε παλικάρι με το συμπάθειο, έχεις ανεβάσει καμία 20 αριά βιντεάκια τα οποία είναι από 30 λετπά και πάνω, πότε προλαβαίνεις να τα δεις;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.490
Reaction score
29.074
Μπα, τα νεότερα λιφ είναι υδρόψυκτα
Μακάρι, έψαξα στο site τους λίγο, δεν γράφουν τίποτα σχετικό με μπαταρίες. Μόνο capacity και ότι για 20-80 η 40αρα θέλει μία ώρα. Άλλο απαράδεκτο.
ρε παλικάρι με το συμπάθειο, έχεις ανεβάσει καμία 20 αριά βιντεάκια τα οποία είναι από 30 λετπά και πάνω, πότε προλαβαίνεις να τα δεις;
Και όμως, λίγο δουλειά, λίγο σπίτι. Αρκετά δεν τα βλέπω ολόκληρα, αλλά ως πληροφορίες είναι σημαντικές κατά την άποψη μου οπότε ανεβαίνουν και όποιος έχει χρόνο βλέπει αν θέλει.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.582
Reaction score
21.780
Εγώ πάλι δεν.
Άμα είναι πάνω από 7 λεπτά το τρέχω , αν είναι πχ σαν το τελευταίο που έβαλες 1:30 ούτε για αστείο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.490
Reaction score
29.074
Εγώ πάλι δεν.
Άμα είναι πάνω από 7 λεπτά το τρέχω , αν είναι πχ σαν το τελευταίο που έβαλες 1:30 ούτε για αστείο
Εσύ επιβεβαιώνεις τον κανόνα που είχαμε για τα corporate videos. Το ενδιαφέρον είναι μέχρι τα 3', μετά τα 3' το κοινό αρχίζει να κοιτά δεξιά αριστερά, μετά τα 5' δεν βλέπει καν οθόνη.
Οπότε ότι έχεις να πεις πες το σε 3' ώστε να έχει γίνει η επικοινωνία του μυνήματος χωρίς να καεί ο επόμενος ομιλητής. Σε μεγάλο video αν ο ομιλητής είναι σημαντικός βρες τρόπο να κερδίσεις το κοινό πριν την ομιλία. 🙂

Στο YouTube τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Οι χρόνοι είναι αυξημένοι αλλά όχι τραγικά.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Στην τελεταία έξοδο της παρέας του Κίτσουλα, μιλώντας για ηλεκτρικά θυμάμαι πόσο επέμενε ο @Zizik ότι η εμβέλεια ενός ηλεκτρικού επηρεάζεται κατά πολύ από το μέγεθος και το προφίλ των τροχών.

Έτσι δοκίμασα να κάνω διαμόρφωση μιας EQE 350 με ζάντες 19" και 21"χωρίς οποιαδήποτε άλλη διαφορά. Τα αποτελέσματα:

19"
View attachment 273570

21"
View attachment 273571

50 χιλιόμετρα δεν τα λες και λίγα...
Για βαλε τωρα αλλαγη στην ταχυτητα και βαρος επιβατων σε εξωτερικη θερμοκρασια 30 και αμα βγει ταξιδι μου λες
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.837
Reaction score
95.841
Για βαλε τωρα αλλαγη στην ταχυτητα και βαρος επιβατων σε εξωτερικη θερμοκρασια 30 και αμα βγει ταξιδι μου λες
Αθήνα-Θεσσαλονίκη (494 km από το σπίτι μου) χωρίς φόρτιση την βγάζει πάντως χαλαρά με τις 19" ζάντες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.357
Reaction score
42.154
Αθήνα-Θεσσαλονίκη (494 km από το σπίτι μου) χωρίς φόρτιση την βγάζει πάντως χαλαρά με τις 19" ζάντες.
πες μου όταν είναι να σου δώσω ένα φάκελο να δώσεις του Κοτσίδη...ή άστο μωρέ, ας το στείλω με ΕΛΤΑ, πιο σίγουρο θα 'ναι :laugh: :tongue:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.327
Μηνύματα
2.897.730
Members
38.028
Νεότερο μέλος
JennyG
Top