Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.529
Μα τι φασαρία μέσα το Τογιότα, πρώτη φορά ακούγεται έτσι η φωνή του!

Τα ίδια σε όλα τα Τογιότα ρε φίλε, φασαρία.
Κουφοί Ιάπωνες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.784
Reaction score
81.329
Σε Octavia taxi δεν μπαίνω, εδώ και χρόνια. Περιμένω το επόμενο.
Στην Θεσσαλονίκη χρησιμοποιώ μόνο ραδιοταξί Mercedes (εταιρία) , και όλη η οικογένεια αν χρειαστεί .

Αν στο μέλλον βγει εταιρία με ηλεκτρικά, εννοείται πως θα πάμε εκεί.
 

TGD

Μηνύματα
7.886
Reaction score
7.858
Η τελευταία γενιά δεν έχει σχέση με τις προηγούμενες, ακόμα και σε χώρους για τους επιβάτες.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.529
Σε Octavia taxi δεν μπαίνω, εδώ και χρόνια. Περιμένω το επόμενο.
Στην Θεσσαλονίκη χρησιμοποιώ μόνο ραδιοταξί Mercedes (εταιρία) , και όλη η οικογένεια αν χρειαστεί .

Αν στο μέλλον βγει εταιρία με ηλεκτρικά, εννοείται πως θα πάμε εκεί.
Ρε συ, είπαμε, έχουμε εφαρμογή.

Free now.

Λειτουργεί σε όλο τον πλανήτη, και στην Ελλάδα βεβαίως.

Πχ

received_1203595727206085~2.jpeg


Από το κινητό επιλέγεις θέση που θα έρθει να σε παραλάβει, και που θες να πας.

Η χρέωση γίνεται στην πιστωτική σου, ούτε ρέστα ούτε χαζομάρες.

Έχει 3 επιλογές, απλό ταξί, comfort ταξί, και eco ταξί.

Με το που επιλέγεις, βλέπεις στο κινητό σου τη μάρκα και το μοντέλο από το ταξί που έρχεται, κι αν δε σ'αρεσει το ακυρώνεις επιτόπου.

Eco λέμε.



ΥΓ. 1. Κατά τη διάρκεια της μετακίνησης, βλέπεις το ταξί και τη διαδρομή στο χάρτη.

Με το που τον καλείς, βλέπεις στο χάρτη που βρίσκεται και τον χρόνο που θα κάνει να έρθει.


ΥΓ. 2. Μπορείς έτσι να καλέσεις ταξί για το παιδί σου, να πάει να το πάρει από κει που θα πεις.
Το βλέπεις στην οθόνη του κινητού σου στο χάρτη που βρίσκεται.
Ξέρεις πινακίδα και όνομα οδηγού.

Λες στο παιδί την πινακίδα, εκεί τελειώνει η ιστορία, ούτε πάρε δώσε με λεφτά, ούτε τίποτα.

ΥΓ. 3. Χρησιμοποιούμε επιτυχώς την εν λόγω εφαρμογή τόσο στο εξωτερικό (δοκιμασμένα δεκάδες φορές) τόσο και στην Ελλάδα, κυρίως για τα παιδιά μας. Σιγά να μην πάω να το πάρω, άμα κάθομαι σε καμία ταβέρνα δηλαδή, του λέω βγες έξω και στείλε στίγμα.
Και κλείνει η υπόθεση σε ντετε.


Άντε...


ΥΓ. 4. Το app έχει μια έξτρα χρέωση 1,5 ευρώ σε κάθε διαδρομή σου.
Δηλαδή αν ο ταξιτζής χρεώσει 11,5 ευρώ, συνολικά θα έχεις χρέωση 13 ευρώ στην κάρτα.
Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να λάβεις σε ηλεκτρονική μορφή τιμολόγιο (ή απόδειξη).
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.853
...και συνεχίζουμε "δυνατά" (το link δουλεύει κανονικά)

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Η Nolthvolt βρήκε πρώτη ύλη ( ; ) 😎

 


Μηνύματα
13.939
Reaction score
15.809
Η Nolthvolt βρήκε πρώτη ύλη ( ; ) 😎

Άντε, γιατί μας έχουν π@δήξει οι Κινέζοι. :D

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.825
Reaction score
95.797
Σε Octavia taxi δεν μπαίνω, εδώ και χρόνια. Περιμένω το επόμενο.
Δεν με ενδιαφέρει, δεν μπαίνω για λόγους αρχής.
:eek:

Τι αρχές είναι αυτές Δημήτρη μου; Τι σου 'καναν τα Skoda και δεν θες να τα δεις ούτε ζωγραφιστά;

Εγώ πάντως όταν νοικιάζω στο εξωτερικό για οικογενειακά ταξίδια, προτιμώ τα Skoda λόγω χώρων και σχέσης ποιότητας/τιμής.
 

Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
:eek:

Τι αρχές είναι αυτές Δημήτρη μου; Τι σου 'καναν τα Skoda και δεν θες να τα δεις ούτε ζωγραφιστά;

Εγώ πάντως όταν νοικιάζω στο εξωτερικό για οικογενειακά ταξίδια, προτιμώ τα Skoda λόγω χώρων και σχέσης ποιότητας/τιμής.
Είσαι λοιπόν τελείως "άναρχος" ! :biggrin:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.825
Reaction score
95.797
Είσαι λοιπόν τελείως "άναρχος" ! :biggrin:
Άσε που, όταν δεν θέλω να αφήσω το αυτοκίνητο για πολλές μέρες στο parking του αεροδρομίου, ζητάω από την τηλεφωνήτρια του ραδιο-ταξί μόνο Skoda για να χωρέσουν με σιγουριά οι αποσκευές.
 

Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
Άσε που, όταν δεν θέλω να αφήσω το αυτοκίνητο για πολλές μέρες στο parking του αεροδρομίου, ζητάω από την τηλεφωνήτρια του ραδιο-ταξί μόνο Skoda για να χωρέσουν με σιγουριά οι αποσκευές.
Και προκλητικός...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.225
Reaction score
7.237
The Jaguar I-Pace was already a beautiful EV inside and out, but the 2024 refresh is taking it to the next level with a distinctive new design, advanced tech features, and additional R-Dynamic models.

Jaguar plans to become an electric-only brand by 2025.
Ένα απλό facelift θα είναι, όπως κι αν προσπαθήσουν να το πλασάρουν.

Δυστυχώς η I-Pace, παρόλα τα θετικά της (και ήταν πολλά), δεν βρήκε την υποστήριξη που της έπρεπε από την εταιρεία. Εν μέρει λόγω της δύσκολης περιόδου που διένυε και διανύει η Jaguar. What else is new, θα μου πείτε.

Όσο για το "reimagine" plan που τη θέλει να μεταμορφώνεται σε electric-only brand με τη δική της πλατφόρμα (επονομαζόμενη "panthera") γιατί υποτίθεται δεν βρήκε κάποια έτοιμη που να μπορεί καλύψει τις ανάγκες των μοναδικών (?) αυτοκινήτων που θέλει να παράξει αλλά και να ανεβαίνει "σκαλοπάτι" πηγαίνοντας σε αυτό που πολλοί ονομάζουν "Bentley territory", δεν ξέρω κατά πόσο θα φτουρήσει.

Αφού προσέλαβαν τον (αμφιλεγόμενο) Thierry Bolloré για CEO του οποίου η κούτρα κατέβασε το reimagine plan και αφού "σκότωσαν" την ηλεκτρική XJ κυριολεκτικά λίγο πριν μπει σε παραγωγή (μετά από χρόνια δουλειάς και γράφοντας ζημιά δισεκατομμυρίων), 2 χρόνια μετά απέλυσαν τον Bolloré (!!!) αλλά υποτίθεται συνεχίζουν με το reimagine.

Τώρα τι θα βγει από όλο αυτό δεν ξέρω, αλλά αυτό που δεν αλλάζει είναι ότι έχασαν το πλεονέκτημα που είχαν όντας η πρώτη παραδοσιακή εταιρεία που έβγαλε ηλεκτρικό αξιώσεων. Άφησαν τη δουλειά τους να απαξιωθεί και ξεκίνησαν από την αρχή τρέχοντας πλέον καταϊδρωμένοι όπως και οι υπόλοιποι.

Αν βέβαια ισχύει ο στόχος για το "Bentley territory", δεν με αφορά και πολύ τι θα απογίνει. Απλά είναι πραγματικά κρίμα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (την I-Pace) να έχει τη μοίρα που έχει.

Υ.Γ. Αλλά όταν μέχρι και οι Βρετανικότεροι των Βρετανών αγοράζουν ID.3 αντί να αγοράσουν I-Pace, τι να περιμένεις μετά 😄
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.529
Υ.Γ. Αλλά όταν μέχρι και οι Βρετανικότεροι των Βρετανών αγοράζουν ID.3 αντί να αγοράσουν I-Pace, τι να περιμένεις μετά
Μα αφού το iD.3 είναι και γ@μω, αυτοκινητάρα με τα ούλα της, τι να κάνουν οι άνθρωποι..❤
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.784
Reaction score
81.329
Τι αρχές είναι αυτές Δημήτρη μου; Τι σου 'καναν τα Skoda και δεν θες να τα δεις ούτε ζωγραφιστά;
Με τα Scoda taxi έχω πρόβλημα. Δεν μπαίνω.
Σε ιδιωτικό/επιβατικό μπαίνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.529
Μπλα μπλα μπλα Τέσλα δε θα γίνουμε ποτέ.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.399
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top