Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Και συνεχίζει ο φίλος ταξιτζής:

"Ύστερα δεν υπάρχουν υποδομές, δηλαδή στις πιάτσες να έχει φορτιστές.
Ώστε να εκμεταλλεύεσαι τον χρόνο αναμονής
Γι' αυτό σου λέω, άλλο Ελλάδα και άλλο Αμερική, Ολλανδία κτλ"

"Είχα συζήτησει τότε με τον πρόεδρο που με έπρηζε για τα ηλεκτρικά και τού λέω ωραία, να πάρω, πού και πώς θα το φορτίζω και μου έλεγε αοριστίες ότι ΘΑ βάλουν φορτιστές εδώ και εκεί και του λέω επειδή ζω στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν αυτά σε ένα χρόνο και δεν έχω την πολυτέλεια να ταλαιπωρουμαι όταν με αυτό ζω!"

"Και πέρασαν 3 χρόνια από τότε οπότε έχω δικαιωθεί"

"Όπως με τον παπά με την απελευθέρωση των κυβικών επί Καραμανλή που όταν πήρα 1.8 μου λέγανε γιατί δεν παίρνω 2λιτρο κτλ"

"Πάντως, ναι συμφωνώ. Κάποτε θα κάνουν υποδομές αλλά μέχρι τότε...θα έχει παλιώσει το υπάρχον ταξί...
Το επόμενο μπορεί να είναι ηλεκτρικό ή κάτι άλλο"
 
  • Like
Reactions: TGD



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Περί επαγγελματικών. Μόλις έφυγε η DHL. 'Ήρθε με ένα Fiat eDucato μάλλον με την μικρή μπαταρία, 47kwh. Θεωρητική αυτονομία 230χλμ, αλλά μου λέει δεν βγάζει πάνω από 150χλμ και αυτά χωρίς ψύξη - θέρμανση. Αν έχει πολύ δουλειά δεν την βγάζει τη βάρδια με μια φόρτιση λέει, για δρομολόγια στην περιοχή Κορωπί - Βάρη. 2-3 φορές το μήνα πρέπει να το φορτίσω για να συνεχίσω, λέει.

Το όχημα με Leasing από ότι είδα στην πινακίδα. Ίσως τα κάνουν κάτι σαν test drive για να δουν τι γίνεται και αν θα πάρουν αργότερα τα μεγάλα με την 79kwh. Γιατί κούριερ και 47kwh μάλλον λίγα είναι.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Και το skroutz έχει. Αν και όχι Fiat, κάποιο άλλο, δεν θυμάμαι τώρα ποιο.
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Δεν έχει σημασία, και 10 να του έλεγα πως βγαίνει, πάλι ούτε ζωγραφιστό δεν θέλει ηλεκτρικό.

Το δήλωσε εξάλλου, ούτε τζάμπα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Στη δουλειά μου, ένας συνάδελφος με Μακάν, σημερινής αξίας 130.000 (το είχε ψωνίσει στα 90 από τεστ ντραιβ αντιπροσωπείας), τριετίας τσιλικο, το έδωσε 75 χιλιάρικα και ψώνισε ταϊκαν στα 130.

Ακόμα ζαλιζμένος είναι από τη συνολική εμπειρία του ταϊκαν, έχει πάθει πολιτισμικό κοκομπλόκο.

Σήμερα παρήγγειλε κι ένα μοντελ Υ LR. Δε παίζεται σε αυτά τα λεφτά, φερτο.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
988
Στη δουλειά μου, ένας συνάδελφος με Μακάν, σημερινής αξίας 130.000 (το είχε ψωνίσει στα 90 από τεστ ντραιβ αντιπροσωπείας), τριετίας τσιλικο, το έδωσε 75 χιλιάρικα και ψώνισε ταϊκαν στα 130.

Ακόμα ζαλιζμένος είναι από τη συνολική εμπειρία του ταϊκαν, έχει πάθει πολιτισμικό κοκομπλόκο.

Σήμερα παρήγγειλε κι ένα μοντελ Υ LR. Δε παίζεται σε αυτά τα λεφτά, φερτο.

Απορία αφελούς, εφοπλιστής; πολιτικός με μαύρα; μεγαλογιατρός με δεκάδες φακελάκια; είναι πολλά τα λεφτά Αρη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.037
Reaction score
96.640
Απορία αφελούς, εφοπλιστής; πολιτικός με μαύρα; μεγαλογιατρός με δεκάδες φακελάκια; είναι πολλά τα λεφτά Αρη.
Ό,τι και να 'ναι, αν μπορεί να τα δικαιολογήσει, με γειά του με χαρά του.
 


D

Deleted member 35

Guest
Στη δουλειά μου, ένας συνάδελφος με Μακάν, σημερινής αξίας 130.000 (το είχε ψωνίσει στα 90 από τεστ ντραιβ αντιπροσωπείας), τριετίας τσιλικο, το έδωσε 75 χιλιάρικα και ψώνισε ταϊκαν στα 130.

Ακόμα ζαλιζμένος είναι από τη συνολική εμπειρία του ταϊκαν, έχει πάθει πολιτισμικό κοκομπλόκο.

Σήμερα παρήγγειλε κι ένα μοντελ Υ LR. Δε παίζεται σε αυτά τα λεφτά, φερτο.

Απορία αφελούς, εφοπλιστής; πολιτικός με μαύρα; μεγαλογιατρός με δεκάδες φακελάκια; είναι πολλά τα λεφτά Αρη.
Έχω μηχανικό στην οικογένεια με μεσαίο 4ψηφιο μισθό σε εταιρεία και ταυτόχρονα δική του εταιρία σε παρεμφερές αντικείμενο.

Ξάδερφος ασχολείται με την αμυντική βιομηχανία.

Να συνεχίσω ή όχι;
 


Μηνύματα
670
Reaction score
988
Κι εσείς τι επαγγέλεστε αγαπητέ; εφοριακός; :biggrin:
Εγραψα μια απορία ούτε εφοριακός είμαι, απλά σε αυτό το θέμα τα 130.000 ευρώ για αυτοκίνητο φαίνονται σε κάποιους φυσιολογικό ποσό, ο άνθρωπος να το χαίρεται με υγεία.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.037
Reaction score
96.640
[Off topic]
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει το "γεμάτο πορτοφόλι" του καθενός να δηλώνει και το ποιόν του -λέγε με λαμόγιο... 8-)
[/Off topic]
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Έχω μηχανικό στην οικογένεια με μεσαίο 4ψηφιο μισθό σε εταιρεία και ταυτόχρονα δική του εταιρία σε παρεμφερές αντικείμενο.
Τελείως off topic τώρα, αλλά από περιέργεια μιας και το ανέφερες. Ελληνική εταιρεία λέμε;

Γιατί 50 χιλιάρικα μισθό από ελληνική εταιρεία σε υπάλληλο (όχι C level) πρώτη φορά ακούω.
Εκτός αν με το "μεσαίο τετραψήφιο" εννοείς 15 χιλιάρικα και όχι 50. Οπότε πιο λογικό.
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
4 ψηφιο = 4 ψηφία , προφανώς μηνιάτικο
μεσαίο 4ψήφιο προφανώς στην περιοχή 4-6000 το μήνα.
αυτά που λές είναι 5ψήφια και ναι μεσαίο 5ψήφιο μηνιάτικο σε μισθωτό είναι εξαιρετικά απίθανο
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
4 ψηφιο = 4 ψηφία , προφανώς μηνιάτικο
μεσαίο 4ψήφιο προφανώς στην περιοχή 4-6000 το μήνα.
αυτά που λές είναι 5ψήφια και ναι μεσαίο 5ψήφιο μηνιάτικο σε μισθωτό είναι εξαιρετικά απίθανο
Έχεις δίκιο, το μυαλό μου διάβασε άλλα. Προφανώς επειδή το "μεσαίο τετραψήφιο" δεν μου έκανε κάποια εντύπωση ως άξιο αναφοράς, οπότε αμέσως κατάλαβα παραπάνω.

Δεν λέω ότι τα παίρνουν άπειροι αυτά τα λεφτά (τα 4-5 χιλιάρικα) αλλά οκ, δεν είναι και κάτι τόσο σπάνιο.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.606
Μηνύματα
2.910.961
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top