Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Τι έγινε μ' αυτό το τραπεζάκ' βρε παιδιά? :idk:
Έχει ''χαλάσει'' συστήματα ε? :tongue:
Γκουρού μας έχεις δημιουργήσει ψυχολογικά.. :lolsign:

Εγώ έχω φτιάξει ένα ''καγκούρικο'' 25Χ25 για τσι βασικές ανάγκεσμ' και δεν ''κόβει'' πολύ 8-)
(για άλλο λόγο το είχα, δεν το έφτιαξα επί τούτου για το audio έτσι?)
Τώρα αν θες μεγάλο να απλώνεις τις μπριζολάρεσ' και τα μπυρόνιασ' το.. 🐥

:biggrin:
Δεν μπορώ να προβλέψω πόσο αισθητή θα γίνεται η παρουσία στη ζώνη του στερεοφωνικού τριγώνου σε διάφορα τραπεζάκια, ιδίως από τη στιγμή που θα έχουν διαφοροποημένες διαστάσεις, σχήματα καθώς και άλλα πράγματα τοποθετημένα πάνω τους. Γνωρίζω όμως ότι τέτοιες αδέσποτες και ανακλαστικές επιφάνειες πάνω στην on-axis εκπομπή των ηχείων δίνουν χαρακτηριστικές και αδιόρθωτες ανωμαλίες στις μετρούμενες αποκρίσεις.
Περίεργο βίτσιο. Γιατί να θέλεις να ακούς στέρεο;
Ερχόμενοι πάλι πίσω σ

Γιατι είμαι βιτσιόζος χαχαχα γιατρέ μου.
Και ακούω και surround. Οπώς λέει και ο Γκλέτσος το ψήνω το ψάρι και απο τις δυο πλεύρες, προς Θεού μόνο στο hifi, μην παρεξηγηθούμε κιόλλας.

Το Pass Through στον Ρ5 είναι για home cinema οπότε απλά όταν το επιλέγεις ο AVR δίνει το σήμα και ο P5 το περνάει χωρίς να του προσθέτει κάποια επεξεργασία. Ειναι απλά pass through οπως λέει και η λέξη.
Το νόημα του ερωτήματος έχει πάψει να είναι ρητορικόν ανεξάρτητα από το πόσο καλόγουστο θα θεωρηθεί ... Αυτό που θα μπορούσε να δοκιμάσει ο hawkwind είναι να συνέδεε τα ενεργά ή τους τελικούς στην κύρια έξοδο pre-out από τον AV και ακολούθως ορίζοντας pure direct αναπαραγωγή ή ανάλογη ρύθμιση στη διαχείριση σήματος από το προενισχυτικό στάδιο του AV να έπαιζε το αγαπημένο του δικαναλικό πρόγραμμα ώστε να διαπίστωνε πόσο θα υστερούσε η συγκεκριμένη οδός σε σχέση με τον Parasound P5.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Κορυφαίο σχόλιο και απάντηση σε ακόμη μια κακοήθη ανοησία αηδία πόστ. 😍

Και εγώ κάτι έχω ψιλιαστεί αλλά δεν είχα τα αρ@δια ποτέ να απαντήσω έτσι, εάν και το έχω φυσικά σκεφθεί να το έκανα. 😀

Έχω και εγώ κανά δυο τέτοιους εξυπνάκηδες, θα απαντάς για εμένα ; 😀
Καλη καρδιά. Εγώ αποδέχομαι τα καλά και απο τις δύο σχολές. Δεν συμφωνώ απόλυτα με κανέναν πέρα απο τα αυτιά μου,
 

Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Καλη καρδιά. Εγώ αποδέχομαι τα καλά και απο τις δύο σχολές. Δεν συμφωνώ απόλυτα με κανέναν πέρα απο τα αυτιά μου,
Καλά εγώ δεν μιλάω για στρατόπεδα αλλά για ήθος. Εάν αυτό είναι των πολυκάναλων καταλαβαίνω τι κρίση έχουν για οτιδήποτε ώστε να εμπιεστευτώ την γνώμη τους χα χα.
Εγω δεν μιλησα καθολου θεωρητικα, αλλα καθαρα πρακτικα (δικη μου εμπειρια, αλλα οχι απο πολλες συσκευες). Και αυτο που εχω ζησει δεν το αλλαζει καμια θεωρια!
Και εγώ εμπειρικά μίλησα. Η "θεωρία¨διαφωνεί μαζί μου. Συμφωνεί μαζί σου.
 


Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
έχει πάψει να είναι ρητορικόν
Το "ρητορικόν" του ερωτήματος είναι για μελλοντική αναζήτηση του, εάν αυτές οι δοκιμές που θα γίνουν τροφοδοτήσουν -αποτελέσουν ικανό ερέθισμα ώστε να θεωρηθεί ότι αξίζει να αναζητηθούν (αυτές αλλά και η φύση και αίτιο τους).
το πόσο καλόγουστο θα θεωρηθεί
Το εάν θα είναι ένα ερώτημα καλόγουστο ή κακόγουστο όπως καταλαβαίνεις δεν θα έπρεπε καν να έχει καμια σχέση και ούτε να εξαρτηθεί ή συσχετισθεί ή καθορίστει απο αυτό η όποια απάντηση. Και ούτε εξαρτάται.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Το "ρητορικόν" του ερωτήματος είναι για μελλοντική αναζήτηση του, εάν αυτές οι δοκιμές που θα γίνουν τροφοδοτήσουν -αποτελέσουν ικανό ερέθισμα ώστε να θεωρηθεί ότι αξίζει να αναζητηθούν (αυτές αλλά και η φύση και αίτιο τους).
Ο hawkwind φαίνεται πως διαθέτει ήδη πολυκαναλικό setup, οπότε δεν του ζητείται να έφερνε πράγματα ΄΄άνω-κάτω΄΄.
Το αντικείμενο σε επικείμενες ακροαματικές αξιολογήσεις δεν είναι αποκλειστικά το πόσο καλύτερα μπορεί ν'ακουγόταν ο Parasound αντί του AV σε δικαναλικό υλικό, αλλά μήπως το ίδιο υλικό ή άλλο πολυκαναλικό αρχείο για τον ίδιο τίτλο έργου θα ήταν πιο απολαυστικό σε πολυκαναλική αναπαραγωγή (με χρεία upmixing ή μη).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.426
Reaction score
19.848
Δεν μπορώ να προβλέψω πόσο αισθητή θα γίνεται η παρουσία στη ζώνη του στερεοφωνικού τριγώνου σε διάφορα τραπεζάκια, ιδίως από τη στιγμή που θα έχουν διαφοροποημένες διαστάσεις, σχήματα καθώς και άλλα πράγματα τοποθετημένα πάνω τους. Γνωρίζω όμως ότι τέτοιες αδέσποτες και ανακλαστικές επιφάνειες πάνω στην on-axis εκπομπή των ηχείων δίνουν χαρακτηριστικές και αδιόρθωτες ανωμαλίες στις μετρούμενες αποκρίσεις.
Αν απλώσουμε ευλαβικά πάν' στο τραπεζάκ' ''καλές κοπές'' και κρασά (από ένα level και πάν' όμως) μήπως ''στρώνουν'' οι καμπύλες? :party:
(Όχι αυτόματα, μετά την κατανάλωση..:biggrin:)



Πάλι στα off topic θα καταλήξουμε γαμώτ' :rolleyes:
 

Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Καλη καρδιά. Εγώ αποδέχομαι τα καλά και απο τις δύο σχολές. Δεν συμφωνώ απόλυτα με κανέναν πέρα απο τα αυτιά μου,
Η Θεωρία πρέπει να επιβεβαιώνεται με το πείραμα (ειδικά στο audio, έτσι όπως είναι τα πράγματα κατά την κρίση μου και εμπειρία μου). Αλλιώς δεν έχει καμιά αξία και οδηγεί σε άσκοπα έξοδα. Πολλά θεωρητικά σωστά και άρτια δεν οδηγούν κατ' ανάγκη σε καλό ή επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά και το αντίθετο. Οπότε και τα δύο πρέπει να ελέγχουν το ένα το άλλο. Κατά την γνώμη κινείσαι σοφά. (μπορεί όχι έξυπνα αλλά σοφά.)
 


Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Ο hawkwind φαίνεται πως διαθέτει ήδη πολυκαναλικό setup, οπότε δεν του ζητείται να έφερνε πράγματα ΄΄άνω-κάτω΄΄.
Το αντικείμενο σε επικείμενες ακροαματικές αξιολογήσεις δεν είναι αποκλειστικά το πόσο καλύτερα μπορεί ν'ακουγόταν ο Parasound αντί του AV σε δικαναλικό υλικό, αλλά μήπως το ίδιο υλικό ή άλλο πολυκαναλικό αρχείο για τον ίδιο τίτλο έργου θα ήταν πιο απολαυστικό σε πολυκαναλική αναπαραγωγή (με χρεία upmixing ή μη).
Μάλιστα. Έχει "καταλήξει" δηλαδή. Είναι εσωτερική διαμάχη χα χα. Δεν περάζει κάθε συμβουλή δεν πάει χαμένη, έστω και έαν φαίνεται ότι δεν έχει σχέση αρκεί να έχει ουσία. Η ουσία δεν αλλάζει και είναι πάντα καθολικός ο χαρακτήρσς της.
Εγώ οι πιο έξυπνοι άνθρωποι που ξέρω δεν καταλήγουν ποτέ και για τίποτε, είναι ανοικτοί σε όλα, εξετάζουν όλα και ακούνε όλα ... με αυτό το σκεπτικό εμπνέομαι και γράφω. 😀
Αν απλώσουμε ευλαβικά πάν' στο τραπεζάκ' ''καλές κοπές'' και κρασά (από ένα level και πάν' όμως) μήπως ''στρώνουν'' οι καμπύλες? :party:
(Όχι αυτόματα, μετά την κατανάλωση..:biggrin:)



Πάλι στα off topic θα καταλήξουμε γαμώτ' :rolleyes:
Βρε Dimitrius είπαμε ψοφάμε για τζερτζελέ και χαβαλέ και εγώ πρώτος ... αλλά όχι και έτσι. Ένα κριτήριο απο ποιόν δεχόμαστε, πως το λέει , σε ποιόν το λέει και σε ποιά στιγμή ... καλό δεν θα ήτανε ; Λέω εγώ τώρα, ρωτάω, σε ρωτάω σαν πιο ειδικό στο θέμα.

Υ.Γ. Π.χ. All time low σου, να βάζεις γελάκι και με love μάλιστα στον Ολυμπιο για τα σοκολατάκια. Κρυάδες, νομίζεις δεν μπορεί να του απαντήσω είτε εγώ είτε ο Χώκουιντ ή δεν καταλάβαμε τι σημαίνει ; Και να πάει ακόμη μια φορά κλαμμένος και ρεζίλι που γίνεται κάθε φορά ; Απλώς ο άνθρωπος το έχει κάνει χιλιάδες φορές σε όλους και πόσο να ασχοληθείς δηλαδή ;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Πάμε άλλη μια φορά. Εκεί που μας αρέσει να βάζουμε τα ηχεία, είναι πολύ πιθανό να μην αρέσει στο χώρο και αυτός να κάνει τα δικά του κόλπα ( ακυρώσεις ). Γι'αυτό κρίνεται απαραίτητη η χρήση subs, όχι μόνο για να υπάρχει αρκετή ενέργεια σε αυτή τη συχνοτική περιοχή, αλλά και για να αναπαράγεται απο σημείο που ο χώρος επιτρέπει / οφελεί. Αν κάποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει χρήση subs, τότε αρχίζουν τα γλέντια και είναι συνήθως απαραίτητη η τοποθέτηση των ηχείων κολλητά στον πίσω τοίχο.
Σχετικά με το τραπεζάκι που ακούγεται, ίσως να θυμάσαι που στα έλεγα παλιά ότι κι εγώ το άκουγα. Όπως σωστά ανέλυσε ο @thva , εξαρτάται απο τη θέση του μέσα στο χώρο. Δίπλα σου, είναι ίσως λίγο δύσκολο να το καταλάβεις. Μπροστά σου όμως, είναι πολύ πιθανό να το ακούσεις.
Βρε μαναράκι μου το έχω βγάλει το δημοτικό. Εμένα βρήκες να κάνεις μάθημα?😀😀
 

Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Βρε μαναράκι μου το έχω βγάλει το δημοτικό. Εμένα βρήκες να κάνεις μάθημα?😀😀
Ναι αλλά τα σοκολατάια δεν ξέρουμε απο που τα τρώς. Αυτό έχει σημασία.

Τι αηδία Θεέ μου. Πάμε να φύγουμε. Είπαμε να συμβάλλουμε με τις μικρές μας δυνάμεις σε αυτό τον συμπαθέστατο και αξιοπρεπή άνθρωπο που έκανε το λάθος (μικρό αλλά και αυτό δεν συγχωρείται) ότι είναι ουδετερος και ακούει τα πάντα αλλά ξαμολύθηκαν τα σκυλιά του πολέμου για να βρεθεί ευκαιρία να του το κλείσουν το νήμα. Άντε γειά. Εγώ είδα εσένα και "μπήκα" χα χα. Λέω για να ασχολείται ο Κανακιανι κάτι καλό θα συντρέχει. 😀 😍
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Για την πηγή νομίζω είδα μια αναφορά μόνο σε 5 σελίδες.
Όλα είναι εξίσου σημαντικά στην αλυσίδα αλλά ίσως η πηγή είναι το νο1!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Η πηγή είναι το shield tv pro με dac το smsl m500 ver1 με USB σύνδεση. Επίσης πάνω του είναι και ένα PS3 με οπτική σύνδεση για CD PLAYER.
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Ναι αλλά τα σοκολατάια δεν ξέρουμε απο που τα τρώς. Αυτό έχει σημασία.

Τι αηδία Θεέ μου. Πάμε να φύγουμε. Είπαμε να συμβάλλουμε με τις μικρές μας δυνάμεις σε αυτό τον συμπαθέστατο και αξιοπρεπή άνθρωπο που έκανε το λάθος (μικρό αλλά και αυτό δεν συγχωρείται) ότι είναι ουδλετερος και ακούει τα πάντα αλλά ξαμολύθηκαν τα σκυλιά του πολέμου για να βρεθεί ευκαιρία να του το κλείσουν το νήμα. Άντε γειά. Εγώ είδα εσένα και "μπήκα" χα χα. Λέω για να σχολείται ο Κανακιανι κάτι καλό θα συντρέχει. 😀 😍
Και εγώ ρε ακούω και από τα δύο, με ξέχασες εμένα?😎😎
 

Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Και εγώ ρε ακούω και από τα δύο, με ξέχασες εμένα?😎😎
Ε, ναι λέω για αυτό μπήκα. Τι να σε ξεχάσω. Αφού όπου πάς σε διαβάζω. Δεν μου αρέσουν και δεν εμπιστεύομαι τα "ρομπότ" ή οπαδούς αίρεσης ή χούλιγκαν ή ... , αλλά ανθρώπους που έχουν δική τους γνώμη και εμπειρία.
Η πηγή είναι το shield tv pro με dac το smsl m500 ver1 με USB σύνδεση. Επίσης πάνω του είναι και ένα PS3 με οπτική σύνδεση για CD PLAYER.
Απο την εμπειιρία μου Χόκουιντ όλα παίζουν ρόλο και πρέπει να είναι της ίδιας πάνω κάτω "ποιότητας". Μπορεί να έχεις ένα κορυφαίο συστημα ενισχυτή + ηχεία και να του βάλεις μια πηγή ... που να μην μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα και τα αναλογούντα της ποιότητας του. Πιστεύω ότι αυτοί στην βιομηχανία το ξέρουν και για αυτό έχουν τις κατηγορίες τιμών. Όχι μόνο για κέρδος δηλαδή αλλά και για τον λόγο που σου λέω (και καλά κάνουν ... λογικό).
 
Last edited:

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Η πηγή είναι το shield tv pro με dac το smsl m500 ver1 με USB σύνδεση. Επίσης πάνω του είναι και ένα PS3 με οπτική σύνδεση για CD PLAYER.
Το shield εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για τις πλατφόρμες με τις ταινίες συν κάνα youtube μιας και στο σπίτι δεν υπάρχει τβ με την κλασσική έννοια ( κεραίες, κανάλια , ειδήσεις, διαφημίσεις κλπ. Είμαστε λίγο νεάντερνταλ με την τβ ). Έχω κάνει απόπειρες να ακούσω μουσική από αυτό μέσω τιντάλ και δεν ενθουσιάστηκα. Να σου πω την αμαρτία μου κάποια μουσικά θέματα από το youtube με καλή ποιότητα ακούγονται πολύ καλύτερα από το τιντάλ αλλά και αυτά εννοείται ότι μου ακούγονται πιο καλά σε 2.2 μορφή και όχι 11.2.
Anyway, ακρόαση που να χαίρεσαι και να φωνάζεις ζήτω σε κάθε κομμάτι που ακούς μόνο δίπλα.
Στο στέρεο😀😀
 

Μηνύματα
13.532
Reaction score
15.538
Το shield εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για τις πλατφόρμες με τις ταινίες συν κάνα youtube μιας και στο σπίτι δεν υπάρχει τβ με την κλασσική έννοια ( κεραίες, κανάλια , ειδήσεις, διαφημίσεις κλπ. Είμαστε λίγο νεάντερνταλ με την τβ ). Έχω κάνει απόπειρες να ακούσω μουσική από αυτό μέσω τιντάλ και δεν ενθουσιάστηκα. Να σου πω την αμαρτία μου κάποια μουσικά θέματα από το youtube με καλή ποιότητα ακούγονται πολύ καλύτερα από το τιντάλ αλλά και αυτά εννοείται ότι μου ακούγονται πιο καλά σε 2.2 μορφή και όχι 11.2.
Anyway, ακρόαση που να χαίρεσαι και να φωνάζεις ζήτω σε κάθε κομμάτι που ακούς μόνο δίπλα.
Στο στέρεο😀😀
Ωχ, Σάμπρε alert χα χα. Ανατριχιάζω με αυτό. 😀 Τι βελτιώθηκαν καθόλου αυτά, όπως λένε ή παραμύθια για να αγοράζει ο κόσμος ; Τι είναι αυτό το smsl με αυτό το Σάμπρε ; Εάν πάρει κανένα άλλο μήπως εμφανιστούν και τίποτε όγκοι και καμιά "στοιβαρότητα" απο το "πουθενά" χα χα ενώ νομίζαμε ότι είχαμε ; ... για αυτό ρωτάω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.426
Reaction score
19.848
Μάλιστα. Έχει "καταλήξει" δηλαδή. Είναι εσωτερική διαμάχη χα χα. Δεν περάζει κάθε συμβουλή δεν πάει χαμένη, έστω και έαν φαίνεται ότι δεν έχει σχέση αρκεί να έχει ουσία. Η ουσία δεν αλλάζει και είναι πάντα καθολικός ο χαρακτήρσς της.
Εγώ οι πιο έξυπνοι άνθρωποι που ξέρω δεν καταλήγουν ποτέ και για τίποτε, είναι ανοικτοί σε όλα, εξετάζουν όλα και ακούνε όλα ... με αυτό το σκεπτικό εμπνέομαι και γράφω. 😀

Βρε Dimitrius είπαμε ψοφάμε για τζερτζελέ και χαβαλέ και εγώ πρώτος ... αλλά όχι και έτσι. Ένα κριτήριο απο ποιόν δεχόμαστε, πως το λέει , σε ποιόν το λέει και σε ποιά στιγμή ... καλό δεν θα ήτανε ; Λέω εγώ τώρα, ρωτάω, σε ρωτάω σαν πιο ειδικό στο θέμα.

Υ.Γ. Π.χ. All time low σου, να βάζεις γελάκι και με love μάλιστα στον Ολυμπιο για τα σοκολατάκια. Κρυάδες, νομίζεις δεν μπορεί να του απαντήσω είτε εγώ είτε ο Χώκουιντ ή δεν καταλάβαμε τι σημαίνει ; Και να πάει ακόμη μια φορά κλαμμένος και ρεζίλι που γίνεται κάθε φορά ; Απλώς ο άνθρωπος το έχει κάνει χιλιάδες φορές σε όλους και πόσο να ασχοληθείς δηλαδή ;
Sorry, δεν διαθέτω τόσο βάθος στο σκεπτικόμ'.. (ή καλή μνήμη..)
Π.χ. δεν κατάλαβα (και ακόμα δεν έχω καταλάβει :idk:) αν και γιατί το σχόλιο με τα σοκολατάκια ήταν κακοπροαίρετο..

Όπως και να'χει παρακαλώ να μου επιτρέπεται να είμαι ''ανθρώπινος'' όσο αφορά τις αντιδράσεις μου με ότι αυτό συνεπάγεται.. ;)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
To nvidia sheild μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά σαν streamer του tidal. Αν και δεν έχει διγματοληψιά mqa δεν έχω παράπονο. Σε ταινίες επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερο αυτή την στιγμή στην αγορά σε έτοιμη λύση. Overall είναι top. Θα συμφωνήσω με τον @kanakiani για το στέρεο. Ωστόσο άκομα δεν έχω πιστεί για το τι θα ακολούθησω στην στερεοφωνική μου αναζήτση με βάση τον P5 αν και τείνω προς την αγορά τελικού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.125
Μηνύματα
2.889.446
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top